Drogi ekspresowe jako highway=motorway

minspeed=* można dodać do autostrad, zakaz holowania to faktycznie problem, jest w ogóle tag na coś takiego w OSM?

Co masz na myśli?

EDIT:
Jest jeszcze tag motorway=yes - teraz ekspresówki wg. niego mają takie same ograniczenia jak motorway.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl%3AKey%3Amotorroad

Chodzi o to, że jedyną kategorią jednoznacznie określającą jakość drogi jest motorway. Trunki to powinny być najważniejsze drogi w kraju, obecne oznaczanie jako trunk ekspresówek nie do końca zgadza się z założeniem tego tagu. Nie widziałbym problemu, żeby cała DK7 była trunkiem - to główna droga łącząca kilka najważniejszych miast w Polsce, to że są fragmenty “nieekspresowe” nie zmienia ich znaczenia i roli, więc miałoby więcej sensu niż “szachownica” primary\trunk. Oczywiście byłoby to do dopracowania, to tylko moje zdanie, nie propozycja :slight_smile:

Zgadzam się, wystarczy popatrzeć na przejścia graniczne gdzie drogi nagle zmieniają kategorie.
Ale z drugiej strony to trudniejsza sprawa - zacznijmy od wyprostowania motorway z tym co jest na wiki i reszcie świata poza Polską

Jeśli dobrze widzę (linijka 952) - to dla motorway i trunk są dokładnie takie same zasady.

W takim razie dwujezdniowe drogi kategorii S bym otagował jako highway=motorway

Z tego co na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway widzę to nie jest to wymóg, nawet wspominają że

czyli pas awaryjny niekoniecznie jest obecny.


drogi oznakowane jako autostrady (highway:class:pl=A) powinny mieć minspeed=40

Może bym bota na to zrobił, są jakie przeciwwskazania by highway:class:pl=A dostało minspeed=40? Czy nie chcemy tego tagować bo teoretycznie lokalnie mogą być inne wartości i teoretycznie można to z highway:class:pl=A wywnioskować?

Ja bym wyedytował bo pierwsze wydaje mi się rzadkie a drugie nierealne.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:minspeed jest trochę dziwne bo miesza “tylko pojazdy zdolne do osiągnięcia prędkości X” oraz “nie można jechać wolniej niż X chyba że jest zatrzymanie w ruchu” ale nie wiem czy chcę się bawić w wymyślanie nowych tagów.

Jestem przeciwny.
Definicja wiki mówi jasno, że drogi motorway mają “a special designation by the law, with a set of laws specifically applied on them”.
Autostrady w Polsce mają odmienne od dróg ekspresowych obowiązujące na nich prawa, przerobienie dróg ekspresowych na motorway mogłoby nastąpić dopiero wtedy gdy będą na nich obowiązywać dokładnie takie same przepisy jak na autostradach (z tego co wiem taki krok nie jest planowany).
Przypominam też że był już kiedyś baaaardzo długi wątek traktujący o tej tematyce i nie było zgody społeczności na przetagowanie ekspresówek na motorway.
Przy okazji uważam, że ostatnio bardzo dużo czasu poświęcamy drogom wyższych kategorii, podczas gdy najwięcej uwagi powinno się w mojej ocenie skupić na drogach najniższych kategorii, czyli track, których jeszcze zalega bardzo dużo a są nieprawidłowo otagowane (tylko dlatego że są gruntowe).

Pełniejszy cytat z Wiki ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway ) :

(a) są w Polsce dwujezdniowe drogi ekspresowe gdzie można rowerem jeździć?
(b) z cytatu ci “usually” wypadło
(c) “special designation by the law” jest też dla S prawdziwe - ma też specjalne znaki które też mają swoje specjalne zasady ( https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PL_road_sign_D-7.svg )

Droga ekspresowa w Polsce to często odrobinę gorsza autostrada. Patrz np północna obwodnica Krakowa budowana w standardzie nie do odróżnienia od autostradowego przez zwykłych ludzi.

Przynajmniej częściowo z powodu prezentacji, ta propozycja jest dużo lepiej reprezentowana.

Nawet jeśli będzie usually to nie zmiena zasadniczego sensu tego zapisu.

