Drogi ekspresowe jako highway=motorway

Ta zmiana nie ma napędzać inflacji, tylko zlikwidować fikcję, mam w ogóle wrażenie że ktoś kiedyś przetłumaczył highway=motorway jako autostrada, a highway=trunk jako droga ekspresowa i tak zostało, bo nie rozumiem jaki jest inny powód tego że używamy w Polsce innego tagowania niż reszta świata

To nie jest fikcja tylko globalne ustalenie na wiki, motorway ma być autostradą.
A co do trunk = ekspresówka odniosłem się powyżej, nie mamy takiego ustalonego tagowania (podałem przykłady).

No akurat reszta świata mniej więcej robi tak jak u nas - Niemczech / Włochy - motorway to zasadniczo zawsze formalnie autostrada (parę przypadków dróg dolotowych/ łączników do autostrad tagowanych jako motorway), nikt tam nie taguje odpowiednika naszych ekspresówek jako motorway.

Jak wyobrażasz sobie potem inne kategorie?
Takiej zmiany nie da rady wprowadzić bez ruszenia całego ustalonego systemu kategoryzowania dróg w Polsce.
Co miałoby być trunk po tych zmianach ?
Co miałoby być primary po tych zmianach, itd. ?

I ja pozwolę sobie wtrącić 3 grosze. Z danych OSM korzysta mnóstwo firm, instytucji (Geoportal), ośrodków naukowych. Jak miałoby wyglądać przeprowadzenie zmiany oznaczania kategorii A i S - jak poinformujesz odbiorców danych co się zmienia? To nie jest zmiana bez konsekwencji - np. w Yanosiku trzeba zmieniać algorytm nawigacji. Kiedy to zrobić? Ile potrwa proces przepisywania danych mapowych? Jak na zmianę zareagują inne nawigacje? To jest dość dużo aspektów, które wymagają przemyślenia i sensownego ustalenia.

To gdzie jest takie ustalenie? Jakiego kryterium z Wiki dla highway=motorway nie spełniają dwujezdniowe ekspresówki w Polsce?

Wydaje mi się, że w Europie nie ma zbyt często czegoś takiego jak nasze ekspresówki - za granicą na takich drogach będziesz miał znak autostrady.
Nie widzę w tych krajach stukilometrowej bezkolizyjnej, dwupasmowej drogi oznaczonej niżej niż motorway. Czemu my koniecznie chcemy odwzorowywać sztuczny podział urzędowy.

Nie proponuję żadnych zmian, tylko podniesienie większości ekspresówek do motorway.

Dużo większa różnica niż A/S jest między ekspresówkami niespełniającymi kryterium dla motorway, a spełniającymi

Dzięki, właśnie zaczepiałem cię nawet w wiadomościach odnośnie tego wątku.

Nie proponuję żadnych zmian w definicji, tylko dostosowanie do tej która istnieje od dawna. Z danych OSM korzysta więcej aplikacji międzynarodowych niż tylko polskich - i taka zmiana dla nich wszystkich poprawi jakość działania i spójność danych.
Nie do końca widzę problem - czemu trzeba coś zmieniać w nawigacjach? Drogi S nie dublują dróg A, highway=trunk nie oznacza już w tej chwili dróg S (szydzio podał przykłady), pozostaje jednoznaczne rozróżnienie dróg A od S (które jest w tagu highway:class:pl).

Jeśli zmiany są potrzebne to można już je wdrażać opierając się na poprawnych kluczach (niezależnych od highway=*), im dłużej utrzymujemy w Polsce własny (nieudokumentowany!) schemat tagowania, tym większy ten problem się robi.

W jakim sensie “nieudokumentowany” ?
A Znakowanie dróg w Polsce ?

W tym problem, że zasadniczo jedynie Ty masz z tym problem, reszta co najwyżej widzi problem, że trunk nie powinno być automatycznie ekspresówką i vice versa (co już pisałęm że nie jest).
I nie - nie utrzymujemy w Polsce “własnego” błędnego tagowania, jak już pisałem, teraz już tagujemy mniej więcej jak reszta (Niemcy/Włochy).

To jest kolosalna zmiana wpływająca bezpośrednio na cały układ tagowania dróg w Polsce !
Bez otrzymania spójnej propozycji jak miałyby w takim razie wyglądać pozostałe kategorie dróg będę takim zmianom zdecydowanie przeciwny.

