Uvoz adresnog registra - plan

Evo napravio sam isti onakav Excel da se zapljune ko radi koju opštinu i naselje:
https://lite.framacalc.org/adrese-sinhro-a047

Kada počnete da radite neku opštinu, upišite se ovde

edit: promena linka na novi

Moje iskustvo u sređivanju samo naziva ulica kaže da je bolje ići na nivo naselja. Opštine su prevelike.

Update:

  • Ništa bitno nije bilo na imports mailing listi, tako da možemo da smatramo da UVOZ MOŽE DA POČNE

  • Napravio sam video-uputstvo kako se radi import. Propustio sam neke stvari da pomenem (možda uradim novi), pa pročitajte još jednom i uputstvo za unos novih adresa

  • Napravio sam novi dokument za sinhronizaciju koji ima i naselja. Ako uzmete neko naselje ili celu opštinu, upišite se sad ovde: Framacalc - tableur collaboratif en ligne

Krenuo sam od najmanjih opština i uspeo da uradim celo Trgovište i Sevojno za po jedan dan. Pogledajte kako vam izgledaju, možda nađete neke greške. Ide relativno brzo. Ako se skupi nas 5-10, nadam se da 80% može da bude gotovo do kraja godine!!! Možda ova gradska jezgra budu najveći izazov jer tamo ima svašta, ali sela idu lako.

UVOZ MOŽE DA POČNE!
FOKUS JE NA UNOSU NOVIH ADRESA

3 Likes

ae ukljucujem se ja sad

1 Like

Branko, jesi li probao da napravis link koji nod adrese prikazuje u ID editoru? Ako bi to uspelo onda bi editovanje išlo brže.

Pogledaj kako to radi na https://www.osmsrbija.iz.rs/nkd/, kolona location u tabeli.

Razumem kako, relativno lako bi se dodalo verovatno, treba da se podrži export u geojson samo. Pretpostavljam da može da se učita po 100 adresa u iD? Ne vidim direktnu prednost ovoga jer iD nije baš ni konkurencija JOSM-u (fali review plugin, automatsko stavljanje adresa na zgradu, layeri pozadina, brzina, udobnost…). Ako se javi još ljudi da hoće da rade preko iD-a, a ne bi JOSM, iscimaću se! Takođe, ako neko hoće da izgeneriše ove geojsone i da izmeni html report, prihvatiću PR naravnl na kodu

мпеле, може ли да се на https://tiles.openstreetmap.rs/rgz/{zoom}/{x}/{y}.png мало повећа величина слова. Кућни бројеви су прилично тешко читљиви.

Да ли је боље сада?

Ja sam u načelu zainteresovan, ali ne po svaku cenu – nemoj sad da se cimaš da bih ja eventualno uneo jednu opštinu (a ne verujem da se može lepo automatizovati). (Nije mi zgodno da koristim JOSM a ne bih ni da ga učim od nule.)

Такође користим iD. Нисам сигуран колико ћу времена посветити увозу, не знам колико ти је проблематично да припремиш и за iD па важи.

Update:

  • prešli smo 1%, i ima nas dosta uključenih, mislim da je super i brzina i kvalitet!
  • dodao sam na sajt novi izveštaj koji proverava kvalitet unetih adresa. Šta radi - gleda da li adresa ima “ref:RS:kucni_broj” i onda gleda da li se poklapaju addr:street, addr:housenumber i udaljenost sa RGZ-om, mislim da je dosta korisna analiza!

Ukapirao sam da treba da refreshujete sajt jednom dnevno kada počnete da ga koristite! (naime, osvežava se ujutro u 7, pa ako ste ostali na nekom naselju sa upaljenim tabom preko noći i samo kliknete da skinete .osm, možda dobijete neki pogrešan!).

Što se tiče iD-a, nisam znao da je iD toliko popularan:), ali uradiću. Trenutno mi je na listi da 1) dodam real-time informacije (smara me ovo da čekam do ujutro da bih video koje selo sam završio, šta mi još fali i šta sledeće da uzimam, a i dobro je za moral:) i 2) da napravim automatizovano spajanje 100% match-ovanih adresa (to će nam doneti 10% importa). Kad završim ta dva, bacam se na iD. Jedino je moguće da će to biti tek posle ovog školskog raspusta.

Jeste, hvala.

