Kategoria dróg ekspresowych

OSMF i OSMP nie powinno decydować o takich rzeczach

@Mateusz_Konieczny to kto w takim razie miałby podjąć decyzję?

Ja tu mówię o pomocy w przygotowaniu propozycji, przetagowywanie to jeszcze nie ten etap.

Chyba zgodnie z zasadami OSM - polska społeczność.

Jak chcesz to zobacz jak potoczyła się (umarła) moja propozycja, chyba ostatnia taka duża w tym temacie na forum:

Widziałem ten wątek, to większość jest chyba ogólnie przychylna takiej zmianie, ale że stanęło na dyskusji bez zmian, to postanowiłem wrzucić nowy wątek, żeby coś się ruszyło. Temat innych kategorii poruszyłem przy okazji, ale głównie chodziło mi o dwujezdniowe bezkolizyjne ekspresówki. Dodałem link na Discordzie. W razie czego można będzie zrobić głosowanie, co w sumie mogłeś zrobić, bo patrząc na wpisy, to pod Twoim wątkiem taka zmiana by przeszła.

Ogólnie w Polsce mamy:
A, S, DK k parametrach S bez S (taka psikuta), DW, DP i DG. No i prywatne :slightly_smiling_face:
Problem jest w dużych miastach na prawach powiatu bo drogi są różnej własności…
Zasadniczo:

  • A i S mogłyby być motorway
  • trunk 2 jezdnie DK (a co z DW?), a są też 1 jezdniowe DK z parametrem S

Nie takie super łatwe, ale do ogarnięcia, żeby podbić parametry odpowiednio bez znaczącego zachwiania struktury dróg :slight_smile:

1 Like

Wątków i dyskusji było już co najmniej kilka i przewinęło się tam bardzo dużo argumentów (powtarzanych z reszą w tej lub innej formie) i ogólnie nie było tak że większość była za zmianą.

Stanęło na tym, że nie ma ogólnej zgody na zmianę tagowania.

2 Likes

Wiadomo, że zmiana kategorii w całym kraju by zajęła trochę czasu, ale można by się podzielić na np. województwa. Zmiana tagów na dwujezdniowych S to bardziej kwestia kilkania i z uwagi na rozmiar pracy można się podzielić pracą na np. województwa.

trunk 2 jezdnie DK (a co z DW?), a są też 1 jezdniowe DK z parametrem S
Brzmi imo spoko. Z tymi DW to można te “ważniejsze” też oznaczyć jako trunk. Jednojezdniowe S zostałyby trunk chyba. Na temat przyszłości kat. trunk można się zastanowić, gdzie go dokładniej stosować, ale przy niższych kategoriach primary i secondary to za dużych zmian raczej bym się nie spodziewał.

Przed ewentualnymi zmianami można już zacząć sprawdzać czy nawigacje poprawnie interpretują te drogi i ew. to zamienić - nawigacja powinna rozróżniać autostrada / droga ekspresowa na podstawie highway:class:pl - to jest dla autostrad i S-ek już uzupełnione w danych.

Jest trudniej :smiley:

Dlatego uważam że propozycja zmian musi ograniczyć się tylko do tagowania ekspresówek jako motorway, tam też jest wiele kontrowersji

1 Like

Są ekspresówki które nie spełniają wymagań na highway=motorway: https://maps.app.goo.gl/At45VPVyBE8P8YM86

Jednojezdniowe zostałyby jako trunk, moja propozycja dotyczy dwujezdniowych S dwupasmowych (np. Google Maps).
Czy ta S19 dalej na północ od linku też wygląda podobnie na dłuższym odcinku?

Co do A4, to już chyba kilka osób pisało o tym odcinku.

czy nawigacje poprawnie interpretują te drogi i ew. to zamienić - nawigacja powinna rozróżniać autostrada / droga ekspresowa na podstawie highway:class:pl - to jest dla autostrad i S-ek już uzupełnione w danych.

Ktoś na Discordzie podczas jednej z dyskusji pisał, że tak, ale tego nie testowałem.

Z tymże kategorii dróg nie dobieramy na podstawie jakości drogi, a jej “ważności”. Wyjątkiem są tu autostrady, choć i tu można by się kłócić że głównym wyznacznikiem autostrady nie jest jej jakość, a oznakowanie i dopuszczalne na niej pojazdy.
Z drugiej strony w Polsce błędnie przyjęto oznaczanie ekspresówek jako trunk. Trunk ze swojej idei powinien być po prostu “ważniejszym primary”, poprawienie tego tagu mogłoby lepiej odwzorować schemat dróg w Polsce. Raczej nie próbowałbym przypisywać trunk według jakości. Bezkolizyjne, dwupasowe drogi nie są rzadkością, taka zmiana mogłaby poskuktować losowymi trunkami pośrodku niczego (np. Trasa Łagiewnicka w Krakowie)

