Kategoria dróg ekspresowych

Wypowiedzieli się po czym (przed czasem) wykasowałeś głosowanie z postu, przy stanie 50% na NIE i 50% na TAK (to tak dla potomnych).
Po co zatem je w ogóle zaczynałeś?
Takie podejście jest niepoważne…

5 Likes

pamiętasz ile głosów mniej więcej było?

mgliście pamiętam że jakiś czas temu koło 20 było

Ostatni stan był z tego co pamiętam 15 głosów (8 NIE, 7 TAK).

Przed skasowaniem było prawie 60% na nie.

skoro okazało się, że jednak w np. Yanosiku kategorie mogą mieć znaczenie, to do czasu wyjaśnienia tego typu kwestii zdjąłem głosowanie. Do kilku osób też napisałem z kilkoma tematami, żeby dowiedzieć się więcej informacji. A że niektórzy byli otwarci na dyskusję nt pozostałych kategorii, to może wyjdą inne kwestie wokół tego. Może ktoś też dorzuci inne propozycje i wtedy się zrobi głosowanie.

Myślę, że społeczność dwa razy nie da się nabrać na ta samą sztuczkę, skoro jedno głosowanie mogło raptem zniknąć, następne również będą mogły podzielić jego los.
Moim skromnym zdaniem, niewielu będzie się chciało ponownie inwestować czas aby przebrnąć przez (ponowne) propozycje skoro na końcu i tak mogą zobaczyć “(post deleted by author)”.
Już wcześniej pojawiały się pytania o celowość takiego głosowania, zaś sposób jego zakończenia tylko potwierdza jak uzasadnione było to pytanie.
Zaś jego wynik pokazuje to o czym pisał Cristoffs:

1 Like

Głosowanie zdjąłem jak się pojawiło więcej zastrzeżeń w kwestiach technicznych (pisałem to z resztą, wystarczy cofnąć się 2 wpisy wstecz), więc nie ma nawet na co nabierać społeczności.

Społeczność już kilka razy się wypowiedziała, z przewagą na pozostawienie istniejącego stanu.

Zabawna teoria, zwłaszcza jak się dokładniej przejrzy poprzednie wątki. Były głosy za, ale pojawiły się głosy z zastrzeżeniami i przeciw, po czym po krótszej lub dłuższej wymianie zdań temat cichł bez np. głosowań.

Dostałem odpowiedź od jednego z podmiotów, że w grę wchodziłoby przetestowanie na jednym odcinku konsekwencji takiej zmiany.

My też możemy przetestować jak taka zmiana wpłynie na nawigowanie w naszych mechanizmach. Jeżeli @theDM uzgodni możliwość wykonania takiego testu z zarządem OSM Polska oraz ze społecznością to proponujemy przyjrzeć się odcinkowi S6 od węzła Bożepole Wielkie do węzła Gdynia Wielki Kack.

Czy pisząc o poprawnym tagowaniu chodzi Ci o użycie highway:class?

Tak, highway:class:pl=A/S, powinno być wypełnione

2 Likes

Czy taki test może być przeprowadzony wewnątrz Yanosika bez ingerowania w dane osm? Czy to musi być zmiana na osm? Czy mówimy tu tylko o zmianie kategorii z trunk na motorway czy o czymś jeszcze?

2 Likes

Kilka lat dyskusji, kilka tematów i pewnie grubo ponad 1000 postów świadczą o tym, że w temacie zostało już wszystko powiedziane. Sprawa jest na tyle szeroka, zawiła i rozwlekła czasowo, że dyskusja wciąż zatacza to samo koło i cały czas będzie się to powtarzać. Każdy temat dotyczył też innego wycinka problemu - jedni chcieli zmieniać tylko trunk na motorway, a inni dorzucali też zmianę części primary na trunk. Nawet jeśli słusznie, to komplikowało to dyskusję.

Zamiast zaczynać dyskusje od nowa i wymieniać te same argumenty po raz dziesiąty, lepiej chyba po prostu temat podsumować w postaci odpowiedzi na 3 pytania:

  1. Co jest nie tak z obecnym tagowaniem?
  2. Jakie korzyści przyniesie zmiana tagowania?
  3. Jakie problemy wygeneruje zmiana tagowania?

Mam nadzieję, że jako społeczność jesteśmy chociaż w stanie jednomyślnie podpisać się pod takim podsumowaniem. Dopiero wtedy, gdy jest jasno zdefiniowane co chcemy zrobić i dlaczego, kontynuowałbym dyskusję czy się to opłaca.

