slaba strona osm: restrykcje

Z ciekawością przeczytałem wątek dotyczący wykorzystania OSM do nawigacji. Ponieważ przygotowujemy system którego częścią jest routing przyglądamy się dostępnym rozwiązaniom i poza komercyjnymi mapami do nawigacji bierzemy pod uwagę na tym etapie zarówno OSM jak i UMP. Już niedługo zaczniemy wykonywać testy na bazie tych datasetów ale ze wstępnej analizy wygląda na to że prawdopodobnie oprócz jakiejś mapy komercyjnej, UMP będzie projektem, na którym się oprzemy ze względu na większą kompletność na ten moment. UMP ma nie tylko pełniejszą informację o drogach na dzień dzisiejszy niż w OSM ale również zdecydowanie więcej adresów, które są bardzo pomocne w nawigacji. Bardzo mi się podoba projekt OSM i chciałbym żeby w Polsce był juz tak zaawansowany jak u zachodnich sąsiadów czy choćby w Czechach gdzie jest pełna adresówka… :slight_smile: Należy chyba założyć, że ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej która weszła w życie w styczniu sporo zmieni w temacie chociażby adresów dostępnych w OSM i urzędnicy nie będą blokowali ponownego wykorzystania informacji. Mam też nadzieję że licencja ODbL nie przeszkodzi w pozytywnym obsorbowaniu danych z urzędów (gdzieś czytałem że ponowne wykorzystanie informacji publicznej może otrzymywać licencję CCbySA…

Przeglądałem dostępne webowe aplikacje do wyznaczania tras, które obsługują turn restrictions i znalazłem tylko poprawnie działającą na cloudemade. Problem z tym że wg informacji pozyskanych od nich uaktualniają mapy co 2-3 miesiące i raczej trudno wykorzystać to narzędzie do bierzących analiz stanu mapy OSM pod tym kątem. Pozostaje przegladanie np w JOSM i dodawanie brakujących restrykcji. Czy OsmAnd poprawnie obsługuje turn restriction w wersji online?

Ostatnio przeglądnąłem kilka ulic dwujezdniowych w Krakowie i w zasadzie na większości skrzyżowań nie było restrykcji no u_turn a być powinna i zacząłem to uzupełniać. Jeżeli ktoś chce dodawać turn restrictions i nie zna danego miejsca pod kątem istniejących tam ograniczeń, można wykorzystać podkład z BINGA bo w dużych miastach gdzie jakość tego podkładu jest OK dość dobrze widać znaki nakazu jazdy wymalowane na pasach ruchu

Zgadzam sie z Markiem że w przyszłości najwięcej rozwiązań będzie opartych na nawigacji. Ponadto moim zdaniem, jeżeli OSM zacznie być wykorzystywany do nawigacji zwłaszcza w zastosowaniach komercyjnych to zdecydowanie zwiększy się zainteresowanie użytkowników mapami OSM, ze strony biznesu będzie tez większe wsparcie. Przykład granty Cloudemade w USA oraz wsparcie jakiego udzielaja Skobbler społeczności niemieckiej.

I tu mam pytanie na które nie znalazłem jednoznacznej podpowiedzi na forum dotychczas a dotyczy ono poprawnie wprowadzanego ograniczenia zakazu zawracania. Na anglojęzycznym WIKI jest informacja że w przypadku dróg dwujezdniowych wprowadzamy wektor drogi “from” w jednym kierunku oraz wektor drogi “to” w przeciwnym kierunku oraz dla pozycji “via” mogą być węzły jak i ways (łącznik prostopadły). Problem w tym że tak zaakceptowana relacja zgłasza błąd przy próbie wykonania upload. JOSM przyjmuje tez wprowadzenie tego ograniczenia (zawracania) przez wskazania wektora drogi “from” następnia węzła łączącego ten wektor oraz wektor drogi prostopadłej (łącznika) jako “to” oraz jako via węzeł łączący te dwa wektory. I przy wprowadzeniu takiej relacji nie jest zgłaszany żaden błąd. Tyle że w taki sposób wprowadza się np zakaz skrętu w lewo …

Ja to sugeruję i powtarzam od 2 lat :confused:

@vinci4352; Z tego co ja kojarzę, to w Krakowie takie relacje się pojawiają, gdzie faktycznie ich brakuje. Przy czym nie widzę sensu, robienia ich na siłem np przy wlotach (a raczej wylotach) w ulice jednokierunkowa.

No to mamy takie beldne kolo troche, bo do zastosowan first class brak jest tych …:mad:… restrykcji w zwiazku z czym nawigacja zle wyznacza trasy. Uwierzcie prosze: pracuje w firmie która jako jedna z pierwszych na swiecie wypuscila na rynek nawigacje-dzialajaca kiedy jeszcze GPS nie bylo: System rozpoznawal geometrie przejechanej drogi i katy pod którymi sie zakrecilo i dzialal bez gps :wink:

Restrykcje do ulic jednokierunkowych sa zbedne - system sam je identyfikuje. Jednak brak zakazu skretu w lewo jest czyms co wg oceny jakosci z komercyjnego punktu widzenia jest niedopuszczalne: Gosc raz czy drugi zostanie zle poprowadzony i oddaje system do sklepu.