1 Like

ale to nie ma wpływu na tagowanie w OSM

No ale czyż właśnie nie tak mamy obecnie ustalone?
Mamy wszak ustalone, że trunk to Najczęściej droga ekspresowa oznaczone znakami D-7 / D-8. Sporadycznie ważna droga główna o analogicznej funkcji i parametrach.
Czyli trunkiem może być też nie-ekspresówka, o ile pełni analogiczną funkcję (i paramentry).
Zwróć proszę uwagę, że jeszcze do niedawna DK18 na północ od Golnic była trunk, mimo że nie była ekspresówką tylko formalnie DK.
Kawałek DK2 koło Świecka też nie jest formalnie ekspresówką, ale jest trunk bo też taką funkcję pełni.

dalej wymagane są parametry ekspresówki co jest błędne (choć błąd który też się gdzie indziej pojawia)

Technicznie tak, ale praktyka mówi co innego. Popatrz chociażby na Zakopiankę. Od Krakowa do Myślenic jest primary, a od Myślenic do Rabki trunk. Dlaczego? Czy droga Kraków-Myślenice jest mniej ważna niż Myślenice-Rabka? No cóż, w rzeczywiści to jeden ciąg o jednej “ważności”, po prostu jedna część została drogą ekspresową, a druga nie i to jest na mapie.
Gdybyśmy ten fragment oznakowali według ważności to cały powinien być albo trunk, albo primary, czyż nie? Mogę potwierdzić, że Myślenice nie są centrum wszechświata i nie generują ruchu godnego trunka :wink:
Podobnych przypadków w Polsce jest masa. S74? Chciałbym wiedzieć co generuje tak olbrzymi ruch pomiędzy Kielcami a Cedynią. Co jest w Tomaszowie Lubelskim że trunk jest akurat tam? I wiele innych.
Zresztą jak sam napisałeś, trunkiem można być nie-ekspresówka, jeśli spełnia funkcję i paramentry. Szkopuł polega wlaśnie na tym, że “systemowo” nie powinna mieć z parametrami nic wspólnego.

3 Likes

Jaki jest cel głosowania?

5 Likes

Jak dla mnie dyskusja jest bezprzedmiotowa. Odbyła się już kilka razy, nigdy nie udało się dojść do konsensusu. Społeczność już kilka razy się wypowiedziała, z przewagą na pozostawienie istniejącego stanu. Jeśli chodzi o sieć drogową w Polsce uważam, że mamy większe problemy, wymagające uwagi niż ten. Aktualizacja dróg importowanych z UMP oraz rysowanych z Binga, lata temu, gdzie część dróg jest oznaczonych jako “track”. I to się przekłada na problemy routingu w tej okolicy.

Dodatkowo zmiana taka jest możliwa w trybie automatycznym, bez ingerencji człowieka, więc ważniejsze jest przygotowanie systemu i ujednolicenie wszystkiego, a na to nie ma zgody społeczności.

3 Likes

Raz na kilka lat można spróbować…

Tyle że lepiej byłoby zaproponować głosowanie, ustalić przy jakim progu przechodzi, ustalić że pytanie jest ok a potem je wystartować.

5 Likes

próg by musiał być na poziomie min. 50 do 70 osób…

Mamy w ogóle 50-70 osób aktywnych na forum/wiki?

Żeby nie głosować “na cicho” to ja zagłosowałem na “nie”. Uważam, że kategorie dróg trzeba brać jako całość i nie powinno się ot tak podnieść kategorii takiej liczby dróg niedbając o zależności między kategoriami. Taka zmiana dość mocno zaburzy zależność między motorway, trunk i primary. Czy zostały w ogóle przeprowadzone jakiekolwiek testy jak zachowają się nawigacje po takiej zmianie? Czy zostało pomyślone jak odwzorować różnice miedzy autostradami i ekspresówkami w tagach (np. rożnice w pojazdach które mogą na nie wjechać)? Przed zagłosowaniem na “tak” na pewno musiałbym zobaczyć “podstawowy” schemat tagowania dla A i S.

3 Likes

Link do głosowania i forum wrzuciłem na discorda OSM, żeby więcej osób to zobaczyło.
Podniesienie dwujezdniowych S na motorway raczej nie zaburzy pozostałych kategorii, a patrząc na różne zdania w temacie trunka, planowałem założyć nowy wątek na temat definicji trunka jak podejmiemy decyzję co do motorway na ekspresówkach, bo te 2 tematy ze sobą nie kolidują.

Czy zostało pomyślone jak odwzorować różnice miedzy autostradami i ekspresówkami w tagach (np. rożnice w pojazdach które mogą na nie wjechać)?

Od tego jest - poza tagami bicycle/foot/horse - tag highway:class:pl.

Przed zagłosowaniem na “tak” na pewno musiałbym zobaczyć “podstawowy” schemat tagowania dla A i S.

Masz na myśli definicję w dokumentacji, jak brzmiałby opis kategorii motorway i zasady jej stosowania?