@theDM Zechciałbyś zrobić takie podsumowanie, np. w postaci strony na wiki? Najlepiej od razu o zmianie tagowania motorway i trunk, żeby zebrać wszystkie dyskusje do kupy.

1 Like
  1. OSM to tylko i aż globalna baza danych. Ustalone, stabilne tagowanie pozwala na tworzenie różnych sposobów wyświetlania tak samo zachowanych danych dla globu. Ingerencja w dane w celu ułatwienia sobie lokalnie pracy przy tworzeniu jakiegoś odzwierciedlania moim zdaniem jest niewłaściwe.
  2. Pytanie zbyt ogólne. Zmiana tagowania czego i naco?
  3. Pytanie zbyt ogólne. Zmiana tagowania czego i naco?

Dostrzegam idealistyczne założenie, chodzi tobie o konsensus polityczny? Nie ma czegoś takiego jak jednomyślność nawet w rodzinie, a co dopiero w większym, bardzo zróżnicowanym gronie.

Powiem szczerze, że nie wiem, w jakim celu dyskutujemy o tagowaniu, skoro wydaje mi się ze wątpliwości chyba dotyczą wyświetlania danych, przykład drogi ekspresowe.

Wydaje mi się, że jeśli chcemy, żeby wybrane drogi ekspresowe w naszym kraju, na całej długości, były wyświetlane w stylu domyślnym jako autostrady, to propozycja powinna być ograniczona tylko do ściśle ograniczonych tras (niekrótkich odcinków dróg), z wyłączeniem obwodnic.
Co do zapotrzebowania. Na pewno nie chodzi o aplikacje typu Yanosik i podobne, które nie kopiują stylu domyślnego, bo mają swój i mogą sobie styl zmieniać co tydzień, albo nawet mieć dla swoich klientów kilka do wyboru. Aczkolwiek ewentualnie warto zaczerpnąć opinii zwłaszcza aplikacji międzynarodowych, jak zmiana tagowania dróg ekspresowych w Polsce wpłynęłaby na działanie aplikacji. Moim zarysowana wyżej odpowiednio ograniczona zmiana nie powinna mieć wpływu na działanie aplikacji.
Proponowana zmiana, żeby została zaaprobowana powinna być: niewielka, jasno przedstawiona wprost nastąpi zmiana tego i tego na to i to, poparta dyskusją, itd.

1 Like

Niewłaściwe bo? Potrzebne są konkrety które padły już podczas poprzednich dyskusji, ale nie ma ich w jednym miejscu i przez to sprawa się rozmywa.

To powinno znaleźć się w podsumowaniu - co chcemy zmienić i dlaczego. W tej chwili dyskusja dotyczy wszystkiego i niczego, każdy ma inne spojrzenie na tę kwestię, ale to jest wciąż wałkowanie tych samych spostrzeżeń co kilka lat temu.

Tu nie chodzi o to co kto uważa tylko o fakty, potencjalne korzyści i ryzyka. Im więcej różnych zdań, tym lepiej, bo pozwoli to podsumować problem z różnych punktów widzenia. Dopiero potem, gdy usystematyzujemy czego propozycja dotyczy, co możemy zyskać, a co stracić, możemy podjąć odpowiedzialną decyzję.

Nawet jeśli kolejny krok się nie uda, takie zbiorcze podsumowanie może służyć jako referencja dla kolejnych osób które będą zakładać podobne tematy w przyszłości, a to na pewno się stanie.

Jest to jeden z aspektów, ale nie jedyny, a na pewno nie najważniejszy.

Fakty są takie, ze każda zmiana łączy się z ryzykiem, im większa zmiana, tym gorzej dla zmiany. Z logicznego punktu widzenia nie trzeba zmieniać czegoś, co działa w określonych warunkach dobrze, proste i brutalne. Z powyższym zdaniem można oczywiście polemizować.

Tagowanie jest jednolite dla całego projektu, drogi ekspresowe za granicą w projekcie są oznaczane jako ekspresowe i na tym można byłoby zakończyć dyskusję w temacie mapowania ekspresówek jak autostrad. Po co zmieniać coś, co od dziesięcioleci działa dobrze? Jedyne argumenty, jakie kojarzę dotyczyły sposobu wyświetlania dróg ekspresowych, czyli tagowanie nie jest problemem. Jest też propozycja poprawy tagowania dróg w całej Polsce, ale nie została ona szczegółowo zaprezentowana ani przetestowana.

