Tagowanie dróg szybkiego ruchu (i nie tylko)

Ja też widziałem stan przed skasowaniem i było 50/50. Co do niewytrzymania rzekomej presji i niewygody wyniku to odsyłam do 10. wpisu w tym wątku, gdzie m. in. wytłumaczyłem kolejny raz, dlaczego wstrzymałem się z głosowaniem. Wstrzymanie głosowania w obliczu poważnych zastrzeżeń jest w pełni zasadne i nawet gdyby nadal 80% było za, to zrobiłbym dokładnie to samo do czasu wyjaśnienia sprawy. Teraz mam więcej detali, ale dalej nie na tyle, żeby powtarzać głosowanie czy od razu zmieniać całą sieć ekspresówek, zwłaszcza bez testu.

Serio skasowanie wysiłku społeczności włożonego w oddanie głosu nazywasz wstrzymaniem głosowania?

Skoro “wstrzymałeś” głosowanie to znaczy że panujesz nad tym głosowaniem więc możesz je nam w każdej chwili zaprezentować, albo doprowadzić do końca.

1 Like
  1. Czemu mam wrażenie, że ten wąek rozjechal się w dwa? (1. wykłócanie się o słuszność swego zdania 2. cała reszta)
  2. Czy możemy przestać wykłócać się o słuszność swych zdań (bo to zajęło z połowę wątku) ?
  3. Wg mnie autostrady i eSki powinny być podzielone według ich stanu i jakości, np.: A4, która nie ma pobocza, odrazu ma bliżej do byćia h.=trunk, z sprywatyzowaną A2 (Autostrady Wielkopolskie etc.) podobnie (prywatki są z reguły w gorszym stanie, a to jest wg mnie flagowy przykład)
  4. Czy możemy przestać wypominać głosowanie nad tą sprawą i przeprowadzić nowe, które nie będzie przerwane tym razem, a którego wynik na końcu zostanie sportretowany przez osobę bezstronną?
1 Like

Ad 1. Tak się już zdarzało przy takich dyskusjach.
Ad 2. Jestem za, jednak ciężko z tym bywa przy odmiennych opiniach.
Ad 3. Z odcinkiem A4 się z Tobą zgodzę, a co jest nie tak ze standardem technicznym prywatnego odcinka A2?
Ad 4. Bez wyjaśnienia technicznych zastrzeżeń to nie ma sensu bez względu na wynik. Jak by większość się opowiedziała za, a by taka zmiana spowodowała problemy (mało prawdopodobne, ale minimalnie możliwe), to by się zrobił sajgon. Napisałem do kilku osób z tym tematem i czekam na odpowiedź. Jedynie ma sens testowa zmiana i monitorowanie jej efektów jak to napisałem w 2. wpisie tego wątku.

Moim zdaniem, które wcześniej już wyraziłem, główne tagowanie (opisujące przeznaczenie, a nie stan techniczny) jest zgodne ze sztuką, wobec czego jest właściwe, jednak renderowanie dróg dwu i więcej pasmowych (autostrad oraz esek) mogłoby być poprawione tak, żeby wizualnie te drogi jeszcze bardziej się wyróżniały, jeśli komuś obecne renderowanie nie wystarcza.
Nie widzę sensu w zmianie głównego tagowania dróg, szczegółowych wyjaśnień oszczędzę, jednak po raz kolejny podkreślam, ustalając kategorie dróg, nigdy nie kierowaliśmy się ich stanem technicznym, tylko najczęściej z góry ustalonym przeznaczeniem w sieci drogowej.

1 Like

Tego typu pretensję, “dlaczego” proszę kierować do kolegi theDM. Zamiast prowadzić merytoryczną dyskusję, swoim nieszablonowym zachowaniem, praktycznie w zarodku storpedował swój pomysł…

1 Like

Tego typu pretensję, “dlaczego” proszę kierować do kolegi theDM. Zamiast prowadzić merytoryczną dyskusję, swoim nieszablonowym zachowaniem, praktycznie w zarodku storpedował swój pomysł…

Storpedował? W jaki sposób? Wstrzymując głosowanie, gdy zaczęły się pojawiać spore zastrzeżenia natury technicznej? Baz jaj. Naprawdę byś sobie darował już te drętwe teksty i przeczytał moje poprzednie wpisy, zwłaszcza że na pytania natury technicznej w miarę wiedzy i możliwości odpisywałem względnie szybko. Zamiast się wykłócać i powtarzać się przeczytaj poprzednie wpisy. Moim celem było urealnienie standardów do rzeczywistych realiów. Nasze drogi ekspresowe poza wybranymi wyjątkami byłby autostradami, a wiele z nich pełni rolę taką samą jak autostrady. Utrzymywanie tego sztucznego podziału w kategoriach jest bezsensowne i jest to coraz bardziej zaszłość.

  1. Wątek się rozjechał głównie dlatego, że miesiąc temu był identyczny wątek, w którym przedyskutowaliśmy ten temat i został on rozstrzygnięty głosowaniem. O czym mamy dyskutować? Są nowe osoby albo nowe dane?
  2. Nie możemy, patrz punkt 1.
  3. Osobiście jestem przeciwny łączenia wartości highway=* z parametrami drogi. Ten tag został stworzony do określania roli drogi w siatce drogowej. Rolę drogi określają głównie aspekty prawne (np. droga w strefie zmieszkania różni się od drogi rowerowej albo drogi pieszej tym kto może na nią wejść - wyglądem? Niekoniecznie). W przypadku ogólnodostępnych dróg zdecydowano się, dla celów nawigacyjnych, na rozróżnienie na primary, secondary - równieź ze względu na rolę w siatce drogowej (skrótowo - czy użyjesz ją jako dojazd do osiedla czy dojazd do miasta). Parametry drogi oczywiscie wpływają pośrednio na rolę drogi, ale nigdy to nie był główny wyznacznik.
  4. Byłoby to sprzeczne z zasadami osm. Osoba która chce przeprowadzić zmianę ma przeprowadzić głosowanie. I przeprowadziła, wyniki znamy. Może w formie niepełnej, ale wystraczającej.
1 Like

50/50 nazywasz rozstrzygnięciem? Głosowanie i tak nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, więc nie byłoby wiążące. Z resztą, sam nawet przyznałeś, że obecne tagowanie jest błędne.

