Yanosik i OpenStreetMap

Miksuje to nieodpowiednie słowo. Chodzi o to, czy dane z OSM o prędkościach wpływają w jakiś sposób na ich dane. Np. jeśli tam, gdzie nie ma danych z OSM używają własnych, to muszą udostępnić te dane.
To jest opisane tutaj.

Tak obecnie na terenie na którym się poruszam dane o ograniczeniach prędkości na OSM i na Yanosik są identyczne.

Widziałem przypadek kiedy na osm były poprawne dane a nawigacja pokazywała błędne wartości maksymalnej prędkości.

Chodzi mi o prezentacje tych danych w aplikacji Yanosik. Tzn czy jest wyraźne rozróznienie kiedy są wyświetlane ostrzeżenia z OSM a kiedy z Yanosik? Czy oba wyglądają/wyświetlają się tak samo? Czy wyświetlają się jedne i drugi równocześnie?

Cóż to ich decyzja czy wolą używać danych z OSM czy budować własną bazę. Wydaje mi się, że sensowniejsze byłoby używanie danych z OSM gdyż dane z OSM mają zasięg globalny i wielu użytkowników na całym świecie. Kiedyś byli tacy co próbowali stworzyć mapy samemu aby mieć dane na wyłączność. W tym wypadku to tylko dane o prędkościach, ale efekt będzie pewnie podobny.

W aplikacji YANOSIK nie ma rozróżnienia czy dane o ograniczeniach prędkości pochodzą z danych OSM czy też z danych z innych źródeł np. GDDKiA. Problemem jest to, że oni korzystają do budowy swojej bazy danych o ograniczeniach prędkości z danych OSM. Przy tym oznajmili, że nie będą tych danych zaktualizowanych za pomocą użytkowników swojej aplikacji umieszczać ponownie na OSM. Jeśli chodzi o stan tych danych na YANOSIK-u obecnie, to pewnie zależy od terenu w części miejsc będzie pewnie więcej danych z OSM, a w innych przeważają dane z innych źródeł.

Owszem, ale zgodnie z licencją nie mogą tych danych mieszać, ani używac danych OSM do budowy własnych danych.

No to zgodnie z licencją musza wszystkie je udostępnić na ODbL [1]. (W tym te GDDKiA :wink: ) Widzę że czyjaś prośba na forum Yanosika o odostępnienie pozostała bez odzewu, co dalej?
Stowarzyszenie wyśle maila?

EDIT: Powinno być: udostępnić na ODbL albo zaprzestać działania które narusza ODbL

Mi też się wydaje, że stowarzyszenie powinno w tej sprawie zadziałać, a przynajmniej tą sprawę gruntownie przeanalizować, pod kątem zgodności tych działań z licencjami na których udostępniane są dane OSM.

Dla jasności - konto zibi-osm nie należy do mnie i nie mam nic z nim wspólnego. Ktoś się podszywa pode mnie, ale cóż - taka uroda Internetu.

Na razie nie wiemy jak to owe mieszanie wygląda. Chyba, że ktoś jest w stanie to sprawdzić.

Wiemy.
Skoro w aplikacji dane z obu źródeł są prezentowane tak samo, jak i ich dane sa prezentowane zależnie od danych z OSM, to całość jest na ODbL.

W Yanosiku nie ściąga się map w całości, dane są dociągane z serwera na bieżąco i wyświetlane. Dotyczy to na pewno informacji o zdarzeniach na drodze, podejrzewam, że danych o prędkościach też. Skąd więc wiesz, w jaki sposób te dane są przechowywane i czy jedne są mieszane z drugimi?

Z drugiej strony skoro yanosik nie chce ponosić ogromnego (być może) nakładu pracy wprowadzając dane o ograniczeniach prędkości do OSM, to może mógłby wykorzystać system zgłoszeń OSM, aby przekazywać zgłoszenia użytkowników lub ewentualnie udostępnić społeczności OSM warstwę podkładu z własnymi zgłoszeniami.

