(wall of text incoming)
Jeg mener å huske at jeg tok opp dette for noen år siden (kanskje i en tråd/chat hos nuug, eller hvor enn kartfolket samlet seg før i tiden), men det ble aldri noe av at noen tok noe ansvar og at noe i det hele tatt ble ordnet opp i, eller at mer hensyn ble tatt i senere importeringer.
Jeg fikk dog forsikringer fra folk om at det skulle importeres data bare én gang, og så kunne brukere fortsette å utvikle kartet som vanlig.
Det har jeg en mistanke om at ikke stemmer helt.
Jeg har inntrykk av at forskjellige folk importerer forskjellige deler av N50 til forskjellige tider, og deler overlapper hverandre så hvis man som vanlig bruker tror at importen av et område er ferdig så man kan fortsette å raffinere kartet, blir det plutselig tilbakestilt til N50 av en annen importør som kanskje importerer en annen del av N50-dataene eller har lastet ned en oppdatert utgave av N50 og ser at “her er ting forandret, da må vi reimportere her”.
Jeg har justert mengder av N50 jordbruk/skog/myr/vann-import rundt byer og byggefelter for å gjøre kartet mer detaljert og oppdatert, bare for å få det fjernet/tilbakestilt ved reimport av N50 ved en senere anledning.
Jeg mistenker også at dette ikke gjelder bare N50 data.
Gjennom årene har jeg justert/detaljert visse veistrekninger opptil 3-4 ganger før jeg nå har innsett at de blir mest sannsynlig tilbakestilt til en eller annen elveg/vbase import fra forskjellige brukere.
Jeg skjønte det ikke da, for det går såpass lang tid mellom jeg kikker på ting at jeg glemmer slikt, men jeg har av og til stusset på at folk liksom skal med overlegg ha simplifisert veien jeg en gang kartla og/eller detaljerte fint.
Mens jeg skriver dette husker jeg faktisk at jeg en gang vurderte arbeidmetoden min og tenkte “er jeg for ekstrem i detaljeringen av kartet? det virker som om folk ikke liker mine fine buer i veiene og pinlige pirking på at vegsenterlinjen faktisk er midt i veien, for her har plutselig noen forandret ting og tatt bort bedtydelige deler av nodene som gjør opp en linje”
Man må ha i bakhodet at dette gjelder ikke bare meg og mitt arbeid i mitt begrensede geografiske område.
Dette påvirker alle brukere i landet som noensinne har satt seg ned med iD eller JOSM eller lignende, kartlagt et skogholdt der, et vann her, et byggefelt der, et turområde her, en bydel her, en øy på vestlandet der osv osv.
Dette er et systematisk problem.
Spesielt etter at Norkart var så elskverdige at de ga oss tilgang til høystandard orthophoto som dermed gir oss muligheten til å lage et skikkelig flott og nøyaktig kart, er sannsynligheten for at brukerkartlegging via iD eller JOSM eller lignende innehar en høyere standard enn N50 og i mange tilfeller også elveg/vbase.
Alle som leser dette og har bidratt til diverse i kartet, dere kan kikke på området dere har bidratt til, og se om det har blitt overkjørt av import eller ikke.
Har standarden blitt bedre eller dårligere?
Jeg tør ikke tenke på de stakkars Entur folkene, som i flere år nå har gjort et fantastisk arbeid i å heve standarden på kartet, spesielt når det gjelder transport-infrastruktur.
Har deres arbeid blitt overkjørt av villkårlig import mon tro?