Zamknięte przejścia graniczne z Białorusią - kategorie dróg do granicy

Od kwietnia tego roku zamknięte są niektóre przejścia graniczne z Białorusią. Co myślicie o obniżeniu kategorii dróg dojazdowych do nich? To długie odcinki, więc nie chcę uprawiać samowoli.
Przykład:

Droga Białystok - Grodno - DK19 (link) - od węzła z DK8 chciałbym obniżyć z highway=primary na highway=secondary (za Sokółką nie miałbym nic przeciwko tertiary, ale to może już przesada).

Tak samo na innych przejściach, m.in. Białystok - Wołkowysk (DK65) i Bielsk Podlaski - Brześć - od ostatniego skrzyżowania z inną primary obniżyć do secondary.

Przejścia nieczynne są już kilka miesięcy i końca nie widać, siłą rzeczy i drogi straciły na znaczeniu.
Przy okazji uzupełniłbym poprawne highway:category:pl, ref itd. jeśli gdzieś brakuje. Oczywiście proponuję zmiany tylko do polskiej granicy.

EDIT: Podstawa prawna zamknięcia kolejnych przejść jest w Aktach Zmieniających tutaj, to w przypadku niektórych starsza sprawa niż kwiecień tego roku. Aktualna lista przejść nieczynnych:
Zrzut ekranu z 2023-08-16 19-46-13

3 Likes

Wygląda na sensowny pomysł. Jak sytuacja się zmieni to zmienimy z powrotem ale to niestety tymczasowa sytuacja nie jest.

Sprawdziłem jak wygląda w tej chwili (pominąłem Białowieżę):

przejście tagi poprawione?
Gronowo highway=primary :white_check_mark:
Gołdap highway=primary :white_check_mark:
Kuźnica Białostocka highway=service (ale z błędami) :white_check_mark:
Sławatycze highway=service :white_check_mark:
Połowce highway=service :white_check_mark:
Bobrowniki highway=service :white_check_mark:

We wszystkich przypadkach dodatkowo access=no.


Przeglądając te miejsca chciałem zaproponować konkretniej trzy możliwości dla zmian w tagach dróg prowadzących do nieczynnych przejść granicznych:

  • A: nic nie zmieniać;
  • B: skrócić do najbliższego węzła z inną drogą primary;
  • C: pozostawić highway=primary do ostatniego miasta od granicy (np. tak jak jest teraz do Węgorzewa).

Na zaznaczonych odcinkach chciałbym żeby obniżyć kategorię dróg do highway=secondary, a na końcach highway=tertiary. Na terenie przejść granicznych zmienić drogę na highway=service.

Mapka poglądowa miejsc poruszonych w tej propozycji:

Co o tym myślicie? Mi najbardziej “podoba się” wariant B.

1 Like

Ja uważam:
Gronowo: B
Gołdap: C - do tego miejsca
Kuźnia: C
Sławatycze: C
Połowce: C
Bobrowniki: C - do tego miejsca

Moje uzasadnienie to, że po całkowitej degradacji tych odcinków dojdziemy do sytuacji, gdzie przy granicach wcale nie będziemy mieć dróg typu primary, a trzeba zachować jakiś balans. Wiele z tych odcinków wygląda na dobry transfer na drogi typu secondary które ciągną się wzdłuż granicy.

1 Like

Poprawiłem wszystkie, starałem się nie robić wielkich zmian i ograniczyć do najbliższego miasta - o ile jakieś było.

1 Like

Ja bym wspomniał w opisie edycji że jest to długotwałe zamknięcie

1 Like

Przydało by się znaleźć dokładne daty zamknięć poszczególnych przejść do tego. Nie chce mi się w ogóle tego szukać, ale dopiszę może w komentarzach do changesetów.

1 Like

Wygląda na to, że cała akcja nie została zrozumiana. Z tego co widzę to wszystkie DK zostały przywrócone do primary, tutaj podałem tylko jeden przykład zmiany.

1 Like

Skomentowałem w edycji.

Masz listę edycji do wycofania? (jeszcze lepiej jak ktoś inny to wycofa niż ja)

Można jeszcze note= dodać to takich dróg

Wycofałem póki co te edycje jako że ja zajmowałem się tą zmianą.

