W jaki sposób można oznaczyć całoroczny kran z wodą do napełniania pojemników znajdujący się w toalecie?

Z tego, co się orientuję na wielu stacjach paliw znajduje się ogólnodostępny kran z wodą pitną, który można wykorzystać do napełniania dużych pojemników, uzupełnić zapasy wody pitnej w podróży itd. Czasami znajduje się na zewnątrz, ale znacznie częściej, na pewno w naszym kraju, w ogólnodostępnej darmowej toalecie.

Jak można oznaczyć obecność tego typu kranu w połączeniu z toaletą?

1 Like

A to nie służy ekipom sprzątającym, aby nalać wody do wiadra? :smiley:

2 Likes

Jasne, że tak. Nie ma ograniczenia w stosowaniu. Chociaż raczej oczekiwałbym ze służby sprzątające będą miały swój dostęp do wody np. w pomieszczeniu higieniczno-sanitarnym. Zauważyłem (może to być subiektywne spostrzeżenie), że stacje, które mają niedostępny kran wewnątrz np. bez kurka, mają kran zewnętrzny.
Zwróciłem na te krany uwagę, ponieważ jest to jedno z potencjalnych źródeł wody pitnej w przestrzeni publicznej. Co najwyżej lokalizacja tych kranów jest delikatnie mówiąc nieciekawa.

Nie wiem czy traktowałbym to jako POI.

Tak, można z tego uzyskać wodę pitną ale tak samo można z kranu w umywalce toalety.

Bym powiedział że “jest tu woda z wodociągów” jest już uzyskane przez tagowanie amenity=toilets bez jakichś ekstra tagów na takim obiekcie (typu toilets:disposal=pitlatrine czy toilets:disposal=chemical).

Tak, można z tego uzyskać wodę pitną ale tak samo można z kranu w umywalce toalety.

Nie tak samo, bo 5l, 10l, 20l baniaka na wodę w umywalce nie napełnisz. Nawet z bidonem na wodę może być nielada problem. Z uwagi na częste dotykanie kranu w umywalce brudnymi rękoma przez różne osoby prawdopodobnie nie jest on też zbyt higieniczny.

Nie wiem czy traktowałbym to jako POI.

Według mnie mógłby to być poi, ale z uwagi, że kran (krany w różnych toaletach) znajduje się wewnątrz budynku w odróżnieniu od tych zewnętrznych nie powinien występować samodzielnie. W sensie możliwość napełnienia dużego pojemnika na wodę w toalecie mogłaby być jakoś sensownie dodana do tagu toalety.

Bym powiedział że “jest tu woda z wodociągów” jest już uzyskane przez tagowanie amenity=toilets bez jakichś ekstra tagów na takim obiekcie (typu toilets:disposal=pitlatrine czy toilets:disposal=chemical).

Nie mam dowodów na to, ale z uwagi na coraz większą świadomość odpowiedniego zarządzania wodą. Na niektórych (pewnie jakiś margines) stacjach paliw woda może być wykorzystywana w jakiś obiegach zamkniętych i w kranie może być uzdatniona woda szara, czy jakaś inna. Oczywiście obecność takiej niestandardowej wody z pewnością jest zaznaczona jakimś napisem.

A to nie służy ekipom sprzątającym, aby nalać wody do wiadra?

Jeśli przyjęlibyśmy, że głównym przeznaczeniem tego typu kranów jest pomoc w utrzymaniu czystości w toalecie to chyba generalnie temat sam by się rozwiązał. Ewentualnie można byłoby rozwinąć alternatywny sposób tagowania kompatybilny na pewnych poziomach z tradycyjnymi POI.

Ja bym powiedzial, ze to na pewno jest uzywane przez ekipy sprzatajace, bo podobny kran widzialem w bloku, w pomieszczeniu dla ekipy sprzatajacej.

Co do tagowania, to ja bym takie krany tagowal, bo one sa przydatne niektorym osobom. Kiedys widzialem na YT na kanale o kamperach, jak gosciu musial przeplukac toalete kamperowa i z racji na brak takiego kranu, musial bujac sie kilkukrotnie z plastikowa butelka, zeby taka toalete przeplukac.

Co do tego, czy woda z takiego krany nadaje sie do picia, to osobiscie, nie oznaczalbym tego jako zdatna do picia. Tyle sie mowi o ekologii, wiec rownie dobrze, w takim kranie moze byc np deszczowka, albo jakas wstepnie przefiltrowana woda.

Przy ewentualnym tagowania, to mozna by sie zastanowic, czy dodac dodatkowy tag do toalet, czy jako osobny tag uzywac, bo znajac zycie, tego typu krany w 99% przypadkow, beda dostepne tylko w toaletach, ewentualnie przy jakis ogordkach, gdzie bedzie uzywana ado podlewania zieleni.

Znalazlem podobny watek po ang

Proponuja uzywac tego → Pl:Tag:man_made=water_tap - OpenStreetMap Wiki

1 Like

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:man_made%3Dwater_tap
?

Wartością opisująca obecność lub brak kranu w publicznie dostępnej toalecie, lub innym ograniczonym miejscu nie może być man made=water_tape.
Z moich pobieżnych obserwacji wynika, że kran z wodą nie występuje (ewentualnie może być bardzo rzadki) w toaletach centrów handlowych lub dużych sklepów np. Ikea, Auchan oraz samodzielnych toaletach. Wobec czego założenie, że jego głównym zadaniem jest, pomoc w utrzymaniu czystości jest błędne. Natomiast jest wyjątkowo częsty w toaletach na stacjach paliw. Być może obecność kranu wynika z dobrej praktyki lub nawet jakichś określonych przepisów.

Dla oznaczenia obecności ogólnodostępnego kranu lub jego braku w publicznej toalecie proponuje dwie podstawowe wartości water_tape=yes/no