Uzupełnianie hydrografii w Polsce

Bawiąc się zbiorem PRNG (Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych) przygotowałem zestawienie punktów z PRNG oznaczających zbiorniki wodne, których albo nie ma w OSM wcale, albo nie mają otagowanej nazwy.
Stworzyłem challenge w MapRoulette, aby wszystkie je sprawdzić i poprawić. Na tę chwilę to 3526 obiektów, prawie po równo jeziora i stawy.
http://maproulette.org/map/1491/
Tutaj mapka ze wszystkimi obiektami: http://maproulette.org/view/1491/
Wystarczy się zalogować i możemy naprawiać. Choć nie znalazłem poważnych błędów, proszę o ewentualne uwagi :wink:
Klikając na znacznik otwiera się nam popup z wybranymi polami z PRNG.
I jak zwykle sugeruję ostrożność, jeśli sytuacja jest niejasna, to lepiej zostawić uwagę w OSM, aby ktoś lokalny potwierdził.

Fajna akcja, bo hydrografia leży w Polskiej OSM. podziałałem trochę na terenie zachodniopomorskiego.

Tak tylko przypomnę, żeby nie kopiować bezkrytycznie danych. Najlepiej sprawdzić w Google czy taka nazwa obowiązuje - i nie tylko na wygenerowanych automatycznie stronach które musiały się opierać na PRNG.

Warto też poszukać na Wikipedii. Przy okazji dodając tag wikipedia=*

Niestety z jakiegoś powodu nie działały mi priorytety, a chciałem dać wysoki jeziorom i niski stawom. Nazwy stawów są trudniej weryfikowalne.
Być może jeśli ulepszę challenge, to będzie przeniesiony pod nowy adres, bo nie umiem wykasować wszystkich zadań i wrzucić jeszcze raz.

tutaj wykaz nazw polskich jezior: http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/hydronimy2.pdf
(może przydać się kiedy nie wiemy czy dodawać przedrostek “Jezioro”)

@RicoElictrico co ile czasu wizualizacja jest odświeżana?

Wsadziłem dane jako GeoJSON jednorazowo. Plik wygenerowałem w QGIS. Niestety jak widać MapRoulette nie jest na tyle sprytny, żeby chować rozwiązane zadania (choć w dymku po kliknięciu punktu przycisk zmienia się z Fix na View).

Wygląda na to, że dało by radę oskryptować ten proces przy pomocy ogr2ogr. Na wejściowych plikach robię parę operacji: wybór wg pól, wybór kolumn tabeli i przestrzenna różnica. Pliki SHP z Geofabrik są generowane codziennie. Gdybym postawił bazę PostGIS i zasilał ją diffami, to mógłbym odświeżać i co godzinę czy minutę.

MapRoulette niestety ma wciąż trochę błędów i jest przekombinowany, jeśli komuś się będzie jeszcze chciało to rozwiązywać, to może dałoby radę zrobić jakąś prostszą stronkę.

Dużym problemem jest fakt, że trudno dotrzeć do niezależnych źródeł dla wielu z tych nazw - nie mówię że są błędne, bo pewnie nie są, ale nie chcę nic wprowadzać na pałę do OSM.

Hmm, to mnie bardzo martwi, ruszyłem dzisiaj i zacząłem “czyścić” Wielkopolskę, niestety jeśli strona nie będzie odświeżana to będzie to dla mnie sporym utrudnieniem, jeśli mogę coś zasugerować to myślę że w tym przypadku lepsza byłaby formuła “mrówek” (stałych, nie ruchomych punktów). Czy jest szansa że zrobisz/ ktoś zrobi taką stronkę z odświeżaniem??

większość miejsc w zachodniopomorskim to małe kałuże, których nie sposób zweryfikować. Jedyne co robię, to porównuję nazwę z PRNG z podkładem rastrowym geoportalu.
Realia są takie, że większość jeziorek ma oprócz oficjalnych nazw jeszcze lokalne, i tylko lokalnie pytając w terenie da się je zweryfikować. To oczywiście niemożliwe, więc zakładam, że wpisuję nazwę z PRNG a jakiś lokals to wyedytuje i zmieni lub doda w tagu alt_name

Popieram. Jak byśmy się trzymali reguły, że wszystkie dane jakie wprowadzamy do OSM muszą być weryfikowane w więcej jak jednym miejscu to podejrzewam nie można by wprowadzić choćby jednego adresu automatem, gdyż te dane również przecież czerpane są z baz urzędowych.
Jak dla mnie jest to jak najbardziej prawidłowe podejście gdy nie ma w OSM żadnej nazwy a dane z Geoportalu i PRNG nie kłucą się ze sobą (potrafi się to jednak zdarzyć choćby dla strumieni co nie raz widziałem) by taką nazwę dodać.

