Zamknięte przejścia graniczne z Białorusią - kategorie dróg do granicy

Było jeszcze kilka zmian do Gołdapi (inny użytkownik obniżył, bez związku z moimi zmianami):

wołam @xxxVroCxxxVroCxxxVroCxxx @wilczywilk

Zmianę cofnąłem, gdyż droga DK65 nie służy jedynie tranzytowi z Ełku do granicy, ale łączy spore miejscowości jakimi są Ełk, Olecko i Gołdap. Dlatego też wspomniana degradacja powinna być przeprowadzona jedynie do granic Gołdapi (co w sumie było już wcześniej zrobione).

Czy np. Way: ‪686‬ (‪253136783‬) | OpenStreetMap to nie powinno być highway=track ? To że ma asfalt to nie powód highway=service z tego robić

Kiedyś jakiś użytkownik zwrócił mi uwagę, że niektóre nawigacje nie prowadzą po drogach typu highway=track i dlatego powinno się ich unikać. sam nie wiem co o tym myśleć…

  1. tam nie ma dokąd nawigować i tak

  2. jak higwhay=track jest poprawny to co robią nawigacje nie ma znaczenia

A Way: ‪54‬ (‪264675422‬) | OpenStreetMap to chyba highway=residential powinno być, prawda?


i powtórzę też z wczoraj:


Czy np. Way: ‪686‬ (‪253136783‬) | OpenStreetMap to nie powinno być highway=track ?

To że ma asfalt to nie powód highway=service z tego robić

Z drugiej strony, idąc za wiki, highway=track używa się głównie dla dróg gruntowych.
Ja bym zrobił tutaj residential.

gdzie tak jest na wiki? Jak masz asfaltową drogę do obsługi wyrębu lasu lub na pole to też to highway=track (nawet mamy tracktype=grade1 na betonowe lub asfaltowe highway=track)

Czy przy Way: ‪686‬ (‪253136783‬) | OpenStreetMap są jakieś niezmapowane domy by tam highway=residential robić?

1 Like

Nie obniżałem nigdzie poniżej tertiary. residential to może przesada skoro droga ma parametry drogi krajowej - po za tym do tego zamkniętego przejścia jakiś ruch Straży Granicznej pewnie wciąż jest.
Ja bym poniżej unclassified nie schodził żeby jednak wyróżniała się czymś ta droga. A czy tertiary czy unclassified to już mi wszystko jedno.

Podejrzałem na StreetView znak z ciekawości - zakaz ruchu “Nie dotyczy SG i Zarządu Dróg” - także to nie będzie droga dla rolnictwa ani leśnictwa, tylko jakieś sprawy Straży Granicznej. Nie jestem przekonany czy zmieniać.
Ale zgadzam się, że drogi leśne z asfaltempowinny miec tag tracktype=grade1, a nie highway=* inny niż track.

Myślałem że mowa o drodze 54, obecnie służy ona głównie za dojazd do okolicznych zabudowań.

Co do 686 - przejrzałem jeszcze raz dokładnie wiki i faktycznie dopuszcza ona zastosowanie tutaj drogi typu track: “A minor road used for access to conservation land.” - czyli dojazd do granicy.

na to są tagi surface lanes width shoulder itd. Jak sobie ktoś zbuduje drogę o parametrach DK która prowadzi do jego willi i niczego innego to jest to highway=service service=driveway

Gdyby zbudowali drogę z donikąd do nikąd to nie jest to automatycznie highway=tertiary. Albo jak po przebudowie coś stanie się oderwane od reszty dróg.

Lub jak przejście graniczne zamkną.

Tutaj się tak troszkę przyczepię dla zasady. Drogi się dzielą na kategorie (krajowa, wojewódzka itd.) I klasy (A, S, GP itd.) i te klasy są wyznaczane na podstawie parametrów drogi. Teoretycznie droga krajowa może miec te trzy najwyższe klasy (A, S, GP), ale G też się zdarzają (nawet jakiś fragment Z). Z tymże droga wojewódzka czy gminna też mogą mieć klasę GP, więc “droga o parametrach DK” to nieco mylące określenie. Nikt nie mówi, że DK to musi być najlepsza droga w okolicy.

Miałem na myśli potencjalne kuriozum typu podjazd do willi z dwoma pasami, po jednym w każdym kierunku i może z poboczem/czerwono-białymi słupkami, oznakowaniem poziomym itp (zamiast tego jak typowy podjazd wygląda).

Ta samo jak by ktoś zbudował takie coś na planie filmowym. Czy poligonie wojskowym.

Nie byłoby to highway=tertiary

Jestem jak najbardziej za ustandaryzowaniem tego no ale póki co, nie zostało to zrobione. Główną regułą decydującą na tą chwilę jest ważność drogi dla ogólnego ruchu (jakość, lokalizacja, połączenia). Wszystkie te parametry są subiektywne przez co wynika całe to zamieszanie. W tym przypadku argumentacja degradacji była rozsądna i zgodna z przyjętymi regułami mapowania.

