Tagowanie dróg szybkiego ruchu (i nie tylko)

Cześć. Raz po raz od dłuższego czasu przez community na forum i na Discordzie przewala się dyskusja o tagowaniu dróg, szczególnie eSek. Z Discorda wyszła propozycja by zamienić kawałek jednej z dróg ekspresowych z highway=trunk na highway=motorway i sprawdzenie jak to będzie wpływać na nawigacje. Co o tym sądzicie?

3 Likes

Jak tworzyłem wątek na ten temat pojawiły się zastrzeżenia, czy taka zmiana nie zaburzy np. nawigacji. Konsultowałem temat z @Olga_Yanosik i przystali na propozycję testowej zmiany, jednak chcieliby wiedzieć z wyprzedzeniem, na jakim odcinku taka zmiana byłaby testowana, żeby móc sprawdzić przed i po zmianie.
Temat wraca jak bumerang, więc warto przetestować taką zmianę.

Zaproponowałeś na Discordzie jako odcinek testowy kawałek S6 niedaleko Gdańska. Nie jest to najgorszy pomysł, jednak dystans między węzłami 48 i 52 (właśnie taki odcinek zaproponowałeś) to aż 30 kilometrów. Wg mnie ten odcinek powinien być krótszy (12-20 km), tak więc ja bym zrobił testowy odcinek między węzłami 50 i 52.

To była przykładowa sugestia, nie upieram się akurat na ten odcinek. Teraz jednak zastanawiam się, czy robienie motorway między trunkami bez połączenia z innym motorway to dobry pomysł. Bardziej jednak skłaniam się na odcinek S7 Południowej Obwodnicy Gdańska i S6 do A1. S7 na tym odcinku wydaje mi się nawet szersza niż minima ekspresówek. Niezłym pomysłem też wydawałoby się taki test zrobić na S2, która jest połączona z A2, a standardy obu dróg są praktycznie takie same. Potrzebujemy jednak zielonego światła na takie testy i koordynacji z np. Yanosikiem.

Ja bym wybrał jakąś eskę gdzie nie ma wielkiego ruchu, ale ten ruch jest. A2 i S2 to główna arteria Zachód-Wschód, więc nie wydaje mi się to dobrym pomysłem. Po przejrzeniu listy dróg ekspresowych i autostrad skłaniam się ku S14 między A2 a węzłem Aleksandrów Łódzki. (15 km)

Wybór nie jest zły. Tam w okolicy są A1 i A2 z tagiem motorway, więc byłby to przykład testu, gdzie już w pobliżu są drogi motorway.
Padła też propozycja, żeby taką zmianę zrobić na S3, która pierwotnie miała być A3. Byłby to raczej jakiś odcinek, gdzie w pobliżu nie ma innej ekspresówki.

Sądzę, że jest to zły pomysł.
Mamy ustalone w jaki sposób tagujemy drogi i co dla nas jest trunk, a co motorway.
W wątku obok była niedawno (kolejna) próba zmiany tagowania dróg ekspresowych na motorway i (po raz kolejny) społeczność wypowiedziała się przeciwko takim zmianom.
Zatem wszelkie manipulowanie kategoriami takich dróg będzie wycofywane.

zaczynają się protesty opornych zmianom… :unamused:

1 Like

czytam sobie i nie widzę tam żadnej większościowej wypowiedzi przeciw zmianom… bardziej jest tam po równo, pewnie temu też wątek umarł śmiercią naturalna

1 Like

Nie cała społeczność, a przede wszystkim ty opowiadałeś się przeciwko takim zmianom. Zanim dołączyłeś do tamtej dyskusji, 80% było na tak, a opór pojawił się jak pojawiły się zastrzeżenia czy taka zmiana nie zaburzy nawigacji. Dlatego wstrzymaliśmy się z tym, aż nie zdobędziemy więcej informacji. Kontaktowałem się z kilkoma osobami, żeby dowiedzieć się więcej szczegółów technicznych i np. Yanosik jest wstępnie za testową zmianą, więc nie jest to żadna manipulacja kategoriami. Jedynie chcą z wyprzedzeniem wiedzieć o takiej zmianie. Zmiana by dotyczyła jednej drogi, a nie o razu całej sieci.