No i pasuje on do dróg ekspresowych w Polsce.

Są np. takie zasady jak

  • przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych
  • czyli zakaz ruchu rowerami, pieszego, koni, pędzenia bydła
  • zakaz cofania

Jeśli polska droga ekspresowa jest dwujezdniowa, z więcej niż 1 pasem i ma bezkolizyjne skrzyżowania to idealnie pasuje do definicji highway=motorway na OSM Wiki

IMHO nie tak idealnie - “set of laws” jest odmienny (holowanie, pojazdy wolnobieżne).
Poza tym taką zmianę należy ocenić całościowo i jej wpływ na tagowanie dróg w Polsce.
W sąsiednich wątkach sporo jest dyskusji na temat “inflacji” w tagowaniu dróg, taka zmiana pociągnęłaby za sobą reakcję łańcuchową podwyższania innych kategorii dróg.
Również z tego powodu jestem im przeciwny.

Dolnośląska. Na kilkudziesięciu kilometrach nie ma pasów awaryjnych.
https://www.mapillary.com/app/?lat=51.11778268&lng=16.37964315&z=17&pKey=524447962298217&focus=photo&x=0.5124613033540772&y=0.6750582882038165&zoom=0

No tu się zgodzę trochę. Z tym że jestem za tą zmianą bo byłby to krok w kierunku poprawnego stosowania highway=trunk: na najważniejsze drogi, niezależnie od ich jakości (a nie tylko na drogi ekspresowe)

Nie twierdzę że te same przepisy są (np. prędkość dopuszczalna też jest inna), ale pojazdy wolnobieżne to przez tag minspeed można załatwić.

A oba zestawy (A i S) spełniają wymogi: jest wykluczenie rowerów, pieszych, koni, bydła

No ale my nie mamy obecnie sztywnego przełożenia że trunk=ekspresówka.
Trunk jest np. DK2 czy DK18 do granicy i jest tak OK, a to nie są ekspresówki.
Tak jak wspominał kolega Yunkers - być może trunk powinien być stosowany częściej (a czasami może i rzadziej - tak np. S86 jest trunk tylko dlatego że ekspresówka, moim zdaniem mogłaby być spokojnie primary), ale nie tędy droga żeby napędzać inflację kategorii robiąc z dwupasmówem S teraz motorway.

Wydaje mi się że można dodać to automatycznie, nie kojarzę wyjątków.
EDIT:
Tutaj znalazłem że jest to różnie w różnych krajach. Wydaje mi się, że podejście niemieckie jest słuszne - nie należy dodawać tego tagu, to nie jest minimalna prędkość jazdy po tej drodze. Może w relacji to zapisywać?

a) nie ma

c) A co z tagiem motorroad=yes - w tej chwili są nim oznaczone ekspresówki, a on powinien zrównywać ograniczenia ruchu z autostradami? Czyli w tej chwili też jest błędnie?
Różnice w przepisach autostrada/droga ekspresowa są naprawdę minimalne - i jedyne którego nie możemy odwzorować to zakaz holowania (nie ma go i teraz, nie znalazłem tagu który by to opisywał, będzie można to odróżnić po highway:class:pl=A).

Ok, jak zauważył Mateusz to jednak nie problem.

W tej chwili i tak jest niekończąca się dyskusja o kategoriach dróg,

7 lat temu, od tego czasu są nowi mapujący, OSM w Polsce jest dużo bardziej szczegółowe. Nie wiem jak było wtedy, teraz mamy wszędzie dodane i tak ograniczenia prędkości osobno itd., ale też przybyło sporo dróg ekspresowych w Polsce - i drogi takie jak Lublin-Warszawa nie ma naprawdę żadnego powodu żeby tagować inaczej niż motorway.

Wrzucę jeszcze mapkę poglądową co oznacza się jako highway=trunk w innych krajach Europy (na wschodzie jest też inaczej niż u nas, zobaczcie na przejścia graniczne w Medyce, Hrebennem, Beredyszczu itd.) - trunk to droga o gorszych parametrach niż drogi S w Polsce.