Z tego, co pamiętam, istnieje jakiś tag, w ramach którego można aktualizować oficjalny status drogi. Jednakże, nie jest to tag powszechnie używany.

Tak czytam ten wątek, generalnie się z zgadzam z tym, że tag highway nie służy do oznaczania klasy drogi (choć nie powiem, na początku było mi z tym ciężko), gryzie mnie to jednak cały czas od drugiej strony – czemu ta zasada jest stosowana wybiórczo? Pamiętam że było to dyskutowane, jest opisane na wiki, ale nadal moim zdaniem stoi to w sprzeczności tym, co mamy wałkowane powyżej. Z jednej strony droga utraciła znaczenie, należy zdegradować, a z drugiej mamy takie kwiatki jak odcinek z Małuszowa do węzła Pietrzykowice na A4, który mimo że przejmuje ponad połowę ruchu DK35 z/do Wrocławia, to ciągle jest zbijany do tertiaty. Może i słusznie, bo nie spełnia on parametrów, ale skoro tag highway tego nie opisuje…

Tak, wszystko opiera się wyłącznie na subiektywnym odczuciu autora. Jednakże punktem wejścia do jakichkolwiek zmian tego typu powinien być GPR(którego skrawek jest poniżej). Wiadome jest, że GPR robiony był przed zamknięciem części odcinków granicznych w 2021r., natomiast przejście np. w Połowcach jest zamknięte od dobrych kilku lat, a jak widać ruch do samej granicy odbywa się, więc jednak zmiana nie jest w niektórych wypadkach wskazana. Autorzy map gdy wychodzą poza większe zmiany niż poprawa płotu somsiada powinni wykazywać się dociekliwością i wiedzą z zakresu ruchu i przede wszystkim powinni sami naocznie znać co dzieje się na danym obszarze który zmieniają. Swego czasu, ktoś doświadczony w mapowaniu na openie cofną moje zmiany w drogach, w mojej gminie i wykłócał się ze mną, że nie mam racji. Po tym jak wysłałem mu skan dokumentu wójta to od razu zamilkł.

w związku z tym nie nadaje się nijak jako argument w wątku co robić z kategoriami dróg po zamknięciu przejść granicznych

dodatkowo, oficjalne kategorie dróg uwzględniają plany i planowane budowy (w tym np. mosty i może być DK czy DW prowadząca polną dróżką do miejsca gdzie most to był ale wysadzili go jeszcze wycofujący sie Niemcy, drogi do nieistniejących już obiektów itd)

1 Like

jak uważasz że jest błędnie skategoryzowany to załóż nowy wątek i podlinkuj miejsce i opisz sytuacje, najlepiej ze zdjęciami

najlepiej by nie było, ale by to osiągnąć trzeba poszczególne rzeczy poprawić

Przykład z przejściem w Połowcach pokazuje, że właśnie się nadaje :wink: Skoro do Kleszczel było właściwe oznaczenie, to dlaczego nie może być do przejścia granicznego, które podczas wykonywania GPR już było zamknięte? Rozumiem, że różnica tego tysiąca aut ma teraz mieć wielkie znaczenie? :smile:

Nawet jeśli nie do samej granicy, to do pewnego obszaru jak np. skrzyżowanie DK65 z DW686. Odejmij sobie i masz ruch wraz z dobrą jakością nawierzchni, której tak tutaj niektórzy sobie doszukują.

To akurat dość proste pytanie. Nie mamy lokalsa w każdym miejscu, więc wiele dróg ma ustawione kategorie przed “ekspertów”, którzy nieraz na danej drodze nigdy nie byli. Więc nieraz takie rzeczy umykają. Ja z reguły uznaję zasadę, że każda zmiana kategorii z sensowym uzasadnieniem jest ok, ale wiem że są użytkownicy którzy i tak by zmienili kategorię na “swoją”.

Chodzi o tę drogę? Way History: ‪LG‬ (‪420314157‬) | OpenStreetMap
Ona przez lata była secondary, została zmieniona na tertiary przez mi nieznanego użytkownika, wygląda na to że wg zasady “skoro nie jest wojewódzka to nie może być secondary”.

Oficjalne kategorie dróg uwzględniają plany i planowane budowy w wieloletniej perspektywie.

jeśli przewidują że przejście będzie za 5 lat będzie otwarte to będzie droga do niego miała wysoką klasę

tak samo jak może być przez lata DK która ma ruch tylko lokalny bo most nie został jeszcze zbudowany (patrz DK 90 w 2010 - File:Korzeniewo12.JPG - Wikimedia Commons - mam nadzieję że to nie było highway=trunk czy highway=primary w OSM).

OpenStreetMap aktualizuje w szybszym cyklu i klasyfikacja dróg w OSM nie jest podstawą długoterminowych planów budowy dróg - a sieć DK/DW itp ma też taką rolę.