Jest “odświeżana” w tym sensie, że na ekranie naprawiania nie będzie ci proponować zadań, które już są naprawione.

Gdyby mieć serwer z bazą PostGIS, to można by renderować nawet co godzinę, jeśli się ustawi diffy.

Inna opcja to zrobienie tych skryptów które zaciągają shp z Geofabrik codziennie i wykonują operacje dając w wyniku GeoJSON który byłby serwowany statycznie i renderowany przez Leaflet lub Mapbox GL w przeglądarce.

Ja może się trochę wcześniej bawiłem PostGIS-em, ale nie mam aktualnie żadnego serwera. Jeśli ktoś może udostępnić, to byłoby fajnie.

Mam teraz tydzień wolnego od uczelni i mógłbym spróbować coś wymyślić.

Wciąż jest kwestia tego, czy te dane są warte zachodu, skoro dużą część trudno sprawdzić.

  • w więcej niż jednym miejscu

@kocio
proszę admina o przenoszenie uwag niezwiązanych z tematem do osobnego wątku. Niech się zwie hydepark, off the wall czy jeszcze jakoś inaczej

Wszystko zawsze kończy się na temacie braku serwera, czy naprawdę nie może tego ogarnąć Stowarzyszenie OSM Polska? Czy jest tu ktoś ze stowarzyszenia i może poinformować czy takie rzeczy leżą w zakresie jego działania?

Ale jak się w tym poruszać?
Po edycji nie wiem jak wrócić do widoku zbiorczego.
Czy “SKIP” zmienia 'historię tzn czy po naniesieniu poprawki użycie tego przycisku np cofa View do FIX?
Czy należy zapisywać, że zmiana zostało dokonana?

Ale najważniejsze, że po podglądnięciu tagów PRNG lub po zalinkowaniu do JOSMA nie wiem jak cofać do zbiorów znaczników.

A ja proszę admina o kasowanie postów zawierających rażące błędy :slight_smile:

Pomijając to czy to w ogóle był błąd to innymi słowy lepiej jak się ktoś wypowie o czymś niezwiązanym nijak z tematem dyskusji jak praca sądów w Polsce byle zrobił to bezbłędnie, a wypowiedzi na temat wyrzućmy, gdyż się komuś nie podoba styl w jaki zostały wypowiedziane. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji coraz mniej ludzi udziela się na forum.
Pozostawię to bez dalszego komentarza i jeszcze raz poproszę o przeniesienie wypowiedzi niezwiązanych z tematem “Uzupełnianie hydrografii w Polsce” do innego wątku.

Nie widzę potrzeby przenoszenia ani kasowania postów. Przypominam, że jeśli chcecie załatwiać sprawy personalne (duże czy małe), to zawsze można to zrobić bezpośrednio - choćby majlem albo telefonicznie - a nie wszystko koniecznie przez forum.

A szkoda, gdyż człowiek z misją mógłby pochwalić się szeroką wiedzą w niejednym przypadku. Być może poza pojedynczymi wskazówkami chętni mogli by odnaleźć tam całe wypracowania na tematy językowe i nie tylko.

Jak rozumiem niniejszym przez “sprawy personalne” rozumiemy wszelkie sprawy nieodnoszące się do treści wątku w tym półprawdy co do zasad użycia języka polskiego i te już się na forum nie pojawią.

PS. Bywa oceniane jako błąd nie znaczy się że nim jest, a tym bardziej nie jest rażącym błędem http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nie-wiecej-jak;12520.html.

highway=road też nie jest traktowane jako błąd, ale jednak jakby coś z tym nie tak, prawda?
Jeśli nadal chcesz iść w zaparte, proszę bardzo. Ja mam dużo czasu i chęci, by udzielać Tobie darmowych porad językowych :slight_smile:

Ponawiam moje pytanie: Wszystko zawsze kończy się na temacie braku serwera, czy nie może tego ogarnąć Stowarzyszenie OSM Polska? Czy jest tu ktoś ze stowarzyszenia i może poinformować czy takie rzeczy leżą w zakresie jego działania?

Ja uważam, że dobrze, że jest takie forum, na którym można podyskutować o zasadach poprawnej pisowni. Np. w tej poradni językowej nie ma za bardzo miejsca na dyskusje, więc forum OSM wypełnia niszę. Wszelkie zarzuty do moderacji moderacji są bezzasadne.

A wracając do tematu, jak jako jak jest rzadko używanym słowem. Np. rzadziej niż niż. Jednak łatwiej się czyta jeśli kolejne słowa różnią się od poprzednich literami, a nie tylko znaczeniem. Dlatego osobiście staram się używać jak nie niż.