Ta zmiana nie ma napędzać inflacji, tylko zlikwidować fikcję, mam w ogóle wrażenie że ktoś kiedyś przetłumaczył highway=motorway jako autostrada, a highway=trunk jako droga ekspresowa i tak zostało, bo nie rozumiem jaki jest inny powód tego że używamy w Polsce innego tagowania niż reszta świata

To nie jest fikcja tylko globalne ustalenie na wiki, motorway ma być autostradą.
A co do trunk = ekspresówka odniosłem się powyżej, nie mamy takiego ustalonego tagowania (podałem przykłady).

No akurat reszta świata mniej więcej robi tak jak u nas - Niemczech / Włochy - motorway to zasadniczo zawsze formalnie autostrada (parę przypadków dróg dolotowych/ łączników do autostrad tagowanych jako motorway), nikt tam nie taguje odpowiednika naszych ekspresówek jako motorway.

Jak wyobrażasz sobie potem inne kategorie?
Takiej zmiany nie da rady wprowadzić bez ruszenia całego ustalonego systemu kategoryzowania dróg w Polsce.
Co miałoby być trunk po tych zmianach ?
Co miałoby być primary po tych zmianach, itd. ?

I ja pozwolę sobie wtrącić 3 grosze. Z danych OSM korzysta mnóstwo firm, instytucji (Geoportal), ośrodków naukowych. Jak miałoby wyglądać przeprowadzenie zmiany oznaczania kategorii A i S - jak poinformujesz odbiorców danych co się zmienia? To nie jest zmiana bez konsekwencji - np. w Yanosiku trzeba zmieniać algorytm nawigacji. Kiedy to zrobić? Ile potrwa proces przepisywania danych mapowych? Jak na zmianę zareagują inne nawigacje? To jest dość dużo aspektów, które wymagają przemyślenia i sensownego ustalenia.

To gdzie jest takie ustalenie? Jakiego kryterium z Wiki dla highway=motorway nie spełniają dwujezdniowe ekspresówki w Polsce?

Wydaje mi się, że w Europie nie ma zbyt często czegoś takiego jak nasze ekspresówki - za granicą na takich drogach będziesz miał znak autostrady.
Nie widzę w tych krajach stukilometrowej bezkolizyjnej, dwupasmowej drogi oznaczonej niżej niż motorway. Czemu my koniecznie chcemy odwzorowywać sztuczny podział urzędowy.

Nie proponuję żadnych zmian, tylko podniesienie większości ekspresówek do motorway.

Dużo większa różnica niż A/S jest między ekspresówkami niespełniającymi kryterium dla motorway, a spełniającymi

Dzięki, właśnie zaczepiałem cię nawet w wiadomościach odnośnie tego wątku.

Nie proponuję żadnych zmian w definicji, tylko dostosowanie do tej która istnieje od dawna. Z danych OSM korzysta więcej aplikacji międzynarodowych niż tylko polskich - i taka zmiana dla nich wszystkich poprawi jakość działania i spójność danych.
Nie do końca widzę problem - czemu trzeba coś zmieniać w nawigacjach? Drogi S nie dublują dróg A, highway=trunk nie oznacza już w tej chwili dróg S (szydzio podał przykłady), pozostaje jednoznaczne rozróżnienie dróg A od S (które jest w tagu highway:class:pl).

Jeśli zmiany są potrzebne to można już je wdrażać opierając się na poprawnych kluczach (niezależnych od highway=*), im dłużej utrzymujemy w Polsce własny (nieudokumentowany!) schemat tagowania, tym większy ten problem się robi.

W jakim sensie “nieudokumentowany” ?
A Znakowanie dróg w Polsce ?

W tym problem, że zasadniczo jedynie Ty masz z tym problem, reszta co najwyżej widzi problem, że trunk nie powinno być automatycznie ekspresówką i vice versa (co już pisałęm że nie jest).
I nie - nie utrzymujemy w Polsce “własnego” błędnego tagowania, jak już pisałem, teraz już tagujemy mniej więcej jak reszta (Niemcy/Włochy).

To jest kolosalna zmiana wpływająca bezpośrednio na cały układ tagowania dróg w Polsce !
Bez otrzymania spójnej propozycji jak miałyby w takim razie wyglądać pozostałe kategorie dróg będę takim zmianom zdecydowanie przeciwny.