Nie zgadzam się na zmianę zrównującą autostrady z ekspresowymi prawdopodobnie dla efektu wizualnego (może to nie jest taki zły pomysł).
Autostrady w Polsce (tak samo jak w innych krajach) są właściwie oznaczone i więcej ich w naszym kraju już nie będzie. Dróg ekspresowych w naszym kraju przybywa. Drogi ekspresowe spełniają inną funkcję niż autostrady, chociaż na pierwszy rzut oka wiele z nich wyglądają niemal identycznie i dają podobnie jak autostrady okazje do szybkiej jazdy.

“Najczęściej drogi ekspresowe, oznaczone znakami D-7 / D-8. Sporadycznie ważna droga główna o analogicznej funkcji i parametrach.”
W definicji jest prawdopodobnie błąd. Drogi ekspresowe nie pełnia pod względem przeznaczenia analogicznej funkcji co autostrady.

W projekcie OSM podobno głównym kryterium branym pod uwagę przy dobieraniu tagu opisującego szlak drogowy lub jakąś drogę jest jej przeznaczenie, a nie parametry techniczne.

Masz rację, chociaż artykuły highway=* podają już poprawną definicję, sprzeczną z tymi zasadami dla Polski - highway=motorway: “W Polsce warunki dla dróg typu motorway spełniają autostrady i drogi ekspresowe dwujezdniowe”.

No nie, przecież Wiki i tagowanie używane poza Polską jasno wskazuje na to że w tej chwili mamy źle oznaczone dwujezdniowe ekspresówki. Im później się taką zmianę przeprowadzi tym więcej będzie miejsc do poprawy i użytkowników do przekonania.

No ale jak nie jak tak, gdzie poza Polską masz dwujezdniowe bezkolizyjne itd. drogi jako trunk?

Drugie zdanie definicji na Wiki: “Jest to jedyny rodzaj znacznika highway=* w OSM, który jest ściśle powiązany z jakością drogi”.
Nie chodzi mi tu o efekt wizualny, bo ten znaczny nie będzie, ale o to że takie drogi, które nie różnią się między sobą na tyle żeby móc rozpoznać co to za typ drogi (A/S) nie powinny być tagowane na OSM w sposób różny od siebie. Za istniejącym rozróżnieniem widzę dwa argumenty - “Zawsze tak było po co zmieniać” i “Klasyfikacja urzędowa rozróżnia te drogi”. Oba te argumenty są słabe.

Owszem dla zwykłego Kowalskiego nie ma większej różnicy pomiędzy autostradą a droga ekspresową, główne różnice poza parametrami technicznymi to oznaczenie w terenie, ograniczenia oraz przeznaczenie (autostrady - międzynarodowe, wijące się eski - krajowe, albo lokalne) Definicja autostrady na wiki jest sprzężona z jej parametrami technicznymi, cóż definicja dotyczy całego świata, a są kraje, gdzie główne drogi są szutrowe, ktoś mógłby doznać szoku wjeżdżając na taką kamienistą “autostradę”.

Jest może jakiś kraj do porównania, gdzie eski są oznaczane jako autostrady?

Z przeznaczeniem to też nie zawsze - np. S19 jest fragmentem Via Carpatia czyli drogi międzynarodowej. Definicja z wiki nic nie mówi o nawierzchni, nie wiem czy gdzieś są motorway z nawierzchnią szutrową, w tej propozycji nie ma takiej sytuacji.

Ciężko o dobry przykład, bo za granicą takie drogi z tego co znalazłem są po prostu autostradami. Znalazłem np. tą drogę jako trunk, ale nawet Wikipedia ma cały rozdział o wadach tej drogi więc obniżenie z motorway wydaje się być zasadne.

Chociażby w Niemczech tak jest, oni mają bardzo dokładne wytyczne https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Attributierung_von_Straßen_in_Deutschland#Beispiele_f.C3.BCr_die_Notwendigkeit_eines_flexiblen_Einordnens_von_Stra.C3.9Fen
U nich zasadniczo trunk jest związany głównie z jakością drogi - czego nie jestem zwolennikiem, bo to powoduje że są miejsca w których droga potrafi zmienić kategorię na kilkadziesiąt metrów, a chyba nie o to tu chodzi.
Niemniej nie wydaje mi się żeby u ich było dopuszczone znakowanie nie-autostrad jako motorway. Nie widziałem też takiej sytuacji na mapie, ale przeglądałem na szybko.

