[OSMP] Zaczynamy nowy projekt, czyli jak bardzo lubicie zabytki?

Bardzo miło mi zakomunikować, że OSMP obecnie przygotowuje we współpracy z WikiMedia Polska kolejny ciekawy projekt. Tym razem na tapetę będziemy brali zabytki na terenie Polski.

Dzięki kolegom ze społeczności redaktorów Wikipedii otrzymam dane dotyczące lokalizacji wszystkich obiektów zabytkowych w Polsce wraz z linkami do ich stron w Wikipedii.

Projekt obecnie znajduje się w fazie przygotowania i można powiedzieć, że jest mocno rozwojowy. Jeśli ktoś z Was jest chętny do pomocy przy jego organizowaniu, zapraszam do kontaktu.

2 Likes

Raczej wątpię, aby wszystkie zabytki w Polsce miały strony na Wikipedii :upside_down_face:

2 Likes

sporo ma wikidata

A na czym impreza ma polegać?

2 Likes

Fajnie byłoby znać więcej szczegółów.
Jak rozumiem celem jest zalinkowanie Wikipedii dla już istniejących elementów oraz dodanie brakujących obiektów do OpenStreetMap?
W celach linkowania przydatny jest https://osm.wikidata.link/

Jaka jest definicja zabytku na potrzeby tego projektu? Czy jest ona prawna czy w pospolitym zrozumieniu? Na co to się w praktyce przekłada: jakieś kategorie w Wikipedia lub posiadanie jakiejś własności w Wikidata?

W mojej okolicy mógłbym zająć się mapowaniem/importem. Mogę pomóc w przygotowaniu danych.

1 Like

Nie mają. Mamy natomiast ich współrzędne.

2 Likes

Na dziś dopiero określamy warunki brzegowe projektu. Nie mam jeszcze wszystkich danych na razie staram się zorientować w danych. Na teraz mamy nazwy, linki do stron na wiki - czasem pustych oraz współrzędne. Czasem numer NID.

Jak dostanę danę, jakieś demo przygotuje oraz wrzucę je na Gita. Można by się zastanowić nad schematami tagowania i przejrzeć nasze wiki - pewnie jak zwykle trzeba porządek zrobić.

2 Likes

Fajnie jakby udało się jakoś uzupełnić numery w rejestrze - na Wikidata widzę, że są czasem wypełnione: https://w.wiki/6cEB

EDIT:

Poczytałem naszą dokumentację i kilku rzeczy nie jestem pewien:

  1. heritage=* - jak rozumiem w tym tagu wstawiamy liczbę zgodną z ważnością organizacji która chroni zabytek?
    W Polsce będą to:
    • UNESCO - heritage=1
    • Rejestr Zabytków - heritage=2
    • Gminna ewidencja zabytków - heritage=7
      Co w sytuacji kiedy obiekt jest w kilku jednocześnie? heritage=1;2, czy np. wpisujemy tylko najwyższy (najmniejszą liczbę)?
      O ile UNESCO i Rejestr są łatwo dostępne, to szukanie gminnych może być nużące.
  2. Przy gminnych ewidencjach powinniśmy wpisywać heritage:operator=Gmina Białowieża? Czy lepiej Urząd Gminy Białowieża?
  3. Jak uzupełniać numer w ewidencji dla zabytków w gminnych ewidencjach? Dla ogólnokrajowego Rejestru Zabytków jest to ref:nid=*, jak najlepiej konstruować ten klucz dla gminnych ewidencji?
  4. Zabytki z Rejestru Zabytków mają fajne opisy na https://zabytek.pl - co myślicie o linkowaniu ich w kluczu heritage:website=* - w innych krajach wiki czasem zaleca takie podejście.
  5. Wiki mówi, że zaznaczamy tylko zabytki nieruchome - ale dlaczego tu są inne zasady niż w reszcie OSM? Czy np. Ołtarz Wita Stwosza nie powinien być zaznaczony skoro znajduje się od wielu lat w tym samym miejscu?
  6. Czy zabytki takie jak “Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat” (na liście Unesco) powinny być oznaczone relacją type=site, czy oprócz tego najlepiej dodawać tagi na poszczególnych budynkach? (Wydaje mi się, że tylko relacja, a ew. tagi na budynkach jeżeli te są w innym rejestrze/ewidencji pojedynczo).
1 Like

A czy to rzeczywiście jest zabytek ruchomy?

(ja bym go zaznaczył jak jeszcze nie jest zaznaczony, ma stabilną pozycję - i dodałem jako Node: ‪Ołtarz Wita Stwosza‬ (‪10829813177‬) | OpenStreetMap )

1 Like

Wyposażenie świątyń jest w rejestrze zabytków ruchomych np. tutaj pojawia się taka kategoria - zakładam że ołtarz to wyposażenie świątyni, nie mogłem też znaleźć ołtarza w wykazach tutaj.