Ja juz od 2007 roku usiluje przekonac do stosowania OSM i odpowiedz jest zawsze ta sama i z tego samego powodu: restrykcje.

To jakaś cienka wymówka, biorąc pod uwagę, że jeżdżę na Osmandzie i tragedii nie ma. No chyba, że komuś zależy by dało się jeździć na autopilocie, bez kierowcy :stuck_out_tongue:

Niestety nie decyduje firma robiaca nawigacje ale jej klienci. W centrach wielkich metropolii brak restrykcji to duzy klopot dla nawigacji. W mniejszych miejscowosciach nie stanowi to zazwyczaj problemu.

Generalnie wymagania co do jakosci routingu i pokrycia siatka dróg sa ekstremalnie restrykcyjne. Zapraszam do siebie w celu dokonania porównan gdyby co.

Zgadza się że nie ma potrzeby ustawiania relacji zakaz skrętu w ulicę jednokierunkową bo program trasujący uwzględni kierunek wektora ulicy jednokierunkowej a dokładniej mówiąc zdecydowanie większy koszt podróży “pod prąd”. Głównym tematem są zakazy zawracania i dotyczą większości ulic dwupasmowych gdzie tego typu manewr w większości przypadków nie jest dopuszczalny. Przeglądałem Kraków i kilka takich restrykcji dołożyłem ale podejrzewam że w innych dużych miastach sytuacja wygląda podobnie.
Jak sie uporamy obecnie z algorytmem trasującym to mamy w planach (jak tylko inne obowiązki pozwolą) postawić webową wersję nawigacyjną w oparciu o dane OSM i może też w oparciu o UMP. To powinno pomóc społeczności w sprawdzaniu poprawności nawigacji i nanoszeniu zmian w danych przy wykryciu że trasa nie została poprawnie wyznaczona.

Jeśli już jesteśmy w temacie restrykcji, to dla mnie nadmiarową pracą jest ilość restrykcji jakie trzeba dodać np na skrzyżowaniu dróg gdzie jedna ma podwójną ciągła. Zamiast zakazów zawracania i zakazu czterech skrętów w lewo, lepiej chyba byłoby dodać tag “podwojna ciągła”, tyle że jak go ostatnio szukałem to takiego nie było.
Podobnie zakaz zawracania też powinno się załatwiać tagiem na drodze, a nie relacjami w każdym węźle.

Ja w takiej sytuacji czasami rysuję dwie nitki i nie ma problemu. :slight_smile:

Czego nam potrzeba do kontroli danych to taki sprytny edytor na stronce, nazwijmy ja roboczo “opennavimap”

Wprowadzam sobie start i cel ( lezace niedaleko siebie - np w jednej dzielnicy duzego miasta ) i kaze liczyc trase która pokazuje mi sie na tej mapce.
Jesli widze ze cos nie gra i urzadzenie jak byk liczy zle na jakims skrzyzowaniu, to znaczy ze trzeba cos w relacjach poprawic.
W ten sposób mogli bysmy dosc szybko uporac sie z problemami na mapie ( no i koledzy zza miedzy równiez)

Problem moga miec puryści, czemu zwykła dwupasmowa droga to nagle dwie nitki, ale faktycznie -roboty mniej, ale z tagiem byłoby jeszcze mniej i puryści zadowoleni :wink:

Ciekawy meldunek z niemieckiego forum: Ttotalschaden" z powodu OSM. Gosc rozwalil sie autkiem uzywajac mapy OSM:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=16032
Drobna wskazówka na otarcie lezki: Skarzyc powinno sie producenta tej nawigacji: miejsce bylo otagowane z access=no ale soft tego tagu nie uwzglednial.
( Serdeczne pozdrowienia dla Navatara :slight_smile: - wiecie na co warto uwazac…)

E, raczej mam na myśli drogi co najmniej czeropasmowe. Do węższych tylko relacje.

Wrzuciłem na próbę parę zakazów w Warszawie.
Nie przesadzajmy przeklikanie jednego skrzyżowania z użyciem turnrestrictions plugin
to nawet minuty nie zajmuje.

Dzieki Miszka!

Mam prośbę o link prawidłowo otagowanego zakazu zawracania na drodze z dwóch nitek przez skrzyżowanie, lub lepiej łącznik, który umożliwia tylko skręt w lewo.

Poniewż brak odzewu, to może inne pytanie - czy można zignorować błąd, który zgłasza walidator JOSM’u, jeżeli w roli “via” występuje kilka elementów ?

Nie wiem gdzie taki zakaz jest. Ale jesli chodzi o via to jesli jest wezlem to moze byc tylko raz, jesli droga to moze byc kilka (tak aby tworzyc spojny odcinek od from do to)

Walidator już nie krzyczy.
Dzięki Dotevo.
Czyli - wystarczy usunąć z restrykcji węzeł w roli “via”, pozostawic same odcinki dróg i będzie ok.
Jakoś sam na to nie wpadłem :frowning: