Yanosik i OpenStreetMap

Yanosik rozpoczął testy routingu na danych z OpenStreetMap, na razie tylko na urządzeniach z Androidem: http://yanosik.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=3871

Jeśli ktoś chce testować, musi zainstalować najnowszą wersję Yanosika (np. z Google Play) i na ekranie startowym kliknąć “Zostań beta-testerem” (obrazek poniżej).

Nie wiem jak Wy, ale ja się cieszę :slight_smile:

Czyżby się przeprosili z OSM, bo dotychczas były inne mapy.

Powiedzmy, że szukają alternatywy - najwyraźniej użytkownicy narzekają na dane UMP.

nie dziwne, skoro edycja musi być zatwierdzana itd. itp.

Czy jest jakaś konkretna osoba wyznaczona do kontaktu z OSM?

Btw, patrząc po wątku na ich forum może być problemem to iż wg nich (porównując z UMP gdzie wszystkie drogi gruntowe otrzymują odpowiednik highway=track i taki render) drogi nieutwardzone nie są u nas renderowane specjalnie jeśli są np. residential.

To co, czy oni używają renderu Mapnika? Ktoś mógłby pokazać jak to wygląda w apce? I czy ktoś ma chęć zająć tymczasowo stanowisko “rozwiewacza wątpliwości i błędnych mniemań” na ich forum? :stuck_out_tongue:

Nie chciałbym żeby się skończyło tak, że ludzie przyjdą i będą robić bajzel u nas, bo coś się nie renderuje na Yanosiku tak jak oni chcą. Niewątpliwie jest to duża szansa dla OSM, także w kwestii napływu np. uwag do mapy, ale na pewno nie wypadnie najlepiej jak się da, jeśli będziemy pasywnie się przyglądać. (nie pomagają też np. pewne niuansy tagowania) Jeśli okaże się, że dużo ludzi zechce edytować OSM, to może celowym by było stworzenie specjalnego poradnika dla Yanosikowców z uwzględnieniem ich obszaru zainteresowania?

Osoba od Yanosika, która kontaktowała się z nami, zna też to forum, więc wszystkie uwagi merytoryczne można zamieszczać np. w tym wątku. Jednak lepszym miejscem będzie ichniejsze forum i myślę, że zwracać uwagę na błędy implementacji może każdy, a nie tylko “wyznaczona osoba”.

@Rico: pogniewałeś się na IRC-a?

Dobra wiadomość, na pewno przyłączę się do testów.

Zgłaszam błąd, przerabiany zresztą ze wszystkimi nawigacjami dla OSM: brak obsługi adresów w miejscowościach bez nazwanych ulic, np. https://www.openstreetmap.org/node/3453845930

@dammat: pozwoliłem sobie podmienić przykład na inny, bardziej adekwatny, bo niezawierający tagu addr:city

Swoją drogą Yanosik nie korzysta (jeszcze?) z danych OSM do wyszukiwania adresów. Próbowałem wyszukać jakieś adresy w swojej okolicy (które są w OSM) i sie-nie-da.

OK. Na betatesy@yanosik.pl wysłałem maila z opisem błędu i dokumentacją sposobu tagowania:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:addr#Adres_w_miejscowo.C5.9Bci_bez_nazw_ulic

Jaki adres szukałeś? Bo trzeba wpisać idealnie nazwę miejscowości bez błędu, dać spację i od razu wpisywać ulicę, potem podobnie numer budynku. Jeśli czyta to ktoś z Yanosika, to sugestia aby ułatwić użytkownikom tą obsługę :slight_smile:

Wygląda na to, że masz rację, bo ja wpisywałem wg formatu “Miejscowość, Ulica xx”, czyli z niepotrzebnym przecinkiem.

Ogólnie to wolę wpisywanie wybierając po kolei wg schematu kraj → miejscowość → ulica → numer (tak jak jest w Navigatorze Free lub OsmAndzie).

i w tym watku http://yanosik.pl/forum/viewtopic.php?f=133&p=53650#p53650
zaczynaja pojawiac sie problemy z kategoryzacja drog, moze ktos sie tam madrze wypowie z OSMu?

Myślę, że przerzucają się na OSM ze względu, że za granicami PL mapy wyglądają lepiej niż UMP :slight_smile:

Witajcie!
Yanosik rozpoczął testowanie mapy OSM w swojej nawigacji.
Jeżeli chcielibyście przekazać nam jakieś uwagi czy ważne informacje prosimy o pisanie na adres betatesty@yanosik.pl
Zachęcamy do testowania!
Pozdrawiam
Olga

@dammat - dziękujemy za uwagę o adresach w miejscowościach bez nazwanych ulic - temat już opracowujemy
@Zbigniew_Czernik - wyszukiwanie w Yanosiku jest łatwiejsze :slight_smile: Wystarczy wpisać nazwę ulicy, wyniki będą posortowane od najbliższych do dalszych.

To co mam wpisać, jeśli chcę znaleźć adres Centralna 38a, Kraków? Bo wpisuję ‘Centralna Kraków’ i fajnie - wyszukuje się ulica, ale gdzie/kiedy mam wpisać numerek?

Proszę wpisać nazwa ulicy numer (bez przecinka, ze spacją). Wynik pojawi się na liście, posortowanej w zależności od rangi i doległości od pozycji szukającego. Można dopisać ewentualnie miasto jeśli trzeba zawęzić wyniki wyszukiwania.
Olga
http://i.imgur.com/aDhypUe.png

Ok, działa - dzięki.

Mam jeszcze sugestię do uwzględnienia przy pracach nad adresacją “wioskową” - można by uwzględniać przy wyszukiwaniu kody pocztowe. W bazie OSM spora część miejscowości posiada kod pocztowy, przykład: https://www.openstreetmap.org/node/371977771 a w przyszłości będziemy uzupełniać brakujące kody pocztowe wspólnymi siłami. Myślę, że warto to zaimplementować, żeby kierowcy nie błądzili, bo miejscowości z niejednoznaczną nazwą jest w Polsce mnóstwo.

Wioski wioskami, ale jak się jedzie przed taki Budapeszt to potrafią mieć taką samą nazwę ulicy w mieście w pięciu różnych miejscach dlatego na takich Węgrzech podanie kodu pocztowego jest wręcz niezbędne.
PS Sprawdzone z autopsji :wink:

1 Like

U nas też tak już się zdarza. Przykładem jest Warszawa po przyłączeniu miejscowości Wesoła. W tym konkretnym przypadku mamy obecnie protezę w postaci dodanego suffiksu (W) do nazw ulic, ale IMO sensowniej byłoby to zrobić właśnie za pomocą kodów pocztowych w adresacji.