Tyle znalazłem: 141942444;141942557;141942595;141943231;141943503;141943770;142085694;142086043

2 Likes

Nie widzę sensu zmieniać klasy tych dróg. Jeśli są one jako DK przez GDDKiA i krajowy rejestr dróg to mapa powinna to odzwierciedlać. W takim wypadku tworzycie swoją własną wersję, która nie jest tożsama z rzeczywistością. JEŚLI już bardzo wam zależy to DK powinna kończyć się tam gdzie kończy się jako taki ruch. Na pewno nie na całej długości Białystok - Sokółka czy Białystok - Gródek.

Klasyfikacja w OSM nie jest kopią klasyfikacji urzędniczej.

Zobacz przykłady w Drogi - OpenStreetMap Wiki

DK 90 w 2010:

Nieutwardzona, nieoznakowana droga wojewódzka 219 długości 55 metrów prowadząca do zlikwidowanej stacji kolejowej

2 Likes

A czy te drogi są takiej jakości jak przytoczone przez Ciebie przykłady? Nie.
Czy ruch jest na nich większy niż na tych przykładach? Jak najbardziej.

Nie jest kopią, ale powinna bazować na podstawach, a DK do nich należą.

Jesteś pewien co do wielkiego ruchu i istotności https://www.openstreetmap.org/way/121121308/history ?

Nie każda DK to highway=secondary

Proszę, przeczytaj ten wątek od początku. Jest tam uzasadnienie tych zmian.

“każda DK to highway=secondary” i twierdzenia że musimy kopiować klasyfikacje urzędniczą (nie musimy, nie robimy tego) nie jest uzasadnieniem godnym uwagi

3 Likes

Przecież dobrze wiemy, że wcześniej drogi były oznaczone jako lokalne nawet 30km i więcej od granicy. Nie rób z siebie idioty. Rozumiem kilka km, ale nie np. od Białegostoku. Mocno przesadziliście.

No i taka Way: ‪Szosa Baranowicka‬ (‪222682689‬) | OpenStreetMap ma odpowiednią klasę. Nie highway=service

Dalej nie ma żadnego przedstawionego przypadku gdzie było coś nie tak, natomiast buble po twoich zmianach na pewno były.

(a co do drugiego zdania: jak najbardziej, zabiorę się czym sensowniejszym niż tym wątkiem. ale próbowałem.)

A jak to wygląda w innych przypadkach na świcie? Jak robi to np. Litwa, lub inne kraje które mają zablokowane granice? Trzeba to ustandaryzować. Jeśli takowej praktyki nie ma to proponuje Ci napisać o tym na forum ogólnym i zebrać uwagi od każdego.

listę rzeczy do zrobienia mam dość długą

to jest sensowny pomysł ale nijak nie mam czasu na zrobienie tego

Czy np. Way: ‪686‬ (‪253136783‬) | OpenStreetMap to nie powinno być highway=track ?

To że ma asfalt to nie powód highway=service z tego robić

Cześć, starałem się linkować ten wątek wszędzie, zawsze lepiej napisać pod changesetem albo tutaj przed tak dużymi zmianami.

Tak jak pisze Mateusz tag highway=* nie odwzorowuje klasyfikacji urzędowej, zobacz na przykład drogę wojewódzką 858 która ma na swoim przebiegu wszystkie wartości od track do primary.

Klasyfikację urzędową określa tag highway:category:pl=* - jeżeli uważasz że mapa powinna kolorować według tego to raczej dyskusja nad zmianami w wyglądzie konkretnego stylu map. Ja uważam że to zły pomysł - przykład.

Jeżeli uważasz, że coś jest źle to wskaż konkretne odcinki które powinny być primary, tak to ciężko się odnosić.

Pisałem na rosyjskim dziale forum i białoruskiej grupie na Telegramie:


Zrzut ekranu z 2023-10-03 23-43-19

w końcu nic nie zmienili. U nas to sytuacja chyba bez precedensu, ja byłem za tym żeby jeszcze bardziej skrócić primary, ale jeśli się nie zgadzasz wskaż konkretne odcinki i uzasadnij dlaczego należy je podnieść.


Ale bez takich, w projektach OSM trzymamy się Etiquette Guidelines - takie odzywki nie są tu mile widziane.

1 Like