Kategoria dróg ekspresowych

Technicznie tak, ale praktyka mówi co innego. Popatrz chociażby na Zakopiankę. Od Krakowa do Myślenic jest primary, a od Myślenic do Rabki trunk. Dlaczego? Czy droga Kraków-Myślenice jest mniej ważna niż Myślenice-Rabka? No cóż, w rzeczywiści to jeden ciąg o jednej “ważności”, po prostu jedna część została drogą ekspresową, a druga nie i to jest na mapie.
Gdybyśmy ten fragment oznakowali według ważności to cały powinien być albo trunk, albo primary, czyż nie? Mogę potwierdzić, że Myślenice nie są centrum wszechświata i nie generują ruchu godnego trunka :wink:
Podobnych przypadków w Polsce jest masa. S74? Chciałbym wiedzieć co generuje tak olbrzymi ruch pomiędzy Kielcami a Cedynią. Co jest w Tomaszowie Lubelskim że trunk jest akurat tam? I wiele innych.
Zresztą jak sam napisałeś, trunkiem można być nie-ekspresówka, jeśli spełnia funkcję i paramentry. Szkopuł polega wlaśnie na tym, że “systemowo” nie powinna mieć z parametrami nic wspólnego.

3 Likes

Jaki jest cel głosowania?

5 Likes

Jak dla mnie dyskusja jest bezprzedmiotowa. Odbyła się już kilka razy, nigdy nie udało się dojść do konsensusu. Społeczność już kilka razy się wypowiedziała, z przewagą na pozostawienie istniejącego stanu. Jeśli chodzi o sieć drogową w Polsce uważam, że mamy większe problemy, wymagające uwagi niż ten. Aktualizacja dróg importowanych z UMP oraz rysowanych z Binga, lata temu, gdzie część dróg jest oznaczonych jako “track”. I to się przekłada na problemy routingu w tej okolicy.

Dodatkowo zmiana taka jest możliwa w trybie automatycznym, bez ingerencji człowieka, więc ważniejsze jest przygotowanie systemu i ujednolicenie wszystkiego, a na to nie ma zgody społeczności.

3 Likes

Raz na kilka lat można spróbować…

Tyle że lepiej byłoby zaproponować głosowanie, ustalić przy jakim progu przechodzi, ustalić że pytanie jest ok a potem je wystartować.

5 Likes

próg by musiał być na poziomie min. 50 do 70 osób…

Mamy w ogóle 50-70 osób aktywnych na forum/wiki?

Żeby nie głosować “na cicho” to ja zagłosowałem na “nie”. Uważam, że kategorie dróg trzeba brać jako całość i nie powinno się ot tak podnieść kategorii takiej liczby dróg niedbając o zależności między kategoriami. Taka zmiana dość mocno zaburzy zależność między motorway, trunk i primary. Czy zostały w ogóle przeprowadzone jakiekolwiek testy jak zachowają się nawigacje po takiej zmianie? Czy zostało pomyślone jak odwzorować różnice miedzy autostradami i ekspresówkami w tagach (np. rożnice w pojazdach które mogą na nie wjechać)? Przed zagłosowaniem na “tak” na pewno musiałbym zobaczyć “podstawowy” schemat tagowania dla A i S.

3 Likes

Link do głosowania i forum wrzuciłem na discorda OSM, żeby więcej osób to zobaczyło.
Podniesienie dwujezdniowych S na motorway raczej nie zaburzy pozostałych kategorii, a patrząc na różne zdania w temacie trunka, planowałem założyć nowy wątek na temat definicji trunka jak podejmiemy decyzję co do motorway na ekspresówkach, bo te 2 tematy ze sobą nie kolidują.

Czy zostało pomyślone jak odwzorować różnice miedzy autostradami i ekspresówkami w tagach (np. rożnice w pojazdach które mogą na nie wjechać)?

Od tego jest - poza tagami bicycle/foot/horse - tag highway:class:pl.

Przed zagłosowaniem na “tak” na pewno musiałbym zobaczyć “podstawowy” schemat tagowania dla A i S.

Masz na myśli definicję w dokumentacji, jak brzmiałby opis kategorii motorway i zasady jej stosowania?

mamy około 200 aktywnych edytorów dziennie, zakładam że połowa to okazjonalni czyli 50 głosów to minimum. Dodatkowo zgadzam się, że bez całościowej analizy oznaczeń dróg, dyskusji na Wiki to nie ma sensu.

