Drogi ekspresowe jako highway=motorway

Cześć. Chciałbym podnieść większość dróg ekspresowych w Polsce do kategorii highway=motorway
Definicja z wiki dla highway=motorway:
“bezkolizyjne, dwujezdniowe (z trwałym rozdzieleniem kierunków ruchu), posiadające pas awaryjny”

W rzeczywistym świecie wszyscy chyba się zgodzą że wiele dróg S ma standard równie dobry jak autostrady. Do tej pory nie do końca wiadomo dlaczego oznaczaliśmy w Polsce te drogi jako highway=trunk, to oznaczenie chciałbym pozostawić przy fragmentach ekspresówek, które nie spełniają wymagań motorway.

Obecnie jako trunk mamy takie drogi:

(zaznaczyłem strzałkami na zielono co bym chciał podnieść i na czerwono co nie).

S12, S17, S19 na Lubelszczyźnie - całe do motorway. S19 ma odcinki między Rzeszowem, a Sokołowem Małopolskim, które są jednojezdniowe - tam nie. Obwodnica Kocka też nie.
Zakopianka na fragmentach bezkolizyjnych - cała
S1, S8 - cała

Tak naprawdę to większość tej mapki poza wyjątkami, chciałbym zacząć od tego co zaznaczyłem, a jak ktoś dopisze dalej to zamienię wspólnie całość.

Przy okazji podnoszone fragmenty dostawały by tag highway:class:pl=S, highway:category:pl=1

Dodatkowo chciałbym zaktualizować strony na Wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway:International_equivalence
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dtrunk (Stosowanie w Polsce)

Drogi dotknięte tą zmianą są dość dobrze otagowane - 95% ma maxspeed, a 73% maxaxleload.

Na czym właściwie polega różnica w standardach dróg ekspresowych i autostrad?

Pomysł wygląda mi na sensowny (na podstawie mojego doświadczenia z na przykład S7 i A4 czy w szczególności węzła Balice I gdzie nie rozumiem czemu jest różnica w klasyfikacji dróg ( https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.08651/19.80423 ). S52 i dalsze 94, w śladzie obwodnicy Krakowa ( https://www.openstreetmap.org/way/198764122#map=17/50.11815/19.86493 ) też bym chyba do highway=motorway podniósł.

Ale wolę sprawdzić na czym ta różnica polega.

PS Dzięki za opis zmiany, z podaną mapkę itd. Ale zalecam w ustawieniach Overpas Turbo wyłączyć wyświetlania linii jako POI (i warto też dać link do zapytania Overpassa)

Różnice:
-drogi S nie muszą mieć utwardzonego pasa awaryjnego (takie drogi nie spełniają definicji highway=motorway)
-drogi S mają pasy ruchu węższe o 25cm
-na drogach S mogą być częściej węzły

I to chyba wszystko.

link to po prostu highway=trunk in Poland, ale zwraca dużo danych.

Nie wszystko. Co mi jeszcze do głowy przychodzi, to że drogi ekspresowe mogą być jednojezdniowe i mogą na krańcach mieć ronda.
Przy czym dodajmy, że spora część dolnośląskiego fragmentu autostrady A4, według dzisiejszych standardów, spełnia jedynie parametry drogi ekspresowej. A i tu nie jestem pewien czy wszystkie.

No tak, w takich przypadkach nie chciałbym nic zmieniać. Jednak większość S jest nie do odróżnienia od A gdyby znajdować się na takiej drodze.
Niektóre nawigacje mają też opcję “Unikaj autostrad” - wydaje mi się, że zaznaczając tą opcję mamy na myśli też ekspresówki.

Chodzi chyba o Górnośląski fragment? Wydaje mi się, że spełnia on definicję motorway wg. OSM.

Cały problem polega na tym, że na ekspresówce dopuszczone jest holowanie oraz mogą wjechać na nią wjechać pojazdy, które mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep. Jeśli dobrze rozumiem zasady routingu osmandu w przypadku opcji “pomijaj autostrady” bierze się pod uwagę highway=motorway. W związku z tym ryzykujemy, że nawigacja będzie część pojazdów źle prowadzić. Rozumiem, że to z pewnością nie jest to duża grupa potencjalnych użytkowników tej opcji, ale zastanawiam się czy ta zmiana miałaby jakieś realne zalety dla nawigacji, które “równoważyłyby” ten problem.
Ogólnie po względem nawigacyjnym różnica między motorway i trunk jest niewielka. W zasadzie dużo ważniejsze wydaje się “uwolnienie” trunków od dróg ekspresowych, niż podnoszenie trunków do motorway.

minspeed=* można dodać do autostrad, zakaz holowania to faktycznie problem, jest w ogóle tag na coś takiego w OSM?

