Ścieżki leśne, a wózek inwalidzki

Właściwie to nie mój pomysł, ale pochodzi ze strony Nadleśnictwo Gdańsk, Lasy Państwowe na facebook’u: http://www.facebook.com/nadlesnictwo.gdansk?ref=stream
cytat:

A jak to wygląda na mapach OSM? To też niezła promocja przy okazji, oczywiście to w dalszym planie, po pomocy ludziom :slight_smile:
Może warto dodawać wheelchair=yes do highway=path (las, park) gdzie wiemy, że jest przejezdna przez wózek inwalidzki.

Przy okazji, to byłby też właściwie wstęp dla routingu dla matek z dzieciakiem w wózku :wink:

Bardzo dobry pomysl! Tak dobry ze poprosze SunCobalta o dodanie odpowiednniej warstwy.
Gdybys znalazl chwile czasu i zmapowal pare takich dróg, to mozna by na to odpowiedziec.
No i oczywiscie wejsc w kontakt z nadlesnictwem…

Było już o tym. Niestety brak zainteresowania, także z twojej strony :stuck_out_tongue: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=18132

Sprawdziłem w bazie - mamy w PL 72 linie highway=path i 86 highway=footway z wheelchair=yes. Mało ale myślę, że można to trochę rozruszać.

Było o chodnikach w miastach, to jest o ścieżkach leśnych, ale nie będę się upierał. Można nawet to spiąć pod Twój temat.

Żeby uzupełnić (tłumaczenie z wiki), chodniki to: highway=footway, które można uzupełnić o footway=sidewalk jeśli chodnik przebiega wzdłuż jezdni.
Przejścia dla pieszych przez jezdnię oznaczyć można jako highway=crossing (na węźle) i uzupełnić o crossing=traffic_lights. crossing_ref?
Taki chodnik biegnący wzdłuż jezdni (highway=footway, footway=sidewalk) do skrzyżowania (węzła highway=crossing) łączymy za pomocą drogi oznaczonej (highway=footway, footway=crossing).
Na tym łączniku możemy wyszczególnić:
klucz ‘kerb’ (czyli opis krawężnika) http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/kerb
klucz tactile_paving (opis wyczuwalnej powierzchni chodnika, zejścia na ulicę) http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tactile_paving

I do tego jeszcze możemy dołozyć klucz access z wartościami odpowiednimi (dla rowerów chociażby), surface=, width= no i wheelchair.

Linki:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:footway
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:sidewalk
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dfootway
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:footway%3Dcrossing
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tactile_paving
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/kerb

Ja przynajmniej, aż tak szczegółowo nie robiłem tego, na to przyjdzie pewno czas :slight_smile: Tak można oznaczyć miejsca już po remontach albo nowe osiedla raczej.

Uważam,że określanie chodników wzdłuż jezdni, czy powszechnie stosowanych chodników z płyt chodnikowych (cementowych) jako “footway” jest niewłaściwie tłumaczone i mylące.
sidewalk” jest właściwym określeniem i tylko to powinno być używane.
Co innego trasy piesze z dala od jezdni.

Dlatego też, jest to ogólne i poprawna forma określenia chodnika to:
highway=footway
footway=sidewalk
Tu nie chodzi o złe tłumaczenie przecież.

Jeśli chodnik jest częścią drogi - da się na nim parkować samochodem (mimo iż jest np. zakaz) to taguje jako highway=residential/… sidewalk=… Domyślna wartość sidewalk to chyba ‘yes’ więc jeśli ktoś wprowadza chodnik jako osobne way to powinien jednak dać sidewalk=none

Bardzo szczytny pomysł, zaraz idę tagować znane mi ścieżki :slight_smile:
BTW: jakie kryterium przejezdności przyjąć? Tylko płaskie, odpowiednio szerokie alejki z dobrze utwardzoną nawierzchnią i bez przeszkód, czy również np. alejki z nawierzchnią szutrową czy piaszczystą, gdzie wózek da radę przejechać, ale będzie to wymagało sporo wysiłku i/lub pomocy drugiej osoby?

