Abakus_uploader - należy go wyłączyć [v2]

Postanowiłem ponownie zająć się tematem.
Po ostatnim głosowaniu zrozumiałem, że główną barierą przed jego wyłączeniem jest brak alternatyw.
Dlatego też taką stworzyłem.

osm-addr-bot to darmowe i otwarte narzędzie do wysyłania powiadomień w sprawie niepoprawnie sformatowanych adresów. jest to usprawniona pod wieloma względami wersja abakusa:

  • nie wysyła duplikatów, tak jak robi to czasem abakus
  • respektuje otwarte już dyskusje na temat adresów, czego nie robi abakus
  • wysyła wiadomości o czytelniejszej, prostszej w zrozumieniu strukturze
  • wersja dla nowych użytkowników: załącza dodatkową dokumentację i instrukcje
  • wersja dla doświadczonych użytkowników: nie owija w bawełnę
  • wysyła listę konkretnych elementów do poprawy
  • posiada łatwo rozbudowywalny system filtrowania
  • powiadamia tylko użytkowników edytujących adresy, dzięki @starsep @rmikke za pomysł.
  • nie powiadamia użytkowników mobilnych
  • powiadomienie do 30 minut po edycji (większa szansa na poprawkę tego samego dnia)
  • osobiście oferuję wsparcie na temat korekcji adresów w otwartych przez mojego bota dyskusjach

Bot funkcjonuje pod użytkownikiem: NorthCrab_upload, dzięki @starsep @kubahahaha za pomysł.

System filtrowania

Aktualnie sprawdzane są (kod źródłowy):

  • Niepoprawne użycia addr:city z addr:place: po konsultacji z @kubahahaha, dodałem sprawdzenie które wyklucza prawidłowe kombinacje addr:city+addr:place na niektórych osiedlach.
  • Niepoprawne formaty addr:postcode: sprawdzanie obsługuje również kilka kodów w jednym polu np.: 12-345;12-333
  • Ewidentne duplikaty adresów: sprawdza czy adres nie jest duplikatem, głównym wymogiem do uznania duplikatu, jest to aby oba adresy składały się tylko z najbardziej podstawowych tagów. Nie będzie tutaj problemu z wykrywaniem POI itp. System ignoruje też przypadki gdzie budyenk jest podzielony na kilka części i dotykają się ze sobą. Na bieżąco monitoruję zachowanie i dostosowuje parametry.
  • Niekompletne adresy: brak nazwy miasta lub ulicy (z uwzględnieniem istnienia addr:place).
  • Błędna kombinacja addr:place + addr:street.
  • Nieistniejący addr:street: sprawdza okolicę pod względem wystąpienia przynajmniej 1 drogi z nazwą, jaka została ustawiona na addr:street. Aktualny system szukania to zasięg 500 metrów, ale na bieżąco monitoruję i dostosowuję ten parametr.

Z tego co wiem, abakus nie zawiera żadnych dodatkowych sprawdzeń, których moja aplikacja by nie wykonywała.

Użytkownicy mobilni

Jest to rozwiązanie oryginalne (zapraszam do dyskusji). Uważam, że nie ma sensu powiadamiać użytkowników mobilnych. Wiele aplikacji (np Organic Maps, niektóre zadania w StreetComplete), niekompletnie uzupełnia dane adresowe, co u abakusa powodowało wysyłanie powiadomień. Tacy użytkownicy, bez użycia dodatkowych narzędzi nie są w stanie naprawić adresów, i błędne oznaczenie nie powstało z ich winy. Uważam, że użytkownicy mobilni powinni mieć wyjątek, już o tyle dobrze że postanowili dodać kontrybucję do mapy. Aktualna blacklista.


Podsumowując, starałem się aby bot całkowicie zastąpił funkcjonalność abakusa. Aktualne rozwiązanie jest bardzo proste w utrzymaniu przez społeczność. Ewentualne poprawki można wprowadzać w ekspresowym tempie. Jako bonus, log z wykonania bota jest dostępny pod adresem https://addr.monicz.dev.

Czy teraz, możemy wyłączyć abakusa? Jeśli macie jakieś krytyczne uwagi proszę wypowiedzcie się przed oddaniem głosu, istnieje spora szansa, że zostaną zaadresowane tego samego dnia. Zawalczę o wasz pozytywny w tej sprawie głos. I w ostateczności wszyscy powinni być zadowoleni :slight_smile:.

Jeśli zdecydowana większość poprze ten pomysł, to prześlę tą informację do autora bota (firma Abakus), i ewentualnie moderacji w przypadku braku odpowiedzi.

Od razu odpowiem, nie za bardzo jest opcja aby oba boty działały równocześnie. Abakus nie respektuje otwartych już dyskusji. Oczywiście da się opóźnić wykonywanie mojego bota PO abakusie, ale czy jest sens?

cc. z poprzedniej dyskusji: @G_P_J @NieWnen @gscscnd @RicoElectrico

  • Należy go wyłączyć
  • Należy go pozostawić tak jak jest

0 voters

Abakus był upierdliwy, bo przy większej edycji ciężko było znaleźć błąd zgłaszany przez Abakusa. Twoje rozwiązanie wygląda bardzo profesjonalnie i zawiera precyzyjną podpowiedź o źródle błędu. Logi z bota - bardzo fajny sposób na pokazanie co sprawdził i co znalazł.