Proponuję przejrzeć cały wątek oraz kilka już historycznych wątków o podobnej tematyce a przede wszystkim zapoznać się z procedurami w OSM dotyczącymi zmian tagowania.

Tak czy inaczej byłaby niezgodna z wymogami opisanymi na wiki co do tagu motorway.

Tak czy inaczej byłaby niezgodna z wymogami opisanymi na wiki co do tagu motorway.

Już teraz znajdują się drogi nie do końca zgodne z dokumentacją co do kategoryzacji ogólnie. Tag motorway obejmuje drogi tylko dla samochodów, dwujezdniowe bezkolizyjne min. 2 pasy + pas awaryjny.

Proponuję przejrzeć cały wątek oraz kilka już historycznych wątków o podobnej tematyce

Bez urazy, ale przejrzałem te wątki i głównie to ty byłeś przeciw tej zmianie. Śledziłem ten wątek założony przez siebie i przez większość czasu dominowały głosy za. Sprzeciw pojawił się, gdy pojawił się obawy co do działania nawigacji, dlatego propozycja testu i wsparcie od Yanosika w postaci monitorowania takiej drogi na wypadek anomalii, co już powtarzam nie wiem który raz.

Moim zdaniem nie ma sensu przeprowadzac testu, skoro i tak nie przeprowadzimy zmian. Było glosowanie, 60% osob była na “nie”, w wątku swoje wątpliwości też wykazało wiele osób, a nie sam szydzio. Więc co chcemy testować i dlaczego? Trochę się dziwię, że temat wraca miesiąc po tym jak społeczność powiedziała “nie” tym zmianom.

1 Like

Co masz na myśli?

W/g wiki dla dróg przypominających autostrady, jednak nimi nie będącymi, należy/można stosować motorroad=yes. Nawigacje powinny traktować drogi z kluczem motorroad=yes jak autostrady.

Inną kwestią jest wyświetlanie autostrad. Moim zdaniem drogi typu autostrada i ekspresówki z tagiem motorroad=yes na tyle mocno różnią się od zwykłych dróg, że mogłybybyc wyświetlane w sposób wskazujący że są to drogi jednokierunkowe, wielopasmowe.

1 Like

Aha
nie mam nic do twoich ideałów, ale może to czas najwyższy zacząć myśleć kategoriami typu “wiki nie jest nietykalna”? Bo propozycje zmian zawsze warto wypróbować, a ty się zasłaniasz niezgodnością z wiki.

1 Like

To nie jest kwestia moich ideałów tylko procedur jakie społeczność projektu wypracowała na okoliczność istotnych zmian w tagowaniu obiektów.

Do dróg motorway, tj. autostrad odnosi się specyficzny zestaw przepisów prawa drogowego (applied set of laws) oraz formalnego oznaczenia (special designation by the law).

Z głosowania wychodziło, że większość jest przeciw. W głosowaniu wzięły udział także te osoby, które nie pisały postów. Gdyby swoje zdanie trzeba było wyrazić poprzez zamieszczenie posta, to pewnie tych głosów przeciwnych byłoby w postach dużo więcej.
Moim zdaniem, ważniejszy od samej zmiany jest sposób jej wprowadzenia. Ustalić i przegłosować można różne rzeczy, ale trzeba to zrobić tak, żeby nie wywołać konfliktów edycyjnych. Po co testować rozwiązanie, co do którego społeczność w głosowaniu wypowiedziała się negatywnie?

5 Likes

Specyficzny zestaw przepisów prawa jest taki sam dla autostrad i ekspresówek - zakaz cofania, jazdy pojazdami wolnobieżnych, ruchu pieszych i rowerów. Inne jest tylko ograniczenie prędkości.

Special designation by law też wydaje mi się że jest spełnione - i S-ki i Autostrady mają wyznaczone (designated) oznaczenia.

BTW w Polsce są autostrady bez pobocza, które nie spełniają z tego powodu kryteriów na motorway