Zamknięte przejścia graniczne z Białorusią - kategorie dróg do granicy

Nie wiem czy zauważyłeś, ale wszystko sobie argumentujesz jak tylko zechcesz. Z drugiej strony mogę powiedzieć, że droga nadaje się na primary/secondary bo prowadzi do Braniewa :slight_smile:

Jak z innymi odcinkami?

serio chcesz argumentować że Braniewo z gdzieś 17 000 mieszkańców to duże miasto? I to samo o Kuźnicy twierdzisz?

możesz być konkretniejszy który z moich argumentów uważasz za słaby i czemu?

1 Like

Sąsiednie Węgorzewo ma do siebie DK 63 (primary), więc uznałem, że można dociągnąć i do Gołdapi.

Węgorzewo Gołdap
liczba mieszkańców 11 438 13 740

Teraz widzę, że DK 63 prowadzi dalej do nieczynnego przejścia Perły - Kryłowo, a jej kategorię za Węgorzewem obniżył kilka lat temu @maraf24 changeset.

BTW: @sewsew, też podniosłeś ją do primary.

Wybierając dokładne miejsce zamiany primary w tertiary koło Gołdapi poszedłem za sugestią @NorthCrab wyżej w tym wątku

Masz rację, że może lepiej było by przyciąć do skrzyżowania z DW650 (a może i wiele kilometrów wcześniej), wołam w poście potencjalnych zainteresowanych.

1 Like

Mnie żadna z tych propozycji podniesienia z powrotem nie przekonuje, Kętrzyn, Dąbrowa Białostocka nie mają żadnej drogi w kategorii primary, a rozmawiamy tutaj o Waliłach (642 mieszkańców) // obok jest Gródek z 2599 mieszkańcami, ale do niego już nie (nawet nie secondary), bo to nie droga krajowa - sorry, ale nie

1 Like

W takim razie jakie są standardy na Polskę jeśli chodzi o oznaczenie DK jako primary i secondary. Podajcie mi minimalną liczbę mieszkańców miejscowości łącznie do których droga prowadzi oraz minimalne dobowe natężenie ruchu.

DK65 do rozwidlenia z DW686 gdzie idzie na Michałowo i między innymi zalew Siemianówka ma wystarczające natężenie.

Cały czas nie piszesz czemu oznaczyłeś DK66 jako tertiary do Czeremchy.

To nie ma aż takiego znaczenia, highway=service service=driveway zakładu przemysłowego czy terminala kontenerowego portu może mieć natężenie większe niż highway=tertiary

A może i primary jak się poszuka

Popieram.
Obecnie zdeklasowanie tego odcinka aż do tertiary uważam za błędne. Mimo zamknięcia przejścia granicznego ten odcinek pozostaje wszak (relatywnie) główną drogą w tym rejonie puszczy, zbierającą/rozprowadzającą (równoleżnikowo) ruch do poszczególnych miejscowości.
Analogiczną funkcję spełnia nieco dalej na południe DW686 do Jałówki, miejscowości z ~3k mieszkańców, która jest secondary.

1 Like

Myślę, że jednak ma. Brak jest innego obiektywnego miernika, którym można by się w takim przypadku posłużyć i oszacować istotność drogi w sieci.

Owszem, to fakt, nas jednak interesują bardziej pojazdy samochodowe niż wózki widłowe czy kontenerowe. :wink:

Akurat tutaj miałem na myśli TIRy :slight_smile:

Ma, tylko “lokalnie”. To znaczy, szukając najważniejszej drogi w Warszawie można się posłużyć natężeniem ruchu, jednak nie możemy porównać Warszawy do Kuźnicy, bo te drogi pełnią zupełnie inne funkcje. Na wynikach natężenia ruchu sprzed zamknięcia przejść granicznych bardzo dobrze widać, że drogi graniczne porównując z resztą Polski wypadają bardzo słabo, więc ich kategoria raczej nie wynikała z ruchu.

3 Likes

Proponuję do highway=service obniżyć drogi od OpenStreetMap do OpenStreetMap

teraz to jest jedynie dojazd do nieczynnego kompleksu przejścia granicznego, pozbawiony jakiejkolwiek roli w siatce dróg publicznych