Ja bym tagował wszystkie przypadki. Na wiki mamy wartości:

  • designated - obiekty przystosowane/przeznaczone dla inwalidów
  • yes - obiekty, z których mogą inwalidzi korzystać
  • limited - ograniczony dostęp dla inwalidów
  • no - brak dostępu dla inwalidów

W przypadku konieczności skorzystania z pomocy dałbym limited. Warto też używać no - wtedy będzie wiadomo, gdzie inwalida nie powinien się wybierać. Dla innych mapowiczów też będzie to informacja, że ścieżka jest zweryfikowana.

Myślę, że chodzi raczej o to aby sobie poradzić samemu. Najlepiej aby ktoś obeznany w temacie się wypowiedział. Można też dawać wheelchair=limited. Warto też dawać wheelchair=no tam gdzie się wjechać nie da, ponieważ mamy informację, że ktoś to sprawdził.

Raczej nawierzchnia piaszczysta od pada, bo wózek będzie grzązł w piasku.

Czyli tutaj też warto dodawać odpowiednie tagi surface i smoothness.
Widzę po aktywności, że temat jest dość chwytliwy. Spróbuję dzisiaj przygotować wizualizację stanu bazy w tym względzie - będzie łatwiej mapować. Może do tego czasu wymyślicie i zaproponujecie jakieś założenia dla takiej mapy.

Jest gdzies proposal na wiki który to opisuje. Byly tam klasy trudnosci z tego co sobie przypominam.

Jest stronka dla jezdzacych na wózkach inwalidzkich:

http://www.rollstuhlkarte.ch/ wlaczenie opcji “wanderwege” pokazuje wlasnie sciezki po których mozna jezdzic. Mapa pokazje na wejscie centrum Zurychu a sciezki znajduja sie troche poza centrum miasta.

Wiki po niemiecku opisuje tagi: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Rollstuhlkarte.ch w sumie podobnie jak http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:wheelchair (prosba - moze ktos to spolonizowac?) ale jest tam tez np. informacja ze trzeba tagowac wejscia do budynków czy da sie tam na wózkach wjechac:
building=entrance oraz wheelchair=yes

Jeszcze może uwaga, ze względu na stan chodników w Polsce, może warto również dodawać wheelchair do footway/sidewalk?
Należy pamiętać o obniżonych krawężnikach wtedy i czy przyciski do świateł nie są za wysoko (tylko jak z weryfikacją wysokości :smiley: - może ustawa to specyfikuje, albo jakieś zarządzenie).
Dodatkowo jeszcze uwaga o ‘rampach’:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:ramp
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Access_Ramp

Czasem warto też dać ilość schodków, jeśli dajemy highway=steps.

Od jakiego pada?
MSPANC :slight_smile:

Przemas75,
super, ze ciagniesz tak istotny temat. Sa w Polsce jakies stowarzyszenia Niepelnosprawnych? Warto by ten temat pociagnac, zrobic na osmapie warstwe z czyms takim. Poza tym trzeba pamietac ze jak sie jest niepelnosprawnym, to bywa, ze ma sie sporo czasu w domu i szuka sensownego zajecia. Siedzialem przez kilka miesiecy na wózku po wypadku samochodowym - jajo mozna zniesc. Nie wiem, czy nie dalo by sie poprzez takie Stowarzyszenie zainteresowac ludzi niepelnosprawnych do udzialu w tym aspekcie projektu.
Przeslanka byla by dobra, kompletna i w miare jednoznaczna stronka na Wiki.

Gdybys Przemas75 mógl sie tym zajac, to byla by to naprawde wspaniala sprawa i wielki Twoj wklad w temat, tym bardziej ze jak na razie bardzo roznie ten tema w Polsce wyglada zas taka mapka zmusila by tez niektórych polityków komunalnych do zajecia sie tym tematem. Jestem pewien, ze bylo by to bardzo pomocne zas podejrzewam ze stowarzyszeniom osób niepelnosprawnych brak jest po prostu know how jakie my posiadamy.

Z stowarzyszeń osób na wózkach to kojarzę Stowarzyszenie Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z WAW,

Polecam aktualny topic zza miedzy http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=18369 i zdjecie rampy tam sie znajdujacej:

Jest to wheelchair=limited gdyz tylko wezszymi wozkami da sie tam wjechac (rozstaw kól 63 cm)…

Jednym slowem, jesli mamy szerokosc sciezki, podjazdu, rampy wynoszaca 3 buty (latwo zmierzyc), to wózek przejezdza i mamy wheelchair=yes