Kategoria dróg ekspresowych

Cześć. W dyskusjach na forum/Discordzie OSM co jakiś czas powraca dyskusja na temat kategorii dróg ekspresowych, które są oznaczane jako trunk.
Większość naszych dróg ekspresowych ma jednak standard bardzo bliski autostradowym i różnice są minimalne. Są bezkolizyjne, dwujezdniowe, mają po min. 2 pasy w każdym kierunku + pas awaryjny.
Do rozróżnienia tych niedużych różnic między drogami A i dwujezdniowymi S można użyć istniejącego tagi highway:class:pl.
Chciałbym zaproponować zmianę kategorii dwujezdniowych bezkolizyjnych ekspresówek na kategorię motorway.

2 Likes

Ogólnie popieram, a highway=trunk powinien być na główne drogi istotne na skalę Polski, niezależnie od ich kategorii i jakości.

Ale czytałeś poprzednie wątki na ten temat?

1 Like

Dyskusje na ten temat wracają raz na jakiś czas i myślę, że ta zmiana i tak ich nie zakończy. Wciąż duża liczba użytkowników myśli kategoriami krajowa=primary, wojewódzka=secondary itp., więc jestem pewien że po zmianie ekspresowek na motorway, będą się pojawiać kontrzmiany.
Tutaj przydałaby większa dyskusja niż samo “bo są podobne”, moim zdaniem. W Polsce jest dużo dwujezdniowych, dwupasmowych, bezkolizyjnych dróg, które “wyglądają jak autostrady”, a nawet nie są “S”, więc to średni argument jak dla mnie.
Jakie plusy dla nawigacji i mapy przyniosłaby taka zmiana? Co chcemy zrobić z “trunk” po zmianie? Czy wszystkie różnice pomiędzy S i A jesteśmy w stanie oznaczyć tagami?

Właśnie do tego zmierzałem, zaczynając ten wątek. Przy okazji można by było sprecyzować pozostałe kategorie, jakie drogi po nie podlegają. I też doprecyzować, jakie drogi powinny przejąć tag trunk, a jakie być primary.
Czytałem wątki w tym temacie, to zdania były podzielone. Moja propozycja dotyczy jedynie bezkolizyjnych dwujezdniowych ekspresówek.

Wciąż duża liczba użytkowników myśli kategoriami krajowa=primary, wojewódzka=secondary

Podobny ton sugeruje dokumentacja OSM dla kategorii w Polsce, więc imo przy okazji zmiany opisu motorway i trunk można sprecyzować zasady pozostałych kategorii.

Tutaj przydałaby większa dyskusja niż samo “bo są podobne”, moim zdaniem.

Dlatego założyłem ten wątek, żeby to przedyskutować i uporządkować kwestię kategorii dróg.

W Polsce jest dużo dwujezdniowych, dwupasmowych, bezkolizyjnych dróg, które “wyglądają jak autostrady”, a nawet nie są “S”, więc to średni argument jak dla mnie.

Te drogi można by było oznaczyć jako trunk, ew. primary. Moja propozycja kategorii motorway dotyczy tylko dwujezdniowych S.

Co chcemy zrobić z “trunk” po zmianie? Czy wszystkie różnice pomiędzy S i A jesteśmy w stanie oznaczyć tagami?

Trunk mógłby być na najważniejsze drogi niebędące A i S.

1 Like

Jestem zdecydowanie za. Ale to będzie ciężko przeprowadzić, próbowałem już kiedyś.
Proponuję jasno ograniczyć się do zamiany ekspresówek i nie zajmować się (póki co?) innymi kategoriami. Chętnie pomogę w przygotowaniu propozycji jeśli w czymś się przydam

3 Likes

Ja też bym się chętnie przyłączył do pomocy, ale potrzebowałbym zgody zarządu OSMP, żeby nie było konfliktów edycyjnych. Proponowałbym podzielenie się na np. województwa w razie czego.
Ze zmianą definicji trunka to się nie pali, bo może on być rzadko używany, z resztą w niektórych krajach jest mało dróg trunk.
Inne kategorie to chodziło mi, żeby sprecyzować, bo wiele osób jak @Yunkers zauważył, interpretuje primary jako drogi krajowe i secondary jako wojewódzkie, więc tu można by było określić precyzyjniej jak te kategorie stosować.

OSMF i OSMP nie powinno decydować o takich rzeczach

@Mateusz_Konieczny to kto w takim razie miałby podjąć decyzję?

Ja tu mówię o pomocy w przygotowaniu propozycji, przetagowywanie to jeszcze nie ten etap.

Chyba zgodnie z zasadami OSM - polska społeczność.

Jak chcesz to zobacz jak potoczyła się (umarła) moja propozycja, chyba ostatnia taka duża w tym temacie na forum:

Widziałem ten wątek, to większość jest chyba ogólnie przychylna takiej zmianie, ale że stanęło na dyskusji bez zmian, to postanowiłem wrzucić nowy wątek, żeby coś się ruszyło. Temat innych kategorii poruszyłem przy okazji, ale głównie chodziło mi o dwujezdniowe bezkolizyjne ekspresówki. Dodałem link na Discordzie. W razie czego można będzie zrobić głosowanie, co w sumie mogłeś zrobić, bo patrząc na wpisy, to pod Twoim wątkiem taka zmiana by przeszła.