Dla samych tylko Niemiec overpass naliczył mi ponad 17 tyś odcinków dróg trunk (zadałem jako kryterium 2 pasy)- przykład pierwszy z brzegu.
Niemiecka społeczność tak ma to też opisane na wiki, zasadniczo motorway=Autobahn, trunk=Schnellstrasse.
Dla Francji na szybko mam wynik pond 16 tyś odcinków - przykład pierwszy z brzegu.

EDIT:
Holandia.

Faktycznie dziwnie to wygląda w naszym kraju, tym bardziej że w przyszłości nie oczekiwałbym zmian w klasyfikacji. Jeśli mogę, to zaproponowałbym dodać do twojej propozycji regułę, że awansować można byłoby eski o odpowiednich parametrach, ale te, które pokrywają się z przebiegiem międzynarodowych szlaków drogowych E. Są jakieś statystyki ile zagranicznych dróg ekspresowych pokrywa się z międzynarodowymi szlakami E?

Nie umiem zrozumieć tej strony, nie znam niemieckiego a Google Translate wszystko tłumaczy jako autostrada albo Autostrada=bagażnik samochodowy :smiley: Znalazłem tylko że
Schnellstraße - to chyba nie jest popularne, Google Grafika pokazuje mapki dróg w Polsce, a na Wikipedii nie mają nawet własnej strony, a Kraftfahrstraße wg. Wikipedii mogą mieć kolizyjne skrzyżowania.

Ta droga ma miejscami tylko jeden pas, może to jest powód?

To też jest fragment ok. 10km, wygląda jak obwodnica - może nie chcą zaznaczać takich krótkich kawałków, nie wiem. Ale spełnia definicję z Wiki.

Ta droga ma skrzyżowania ze światłami, po za tym to łącznik ok. 10km, a nie jedna z głównych dróg w kraju

I to są pewnie w większości drogi, które u nas by (w tej chwili) miały tag highway=primary

Lepsze to niż nic :smiley: Nie wiem nawet ile S jest w Polsce częścią E, więc ciężko mi się teraz odnieść, ale jest to jakiś pomysł. Chociaż definicja jest szersza…


Na moje oko to eski pokrywają się z tymi międzynarodowymi szlakami drogowymi.

Czuję się pominięty. Ja zdecydowanie mam z tym problem i mocno mnie irytuje że drogi autostradowe nie są zaznaczane jako highway=motorway tylko dlatego bo urzędnicy w Polsce mają jakiś dziwny system.

Na przykład highway=trunk w https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.08847/19.80798 nie ma żadnego sensu, to droga austradowa

Północna oraz wschodnia obwodnica Krakowa też powinna być highway=motorway, podobnie jak S7.

Z definicji która mamy spisaną na wiki:
*Z reguły drogi tej klasy są ściśle zdefiniowane w prawodawstwie danego państwa, co przekłada się na specjalne oznakowanie tych dróg i specjalny zestaw przepisów ruchu drogowego obowiązujący na tych drogach. […]
drogi oznaczone jako motorway powinny:

  • być zdefiniowane w oficjalnych dokumentach i specjalnie oznakowane,*

Zestaw przepisów jest dla tych dróg odmienny, to już mamy ustalone, w oficjalnych dokumentach tym bardziej jest rozróżnienie.

No to ciut słaby ten translator :laughing:, ale możesz mi wierzyć że jest tam napisane że motorway=Autobahn, trunk=Schnelltrasse.

Jest to spełnione zarówno dla ekspresówek jak i autostrad.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PL_road_sign_D-7.svg

Nie było to moją intencją, niemniej jednak to nie Ty temat wywołałeś.
Poza tym, w przeciwieństwie do kolegi kubahahaha masz świadomość że taka zmiana pociągnie za sobą szereg kolejnych zmian, podczas gdy kuba zdaje się tego nie zauważać.

Pozwolę sobie mieć w tym względzie odmienne zdanie.

A który kawałek nie jest spełniony?