slaba strona osm: restrykcje

Jestem ciekaw skąd informacja, ze restrykcje są slabą stroną OSM (nie mowie, że nie są). Zakazow nie ma az tak wiele na drogach, wiekszosc z nich wynika wlasnie tak jak napisali inni z jednokierunkowości dróg, wiec nie musimy ich dodawać.

Osobiscie przyznaje sie, ze nie korzystam z nawigacji, nie mam takiej potrzeby. Wiec nie moge stwierdzic ze OSM dobrze nawiguje.

Ale odkąd powstały relacje wprowadzalem zakazy skretow/zawracania w okolicach Warszawy, te które zauważylem. Jednak od jakiegos czasu kiedy wlaczam edytor żeby wprowadzić nowy zakaz, zwykle ktos juz go wprowadzil przede mna (np. wajak lub RafalR o ile pamietam). Wiec moge tylko stwierdzic ze zakazy nie sa słabą stroną OSM.

Wyjątkiem są zakazy zawracania na dwujezdniowych drogach i tam gdzie jezdnie sie łączą (tak jak w przykladzie Zbyszka), tych rzeczywiście brakuje dużo.

Swoja droga majac duzo sladow od jakiejs firmy taksowkowej moznaby takie rzeczy znajdywac automatycznie.

Ja korzystam z danych OSM w nawigacji - tragedii nie ma, ale to chyba wynika z tego, że nie wierzę jej ślepo. Inaczej mówiąc traktuję ją jako wsparcie, a nie wyrocznię.
Są ludzie, którzy przyzwyczajają się do komfortu oferowanego np. przez Automapę, a potem jest tragedia, gdy auto kończy w jeziorze… “bo GPS mnie tak poprowadził”.

To ja moge napisac tylko ze w mojej firmie robiacej profesjonalna nawigacje ogladano OSM i stwierdzono ze nie da sie jeszcze z OSM nawigowac tak, jak na “profesjonalnych” danych. Wlasnie z powodu tych brakujacych restrykcji przede wszystkim w miejscach o których napisaliscie.
Mozna nad tym tematem zaczac dlubac, gdy sie juz o tym wie.

Moim zdaniem w Polsce większym problemem, jeśli chodzi o “profesjonalną nawigację”, jest brak dróg lub ich błędne otagowanie niż restrykcje. :slight_smile:
Podejrzewam, że w Niemczech inaczej sie to rozkłada.

Używasz OsmAnd?

Jeśli tak to czy używasz routingu offline czy online.
Bo według naszych testów to program się jeszcze nie nadaje
do nawigacji w wersji offline?
No i restrykcji nie obsługuje (chyba) wcale.

A może coś innego działającego offline możesz polecić?

TangoGPS obsluguje restrykcje w ciekawy sposob, mozna go wykorzystac tez do robienia map dla innych programow. Najpierw za pomoca osmosis konwertuje graf ulic z relacjami restriction na rownoznaczny graf z nowymi wirtualnymi drogami oneway i juz bez restrykcji.

Nie wiem czy TangoGPS da sie uzywac na Androidzie, chyba wymaga Xow. Gosmore powinien dzialac.

@Miszka:
Tak, używam OsmAnd, czasami w trybie offline, a czasem w oparciu o cloudmade. Przyznaję, że o ile w oparciu o cloudmade działa w miarę sensownie, to wersja offline bywa momentami mocno niedopracowana (np. nie potrafi wyliczyć numeru zjazdu na rondzie). Jednakże projekt rozwija się, więc jest nadzieja.

Kiedyś używałem również NavDroyd, ale stwierdziłem, że zbyt wolno się rozwija (+ to, że nie jest open source). Irytowało mnie w nim np. wyznaczanie długich tras - np. z Przemyśla do Warszawy potrafiło trwać ze 2 minuty, co ma znaczenie, gdy np. zjedziesz z drogi (zabłądzisz) i czekasz aż przeliczy na nowo całą trasę :frowning:

Edit:
W OsmAnd na długich trasach używam online, na krótkich offline.

Pozostaje tylko trzymać kciuki za OsmAnd.
Niestety lista niedoróbek jest długa. Miejmy nadzieje że się jakoś rozwinie.
Na moje oko pół roku to minimum żeby wersja offline była używalna.

Pytanie do poczatkujacych zagladajacych czasem tutaj: Czy wiecie jak robic restrykcje np. pod Potlatch?

Powracam do watku spolonizowania stronki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:restriction mialby ktos z Was chwile czasu?

Mamy coraz wiecej uzytkowników a tym angielskim to róznie bywa…

ekhm, przetlumaczylem sam z grubsza wersje niemiecka na: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:restriction
Sa tam moje zasiedziael germanizmy, weic moze chociaz to ktos skoryguje ewentualnie wrzuci inne linki zeby do Niemiec nie kierowalo.

Wczoraj brak restrykcji: zakaz skretu w lewo spowodowal, ze poznalem prawie cale niewielkie miasteczko…

Trochę poprawiłem…

Super, dzieki. Niestety mam juz trudnosci z poprawnoscia jezykowa…

Jak poprawnie dodawać restrykcje? O ile nie ma z tym problemu przy zwykłych drogach o tyle mam wątpliwości przy skrzyżowaniach dwóch dróg dwujezdniowych(oczywiście dwie jezdnie każda w jednym kierunku).
1.Jak wówczas to zrobić (jako parametr/właściwość drogi czy raczej dodatkowy węzeł drogowy) ?
2.Gdzie a więc przed przecięciem pierwszej jezdni (w którą i tak nie da się skręcić bo jest jednokierunkowa) czy też po jej przecięciu (co jest bardziej logiczne)?
3. Czy jest jakikolwiek program który prawidłowo czyta restrykcje?
4 Czy w OSM zakaz skrętu w lewo wiąże się z automatu również do zakazu zawracania?
5 jeśli 4 tak to to czy można zrobić zakaz skrętu w lewo który nie dotyczy zawracających?

Przyznam że ze względów wizualnych najbardziej odpowiadałoby mi umieszczenie zakazu(nakazu) nieco przed sygnalizatorem a już na pewno przed skrzyżowaniem o ile dany program(OsmAnd?) mógłby dodatkowo go wyświetlić (dodatkowa informacja dla kierowcy, który np. z powodu korku rozważyłby zmianę trasy) oraz że dany znak byłby widzialny również na mapie OSM a przyznać trzeba że w większych miastach znajomość zakazów/nakazów ma kluczowe znaczenie przy planowaniu trasy przejazdu/dojazdu.

Zakladam, ze mowisz o zakazie skretu w lewo i/lub zawracania.

Generalnie chyba konieczne jest wyobrazic sobie jak dziala nawigacja, i wtedy zrobic tak, zeby nie byla w stanie poprowadzic tam gdzie nie mozna. Wiec jesli chodzi o relacje restrykcji to na istniejacych wezlach i drogach.

Na przecieciu z druga jezdnia, inaczej, jak sam zauwazyles zakaz nie bedzie dzialal.

Nie wiem jak inne nawigacje ale Gosmore i travelling salesman je czytaja.

JOSM i Mapzen tez.

Tak. Jesli wolno zawracac a nie wolno skrecac w lewo, to chyba nalezy dodac wirtualny kawalek drogi jednokierunkowej dla nawigacji.

Z kolei jesli wolno skrecac w lewo a nie wolno zawracac to tu sam mam problem i dotychczas dodawalem do relacji dwa wezly via zeby to obejsc.

OsmAnd zdaje sie nie ma jeszcze obslugi zakazow skretu (w nawigacji offline – w online pewnie tak). Natomiast pewnie daloby sie zrobic w samym OsmAndzie tak, zeby w przyszlosci wyswietlal zakazy przed skrzyzowaniem. Do tego nie trzeba specjalnie zmieniac relacji.

Na osm.org raczej sa male szanse, ze ktos doda wyswietlanie znakow na domyslnej warstwie.

A co z restrykcjami w odniesieniu do godziny czy dnia tygodnia? Rozumiem że wielu z Was mieszka w miastach w których istnieją znaki zakazu/nakazu obowiązujące w godz. np 6-22 czy rush hour np. 14-17 czasem nawet obwarowane dodatkową restrykcją np. od poniedziałku do piątku. Czy na chwilę którąkolwiek z restrykcji czasowych da się ustanowić? Nadmienię że w Łodzi istnieje…kilka jeśli nie kilkanaście znanych mi takich miejsc (np. Zielona pom. Piotrkowska/Wschodnia czy Paderewskiego przy Tuszyńskiej)

Jedyne co mi przychodzi do głowy w tym momencie to stworzenie restrykcji (albo kilku restrykcji jeśli jest taka potrzeba) i dodanie do nich tagu opening_hours=*
Jednakże takie rozwiązanie trochę kłóci się z moim wewnętrznym fuj, (bo niby opening_hours są do POI), poza tym, podejrzewam, że żadna nawigacja tego nie obsłuży (ale to nie problem, ważne jest by wypracować standard, a potem dorabiać soft do tego)

Zibi :slight_smile: lepiej korzystac już z gotowego rozwiązania http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Restriction hour_on/off i day_on/off

Kiedyś myślałem o dodaniu do restrykcji dodatkowej roli, która by mówiła o tym, że “Niedotyczy dojazdu do …” [ulicy/adres/budynek]. Mogła by nazywać się except i być relacją/node/way/area. Może warto to w propozycji napisac.

No proszę, a wystarczyło tylko poczytać, dzięki :slight_smile:

Na talk-us@ byla kiedys przydluga dyskusja temat drog/zakazow/parkingow “dla klientow”, “dla gosci”, “dojazd dokads”, “dla mieszkancow”, “dla kogos jeszcze”. Generalnie chyba to malo praktyczne i dla software’u wystarczy access=destination. Natomiast jakis slowny opis moze sie przydac, moze w przyszlosci nawigacja go wyswietli czy wypowie.