Så vad det det här med kollektivtrafikskartering. Jag blev efter en diskussion med utvecklaren bakom Relatify varse om att vi i Sverige utanför Stockholm faktiskt taggar busshållplatser direkt motstridigt med wikin [1], [2]. Det är obestridligt så, att highway=bus_stop
är en kompatibilitetstagg för public_transport=platform
, inte public_transport=stop_position
, som inte har någon motsvarighet före introduktionen av PTv2.
När jag gör lite stickprovskontroller i andra länder verkar det vanligaste vara att helt enkelt bara tagga plattformen som en nod, men det följer ju bara wikin; inga konstigheter. I de områden där hela plattformen ritas ut som en väg, är det däremot, med undantag för Tyskland och Österrike, en nod på själva plattformen, vid den punkt som framdörren på bussen stannar, som taggas med highway=bus_stop
. Dessa noder är dock dubbeltaggade med public_transport=platform
, vilket känns fel i och med att även hela plattformen taggas med samma tagg. Denna typ av taggning återfinns dock såväl i Finland och Danmark som Ungern m.fl. I Polen stötte jag däremot på att endast noden var taggad som public_transport=platform
, och vägen endast som highway=platform
. Detta leder till att Public Transport Map inte renderar den faktiska linjära plattformen över huvud taget, och att iD föreslår att lägga till public_transport=platform
eftersom det saknas.
Anledningen till att vi från första början sätter highway=bus_stop
på gatan verkar vara den här sidan, som hänvisar till att viss mjukvara inte hade stöd för PTv2. Med facit i hand har PT-taggning visat sig komplettera – inte ersätta – highway
-taggarna, så de motiveringar för den avvikande taggningen som framförs på wikisidan är inte längre aktuella.
Det jag brukar komma fram till efter att läsa igenom diverse wikisidor om buss-taggning är att det är en enda röra och att sidorna på flera ställen motsäger varandra eftersom det inte finns en helhetssyn på taggningen och de olika versionerna och bakåtkompatibilitet etc etc. Likaså denna gång.
Men en sak som jag tror hade förbättrat läget är att flytta ut just highway=bus_stop
till en nod på själva plattformen, förslagsvis där de taktila plattorna indikerar att man ska vänta. Om det inte finns någon upphöjd plattform ska taggen ut på plattformsnoden, som ändå ska finnas där enligt PTv2-modellen.
Argumenten bakom detta är flera:
- Vi anpassar oss till den globala konsensusen och följer wikin [1], [2].
- Vi taggar mer likriktat i hela landet. Det är väldigt märkligt att Stockholm skulle ha en egen modell för busshållplatser, som skiljer sig från resten av landet. Tidigare tyckte jag att Stockholm rimligtvis skulle anpassa sig till resten, men det verkar alltså som att dess taggning ligger närmre den globala standarden än resten av landets.
- Hela orsaken till den avvikande taggningen är föråldrad i sig.
- Det går att använda Relatify för att uppdatera inaktuella rutter, vilket sparar extremt mycket tid jämfört med att redigera relationerna i JOSM.
Vidare har jag också, efter en hel del läsning och funderingar, blivit övertygad om att taggning av stop_position
i de allra flesta fall är tämligen onödigt, eftersom den enkelt kan utläsas från bus_stop
-nodens position vinkelrätt mot gatan. Det finns en del förenklingar som kan göras i PTv2-modellen för att underlätta kartering och underhåll, men det är en annan diskussion som också kan pågå i all oändlighet.
Syftet med den här tråden är alltså endast att diskutera utflyttningen av highway=bus_stop
till en nod vid sidan av i stället för på vägen, för att harmonisera taggningen med wikin, landet och världen. Om vi kommer fram till att det är en bra idé bör omtaggningen göras mekaniskt eftersom det inte finns någon anledning att spendera hundratals mantimmar på det och få sämre harmoniering av taggningen än utgångsläget.