A co z obrazami? Mam wrażenie, że wiele z nich w Polsce nie zmienia lokalizacji przez całe dziesięciolecia.

gdzie tak twierdzi? zmieniłbym na “o stałej lokalizacji”

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:heritage

Też bym zmienił na coś takiego jak piszesz - tak samo jak z mapowaniem innych obiektów.

Robię rozeznanie tymi moimi pytaniami żeby właśnie zabrać się za edycję Wiki.

Zabytek ruchomy to taki, który można przemieścić (bez stosowania nie wiadomo jakich środków technicznych), a nie taki, który nie zmienia miejsca. Jak napisał @kubahahaha, zabytki ruchome to osobna kategoria w rejestrze zabytków obok zabytków nieruchomych oraz archeologicznych. W OSM dziełami sztuki czy meblami się raczej nie zajmujemy.

nie widze powodów by nie mapować takich co lokalizacji nie zmieniają, pojedyncze zwykłe ławki już mapujemy

Odpowiadając sam sobie: Dzisiaj zaktualizowałem stronę na Wiki: https://wiki.osm.org/wiki/Pl:Key:heritage

  1. Co w sytuacji kiedy obiekt jest w kilku wykazach jednocześnie? heritage=1;2, czy np. wpisujemy tylko najmniejszą liczbę?

    Aktualną praktyką jest oznaczanie wg. organizacji najważniejszej.

  2. heritage:operator=Gmina Białowieża? Czy lepiej Urząd Gminy Białowieża?

    Tak jak lokalna konwencja.

  3. Jak uzupełniać numer w ewidencji dla zabytków w gminnych ewidencjach? Dla ogólnokrajowego Rejestru Zabytków jest to ref:nid=*, jak najlepiej konstruować ten klucz dla gminnych ewidencji?

    Nie wiem ref:gez - skrótu “gez” często używają gminy.

  4. heritage:website=https://zabytek.pl/*

    Podałem takie tagowanie (do tej strony) jako przykład.

  5. Czy zabytki ruchome powinny być tak tagowane?

    Nie zmieniałem sformułowania, którego użył już Mateusz.

  6. Czy zabytki wchodzące skład zespołu zabytków powinny być dodatkowo tagowane?

    Nie.

I jeszcze takie pytanie pytanie: Jak oznaczylibyście kopalnię soli w Wieliczce? Do czego dodalibyście odpowiednie tagi?

Po raz kolejny muszę zwrócić uwagę, że rejestry zabytków prowadzą dla każdego województwa wojewódzcy konserwatorzy zabytków, a nie Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego zadaniem jest tylko zbieranie i popularyzowanie wiedzy o zabytkach.

1 Like

Nie wiedziałem o tym, dzięki!

Masz może jakiś link do polecenia gdzie mogę o tym poczytać? O ile nie zmienia to chyba tagowania, to niektóre sformułowania na Wiki powinny brzmieć inaczej. Jak patrzę pobieżnie na ustawę to faktycznie mowa tam o województwach, a nie NID.
Tyle dobrego że nie popsułem, poprzednia wersja dokumentacji też najwyraźniej była błędna.

1 Like

Ciężko mówić o źródłach, które by tego dowodziły, najważniejszy jest zapis w ustawie, który znalazłeś (art. 8 ust .1). Jeśli poszukać artykułów prasowych o tym, że taki a taki obiekt wpisano do rejestru zabytków, to też będzie tam jasno napisane, że dokonał tego konserwator. Dodajmy jeszcze, że wojewódzki konserwator zabytków jest częścią administracji podległej wojewodzie, a więc ostatecznie rządowi, a nie samorządowi województwa.

Poprzednio pisałem o tym tutaj przy okazji dyskusji o formatach i unikalności ref:nid. Jakoś szczególnie mi nie przeszkadza, że OSM używa akurat takiego klucza, chociaż trzeba mieć na względzie, że z punktu widzenia całego kraju nie jest to jednolity rejestr, poszczególne refy nie będą unikalne, nie będą się też układać w żaden spójny system.

NID jeszcze niedawno nosił nazwę Krajowego Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, co na pewno lepiej oddawało zakres jego zadań :wink:

2 Likes

Dane zabytków od kolegów wikipedystów:

http://u.osmfr.org/m/909261/

wrzuciłem tylko Dolny Ślask, ale mam już dane z całej Polski

Proponuje przejrzeć i było by super jak byśmy zaczęli od naszej Wiki - porządek i zastanowili się jak to potem ogarnąć - jest tego sporo na szybko około 59 000 obiektów :wink:

Bym zapomniał jeśli ktoś ogarnia i ma czas i chciałby się pobawić:

link do skryptu pobierającego