Co masz na myśli?

EDIT:
Jest jeszcze tag motorway=yes - teraz ekspresówki wg. niego mają takie same ograniczenia jak motorway.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl%3AKey%3Amotorroad

Chodzi o to, że jedyną kategorią jednoznacznie określającą jakość drogi jest motorway. Trunki to powinny być najważniejsze drogi w kraju, obecne oznaczanie jako trunk ekspresówek nie do końca zgadza się z założeniem tego tagu. Nie widziałbym problemu, żeby cała DK7 była trunkiem - to główna droga łącząca kilka najważniejszych miast w Polsce, to że są fragmenty “nieekspresowe” nie zmienia ich znaczenia i roli, więc miałoby więcej sensu niż “szachownica” primary\trunk. Oczywiście byłoby to do dopracowania, to tylko moje zdanie, nie propozycja :slight_smile:

Zgadzam się, wystarczy popatrzeć na przejścia graniczne gdzie drogi nagle zmieniają kategorie.
Ale z drugiej strony to trudniejsza sprawa - zacznijmy od wyprostowania motorway z tym co jest na wiki i reszcie świata poza Polską

Jeśli dobrze widzę (linijka 952) - to dla motorway i trunk są dokładnie takie same zasady.

W takim razie dwujezdniowe drogi kategorii S bym otagował jako highway=motorway

Z tego co na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway widzę to nie jest to wymóg, nawet wspominają że

czyli pas awaryjny niekoniecznie jest obecny.


drogi oznakowane jako autostrady (highway:class:pl=A) powinny mieć minspeed=40

Może bym bota na to zrobił, są jakie przeciwwskazania by highway:class:pl=A dostało minspeed=40? Czy nie chcemy tego tagować bo teoretycznie lokalnie mogą być inne wartości i teoretycznie można to z highway:class:pl=A wywnioskować?

Ja bym wyedytował bo pierwsze wydaje mi się rzadkie a drugie nierealne.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:minspeed jest trochę dziwne bo miesza “tylko pojazdy zdolne do osiągnięcia prędkości X” oraz “nie można jechać wolniej niż X chyba że jest zatrzymanie w ruchu” ale nie wiem czy chcę się bawić w wymyślanie nowych tagów.

Jestem przeciwny.
Definicja wiki mówi jasno, że drogi motorway mają “a special designation by the law, with a set of laws specifically applied on them”.
Autostrady w Polsce mają odmienne od dróg ekspresowych obowiązujące na nich prawa, przerobienie dróg ekspresowych na motorway mogłoby nastąpić dopiero wtedy gdy będą na nich obowiązywać dokładnie takie same przepisy jak na autostradach (z tego co wiem taki krok nie jest planowany).
Przypominam też że był już kiedyś baaaardzo długi wątek traktujący o tej tematyce i nie było zgody społeczności na przetagowanie ekspresówek na motorway.
Przy okazji uważam, że ostatnio bardzo dużo czasu poświęcamy drogom wyższych kategorii, podczas gdy najwięcej uwagi powinno się w mojej ocenie skupić na drogach najniższych kategorii, czyli track, których jeszcze zalega bardzo dużo a są nieprawidłowo otagowane (tylko dlatego że są gruntowe).

Pełniejszy cytat z Wiki ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway ) :

(a) są w Polsce dwujezdniowe drogi ekspresowe gdzie można rowerem jeździć?
(b) z cytatu ci “usually” wypadło
(c) “special designation by the law” jest też dla S prawdziwe - ma też specjalne znaki które też mają swoje specjalne zasady ( https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PL_road_sign_D-7.svg )

Droga ekspresowa w Polsce to często odrobinę gorsza autostrada. Patrz np północna obwodnica Krakowa budowana w standardzie nie do odróżnienia od autostradowego przez zwykłych ludzi.

