Zamknięte przejścia graniczne z Białorusią - kategorie dróg do granicy

Z istotnością dróg to dość ciężko wymyslić jakieś zasady nadające się do automatycznego stosowania.

Ta jest jako przykład. Jakiś czas temu była akcja z masowym zmienianiem kategorii dolnośląskich dróg “bo tak”.
Żeby nie wywołać kolejnej wojenki, skorzystam z rady Mateusza Koniecznego i zamiast od razu rzeźbić w mapie, założę nowy wątek z przykładami pod konsultację.

3 Likes

w opisie ewentualnej zmiany (a może pod tagiem “note” na danym obiekcie?) proponuję dodawać link do dyskusji na forum, żeby nie było wątpliwości skąd taka a nie inna zmiana.

1 Like

Czeremcha/Połowce DK66:
Odcinek Kleszczele - Połowce.
GPR, które zrobione było już po zamknięciu tego przejścia wyniosło 1446 pojazdów na dobę, jakość drogi i oznaczenie takie jak kilka km wcześniej w Kleszczelach. Skoro GPR był zrobiony po zamknięciu to nie widzę powodu by droga była oznaczona inaczej niż w Kleszczelach do samego przejścia(od https://www.openstreetmap.org/way/213473660 do Way: ‪66‬ (‪634770200‬) | OpenStreetMap).
image

Wyedytujesz posta i podlinkujesz lokalizacja na mapie?

Proponuję zredukować Way: ‪19‬ (‪126114443‬) | OpenStreetMap Way: ‪19‬ (‪126114445‬) | OpenStreetMap Way: ‪19‬ (‪508658707‬) | OpenStreetMap do highway=service ze względu na długotrwałe zamknięcie przejścia i utratę przez tych dróg istotnego znaczenia.

https://granica.gov.pl/przejscia.php?v=pl

EDYCJA: zmieniłem

zależy od tego czy przejście będzie otwarte i jak będzie podpięte pod inne drogi

końcówka prowadząca tylko do zamkniętego przejścia (jak nie otworzą) to powinno być highway=service

Kuźnica DK19:
Odcinek Sokółka - Kuźnica.
Tutaj również ruch większy niż w przykładowej Gołdapi(chociaż takich miejsc mógłbym znaleźć znacznie więcej, proszę mi zaraz nie zmieniać Gołdapi i nie pisać, że jest już wszystko ok). Proponuje do Kużnicy primary(od Way: ‪Grodzieńska‬ (‪677712837‬) | OpenStreetMap do Way: ‪19‬ (‪73898962‬) | OpenStreetMap), do granicy tertiary.

Sory, za te posty ale jest limit linków na post i nie wiem jak to ominąć.
Bobrowniki DK65:
Odcinek Białystok - Waliły i Waliły - Bobrowniki.
Skoro obwodnica Gołdapi ma highway primary, category 1, to nie widzę powodu dlaczego DK65 do Walił/Gródka, które jest sypialnią Białegostoku i ma ruch na poziomie 9271/3357 pojazdów w porównaniu do 1tys. w Gołdapi ma kategorię albo secondary albo i nawet teritary. Proponuje tutaj primary do Walił(od Way: ‪Generała Nikodema Sulika‬ (‪672164700‬) | OpenStreetMap do Way: ‪Szosa Wschodnia‬ (‪525721493‬) | OpenStreetMap)…

…, a później secondary do Bobrownik(od Way: ‪Szosa Wschodnia‬ (‪706157292‬) | OpenStreetMap do Way: ‪65‬ (‪390903456‬) | OpenStreetMap) i na samej granicy tertiary tak jak w Połowcach.

po jakimś czasie forum ci zacznie pozwalać (jest to próba ochrony przed spamem)

1 Like

Gronowo
Secondary od Way: ‪Królewiecka‬ (‪201749070‬) | OpenStreetMap do Way: ‪54‬ (‪1212997616‬) | OpenStreetMap

Dojazd do Kuźnicy nie kwalifikuje się na primary bo Kuźnica nie jest dużym miastem.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary

to jest błąd do poprawienia ( OpenStreetMap )

teraz ta obwodnica nie prowadzi dokądkolwiek istotnego (czy Gołdapia to nawet się kwalifikuje jako duże miasto?)

nie kwalifikuje się do secondary, toż Gronowo to miasteczko małe jeśli nie wioska.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=secondary

1 Like

Okej, to może primary tylko do Walił, a później secondary.

Gronowo jest równie małe co inne wioski na podkarpaciu przy drogach takich jak DW896, DW893 itp.Way: ‪896‬ (‪119307885‬) | OpenStreetMap

Jeśli to kwalifikujesz jako złe to zmień też inne bo błąd.

ale 896/897 jest do całej serii wiosek, a ta proponowana zmiana to jest ślepa droga - gdyby szło tylko do Bereżek to by powinna być zdegradowana, tak to nie wygląda to źle

1 Like

Nie wiem czy zauważyłeś, ale wszystko sobie argumentujesz jak tylko zechcesz. Z drugiej strony mogę powiedzieć, że droga nadaje się na primary/secondary bo prowadzi do Braniewa :slight_smile:

Jak z innymi odcinkami?

serio chcesz argumentować że Braniewo z gdzieś 17 000 mieszkańców to duże miasto? I to samo o Kuźnicy twierdzisz?

możesz być konkretniejszy który z moich argumentów uważasz za słaby i czemu?

1 Like

Sąsiednie Węgorzewo ma do siebie DK 63 (primary), więc uznałem, że można dociągnąć i do Gołdapi.

Węgorzewo Gołdap
liczba mieszkańców 11 438 13 740

Teraz widzę, że DK 63 prowadzi dalej do nieczynnego przejścia Perły - Kryłowo, a jej kategorię za Węgorzewem obniżył kilka lat temu @maraf24 changeset.

BTW: @sewsew, też podniosłeś ją do primary.

Wybierając dokładne miejsce zamiany primary w tertiary koło Gołdapi poszedłem za sugestią @NorthCrab wyżej w tym wątku

Masz rację, że może lepiej było by przyciąć do skrzyżowania z DW650 (a może i wiele kilometrów wcześniej), wołam w poście potencjalnych zainteresowanych.

1 Like

Mnie żadna z tych propozycji podniesienia z powrotem nie przekonuje, Kętrzyn, Dąbrowa Białostocka nie mają żadnej drogi w kategorii primary, a rozmawiamy tutaj o Waliłach (642 mieszkańców) // obok jest Gródek z 2599 mieszkańcami, ale do niego już nie (nawet nie secondary), bo to nie droga krajowa - sorry, ale nie

1 Like

W takim razie jakie są standardy na Polskę jeśli chodzi o oznaczenie DK jako primary i secondary. Podajcie mi minimalną liczbę mieszkańców miejscowości łącznie do których droga prowadzi oraz minimalne dobowe natężenie ruchu.

DK65 do rozwidlenia z DW686 gdzie idzie na Michałowo i między innymi zalew Siemianówka ma wystarczające natężenie.

Cały czas nie piszesz czemu oznaczyłeś DK66 jako tertiary do Czeremchy.