Abakus_uploader → osm-addr-bot: Napisałem alternatywę

Odnosząc się do mojego poprzedniego postu:

Postanowiłem napisać alternatywę, która jest prosta w modyfikacji i utrzymaniu przez społeczność OSM.

osm-addr-bot:

Fajną cechą jest to, że aplikacja w zależności od doświadczenia użytkownika, uprości wiadomość tak aby jak najszybciej przejść do sedna.

Przykład wiadomości dla nowego użytkownika:

image

Przykład wiadomości dla doświadczonego użytkownika:

image

W najbliższych dniach planuję rozwinąć bota o bardziej zaawansowane filtry (wyszukujące np. nadanie nieistniejących nazw dróg w okolicy itp.). Aktualna wersja jest po prostu abakusem z inaczej sformatowaną wiadomością.

2 Likes

Format wygląda na dużo czytelniejszy niż abakus_uploader.
Mam kilka zastrzeżeń:

  1. Polecam wysyłać te automatyczne wiadomości z osobnego konta. Dzięki temu będzie jasne, co jest automatyczne, a co zweryfikowałeś.
  2. Wygląda, że aktualnie wystarczy zmodyfikować obiekt ze złym adresem bez modyfikacji tagów addr:*, aby dostać wiadomość. Dla mnie to false-positive
  3. Czy jest teraz wyścig osm-addr-bot vs abakus-uploader kto pierwszy skomentuje zmianę?
1 Like
  1. Chcę wchodzić w interakcje z osobami i udzielać im dodatkowej pomocy. Uważam że łatwo można odfiltrować automatycznie wygenerowane wiadomości po ich formacie, nie czuję potrzeby oddzielnego konta. Nie chcę również umieszczać tekstu w stylu (wiadomość automatyczna) bo częścią idei tego bota jest udzielanie pomocy i odpowiedź na pytania. Aktualnie weryfikuję spore ilości zmian, a taki zabieg uprości pracę mi, i ułatwi życie nowym edytorom. Wiedza o automatycznej wiadomości zmniejszy % kontaktu i zadanych pytań. Tylko z drugiej strony czy takie ciche weryfikowanie nie sprawi, że edytujący pomyśli że reszta zmian jest okej?
  2. Tak, i jest to celowy zabieg. Uważam że osoba, która edytuje dany obiekt powinna dostać informacje o błędnym oznaczeniu, co zwiększy szansę na jej poprawę. Tekst wiadomości został specjalnie pod to przygotowany (nie obwinia on osoby edytującej - tylko informuje). Wysyłanie tej wiadomości tylko do osób generujących błędy będzie niosło bardzo niską skuteczność. Ja osobiście chciałbym dostawać informacje gdy edytuje jakiś region i się okaże że kilka adresów jest uszkodzonych. W najgorszym wypadku można taką informację po prostu zignorować.
  3. Tak, tylko domyślam się, że mój bot jest znacznie szybszy (aktualnie do 30 minut po edycji) co całkowicie przytłumi wiadomości od abakusa. Oba boty nie wyślą wiadomości do otwartych dyskusji na temat adresów. Więc na pewno nie będzie tutaj dubli. Jeśli ktoś będzie miał uwagi do mojego bota to postaram się jak najszybciej je poprawić, tak abyśmy mogli zapomnieć o abakusie raz na zawsze :stuck_out_tongue:. I żeby wszyscy byli zadowoleni.
  1. Jak najbardziej rozumiem chęć interakcji. Sam mam osobne konta starsep-bot i tam maile przychodzą do mnie.
  2. Niestety dla mnie jest to kłopotliwe. Praktycznie nie edytuję tagów z adresami. Adresy, które modyfikuję są importowane - w poprawnym formacie i o nich wiadomości nie zobaczę. Zobaczę za to wiadomości o POI, które zmodyfikowałem. Często dodaję dane kontaktowe, szczegóły gastronomiczne, potwierdzam istnienie POI. Praktycznie nie dodaję i nie modyfikuję adresów POI. Nie mam też zamiaru poprawiać/weryfikować już istniejących adresów. Zostawiam je w stanie zastanym. Dla mnie nie jest to wystarczająco ważna rzecz, aby komentować zmianę i bardziej widzę na to miejsce w narzędziu QA np. Osmose.
    Gdyby to było osobne konto to mógłbym te wiadomości łatwo wyfiltrować. Format wiadomości jest łatwy do rozpoznania przez człowieka, gorzej automatycznie: podejrzewam, że możesz go lekko zmieniać. Nie bardzo widzę fragment, po którym mógłbym stabilnie to odfiltrować.
    O ile w społeczności akceptowalne było ignorowanie uwag abakusa ze względu na ich niską jakość to ignorowanie uwag innego mappera takie nie jest.

Też bym był za tym żeby wysyłać takie wiadomości z osobnego konta

A gdyby tak bot sprawdzał poprzednie wartości tagów adresowych i w przypadku, kiedy są identyczne z aktualnymi - nie wysyłał wiadomości?

  1. Jaki jest praktyczny sens czegoś takiego?
  2. Okej, przekonałeś mnie. Zmienię powiadamianie tylko osób edytujących adresy.

Okej

Okej, jeśli 2 osobom na tym zależy to jest to wystarczający argument.

Konto: NorthCrab_upload

Ogólnie okazuje się że abakus nie respektuje otwartych dyskusji, i dodaje duplikaty powiadomień.

Wysłałem już aktualizację która powiadamia tylko w przypadku modyfikacji któregoś z tagów addr:

Ogólnie abakus z tego co widzę też powiadamia jak nie edytuje się adresów, przykład:

Wiemy.
Nikt nie mówił, że to jest dobre :slight_smile: