Tagowanie pomników

Zauważyłem, że wiele osób źle taguje pomniki.
Daję “historic=monument” co jest zarezerwowane dla dużych obiektów, często wykonanych z kamienia.
Pomniki jakie są stawiane w miejscowościach czy na cmentarzach powinny być oznaczone:

name=nazwa pomnika
historic=memorial
memorial:type= (statue, obelisk, cross, sculpture lub war_memorial)

Zdefiniuj ‘duży’.

http://pl.wiktionary.org/wiki/du%C5%BCy

Definicja przez podanie synonimu bez definicji, to żadna definicja :stuck_out_tongue:

Ja nie uważam tego za pytanie warte żartobliwej odpowiedzi, jaka jest poniżej. Władysławie, skoro trudno jest zdefiniować precyzyjniej różnicę pomiędzy “mały pomnik” a “duży pomnik”, to podaj kilka przykładów pomników/miejsc, które uważamy za duże/ważne, a takie nie są oraz kilka znanych, które rzeczywiście powinny być otagowane jako “duże”. Przykłady, które możesz wykorzystać: pomnik Chrystusa pod Świebodzinem, pomnik na Westerplatte, pomnik bitwy pod Grunwaldem, Syrenka Warszawska, Kolumna Króla Zygmunta i może coś związanego z Oświęcimiem. Jeśli nie podałem żadnego przykładu pasującego do kategorii “duże” (lub żadnego do “małe”) to dodaj proszę coś od siebie.
Tak, jak jest to wyjaśnione teraz (również na anglojęzycznej wiki OSM) nie bardzo pozwala zrozumieć, jakie cechy powinien mieć obiekt, aby wpadał do kategorii “duże”.

Kolejnym powodem, dla którego moim zdaniem wiele obiektów tagowanych jest nieprawidłowo, są opisy szablonów stosowane w JOSM. No bo przecież nie otaguję pomnika JP II pod co drugim kościołem jako “miejsce pamięci” ;), a tak to (historic=memorial) aktualnie wygląda w menu szablony JOSM.

Przy okazji: czy jest jakaś oficjalna wersja tagowania krzyży pokutnych? Czy tak ( http://www.openstreetmap.org/node/2569372603 ) jest prawidłowo?

Moja własna prywatna definicja “dużego pomnika” to dwukrotność mojego wzrostu. Jeśli coś jest niższe niż 3,5-4 metry to memorial, a jeśli wyższe - monument :wink:

Taguj intuicyjnie to będzie tak jak taguje większość.
Jest tag dla krzyża przydrożnego
Nadaj tag historyczny do tego refy ze spisów zabytków i operatora, no i najważniejsze name=Krzyż pokutny z XiV w.
Wysokość, materiał , opis narzędzia zbrodni wedle woli.
Możesz dodać tourism=attraction
Link do strony Bractwa krzyżowego gdzie są zdjęcia

Nie bardzo rozumiem, tej dyskusji.
Każdy wie, że:

  1. Tagi są bazowanie na pojęciach w języku angielskim, brytyjskim.
  2. Obecne tagi nie określają daną funkcję precyzyjnie, dlatego dodawane/pomijane są dodatkowe, opcjonalne tagi. Na przykłąd zamiast (historic=memorial) można dać “artwork”.
  3. Wątpliwości dotyczące tagów powinny być opisane w dyskusji danego tagu w wersji angielskojęzycznej.
  4. Można stworzyć nowe tagi, jako propozycje i podać je pod dyskusję na Wiki angielskojęzycznej a nie na forum polskojęzycznym.

Zaczynasz temat, że wiele osób źle taguje pomniki. Na pytanie, jak odróżnić duże od małych (oba to pojęcia względne) odpisujesz linkiem do wikisłownika języka polskiego, który niczego tu nie precyzuje. A jeśli ktoś jednak próbuje się dowiedzieć dokładniej, to “nie bardzo rozumiesz, tej dyskusji”? Władysławie, ogarnij się. Ja do tej pory otagowałem tylko jeden pomnik wielkości ponad 4 metry jako “historic=monument”, ale po Twoich uwagach tutaj zgłupiałem. Dlatego właśnie prosiłem o dodatkowe wyjaśnienia. I wcale nie chodzi mi o tworzenie nowych tagów, bo tych jest aż nadto, ale na w miarę precyzyjne wyjaśnienie, o co chodziło Ci w pierwszym poście.

Przy okazji warto zapewne wspomnieć, że istnieją też specjalne tagi dla tomb, czyli grobów, bo w języku polskim to też są “pomniki” ;).

Dodatkowo pozwolę sobie zwrócić uwagę (zapewne nie tylko Tobie), że nie każdy wie, że tagi są bazowane na pojęciach w języku angielskim, brytyjskim. Nowi mapowicze nie wiedzą przecież nawet, że podkład binga trzeba kalibrować, dlaczego więc niby mieliby podejrzewać, że tłumaczenia szablonów polecanego edytora JOSM nie muszą być wcale wystarczająco precyzyjne, aby tak po prostu ich używać.

Tag:historic=monument - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic%3Dmonument
Dyskusja i zapytania - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:historic%3Dmonument

http://pl.wikipedia.org/wiki/Monument (Monument - posąg, rzeźba, obelisk, pomnik, zwykle dużych rozmiarów, imponujący, wspaniały, wystawiony ku czci osoby (osób) albo na pamiątkę jakiegoś wydarzenia.)

Tag:historic=memorial - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic%3Dmemorial
Dyskusja i zapytania - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:historic%3Dmemorial
"A feature for tagging smaller memorials, usually remembering special persons, peoples lost their lives in the wars.
Memorials can be often found at public greens or cemeteries. "

Tag:tourism=artwork - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism%3Dartwork
Dyskusja i zapytania - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Tag:tourism%3Dartwork

To jest już podstawowa wiedza.
Biorąc udział w jakimś projekcie powinno się wcześniej zapoznać co to jest za projekt, zasady i kto go prowadzi.
Dlatego proponuję zacząć od:
Pl:Main Page - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Main_Page

Mam nadzieję, że to wystarczy.
PS. Chciałby przypomnieć, że to nie ja tworzę zasady czy tagi. Ja tylko przypominam o właściwym ich stosowaniu,.

Dziękuję Władku za obszerną wypowiedź. W razie, jeśli jednak mimo wszystko będę miał jeszcze jakieś wątpliwości, to zastosuję się do metody Zbyszka:

Dodałem bardziej szczegółową informacje na temat typów monumentu.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:historic%3Dmonument

Właśnie chciałem zrobić porządki w Warszawie z pomnikami i skończyło się próbą poprawienia definicji na Wiki. Jeszcze chwilę zaczekam na feedback na Tagging, ale po zmianach definicja będzie opisywała takie cechy pomnika, żeby był uznany za monument:

  • duży (w sensie: można do niego wejść, przejść przez niego lub wejść na niego)
  • ewentualnie wysoki (co najmniej kilkanaście metrów)
  • wyleci za to fragment o materiale (nie musi być koniecznie z kamienia)

Potem poprawię polski opis na Wiki. W JOSM już wcześniej poprawiałem tłumaczenia (ten tag jest jako “Monument”, a memorial jako “Pomnik/miejsce pamięci”), teraz poprawiłem tak samo w iD (pewnie trzeba chwilę zaczekać aż wejdzie to nowe tłumaczenie), więc pozostaje jeszcze krytyczne przejrzenie swojego ulubionego obszaru - wystarczy przybliżyć sobie ten fragment mapy i kliknąć “Uruchom”:

http://overpass-turbo.eu/s/awD

ewentualnie po prostu przejrzeć na domyślnej mapce na poziomie przybliżenia 16 (pomniki pojawiają się od z=17). Jest co sprzątać, bo w tej chwili mamy w Polsce ok. 2000 takich “monumentów” :slight_smile: :

http://overpass-turbo.eu/s/awC

Trochę bez sensu IMHO, nie uwzględnia sposobu osadzenia w krajobrazie, taki np. pomnik masakry na placu Tiananmen który jest we Wrocławiu (koło pl. Dominikańskiego) jest całkiem płaski, ale zajmuje spory kawałek przestrzeni miejskiej. ALe rozumiem z czego ta desperacja wynika - mamy bałagan związany z kiepską kategoryzacją. Jak wspomniał Władek jest jeszcze:

tourism=artwork
artwork_type=statue

Czyli w wielu przypadkach trzeba tagować i artwork, i monument naraz. Np. Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie dłuta Rapaporta pasuje i do tego, i do tego.

A mamy jakąś metodę odhaczania pomników, które powinny mieć historic=monument, żeby można je było odfiltrować w overpassie?

Widzi mi się jakiś ustalony tag dla akcji, który by się dopisywało, kiedy w ramach akcji się sprawdziło, że ma być historic=monument.

EDIT: Albo jeszcze lepiej puścić jakiś skrypt, który wszędzie dowali fixme=“Sprawdzić, czy na pewno monument: [tu namiar na stronę z informacją o akcji]” i na to fixme napuszczać overpassa.

Co zyskujemy: mapkę, gdzie jeszcze trzeba poprawić. Co na niej widać - trzeba zajrzeć, ewentualnie poprawić i usunąć fixme.

Nie mam, dlatego mówiłem o krytycznym przeglądzie - jeśli patrząc na jakiś pomnik coś wam zazgrzyta na myśl o tym, że jest “monumentalny”, to prawie na pewno się na monument nie nadaje. :slight_smile: Podejrzewam, że powinno zostać około 100, w tym większość w dużych miastach.

Ja tylko zauważyłem na podanych przykładach, że należy dodać punkt o wysokości (tam są takie co najmniej 15 m), więc dla jasności chcę to umieścić bezpośrednio w definicji, żeby ją uszczelnić, ale jeszcze nie wiem co zrobić z takimi płaskimi, które zajmują także więcej niż kilkanaście metrów i można na ich teren wejść - zastanawiam się na przykład nad:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pomnik_Poleg%C5%82ym_i_Pomordowanym_na_Wschodzie_01.JPG

i na razie nie wiem, ale niech sobie nawet zostanie tych kilka niejasnych przypadków granicznych, byle w ogóle uporządkować skutki kiepskiej kategoryzacji i bezkrytycznego tłumaczenia (“monument” to faktycznie “pomnik”, ale w OSM to szczególny typ pomnika). Może być w formie akcji, oczywiście.

Zdecydowanie popieram likwidację takich rozbieżności na wiki jak pomiędzy angielską i polską wersją tej strony. Obecne tłumaczenie i niemająca pokrycia po drugiej stronie lista monument:type=* tylko zaciemnia rozróżnienie między monument i memorial.

Tutaj jest mapka pomocna w sprawdzaniu monumentów: http://www.historic.place/themes/monuments/map.html
Można je tam załadować do JOSMa jednym kliknięciem.

Jak otagować takie kamienne obeliski http://wycieczki-malop.blog.onet.pl/files/2015/07/img20150708_144753.jpg jest ich 9 w miejscowości Dulowa jest to jedyny w Polsce szlak pieszy zaginionych zawodów.Wcześniej tagowałem jako pomnik i były widoczne na mapie teraz taguje jako tourism=artwork i już na głównej mapie ich nie widać.

tourism=artwork to prawidłowe określenie. To, czy coś się wyświetla na głównej albo jakiejkolwiek innej mapie, nie powinno decydować o tagach nadawanych obiektom.