Pučka otvorena učilišta

Pozdrav,

ova učilišta su mjesta za dodatno obrazovanje kod odraslih. Kod nas su većinom tagirana kao škole (amenity=school), pa me zanima kako bi ih tagovima razdvojili od osnovnih i srednjih škola. Prvo mi je na pamet palo da tagiram “odrasle osobe”, ali jedini tag koji se time bavi je min_age=* koji nije baš lagano tagirati jer je to ponekad 18 godina, ponekad 16 godina, i tako dalje.

Našao sam da se na njemačkom to zove Volkshochschule, i tako sam našao ovaj topic (preveden na engleski).

Tamo predlažu amenity=college + college=adult_education koji se spominje na njemačkoj wikipediji. Meni se ovo čini kao ok tagiranje, makar nije u potpunosti točno jer pučka učilišta često imaju osnovnu školu za odrasle koji ju nisu prošli. Ali imam osjećaj da osnovna škola često nije glavno djelovanje takvih učilišta. Obično je to učenje vještina za pojedino radno mjesto, a točno takvo nešto piše u engleskom wikiju o amenity=college:

The tag amenity=college is used to map a place for “further education” or “continuing education”: usually a post-secondary education institution which is not an institution of higher education (amenity=university).

Mi tag amenity=college koristimo baš za fakultete, tako da i tu postoji raskorak između našeg tagiranja i wiki-a, ali to je već druga tema.

Postoji i prijedlog amenity=education_centre ali je napušten, i 44 elemenata je tako tagirano.

Što vi mislite?

1 Like

(BTW par doticajnih točaka za zainteresirane je bilo u relativno povezanoj diskusiji na mailing listi ranije: [Talk-hr] Ucrtavanje osnovnih škola Hrvatske)

I meni se to čini OK varijanta. Dodao sam i linkao na wiki bazičnu stranicu https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:college i u glavnom wiki namespaceu.

makar nije u potpunosti točno jer pučka učilišta često imaju osnovnu školu za odrasle koji ju nisu prošli

Pa, imamo isced:level=* za upisati koje “razrede” podržava, tako da je to možda upotrebljivo za zabilježiti taj detalj?

Hm, zar? FER Zagreb je npr. ucrtan kao amenity=university kako bi po meni i trebalo?
Jer amenity=college wiki kaže da je to “a post-secondary education institution which is not an institution of higher education (amenity=university)”, a fakultet je institut visokoškolskog obrazovanja, zar ne?

Sjajno, sa svime se slažemo. Onda su pučke škole amenity=college + college=adult_education osim ako se još netko ne slaže.

Hm, zar? FER Zagreb je npr. ucrtan kao amenity=university kako bi po meni i trebalo?
Jer amenity=college wiki kaže da je to “a post-secondary education institution which is not an institution of higher education (amenity=university)”, a fakultet je institut visokoškolskog obrazovanja, zar ne?

Imaš pravo. Sad sam našao našu diskusiju na Telegramu (datum 7.3.2022. u chatu), i tamo smo se složili da su svi naši fakulteti i više škole amenity=university. Onda je puno naših fakulteta krivo tagirano, budem to pomalo sredio.

1 Like