Przypominam, że dane OSM są wykorzystywane przez wiele routingów i taka zmiana bez wcześniejszej kampanii spowoduje chaos w kilku miejscach, w tym w aplikacjach ratunkowych. Jak również, taka próba przeforsowania zmiany oznaczeń jest niezgodna z procedurami OSM wypracowanymi przez społeczność na takie okazję.

Jak dla mnie, wynik głosowania jest nieistotny, procedura powinna odbyć się na Wiki. Co z kolei bez analizy o której mówiłem wcześniej nie ma szans na sukces

A jaki jest pomysł na zakaz holowania i zakaz wjazdu dla aut nieosiągających 40km/h? Do tej pory można było po prostu użyć “Unikaj autostrad”, teraz ta opcja też wykluczy ekspresówki, więc tracimy tę możliwość.

Zrobiłem bardzo szybki eksperyment w brouterze. Nie umiem niestety podlinkować :frowning: ale zaszły zmiany na trasie Łódź-Gdańsk. W obecnej formie poprowadziło S8->A1, przy zrównaniu A i S to już S14->91->A1 (profil samochód (szybko)). Więc zdecydowanie trzeba by przeprowadzić testy.

Tak, pełny opis co zmieniamy na co. Sama kategoria to wierzchołek góry lodowej.

1 Like

Napisałem do Olgi z Yanosika z tematem zakaz wjazdu dla aut nieosiągających 40km/h, żeby się upewnić, bo ktoś na dsc o znaczniku highway:class:pl, że nim te drobne różnice można ogarnąć. Głosowanie trwa, ale nie oznacza, że koniecznie za tydzień musimy natychmiast zmieniać kategorię dwujezdniowych S.

Co do opisu to - streszczając moją propozycję z pierwszego spisu - opis motorway byłby mniej więcej taki:

Autostrada droga oznaczona niebieskimi znakami D-9 / D-10 oraz bezkolizyjna dwujezeniowa droga ekspresowa oznaczona znakami D-7 / D-8 posiadająca pas awaryjny. Droga posiadająca tę kategorię powinna być dwujezdniowa, tzn. być narysowana jako dwie linie w przeciwnych kierunkach, każda z oneway=yes.

Chodzi mi o to, żeby tag motorway był stosowany wyłącznie dla autostrad i dwujezdniowych ekspresówek z pasem awaryjnym, gdzie oczywiście ruch pieszych i rowerzystów jest zabroniony ani gdzie nie ma kolizyjnych skrzyżowań.
Analogicznie bym też zmodyfikował motorway_link i dodał łączniki dwujezdniowych dróg ekspresowych.

Otóż zaburzy i to zasadniczo bo:

Umówmy się - NIE ma czegoś takiego jak “tylko” podniesienie jednej kategorii, bo gradacja kategorii danej drogi zależy od kategorii innej.
Taka zmiana spowodowałaby swoistą “inflację” tagowania, bo:

W skrócie, obecne drogi primary wejdą w miejsce trunk, co spowoduje z czasem przetagowanie obecnych secondary na primary, itd. (ile przy tym będzie wojen edycyjnych ???)

+1

+1

To jest nasz lokalny polski “wynalazek” w przeciwieństwie do ww. wymienionych tagów które są używane/uwzględniane wszędzie w świecie.

4 Likes

Nic takiego z automatu się nie musi wydarzyć. Definicja trunka może zostać zmodyfikowana póżniej i nie musi z automatu trunk przejąć primary. Wojny edycyjne równie dobrze mogą się zacząć przy obecnych definicjach, bo pojęcie “ważnej” drogi jest względnie subiektywne i zdania na temat ważności drogi mogą być podzielone.

To bez sensu jest, w takich dyskusjach uczestniczy drobna część edytujących.

Zobacz np. ile osób głosowało nad zmianami co do paczkomatów a ile edytuje codziennie w OSM na świecie.

1 Like

No i właśnie nie powinno być tak, że w przypadku tak fundamentalnej zmiany decyduje kilka osób…

1 Like

Gdyby mimo próby zainteresowania szerszej społecznosci wypowiadziało się kilka osób i były one zgodne (lub inna opinia miała minimalne poparcie)…

To tak, wtedy kilka osób wystarczy.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposal_process#Approved co wymaga 75% poparcia i minimum 8 głosów za to niezły model.

