Dakle linje koje prolaze deblima, a slično je i sa rubom šume, ali sa određenim ofsetom od debla koji reže dio krošnji. Precizno iscrtavajući pokrov će nešto što je 100 metara ravnog ruba šume imat zubiće i 10-tak nepotrebnih nodova, a sa samo dva noda je to defakto preciznije mapiranje. Mislim da je rezanje zubića dobra smjernica.
Nemam problrema sa iscrtavanjem velikih šumskih područja preko cesta, no nijedna cesta kojom ne upravlja šumarija nije šumska površina nego površina javne infrastrukture i prije ili kasnije će ih netko prosjeći pri preciznijem mapiranju. I treba. Imam problema s vraćanjem prosječenih cesta, površina javne infrastrukture, u šumsko.
Eno livade Danjka na Sljemenu koja je još uvijek bolje mapirana na HOK-u, mada je i sada prosjek daleko veći od pokrova. OpenStreetMap
Rub šume je precizno mapiran ne kad je iscrtan rub šume, nego tek kad je precizno mapirana i površina u kontaktu, tipa polje ili voćnjak. Pri mapiranju tih površina će često doći do uvida zbog kojih će se rub šume iscrtan po pokrovu korigirat.
No to su sve detalji kojima sam se ja bavio usput. Nisam se bavio mapiranjem vrsta vegetacija, nego su mi one bile sredstvo za razlučivanje velikih poligona na manje. Grubi široki prosjek je work in progress dok sam obrađivao oblike multypoligona na području koje pokriva stotine kilometara i mnogima koje sam prvo tako napravio sam se vratio, a vratio bi se svakom. Ti ogromni multypoligoni često imaju stotinjak članova, a isto tako često se golim okom odma vidi da ima još stotinjak takvih koji su sad šumsko zemljište. Generalno su neprecizni do bola i grubi privremeni prosjek ih ne ćini ništa nepreciznijim. Nije mi zelenilo fokus samo po sebi, nego kao nešto što sam prepoznao kao jedan od najproblematičnijih, tj najnepreciznijih i najlošije strukturiranih podskupova podataka na području rh.
Ne mislim se time dalje previše bavit, osim možda u timu koji bi izradio nekakve smjernice. Hoću naravno ponekad precizno mikromapirat šume prvenstveno na Mosoru i Velebitu kao područjima od osobne zainteresiranosti, ali me više žuljaju administrativne granice općina i naselja, mjesnih odbora u Zagrebu, možda i šumsko gospodarskih područja, te vodno gospodarskih područja. I dubine. Na tk25 su prikazane izobate i dubine preciznije nego na kartama HHI. Razmišljanja, smjernice, sugestije?
Možda je to za neku novu raspravu, a da o ovome mapiranju zelenila napišem neki esejčić?