Przynajmniej częściowo z powodu prezentacji, ta propozycja jest dużo lepiej reprezentowana.

Nawet jeśli będzie usually to nie zmiena zasadniczego sensu tego zapisu.

No i pasuje on do dróg ekspresowych w Polsce.

Są np. takie zasady jak

  • przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych
  • czyli zakaz ruchu rowerami, pieszego, koni, pędzenia bydła
  • zakaz cofania

Jeśli polska droga ekspresowa jest dwujezdniowa, z więcej niż 1 pasem i ma bezkolizyjne skrzyżowania to idealnie pasuje do definicji highway=motorway na OSM Wiki

IMHO nie tak idealnie - “set of laws” jest odmienny (holowanie, pojazdy wolnobieżne).
Poza tym taką zmianę należy ocenić całościowo i jej wpływ na tagowanie dróg w Polsce.
W sąsiednich wątkach sporo jest dyskusji na temat “inflacji” w tagowaniu dróg, taka zmiana pociągnęłaby za sobą reakcję łańcuchową podwyższania innych kategorii dróg.
Również z tego powodu jestem im przeciwny.

Dolnośląska. Na kilkudziesięciu kilometrach nie ma pasów awaryjnych.
https://www.mapillary.com/app/?lat=51.11778268&lng=16.37964315&z=17&pKey=524447962298217&focus=photo&x=0.5124613033540772&y=0.6750582882038165&zoom=0

No tu się zgodzę trochę. Z tym że jestem za tą zmianą bo byłby to krok w kierunku poprawnego stosowania highway=trunk: na najważniejsze drogi, niezależnie od ich jakości (a nie tylko na drogi ekspresowe)

Nie twierdzę że te same przepisy są (np. prędkość dopuszczalna też jest inna), ale pojazdy wolnobieżne to przez tag minspeed można załatwić.

A oba zestawy (A i S) spełniają wymogi: jest wykluczenie rowerów, pieszych, koni, bydła

No ale my nie mamy obecnie sztywnego przełożenia że trunk=ekspresówka.
Trunk jest np. DK2 czy DK18 do granicy i jest tak OK, a to nie są ekspresówki.
Tak jak wspominał kolega Yunkers - być może trunk powinien być stosowany częściej (a czasami może i rzadziej - tak np. S86 jest trunk tylko dlatego że ekspresówka, moim zdaniem mogłaby być spokojnie primary), ale nie tędy droga żeby napędzać inflację kategorii robiąc z dwupasmówem S teraz motorway.

Wydaje mi się że można dodać to automatycznie, nie kojarzę wyjątków.
EDIT:
Tutaj znalazłem że jest to różnie w różnych krajach. Wydaje mi się, że podejście niemieckie jest słuszne - nie należy dodawać tego tagu, to nie jest minimalna prędkość jazdy po tej drodze. Może w relacji to zapisywać?

a) nie ma

c) A co z tagiem motorroad=yes - w tej chwili są nim oznaczone ekspresówki, a on powinien zrównywać ograniczenia ruchu z autostradami? Czyli w tej chwili też jest błędnie?
Różnice w przepisach autostrada/droga ekspresowa są naprawdę minimalne - i jedyne którego nie możemy odwzorować to zakaz holowania (nie ma go i teraz, nie znalazłem tagu który by to opisywał, będzie można to odróżnić po highway:class:pl=A).

Ok, jak zauważył Mateusz to jednak nie problem.

W tej chwili i tak jest niekończąca się dyskusja o kategoriach dróg,

7 lat temu, od tego czasu są nowi mapujący, OSM w Polsce jest dużo bardziej szczegółowe. Nie wiem jak było wtedy, teraz mamy wszędzie dodane i tak ograniczenia prędkości osobno itd., ale też przybyło sporo dróg ekspresowych w Polsce - i drogi takie jak Lublin-Warszawa nie ma naprawdę żadnego powodu żeby tagować inaczej niż motorway.

Wrzucę jeszcze mapkę poglądową co oznacza się jako highway=trunk w innych krajach Europy (na wschodzie jest też inaczej niż u nas, zobaczcie na przejścia graniczne w Medyce, Hrebennem, Beredyszczu itd.) - trunk to droga o gorszych parametrach niż drogi S w Polsce.