Wymaganie frekwencji na poziomie tysięcy osób (odpowiednik wymagania 50 głosów w Polsce) to by prowadziło donikąd.

1 Like

Wszystko pięknie. Naprawdę uważasz, że 6 osób powinno decydować o zmianie schematu oznaczenia dróg w całej Polsce? Szczególnie w przypadku braku zachowania procedury?

W przypadku zastosowania https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposal_process potrzeba by było minimum 8, jeśli by były zgodne.

I tak, jeśli nikomu innemu by się nie chciało zagłosować mimo szerokiego poinformowania i te 8 byłyby ze sobą zgodne: wydaje mi się to OK.
Na pewno lepsze od ustawianiu progu na poziomie praktycznie niemożliwym do osiągnięcia. Czy w całej historii OSM w Polsce mieliśmy dyskusję nad sposobem tagowania/klasyfikacji gdzieś głos zabrało 50 mapujących z Polski?

(by nie było: w tym przypadku radziłem autorowi wątku by najpierw zaproponował konkretne pytanie, dał ludziom czas na uwagi co do procedury a głosowanie robić w osobnym wątku, dodatkowo jak widać jest daleko od jednomyślności)

1 Like

Zagłosowało już 15 osób, plus warto pamiętać, że obecne tagowanie nie jest też w żaden sposób przegłosowane - po prostu pierwsi polscy maperzy tak oznakowali lata temu i tak zostało. Ja tam wyznaję zasadę, że jak komuś się nie chciało zagłosować lub się nie interesuje społecznością to “ma pecha”. Tak jak w wyborach do Sejmu - nie brałeś udziału, to potem nie płacz, że wygrała zła partia i tyle.
Aczkolwiek biorąc pod uwagę małą frekwencję, zapewne sensowne będzie wymaganie 3/4 głosów, a nie 1/2.

Wydarzy się, ponieważ kategorie dróg są od siebie wzajemnie zależne. Droga secondary to ważna w skali województwa, ale również droga łącząca drogi primary. Droga primary to droga ważna w skali kraju, ale również droga łącząca autostrady itd. Nie da się podnieść jednej bez podnoszenia drugiej.
W przypadku dróg A/S jest jedna ważna nierówność, którą warto przemyśleć. Po wybudowaniu autostrady stary przebieg oznaczamy jako primary, ale po wybudowaniu ekspresówki stary przebieg dostaje secondary. Logicznym byłoby że skoro uznajemy ekspresówkę za autostrady to i ich drogi alternatywne powinny mieć podobną kategorię. I tadam~ już mamy inflację.

1 Like

Zgadzam się, tylko procedura nie jest zachowana. Tego typu zmiany muszą być opisane na wiki z pełną propozycją i analizą, jak mówiłem wcześniej. Do tego forum obecnie nie jest jedynym i najbardziej popularnym w Polsce kanałem komunikacyjnym. Wydaje mi się, że z tego powodu głosowanie nie będzie ważne, może stanowić jedynie wyjście do dalszej dyskusji.

Nie, ale to nie znaczy, że nie będziemy mieli w przyszłości. Temat dróg i kategoryzacji był wałkowany juź wielokrotnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Postulaty zawsze były podobne i stanowisko społeczności niejednoznaczne. Zawsze mówiłem, o potrzebuje analizy zagadnienia i przeglądu całości. Jeśli autor postu, chce wnieść o zmianę tagowania, to bardzo proszę, ale niech to będzie przemyślana zmiana. Z propozycją nie zmiany elementu systemu, ale całości. Na taką dyskusję jestem otwarty.

Kolejnym etapem jest zmiana wszystkich poradników na wiki, stron pokrewnych, schematów w iD i JOSM (jeśli dotyczy) i na końcu zmiana oznaczeń OSM.

Możemy tu teoretyzować, ale ja na tym etapie tego niewiedzę, chyba że kolega nie jest sam, tylko reprezentuje kilka osób z bardzo dużą ilością czasu wolnego i zapleczem informatycznym.

Według mnie na dziś skończymy z bałaganem w systemie i wojną edycyjną. Naprawdę uważam, że są ważniejsze sprawy niż ta. Ta zmiana nie przekłada się na polepszenie jakości danych lub jakąś praktyczną zmianę w OSM, w przeciwieństwie do np. kampanii o wprowadzenie paczkomatów do stylu mapy.