Postanowiłem ponownie zająć się tematem.
Po ostatnim głosowaniu zrozumiałem, że główną barierą przed jego wyłączeniem jest brak alternatyw.
Dlatego też taką stworzyłem.
osm-addr-bot to darmowe i otwarte narzędzie do wysyłania powiadomień w sprawie niepoprawnie sformatowanych adresów. jest to usprawniona pod wieloma względami wersja abakusa:
- nie wysyła duplikatów, tak jak robi to czasem abakus
- respektuje otwarte już dyskusje na temat adresów, czego nie robi abakus
- wysyła wiadomości o czytelniejszej, prostszej w zrozumieniu strukturze
- wersja dla nowych użytkowników: załącza dodatkową dokumentację i instrukcje
- wersja dla doświadczonych użytkowników: nie owija w bawełnę
- wysyła listę konkretnych elementów do poprawy
- posiada łatwo rozbudowywalny system filtrowania
- powiadamia tylko użytkowników edytujących adresy, dzięki @starsep @rmikke za pomysł.
- nie powiadamia użytkowników mobilnych
- powiadomienie do 30 minut po edycji (większa szansa na poprawkę tego samego dnia)
- osobiście oferuję wsparcie na temat korekcji adresów w otwartych przez mojego bota dyskusjach
Bot funkcjonuje pod użytkownikiem: NorthCrab_upload, dzięki @starsep @kubahahaha za pomysł.
System filtrowania
Aktualnie sprawdzane są (kod źródłowy):
- Niepoprawne użycia addr:city z addr:place: po konsultacji z @kubahahaha, dodałem sprawdzenie które wyklucza prawidłowe kombinacje addr:city+addr:place na niektórych osiedlach.
- Niepoprawne formaty addr:postcode: sprawdzanie obsługuje również kilka kodów w jednym polu np.: 12-345;12-333
- Ewidentne duplikaty adresów: sprawdza czy adres nie jest duplikatem, głównym wymogiem do uznania duplikatu, jest to aby oba adresy składały się tylko z najbardziej podstawowych tagów. Nie będzie tutaj problemu z wykrywaniem POI itp. System ignoruje też przypadki gdzie budyenk jest podzielony na kilka części i dotykają się ze sobą. Na bieżąco monitoruję zachowanie i dostosowuje parametry.
- Niekompletne adresy: brak nazwy miasta lub ulicy (z uwzględnieniem istnienia addr:place).
- Błędna kombinacja addr:place + addr:street.
- Nieistniejący addr:street: sprawdza okolicę pod względem wystąpienia przynajmniej 1 drogi z nazwą, jaka została ustawiona na addr:street. Aktualny system szukania to zasięg 500 metrów, ale na bieżąco monitoruję i dostosowuję ten parametr.
Z tego co wiem, abakus nie zawiera żadnych dodatkowych sprawdzeń, których moja aplikacja by nie wykonywała.
Użytkownicy mobilni
Jest to rozwiązanie oryginalne (zapraszam do dyskusji). Uważam, że nie ma sensu powiadamiać użytkowników mobilnych. Wiele aplikacji (np Organic Maps, niektóre zadania w StreetComplete), niekompletnie uzupełnia dane adresowe, co u abakusa powodowało wysyłanie powiadomień. Tacy użytkownicy, bez użycia dodatkowych narzędzi nie są w stanie naprawić adresów, i błędne oznaczenie nie powstało z ich winy. Uważam, że użytkownicy mobilni powinni mieć wyjątek, już o tyle dobrze że postanowili dodać kontrybucję do mapy. Aktualna blacklista.
Podsumowując, starałem się aby bot całkowicie zastąpił funkcjonalność abakusa. Aktualne rozwiązanie jest bardzo proste w utrzymaniu przez społeczność. Ewentualne poprawki można wprowadzać w ekspresowym tempie. Jako bonus, log z wykonania bota jest dostępny pod adresem https://addr.monicz.dev.
Czy teraz, możemy wyłączyć abakusa? Jeśli macie jakieś krytyczne uwagi proszę wypowiedzcie się przed oddaniem głosu, istnieje spora szansa, że zostaną zaadresowane tego samego dnia. Zawalczę o wasz pozytywny w tej sprawie głos. I w ostateczności wszyscy powinni być zadowoleni .
Jeśli zdecydowana większość poprze ten pomysł, to prześlę tą informację do autora bota (firma Abakus), i ewentualnie moderacji w przypadku braku odpowiedzi.
Od razu odpowiem, nie za bardzo jest opcja aby oba boty działały równocześnie. Abakus nie respektuje otwartych już dyskusji. Oczywiście da się opóźnić wykonywanie mojego bota PO abakusie, ale czy jest sens?
cc. z poprzedniej dyskusji: @G_P_J @NieWnen @gscscnd @RicoElectrico
- Należy go wyłączyć
- Należy go pozostawić tak jak jest
0 voters