Prawdopodobnie kluczowym problemem jest utrudniony, albo zupełny brak dostępu społeczności do instancji strony https://osmapa.pl/, na której możliwe byłby testy proponowanych tutaj zmian. Ewentualnie społeczność jeszcze nie wie, że ma miejsce, gdzie może testować swoje propozycje.

Tyle że highway=trunk nie oznacza drogi ekspresowej. To przekręcenie tego terminu.

Jak coś jest na zaznaczenie ekspresówek to jest to Key:expressway - OpenStreetMap Wiki

1 Like

Gdzie lezy problem? Według tej strony

  • Drogi trunk to: “Najważniejsze drogi w sieci transportowej, które nie spełniają wymagań dla motorway, ale wyróżniają się przepustowością i komfortem podróżowania. W Polsce najczęściej drogi ekspresowe, oznaczone znakami D-7 / D-8. Sporadycznie ważna droga główna o analogicznej funkcji i parametrach. Drogi te powinny mieć zakaz ruchu dla pieszych i rowerów.”
  • Drogi primary - " Najważniejsze drogi w sieci drogowej kraju niespełniające wymagań wyższych kategorii. Najczęściej drogi krajowe, drogi o klasie GP (szybkiego ruchu) lub G (główne)."
  • Drogi motorway - “Najważniejsze drogi w sieci transportowej o wysokich parametrach technicznych. Drogi o ograniczonym dostępie, bezkolizyjne, dwujezdniowe (z trwałym rozdzieleniem kierunków ruchu), posiadające pas awaryjny. Jest to jedyna kategoria dróg ściśle powiązana z parametrami technicznymi. W Polsce autostrady i niektóre drogi ekspresowe. Typowa autostrada jest dwujezdniowa, tzn. być narysowana jako dwie linie w przeciwnych kierunkach, każda z oneway=yes.”

Nie wiem, dlaczego te definicje są takie szczegółowe i wspominają o parametrach technicznych, ale prawdopodobni dlatego, że precyzują sytuacje tylko w Polsce.

Ja mam tworzyć definicję? W takim razie dla motorway proponuję:
"Drogi w sieci transportowej o najważniejszym znaczeniu, łączące regiony. Drogi tego typu wchodzą w skład TEN-T (Transeuropejskiej sieci transportowej). Wymagana niezawodność, oraz wysoka przepustowość tych dróg powoduje, że są to drogi dwujezdniowe, bezkolizyjne (z trwałym rozdzieleniem kierunków ruchu), posiadają pas awaryjny, dostęp do nich jest ograniczony, obowiązuje na nich zakaz ruchu pojazdów wolnobieżnych, oraz rowerów.
W Polsce będą to autostrady oraz drogi ekspresowe w śladzie TEN-T.

Dla trunk wymyśliłem:
“Trunk — Drogi w sieci transportowej szybkiego ruchu o znaczeniu niższym niż higway=motorway. Ma zastosowanie dla odcinków dróg prezentujących się jak typowe autostrady, jednak niespełniających kluczowej funkcji motorway m.in. łączenie regionów, ewentualnie dla wybranych, ważnych odcinków dróg typu 2+1. Ich przebieg pokrywa się ze śladem TEN-T.”

Nie widzę potrzeby zmiany definicji kat. primary.

Teraz tylko znaleźć szczegółową, świeżą mapę sieci drogowej TEN-T dla rowerów i aut. Dla rowerów będą bardziej szczegółowe i być moze bogatsze o nowości.

Kluczowe słowo w tych definicjach to “najczęściej”. To nie są żadne “twarde” definicje, ale mają za zadanie pomóc nowemu użytkownikowi w ocenie. I są one prawidziwe. 90% dróg primary będzie klasy GP i G, ale będą i takie które będą Z. 90% trunków to będą S, ale będą też inne.

Nie bardzo rozumiem dlaczego tag motorway miałby mieć cokolwiek wspólnego z TEN-T. Obecnie drogi primary, trunk i motorway są takiej samej ważności, motorway nie jest w żaden sposób ważniejsze. Przypisanie motorway do ważności byłoby dużą zmianą dla sieci. I trochę zrobilibyśmy wtedy kółko, bo dlaczego jedna ekspresówka ma “inny kolor” od identycznie wyglądacej innej ekspresówki? Jeżeli chcemy zrobić rozróżnienie od oznakowania i jakości drogi to to zróbmy, a nie wprowadzajmy kilku kolejnych zasad.
Ps. Chyba chodziło o trasy europejskie, a nie o TEN-T? Wikipedia nie odpowiedziała mi jednoznacznie czy to to samo…

1 Like