Dzięki za zaangażowanie i realizację tego narzędzia. Mam nadzieję, że będzie działał bezproblemowo!

1 Like

A dałoby się zrobić, żeby URL skomentowanej zmiany w logu był działającym linkiem?

Też podoba mi się ten bot bardziej niż abakus_uploader, po którym widać że nie był od jakiegoś czasu aktualizowany. No i ten ma większe zróżnicowanie komunikatów, dokładniejsze treści - uważam że byłaby to zmiana na plus.

Dzięki za stworzenie tego narzędzia - może przy okazji warto zastanowić się nad dodaniem kolejnych informacji o błędach, które też można by automatycznie komentować?

W Javascripcie jedną linijką to będzie:
document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replaceAll(/https.+/ig, '<a href="$&">$&</a>')
może w ten sposób dokleić, żeby domyślnie można było pobrać czysty tekst jakimś prostym narzędziem, a w przeglądarkach zamieniło na linka?

Albo po prostu korzystać z jakichś innych feedów do komentarzy, np. OpenStreetMap (OSM) Changeset Discussions. Na tą chwilę powinno wystarczyć uważam, a log jako taki- backup.

Cześć wszystkim, cześć @NorthCrab @NorthCrab
(nie mieliśmy okazji porozmawiać a szkoda)
@kubahahaha dzięki za kopa w wiadomościach na OSM, bo faktycznie nie wiedziałem o tej dyskusji.

Słowem wyjaśnienia - konto abakus_uploader jest zarządzane przezemnie, nie mniej jego głównym zadaniem nie jest pilnowanie adresów, a upload hydrantów i pikietażu zebranych przez użytkowników aplikacji “Strazak OSM”. Sam Abakus nie ma nic wspólnego z pilnowaniem poprawności adresów. Ten bot został napisany w zamierzchłej już przeszłości głównie na prośbę Zibiego, który wtedy “adresami się opiekował”, Abakus jako firma ma tyle z tym wspólnego, że tam pracowałem i użyłem wspólnego konta, poza tym bot stoi na serwerze firmy, nie mniej nie chciałbym żeby działanie tago bota było z Abakusem jakoś wiązane, bo tam żadnego powiązania nie ma.

@NorthCrab - nie widziałem tego bota (i nie muszę), ale jeśli faktycznie działa lepiej, masz zamiar go utrzymywać i rozwijać (-to jest to czego obecnemu botowi definitywnie brakuje), to mogę tylko podziękować Ci za kawał dobrej roboty i chęci, zaoferować swoją pomoc (w zakresie mocno ograniczonym swoim czasem) i cieszyć się że ktoś chciał się tym zająć i miał czas żeby zrobić to lepiej. Będzie mi miło o tym pogadać więc jak znajdziesz chwilę to numer do mnie jest na naszej stowarzyszeniowej stronie:

Aktualnego bota mogę wyłaczyć w każdej chwili - daj tylko znać kiedy będziesz gotowy żeby uruchomić swojego.

3 Likes

Przeedytowałem trochę stronę na wiki usuwając stare klucze i zmieniając lekko kolejność.
Dodałem też info o tym bocie i link do logu (w razie gdyby się zmienił trzeba by i tam zaktualizować).

@jendrusk nowy bot już działa - zobacz konto NorthCrab_upload i ew. log - także można chyba starego wyłączać.


A tak przy okazji, na Wiki jest taki fragment:

Na obszarach z co najmniej dwoma oficjalnymi językami adresy można internacionalizować, dodając kod języka po tagach adresowych, tak jak:

Na pewno nie ma takich miejsc w Polsce? Wydaje mi się, że mamy dwujęzyczne nazwy miejscowości, nie wiem jak z ulicami itp.

W Polsce jest jeden język urzędowy.
Zaś nazwy miejscowości i ulic bywają oficjalnie w drugim języku.

1 Like

Mam na myśli sytuacje opisane np. w tym artykule

O ile nazw angielskich nie ma to od dawna zastanawiam sie nad wersjami ascii. Książkowa - Ksiazkowa. Wyszukiwarki i aplikacje tego nie ogarniają.

Czy możesz podać jakieś przykłady aplikacji, które tego nie obsługują? Nominatim (czyli wyszukiwanie na głównej stronie) oraz Organic Maps poprawnie znajdują ulicę Książkową dla zapytania Ksiazkowa

Osmand

Dnia 15 lutego 2023 07:43 Filip Czaplicki via OpenStreetMap Community

OSMAnd jakoś poradził sobie z odnalezieniem Zrodlana

1 Like

Może zatem to kwestia pobranych map, albo języka systemowego?

2 Likes

Wygląda, że OsmAnd obsługuje transliterację: OsmAnd/OsmAnd-java/src/main/java/net/osmand/util/TransliterationHelper.java at 22e40f113ce5c6df97f2f1687d5024ae38a4d28b · osmandapp/OsmAnd · GitHub
Używają do tego Junidecode.unidecode, który zwraca ascii.
Niedawno robili zmiany tutaj, kiedyś była możliwość wyłączenia transliteracji. Podejrzewam, że kwestia wersji/ustawień.

OK. Zwracam honor OSM. Transliteracja w OsmAnd to tragedia. Ale jeśli to problem aplikacji to jest to problem aplikacji i tam to trzeba poprawiać.