[OSMP] Zaczynamy nowy projekt, czyli jak bardzo lubicie zabytki?

Jest coś takiego jak mapa zabytków gov pl – nie wiem jak @Cristoffs ma to się do tych danych.

@kubahahaha @Rogoyski
Z tego co widzę to ten “inspire_id” tam podawany jest dość popularny w OSM (zapewne z nieznanych mi importów).
Wiadomo coś więcej o tym id, czy on jest bardziej warty uwagi i globalnie unikalny, niż te nid?

Piszę to, bo przy okazji w ramach tego tematu, warto by to było ujednolicić:
https://taginfo.openstreetmap.org/search?q=inspire#keys

Wiadomo coś więcej o tym id, czy on jest bardziej warty uwagi i globalnie unikalny, niż te nid?

Tak, inspire_id jest unikalny i zaszyte są w nim informacje o tym, że wydaje go NID.

Natomiast ref:nid jest teraz używany w sposób mylący - to nie NID nadaje te numery, tylko odpowiedni wojewoda.
Ale nie ma chyba co tego wywracać do góry nogami i lepiej wciąż wpisywać tam identyfikatory decyzji (to co teraz się wpisuje). NID w udostępnianych przez siebie zbiorach danych (dane.gov.pl) nie posługuje się tymi numerami.

Mapa zabytków gov pl i jej dane są dostępne na dane.gov.pl ale na niekompatybilnej licencji (CC BY 4.0). Pisałem do nich kiedyś czy można użyć wykazu na innej licencji i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Jest globalnie unikalny. Ale z drugiej strony to techniczny identyfikator z pewnej konkretnej bazy danych. Jeśli coś funkcjonuje w szerszym obiegu, to jednak zdecydowanie numery wpisu do rejestru czy ewidencji zabytków.

No nie wiem - Luwr np. ma bardzo fajny indoor mapping.

Zastanawiałem się czy czegoś takiego w Polsce nie zrobić. Nawigacja jak dojechać z Grunwaldu do Bitwy pod Grunwaldem byłaby fajna :slight_smile:

1 Like

Jak tam chcecie. Ale Wiki dla heritage=* w pierwszym zdaniu mówi, że they can’t be used on a non static object (painting…).

słaby przykład, niektóre obrazy są bardziej stacjonarne od niektórych budynków

zmieniłem ten przykład (jak ktoś się nie zgadza, niech śmiało wycofa)

1 Like

W Luwrze używają np.
indoor=yes, artwork_type=*

W Buenos Aires po prostu:
tourism=artwork

Znalazłem najlepszą kombinację:

indoor=yes
exhibit=artwork

+ cała reszta typu artwork_type, itd.
za:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:exhibit
(jedna z rzeczy w Luwrze mnie naprowadziła)

1 Like