Moja greška! ID-ovi su ipak stabilni u najvećem broju slučajeva! Kad sam već potrošio mnogo vremena da sredim stvari, evo i da ostavim detaljniju analizu šta se dešavalo prilikom osvežavanja podataka iz RGZ-a. Mislim da sam sve uradio tako da sledeće osvežavanje neće da bude ovako stresno i da sve bude (polu)automatizovano.
Dodate adrese
Dobili smo 16.000 novih adresa. Ovde nema šta specijalno da radimo. Vide se na izveštaju i biće unete kad budu unete.
Obrisane i dodate adrese
Iz RGZ-a je obrisano oko 8.300 adresa. Od toga, uspeo sam da pod istim imenom ulice i pod istim brojem nađem 2.120 adresa među novododatim adresama. Dakle, ove adrese deluju iste, samo imaju novi ID. Obično je situacije gde je neko od kućne adrese dobio 3 nove adrese (npr. obriše se Gandijeva 1, a naprave se Gandijeva 1, Gandijeva 1a i Gandijeva 1b). Od tih 2.120, unutar prečnika od 100m je bilo 1.920 adresa (ostale su imale istu ulicu i ime, ali nisu bile na istom mestu kao ranije). Od obih 1.920, već smo u OSM-u imali 620. Tim adresama sam zamenio ref:RS:kucni_broj
. Ovim smo ispravili neke greške sa izveštaja o kvalitet adresa (prioritet 1). Onih ostalih 8.300-2.120 adresa deluje da su stvarno obrisane, ispod ću da pitam šta sa time da radimo. Primer promene bota.
Promenjene adrese
Od 42.500 promenjene adrese, 37.700 ima promene na ulici ili broju (ostale imaju promene za naselje kojem pripadaju ili su pomerene u odnosu na prethodnu lokaciju). Te kojima je promenjeno naselje nas ne zanimaju. Te kojima je promenjena lokacija ne bih da pomeramo (promene su uglavnom ispod 10m), a već imamo izveštaj ukoliko je adresa previše daleko. Od tih 37.700 kojima je promenjana ulica ili broj, većina je ili ispravljanje imena da bude po pravopisu ili situacija gde ulice dobijaju nova imena. Od tih 37.700 adresa, 7.100 je nađeno u OSM-u. Od toga, bilo je potrebe da se promeni addr:street
ili addr:housenumber
za 5.100 adresa (ostali su već imali dobro ime ulice jer smo mi već imali pravilno napisanu adresu). Primer promene bota.
Obrisane adrese
Ovde se sad postavlja pitanje šta da radimo sa adresama koje su stvarno obrisane. Takvih ima oko 6.100. Evo par ideja:
- da upotrebimo lifecycle prefix da ih anotiramo
- da ih izbrišemo
- da ih ostavimo kakve su sad
- nešto drugo?
Meni se ne brišu te adrese, jer je moguće da su još u upotrebi, tako da bi ih zadržao još neke vreme[1], ali sa druge strane - ne bih im ostavljao ref:RS:kucni_broj
jer onda zagađuju izveštaj. Neka ideja mi je sad da zamenimo ref:RS:kucni_broj
sa removed:ref:RS:kucni_broj
. Tako adresa ostaje na mapi i svi je vide. Sa druge strane, mi nemamo više ref:RS:kucni_broj
tag da smeta, a imamo informaciju da je ovo nekad bilo u RGZ-u. Dodao bih još i nešto tipa “note=Izbrisano iz RGZ-a 2023-08-15
”, čisto da znamo kada je uklonjeno, jer onda možemo da za N godina brišemo ove adrese (N=2 npr.). Da li neko ima nešto protiv ovoga?
[1] Smešna priča, ali nedavno me zaustavi žena na Novom Beogradu i pita me gde je “Španskih boraca 12”. Ja sav ponosan izvadim mobilni i shvatim da nema te adrese. Što je najgore, Gugl ima ovu adresu. Poludim i krenem da kopam šta se desilo ovde. Naime, ta adresa više ne postoji - Way: 200282855 | OpenStreetMap. Adresa je promenjena pre par meseci na Aleksandra Tijanića 2, a Gugl još uvek ima staru adresu (a nema novu). Eto, ispada da je OK da ne brišemo neko vreme adrese. Nažalost, za ove adrese koje su promenile ulicu, ne znam šta pametno da radimo, da zadržimo i staru i novu adresu, tagging šema i consumer-i podataka nemaju odgovor na ovo pitanje