Tak. Przy takiej liczbie glosujacych powinno byc 75%. Nie było nawet blisko.

a przypadkiem też nie jest potrzebna minimalna ilość głosujących, przy której takie głosowanie ma znaczenie? bo ja pamiętam, że niektórzy to pisali, a liczba głosujących była dużo poniżej tego pułapu, więc to głosowanie i tak chyba byłoby niewiążące

Dyskusja w pewnych momentach zaczynała iść w kierunku innych zmian w kategoriach, które są potrzebne, bo w wielu kwestiach opisy są ogólne i imo przydałoby się sprecyzować. Zapodaj swoje propozycje, ja się podzielę swoimi i możemy merytorycznie to przedyskutować.

Nieprawda.
Takiego stwierdzenia tam nie było.
Było raczej stwierdzenie, że tag trunk być może powinien być stosowany częściej niż obecnie a nie zaś że obecne stosowanie trunk jest błędne.

Jest to 8 osób głosujących.
Zdążyło zagłosować łącznie 15 osób.

Odsyłam do cytatu wyżej (Tagowanie dróg szybkiego ruchu (i nie tylko) - #36 by theDM). Takie stwierdzenie wyraźnie tam pada.

Z jakiej nawigacji korzystasz? Jeśli zauważyłeś problem z odpowiednio majestatycznym wyświetlaniem dróg szybkiego ruchu — podobnego do tego jak wyświetlana jest autostrada, to może warto zwrócić się do producenta danej nawigacji, lub mapy?

Przykładowo w Oragnic Maps lub Maps.Me drogi szybkiego ruchu są wyświetlane w taki sam sposób jak autostrada.

Wątek się rozjechał głównie dlatego, że miesiąc temu był identyczny wątek, w którym przedyskutowaliśmy ten temat i został on rozstrzygnięty głosowaniem. O czym mamy dyskutować? Są nowe osoby albo nowe dane?

W sumie się pojawiła jedna rzecz. Pamiętasz na Dsc jak pojawiła się dyskusja na ten temat? Pisałem do kilku osób o szczegóły techniczne czy propozycję testu z propozycjami od różnych osób i dostałem odpowiedź.

Inna sprawa, że temat kategorii pojawia się co jakiś czas i nie chodzi tu tylko o drogi ekspresowe. Imo warto byłoby się zastanowić nad sprecyzowaniem co poniektórych kategorii.

Magic earth nawigation rozróżnia rodzaje drog ekspresowej i autostrady.

Jak widać rozróżnienie pomiędzy typami dróg szybkiego ruchu w bardziej profesjonalnych nawigacjach jak Magic Earth jest rzeczą ważną, albo nie było propozycji, żeby drogi ekspresowe i autostrady na odcinkach jednokierunkowych były wyświetlane w inny sposób.
Jest jakaś nawigacja, która wyświetla drogi szybkiego ruchu, biorąc pod uwagę stan techniczny drogi?

“Problemem” tutaj przede wszystkim jest mnogość różnych koncepcji zmian który w zasadzie uniemożliwia przeprowadzenie jakichkolwiek większych zmian. Jedni trzymaliby się oficjalnych klasyfikacji, inni przerzuciliby się na jakość drogi, inni znowu chcieliby żeby zasady były zależne od miejsca (np. wszystkie miasta wojewódzkie mają mieć tyle samo danych kategorii). Mam wrażenie, że obecna zasada “ważności” jest o tyle dobra, że czerpie po trochu od każdego. Nikt jej nie lubi w 100%, ale w zasadzie jest akceptowalna przez każdego.

4 Likes

Jak dla mnie można by było założyć jakiś wątek i się temu przyjrzeć, bo co jakiś czas pojawiają się dyskusje na temat kategorii jakiejś drogi i bywały wojny edycyjne, więc z akceptacją różnie bywa.
Moim zdaniem akurat sens miałoby powiązanie wielu czynników, np. stanu technicznego, znaczenia tej drogi (dotyczy przede wszystkim większych miast). Bardziej bym się zasugerował mapowaniem z zachodnich krajów jak to mają w praktyce większe i mniejsze miasta.
Te obecne opisy są w miarę ogólne, a mogłyby być bardziej precyzyjne. W dużych miastach jest chyba coś takiego jak Podstawowy Układ Komunikacyjny (bynajmniej w Gdańsku takie pojęcie się gdzieś pojawiło) i jeżeli w innych miastach podobny odpowiednik jest, to to też mogłoby mieć znaczenie przy rangach.

Jest jakaś nawigacja, która wyświetla drogi szybkiego ruchu, biorąc pod uwagę stan techniczny drogi?

Tego nie wiem, ale wracając do starego tematu, to np. Yanosik, który jako pierwszy zgłosił zastrzeżenia natury technicznej do zmiany na motorway czy to by nie zaburzyło działania ich nawigacji, przeanalizował temat i jest chętny na testową zmianę na jednym odcinku - zaproponowali Trasę Kaszubską.