Ogólnie w Polsce mamy:
A, S, DK k parametrach S bez S (taka psikuta), DW, DP i DG. No i prywatne :slightly_smiling_face:
Problem jest w dużych miastach na prawach powiatu bo drogi są różnej własności…
Zasadniczo:

  • A i S mogłyby być motorway
  • trunk 2 jezdnie DK (a co z DW?), a są też 1 jezdniowe DK z parametrem S

Nie takie super łatwe, ale do ogarnięcia, żeby podbić parametry odpowiednio bez znaczącego zachwiania struktury dróg :slight_smile:

1 Like

Wątków i dyskusji było już co najmniej kilka i przewinęło się tam bardzo dużo argumentów (powtarzanych z reszą w tej lub innej formie) i ogólnie nie było tak że większość była za zmianą.

Stanęło na tym, że nie ma ogólnej zgody na zmianę tagowania.

2 Likes

Wiadomo, że zmiana kategorii w całym kraju by zajęła trochę czasu, ale można by się podzielić na np. województwa. Zmiana tagów na dwujezdniowych S to bardziej kwestia kilkania i z uwagi na rozmiar pracy można się podzielić pracą na np. województwa.

trunk 2 jezdnie DK (a co z DW?), a są też 1 jezdniowe DK z parametrem S
Brzmi imo spoko. Z tymi DW to można te “ważniejsze” też oznaczyć jako trunk. Jednojezdniowe S zostałyby trunk chyba. Na temat przyszłości kat. trunk można się zastanowić, gdzie go dokładniej stosować, ale przy niższych kategoriach primary i secondary to za dużych zmian raczej bym się nie spodziewał.

Przed ewentualnymi zmianami można już zacząć sprawdzać czy nawigacje poprawnie interpretują te drogi i ew. to zamienić - nawigacja powinna rozróżniać autostrada / droga ekspresowa na podstawie highway:class:pl - to jest dla autostrad i S-ek już uzupełnione w danych.

Jest trudniej :smiley:

Dlatego uważam że propozycja zmian musi ograniczyć się tylko do tagowania ekspresówek jako motorway, tam też jest wiele kontrowersji

1 Like

Są ekspresówki które nie spełniają wymagań na highway=motorway: https://maps.app.goo.gl/At45VPVyBE8P8YM86

Jednojezdniowe zostałyby jako trunk, moja propozycja dotyczy dwujezdniowych S dwupasmowych (np. Google Maps).
Czy ta S19 dalej na północ od linku też wygląda podobnie na dłuższym odcinku?

Co do A4, to już chyba kilka osób pisało o tym odcinku.

czy nawigacje poprawnie interpretują te drogi i ew. to zamienić - nawigacja powinna rozróżniać autostrada / droga ekspresowa na podstawie highway:class:pl - to jest dla autostrad i S-ek już uzupełnione w danych.

Ktoś na Discordzie podczas jednej z dyskusji pisał, że tak, ale tego nie testowałem.

Z tymże kategorii dróg nie dobieramy na podstawie jakości drogi, a jej “ważności”. Wyjątkiem są tu autostrady, choć i tu można by się kłócić że głównym wyznacznikiem autostrady nie jest jej jakość, a oznakowanie i dopuszczalne na niej pojazdy.
Z drugiej strony w Polsce błędnie przyjęto oznaczanie ekspresówek jako trunk. Trunk ze swojej idei powinien być po prostu “ważniejszym primary”, poprawienie tego tagu mogłoby lepiej odwzorować schemat dróg w Polsce. Raczej nie próbowałbym przypisywać trunk według jakości. Bezkolizyjne, dwupasowe drogi nie są rzadkością, taka zmiana mogłaby poskuktować losowymi trunkami pośrodku niczego (np. Trasa Łagiewnicka w Krakowie)

1 Like

ale to nie ma wpływu na tagowanie w OSM

No ale czyż właśnie nie tak mamy obecnie ustalone?
Mamy wszak ustalone, że trunk to Najczęściej droga ekspresowa oznaczone znakami D-7 / D-8. Sporadycznie ważna droga główna o analogicznej funkcji i parametrach.
Czyli trunkiem może być też nie-ekspresówka, o ile pełni analogiczną funkcję (i paramentry).
Zwróć proszę uwagę, że jeszcze do niedawna DK18 na północ od Golnic była trunk, mimo że nie była ekspresówką tylko formalnie DK.
Kawałek DK2 koło Świecka też nie jest formalnie ekspresówką, ale jest trunk bo też taką funkcję pełni.

dalej wymagane są parametry ekspresówki co jest błędne (choć błąd który też się gdzie indziej pojawia)