Tag network=* u relacijama autocesta, državnih, županijskih i lokalnih cesta

Pozdrav kartografi!

Postoji renderer koji se zove Americana, i koji je postao de facto centralno mjesto za definiranje izgleda oznaka raznih klasifikacija cesta. Počeo je sa oznakama SAD cesta (Route 66 i slične) a onda se proširio na cijeli svijet. Pa sam mislio da i mi tamo postavimo izgled naših oznaka. Ovdje je dokument gdje se to postavlja (linija od Slovenije). Kako bi se to postavilo, mora se upisati network tag koji je jedinstven za sve cestovne relacije u svijetu.

Mi trenutno imamo network=Autoceste, network=Državne ceste, network=Županijske ceste i network=Lokalne ceste u našim relacijama. Kada gledam druge države u onom dokumentu, svi imaju oznaku zemlje, i onda ime mreže, recimo Slovenija za autoceste ima network=SI:AC, BiH za autoceste ima network=ba:Autoceste, Francuska ima network=FR:A-road. Nemaju svi sličan obrazac, Velika Britanija ima network=omt-gb-motorway, koji i dalje u sebi ima gb, tako da su male šanse da tag neće biti jedinstven.

Prijedlog 1: network tagove promijenimo u “HR:Autoceste”, “HR:Državne ceste”, “HR:Županijske ceste” i “HR:Lokalne ceste”. Znači samo dodamo “HR:” ispred trenutnog taga. Morat ćemo promijeniti i wiki stranicu.

Ovo nije mala promjena, moguće da ćemo potrgati neke procese skidanja cesta iz OSM-a, pa zato stavljam ovaj prijedlog ovdje.

Prijedlog 2: Ostavimo iste tagove za network, i pokušamo u Americanu ubaciti tagove kao takve. Nisam siguran hoće li to proći, ali šanse su relativno male da će još netko u svijetu imati network=Autoceste. Rješenje nije idealno, ali barem nećemo potrgati neke potencijalne procese.

Što mislite?

2 Likes

Ja sam za ovo – staviti HR namespace prefix u svim takvim stvarima gdje može doći do zabune, npr. u network kao i ref:* i sl. - recimo trebamo popraviti i ref:e-matica kako smo pričali (i dodati u dataitems).

U svakom slučaju bih apelirao da ljudi napišu svoje mišljenje (ili likeaju ovo moje :smile:) pa bih ostavio topic barem mjesec dana da stoji na ovom služmenom forumu kako bi ljudi koji to rade imali priliku vidjeti i oglasiti se ako je to problem ili trebaju više vremena.

Anketa da vidimo slaže li se zajednica sa promjenom network=* tagova kod klasificiranih cesta:

  • Za (promijeniti network tag u “HR:Državne ceste” itd…)
  • Protiv (ostaviti network tag “Državne ceste” itd…)
0 voters

Još jednom dižem temu, da vidimo hoće li se netko žaliti. Inače možemo napraviti mehanički edit koji bi ovo zamijenio.

1 Like