Abakus_uploader - należy go albo poprawić albo wyłączyć

Automatycznie generowane wiadomości na temat adresów są wysyłane głównie nowym użytkownikom. Wiadomość ta stwierdza że jest błąd, ale nie mówi dokładnie jaki ani gdzie. Co gorsza, jej poziom skompilowania jest niesamowicie wysoki i nietrudno mi odnieść wrażenie, że odstrasza to niektórych edytujących. Często są to zwykli kowalscy, którzy tylko chcą np. poprawić kilka adresów, a nie poświęcać godzin nad dokumentacją - i powinniśmy im to umożliwić. Uważam że na stan dzisiejszy ten bot bardziej szkodzi niż pomaga. Jego skuteczność jest znikoma, znam tylko kilka przypadków, w których nowy edytujący wiedział co należy poprawić.

Notka informująca o błędzie jest zbyt ogólna. Mówi że jest błąd, listuje potencjalne problemy, a użytkownik sam już musi sobie go odnaleźć. Tego typu bombardowanie nowych oddaje złe pierwsze wrażenie o OpenStreetMap. Wiadomość powinna być spójna i łatwa w zrozumieniu, wskazująca co dokładnie jest nie tak i jak należy to poprawić.

Chcę abyście zagłosowali czy ten bot powinien zostać wyłączony do czasu jego poprawienia. Jeśli zdecydowana większość poprze ten pomysł, to prześlę tą informację do autora bota (firma Abakus), i ewentualnie moderacji w przypadku braku odpowiedzi.

Jest to podejście #2 do tematu:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=820502#p820502

Poprawienie rozumiem poprzez:

  • Użycie prostszego w zrozumieniu języka. Maksymalnie 2 zdania opisujące powód otwarcia dyskusji.
  • Wylistowanie źle oznaczonych adresów (link do elementu)
  • Przy każdym źle oznaczonym adresie, krótka informacja na temat konkretnego problemu (maksymalnie 2 zdania). Elementy mogą być pogrupowane per problem, np. problem 1: element X, element Z; problem 2: element Y.
  • (bonus) Miłe przywitanie na OpenStreetMap jeśli jest to jedna z pierwszych zmian użytkownika.

Wiadomość mogłaby się np. zaczynać z:


Witaj na OpenStreetMap! (opcjonalnie dla nowych użytkowników)

Zauważyliśmy, że w twojej zmianie format adresu nie dokońca się zgadza.
Poniżej znajduje się lista niepoprawnie oznaczonych adresów wraz z dodatkowymi informacjami na temat błędu.


  • Należy go wyłączyć do czasu poprawy
  • Niech funkcjonuje dalej

0 voters

Cześć

Jeśli nie ma ulicy, to zamiast addr:city stosujemy addr:place. Jest to opisane w wiadomości.

Co do samej treści wiadomości - mi najbardziej doskwiera brak wskazania konkretnego węzła, gdzie błąd występuje. Byłoby to przydatne dla nowych użytkowników. Starzy wyjadacze szybko namierzą błąd przy pomocy np. Overpass.
Pozdrawiam
GPJ

1 Like

Zgodzę się że jest to opisane. Problem w tym że jest to umieszczone pomiędzy wszystkimi innymi zaprogramowanymi błędami, które w większości nie dotyczą tego samego zestawu. Jest to informacja bardzo ciężka do znalezienia, a tym bardziej dla zrozumienia dla edytujących co dopiero wrzucili swoich pierwszych kilka zmian.

Ta notka informująca o błędzie jest zbyt ogólna. Mówi że jest błąd, listuje potencjalne problemy, a użytkownik sam już musi sobie go odnaleźć. Tego typu bombardowanie nowych oddaje złe pierwsze wrażenie o OpenStreetMap. Wiadomość powinna być spójna i łatwo czytelna, wskazująca co dokładnie jest nie tak.

1 Like

Podaj proszę przykład jak byś to zmienił, bo jak dla mnie jest ok.

Tu się zgadzam, na pewno by to było przydatne.

Nie uważam, żeby wyłączanie było korzystne. Pamiętaj, że to nie jest tylko dla nowych mapujących. Zwykłym mapującym też się zdarza takie błędy popełniać, a nie każdy korzysta z innych walidatorów.

To jest bardzo odważna teza…
To, czy pomaga, czy nie, to byś musiał przeanalizować pewnie sporą liczbę takich changesetów wstecz (najlepiej z kilku lat) i sprawdzić, czy obiekt został zmieniony po jakimś czasie po otrzymaniu komentarza. Wtedy miałbyś na to dobry wgląd, żeby móc ocenić, czy jest znikoma, czy nie.

W ankiecie brakuje moim zdaniem kliku innych opcji, więc zaznaczam, że jestem przeciwko wyłączeniu, ale oczywiście udoskonalić zawsze można.

FWIW, poprzednie podejście do tematu:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=820502#p820502

1 Like

Mówię to na podstawie własnych doświadczeń a od kilku miesięcy weryfikuję zmiany wszystkich nowych użytkowników.

Celem ankiety jest podział na poparcie albo sprzeciw. Celowo nie ma innych opcji. Bo albo ma dalej funkcjonować, albo nie :wink: .

Aktualnie jest to jeden wielki ciężko-zrozumiały blob tekstu.
Ogólny tekst do otwarcia dyskusji mógłby wyglądać następująco:


Witaj na OpenStreetMap! (opcjonalnie dla nowych użytkowników)

Zauważyliśmy, że w twojej zmianie format adresu nie dokońca się zgadza.
Poniżej znajduje się lista niepoprawnie oznaczonych adresów wraz z dodatkowymi informacjami na temat błędu.

2 Likes

Widzę, że aktualne argumenty nie przekonują.
Przygotowywuję nowe.

image

Też jestem za tym, żeby go wyłączyć. Wiadomość nie wskazuje co należy poprawić, do tego nie jest wystarczająco łopatologiczna.
A w długim terminie oczywiście należałoby poprawić iD.
Dlaczego addr:place istnieje? Myślę, że bez niego (gdybyśmy zawsze używali addr:city) o wiele trudniej po samych tagach odróżnić adres, któremu brakuje addr:street. Nie wspominając o takich jajach które mają rzeczywiście miejsce, że są w jednej miejscowości adresy z i bez nazwy ulicy.

2 Likes

Są jeszcze takie adresy które mają addr:city + addr:place - np. “Osiedle *”. Jeśli nie ma odpowiadającej ulicy, to nazwę powinno wrzucać się właśnie do addr:place.

Zamknięto wątek na prośbę autora.

@Mateusz_Konieczny ja poprosiłem o zamknięcie bo zamierzam niedługo nowy wątek otworzyć, nie napisałem tego publicznie a bezpośrednio do Kuby :stuck_out_tongue: Nie chcę aby ludzie komentowali stary wątek po otworzeniu nowego.