tak, standard jest dość wysoki i ważność wróci jeśli to przejście otworzą

Przeczytałem Wasze komentarze w tym temacie. Nie zgadzam się z obniżaniem kategorii dróg Krajowych na podstawie widzimisię, pomiarów ruchu, poczucia że ta droga do niczego nie prowadzi itd. Idąc tym tokiem rozumowania, należy zmienić kategorię wszystkich dróg, które maja swój naturalny koniec, np. zmieńmy Zakopiankę na drogę podrzędną, bo tylko prowadzi do Zakopanego. Nie istna parodia z Tym Waszym rozumowanie, że jak zamknięto przejścia graniczne na granicy z Białorusią to, należy zmienić kategorie dróg na niższe. Czy ktokolwiek z Was był tu na Podlasiu, widział tę drogę, przejechał się nią? Ja tak, mieszkam tu i absolutnie nigdy w życiu by mi nie przyszło do głowy obniżanie jej kategorii.
Sprawa kategoryzacji dróg powinna być tak nietykalna i podstawowa oraz oparta na oficjalnych kategoriach dróg wg GDDKiA.
Z tego co wiadomo wszystkim, nikt tej drogi DK65 nie zdegradował oficjalnie i nigdy tego nie zrobi.
Tu nie chodzi o Waszą czystkę ważności dróg, ale to to w jaki sposób czyta się mapy, a różnorakie organizacje, strony internetowe itd korzystają z podstawy jaka jest OpenStreetMaps i podkładają do swoich niezależnych map. Nagle okazuje sie, że Wasza samowolka zmiany drogi DK69 na podrzędną, wpływa na wiele nieznanych aspektów planowania, analizy danych, graficznego przedstawiania.
Biorąc przykład GIS dla lasów państwowych, mapy oparte są na OSM, gdzie właśnie widać waszą bezsensowną zmianę z kosmosu.
Zmieniam kategorie po raz kolejny na wyższą, bo ktoś już to raz zmienił.

A to dlaczego?

  • DW 161 przebiegająca przez środek gospodarstwa powinna być secondary? OSM / Gmaps
  • Droga krajowa z limitem do 8 ton powinna być jako primary podczas gdy TIRy jeżdżą przez wojewódzką DW 858? OSM / Gmaps
    Zresztą zobacz DW 858 - ma na róznych kawałkach różne kategorie - w sumie wszystkie od track do primary.

Drogi mają pozostawione tagi takie jak:

highway:category:pl=1 - droga krajowa
maxaxleload=* - nacisk na oś
maxspeed=* - ograniczenia prędkości
lanes=* - liczba pasów

Bobrowniki (97 mieszkańców) to nie Zakopane.


Co jest nie tak na mapie którą podałeś? Po przybliżeniu i tak pozostaje to jedyna droga w tej okolicy.

3 Likes

Ja zmieniłem, bo takie zmiany trzeba najpierw przedyskutowywać. Poprzednia zmiana podawała gdzie taką dyskusję znaleźć. OSM to przede wszystkim projekt społecznościowy - możemy się nie zgadzać, ale nigdy nie powinno dojść do sytuacji w której ktoś sam decyduje, gdy zdanie społeczności jest odwortne. Teraz jestem na wakacjach - zmian nie wycofam. Ale jak wrócę to wycofam.

Drogi krajowe kończące się “nigdzie” są gorącym tematem, nie jest rzadkością że mają niższą kategorię niż primary

2 Likes

Moja rada – odpuść. Atrybut (lub jak się utarło: tag) “highway” jest, jak na polskie warunki, tak bardzo niejednoznaczny, że większość wojen jest właśnie o niego. Pierwszy przykład – niby najważniejsza jest istotność, ale w Polsce jakoś nie dotyczy to dróg szybkiego ruchu. Poza tym, nawet jeśli stwierdzisz, że droga powinna mieć inna kategorię (obojętnie – wyższą lub niższą), to znajdzie się pięciu innych, mających odmienne zdanie w tm temacie. Swego czasu chciałem w temacie trochę aktualizacji robić, ale doszedłem do wniosku, że szkoda na to czasu. Teraz jedyne co w zakresie highway zmieniam, to tępię “track” przyznawany tylko za to, że droga jest nieutwardzona.

przypominam o tej propozycji i ją podtrzymuję

Znasz Droga wojewódzka nr 219 – Wikipedia, wolna encyklopedia ?

Dodam tylko od siebie, że często nawet gdy już ustalisz coś ze społecznością to i tak pojawi się ktoś kto zmieni na swoje. A zmiany idą we wszystkie strony. Rzeczywiście jeśli chcesz żeby Twoje zmiany “przetrwały”, lepiej jest pobawić się w dodanie maxspeed, surface, smoothness itp. Często to wystarcza że nawigacje działały poprawnie, nawet gdy kategoria nie do końca nam pasuje.

2 Likes

Niestety maxspeed potrafi być bardziej zmienną niż stałą. Są drogi którym jeżdżę powiedzmy dwa-trzy razy w roku i w tym czasie potrafi się tam zmienić w tej kwestii niemal wszystko.

Takie zmiany prędkości chyba głównie dotyczą miast. Drogi tranzytowe się aż tak nie zmieniają (chyba że akurat mam farta).

PS. Bardziej mi tu chodziło, że takiego maxspeeda nikt ci nie usunie - to byłoby wandalizowanie. Co najwyżej ktoś zaktualizuje, ale to raczej nie jest problem. Kategorie drogi ktoś ci może zmienić w każdym momencie, bo tak. Nie powinien, ale wszyscy wiemy jak to wygląda.