Po funkcjonalności aplikacji widać że wszystkie ograniczenia prędkości (dane) są traktowane jednakowo. Taki przypadek jest podany dosłownie [1] jako przykład gdzie ODbL obowiązuje.
Nawet separacja danych tego samego rodzaju nie zwalania z ODbL jak pierwotnie mi się wydawało.

[1]:
“If you use OpenStreetMap data along with non-OpenStreetMap data for a given Feature Type, then the share-alike condition would apply regardless of whether some data for that Feature Type is in a different layer than the other data for that Feature Type.”

I coś się z tym wyjaśniło? Bo moim zdaniem to trochę porażka, że robi się darmową robotę rysując mapę dla jakiejś firmy, która nie przestrzega licencji. Może jak w Polsce nikt nie potrafi nic z tym zrobić, to może trzeba zainteresować społeczność z innych krajów?

Ostatnio Stowarzyszenie OSM-Polska było w kontakcie z Yanosikiem na temat licencji i wyjaśniliśmy kilka rzeczy, według nas licencja jest przestrzegana przez Yanosika.

Przede wszystkim wolne licencje nakładają warunki na tego, kto udostępnia / publikuje / rozpowszechnia (zależnie od tłumaczenia) bazę albo utwór. Moment udostępnienia danych to ten w którym API Yanosika odpowiada na zapytanie apki o dane. Dane o ograniczeniach prędkości z OSM są pobierane oddzielnie od danych o ograniczeniach prędkości Yanosika, to jakby dwa oddzielne API.

W czasie wyświetlania powstaje produced work gdzie są warstwy ograniczeń prędkości z OSM i Yanosika ale wybór, które dane wyświetlać nie jest oparty na porównaniu dwóch źródeł, więc w rozumieniu ODbL żadna konkretna warstwa z tych które wchodzą w skład collective database (która jest źródłem produced work) nie mieszają obydwu żródeł. Według tej Community Guidelines, którą cytuje Mateusz byłaby to jedna wspólna warstwa co oznaczałoby, że użytkownik nie mógłby dalej udostępniać np. zrzutów ekranu z tej apki w znacznych ilościach. Nie jestem pewien czy Community Guidelines zatwierdzone przez licencjodawcę praktycznie mogą zaostrzać warunki nakładane przez licencję, czy tylko cześciowo zwalniać z nich.

O ile dobrze rozumiem Yanosik brał pod uwagę wizualne rozróźnienie tych warstw, co chyba rozwiązałoby hipotetyczny problem z udostępnianiem zrzutów ekranu (hipotetyczny bo jeśli użytkownik udostępnia zrzuty ekranu to albo podpada to pod prawo cytatu albo musiałby mieć też licencję od właścicieli pozostałych warstw), ale aktualnie ma zamiar wyświetlać tylko dane o ograniczeniach prędkości własne Yanosika co też rozwiązuje problem.

Temat nie ma związku bezpośrednio z nami, ale chcę poinformować, że Yanosik oddał do użytku serwis umożliwiający wspólne przejazdy (carpooling):
http://yanosiktls.pl/
http://www.wykop.pl/link/3220475/yanosik-tanie-linie-samochodowe-wspolne-podrozowanie-bez-prowizji

A czy ktoś to weryfikował? Bo ja przez chwilę puściłem ruch z yanosika przez proxy i nie zauważyłem odwołań, które wskazywałyby że są do jakiegoś oddzielnego API dedykowanego OSM. Ktoś może powiedzieć jak wyglądają żądania OSM?

Pytanie o wyznaczanie trasy do: Bąkowo, ul. Jaskółki 1 (pomorskie, gm. Kolbudy)
Yanosik kieruje przez Wieczornych Mgieł (i jak widać na mapach - nie ma połączenia między tymi ulicami).
Czy problemem jest ustawienie drogi Jaskółki jako private ? (tak na prawdę jest to droga wewnętrzna, prywatna, ale jeżeli to psuje nawigację to usunę ten tag).
Dzięki

Jeżeli drogą można sobie jeździć, to access=private nie powinno tam być. access=* nie mówi o formie własności drogi, tylko o jej dostępności. W szczególności access=private należy rozumieć tak, że nie wolno tam wjechać zwykłemu obywatelowi.