Pytania początkujących

tak

ogólnie, to że gdzieś biznes jest zarejetrowany nie ma znaczenia

Można mapować między innymi:

  • biura (office=company)
  • punkty odbioru udajace sklepy (shop=outpost)
  • punkty odbioru (???)

Jak jest tam biuro widoczne z zewnątrz (osobny pokój w mieszkaniu + brak szyldu to nie ma skutków dla OSM) to office=company jest OK

1 Like

Trochę porządkuję swoją okolicę i mam dylematy dot. typu budynków:

  1. Budynek gospodarczy przy domu rodzinnym w mieście, większy niż szopa.
  2. Wiata śmietnikowa na osiedlu:
    a) murowany domek
    b) dosłowna wiata, czyli konstrukcja z blachy falistej

Jak takie rzeczy oznaczacie?

1: zdjęcie się przyda
2: building=shed + osobny punky amenity=waste_disposal access=private

Jaki uważasz, że jest maksymalny rozmiar szopy? Ale może to być building=outbuilding.

Ja dawałem (w przypadku a)) amenity=waste_disposal + building=service - ale oba tagi na tym samym obiekcie (obszarze), a nie śmietnik jako osobny punkt. Na przypadek b) building=shed bardziej chyba pasuje.

outbuilding to takie niewiadomo co - do opisu pasuje, ale zawsze lepiej użyć dokładniejszej wartości jeżeli to możliwe

1 Like

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Szopa kojarzy mi się niewielkim budynkiem na narzędzia lub węgiel. Tu natomiast mam na myśli dość częste w Krakowie przypadki, gdy dawne gospodarstwo rolne dziś znajduje się pomiędzy blokami. Zostały więc dawne zabudowania gospodarcze, nawet rozmiarów dużej stodoły, ale funkcjonalnie nie pełnią już pierwotnej roli.

nawet jak nie pełnią, to jak forma została to jest to building=farm_auxiliary

1 Like

Można dać building:use=* inny niż building=*

Chciałbym się upewnić, bo nie znalazłem jednoznacznych wskazówek. W przypadku terenu szkoły, na którym znajduje się wiele budynków (a czasem i różnych szkół), ale wszystkie mają ten sam adres:

  • Czy poprawnym jest przypisanie adresu do całego obszaru (landuse:education lub amenity:school), bez powtarzania go na budynku głównym?

By powiedział że tak. Zrobiłem tak raz ze szpitalem, tam było ewidentnie bo każdy mówił że to adres całego szpitala.

Ale danie adresu na każdym amenity=school też chyba będzie OK.

1 Like

Czym różnią się od siebie tagi name:signed=no i noname=yes?
Który z nich lepiej używać i dlaczego, a może zależnie od tagowanego obiektu?

1 Like

name:signed=no oznacza że obiekt nie ma tabliczki czy innego oznakowania nazwy

noname=yes oznacza że obiekt nie ma nazwy

Jak wiemy że coś nazwy nie ma to noname=yes jest lepsze, jak tylko stwierdzono brak tabliczki to lepiej dać name:signed=no

3 Likes

Czy nieformalna, wydeptana ścieżka wzdłuż drogi, w pasie drogowym, kwalifikuje się waszym zdaniem na footway=sidewalk?

Jak skonstruować zapytanie w overpass turbo aby zwróciło tylko rzeki które sa w odelgołości np max. 5 metrów od budynku na obszarze danego miasta?

Rzeki które są w odległości do 5m od jakiegokolwiek budynku w mieście to będzie takie zapytanie:

{{geocodeArea:Rabka Zdrój}}->.city;

area[building](area.city) -> .buildings;

way[waterway=river](around.buildings:5);

out body;
(._;>;);
out body;

Ale z tego niewiele wynika. Budynki położone bliżej niż 11m od rzeki (ograniczone do miasta) będą tak:
overpass turbo (coś chyba tu jest nieoptymalnie napisane, ale nie wiem co).

{{geocodeArea:Rabka Zdrój}}->.city;

way[waterway=river](area.city) -> .rivers;

area[building](around.rivers:10)(area.city);

out body;
(._;>;);
out geom;

Raczej nie, ścieżka to ścieżka, po chodniku spodziewam się wyznaczenia i utwardzenia…

4 Likes

Jakie tagi proponujecie podać dla tak oznaczonej drogi:
Zakaz ruchu
Nie dotyczy dojazdu do posesji
Nie dotyczy rowerów

Według dokumentacji projektowej miał to być ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4m z warunkowym dojazdem do posesji (do pól na kolejnym odcinku)

vehicle=private bicycle=yes

1 Like