Update:

  • dodao sam podršku za real-time praćenje uvoza. Kad kažem “real-time”, mislim 30 minuta:) Sad na glavnom sajtu RGZ - uvoz adresa ima još jedan link za ovo. Meni pomaže da vidim koje selo sam propustio i šta mi još fali. Ne garantujem da će da radi uvek, zavisi da li će mi komp izdrži ovo non-stop, pa pogledajte i vreme izveštaja, stavio sam ga pri vrhu
  • napravio sam bot nalog koji će mi služiti da dodajem ref:RS:kucni_broj na 100% pronađene adrese. Nije mnogo bitno, ali biće manje haosa u tabeli kad se ovo sredi. Kod je na gitlabu (kao i za sve drugo), a cimajte me za šifru od ovog naloga ako neko još želi da unosi ovo (mada mislim da ja to mogu da odradim sam, samo se klikće enter i gleda u ekran:)

Update:

1 Like

Cisto onako mali update

Opstina Kursumlija komplet mapirana, ostalo je u centru par adresa popraviti i to je to, isto dok sam unosio adrese crtao sam i zgrade, te bi opstina Kursumlija trebalo da bude 100% (vise-manje) mapirana, uzimam mali odmor pa cu na Prokuplje preci.

4% gotovo! Hvala svima koji radite (po statistici 11 ljudi je uradilo bar nešto!). Ovim tempom smo gotovi 80%-100% do kraja godine:) Ja sam radio Mladenovac i mnooogo je teže raditi ga od običnih sela gde je provera prosta (u Mladenovcu imamo sve zgrade ucrtane, pa je trebalo to sređivati/pomerati pomalo). Takođe planiram da automatizovano spojim matchovane adrese čim se vratim sa odmora, pa izbegavajte i to, da ne gubite vreme na to uzalud. Dakle, ako biste nešto radili, a niste sigurni šta, izbegavajte Beograd, NS, Zrenjanin (zbog mnogo matchovanih adresa), kao i Kikindu, Jagodinu i Užice (zbog ucrtanih zgrada), i uzmite manja mesta (do daljnjeg:D)

10% gotovo. Hvala svima koji rade!!!

Evo nekih novih vesti od mene:

  • okačio sam blog o tome da se radim uvoz adresa na https://openstreetmap.rs/poceo-uvoz-adresnog-registra/. Iako imamo 10%, deluje mi da nema novih ljudi koji se uključuju, pa sam pomislio da treba okačiti ovakvu vest. Podelite je gde možete - svako ko nam se pridruži će da znači puno!
  • napravio sam automatizovano spajanje adresa i uradio sam ga u Novom Sadu i u Zrenjaninu za sad. To nam je donelo 2-4%. Ovo su postojeće adrese kojima je dodat ref:RS:kucni_broj, pa nije uticalo da na ukupan broj adresa u OSM-u, ali treba i ovo uraditi, da pratimo te adrese posle. Sledeće mi je u planu Kikinda i opštine po Beogradu, ali polako idem ovo
  • dodao sam novi QA izveštaj na adresi https://dina.openstreetmap.rs/ar/unaccounted_osm_addresses.html. On prikazuje adrese u OSM-u koje nemaju pridruženi ref:RS:kucni_broj. Ovo je nebitan izveštaj tamo gde nije urađen import, ali tamo gde jeste je lepo da se vidi koje su adrese unete u OSM, a RGZ ih ne prepoznaje. Šta raditi dalje sa njima je na lokalnom znanju, teško da to možemo mi iz fotelje da odredimo.

Sledeće ću pogledati što sam ranije obećao da dodam podršku za iD, ali iskreno ne znam kako može da se radi import kroz iD editor. Ispravite me ako grešim, ali ovo su mi nedostaci:

  • ne znam kako možeš da pregledaš sve adrese kao što možeš u JOSM-u jednu po jednu (zumiraš i skačeš tako od jedne do druge adrese i nadaš se da nećeš nešto preskočiti?)
  • kako dodati transparentni tile raster sa adresama iznad satelitskog snimka što je jako bitno da proveru. Bez tog sloja kao da si slep
  • nemogućnost da se adresa brzo zakači na way zgrade

Čak iako neko ne može da upali JOSM, ima kako se sve ovo radi i kako to izgleda u video uputstvu - jednostavno mi deluje da iD editor može da napravi više problema (da se unesu pogrešne, neproverene stvari) nego što će ga ljudi zapravo koristiti, ali ajde, svakako ću probati da napravim ovo, ako je moguće… svakih 0.1% je bitno dobiti:)

Ne može nikako. Postoji negde zahtev da renderuju bar kućni broj na pointu za adresu, ali skuplja prašinu.

Raster ne može, koliko ja znam. Peđa je pravio geojson-e za unos nepokretnih kulturnih dobara, npr.

https://www.openstreetmap.org/edit/?editor=id#map=19/44.976682/19.599629&gpx=https%3A%2F%2Fwww.osmsrbija.iz.rs%2Fnkd%2Fdownload%2Fgeojson%2F3M37.geojson

ali i za to treba nekoliko klikova (klik na roze tačku, Ctrl+A, Ctrl+C, dodavanje pointa, Ctrl+V). Verovatno je efikasnije da se maneš ćorava posla.

I ja mislim nešto. Hvala na iskrenosti!

Не знам да ли је ово релеватно али поделићу овај влог пошто мислим да може да буде користан.