Przykłady OSM 3D

Jasne ze do Ciebie! Nawet nie masz pojecia jak sie ciesze, ze ktos sie zajmuje u nas tym tematem poza Kendzim i mna.
Doskonale rozumiem Twoj slowotok.
Najlepiej bylo by sie spotkac i pogadac. Jak pisalem, bede w Poznaniu na GIS Day. Moze dalo by sie w tym czasie spotkac i pogadac.
Móglbys przyjechac gdyby co?

Pozdrowienia,
Marek

Móc bym mógł, tylko jak trafiłem na stronkę to jest nieco przeterminowana… =} (http://www.geoinfo.amu.edu.pl/skng/gisday/index.html) Czy trzeba się jakoś zapisywać, są jakieś opłaty itp., czy wstęp wolny i można tak po prostu z ulicy wejść?

Strona stronka a my sie spotkac mozemy nie na imprezie tylko niezaleznie od niej. Sam nie wiem czy jakies oplaty maja. Wejdziesz ze mna jako prelegent pokazujac screenshoty z wyciagnietego modelu demonstrujac co w tej chwili OSM 3D potrafi i tyle.

Bardziej mi chodzi o zapisy niż opłaty (jak było w zeszłych latach?)… Ale faktycznie jeśli po tygodniu startując od zera udało mi się tyle ciekawego wydłubać, to za 2 miesiące mogę pewnie prowadzić wykłady. =}}} W każdym razie zapisuję sobie termin w kalendarzu i zakładam, że będę (choć to środek tygodnia i będzie trzeba się urwać z pracy).

Nad zrzutami ekranu już się zastanawiałem, bo Kendzi3D nie renderuje się na serwerze jak F4 i trzeba umieć zainstalować Javę i JOSM (a potem jeszcze nauczyć się nawigować Kendzim3D). Na jakiej licencji te zrzuty - pewnie takiej samej co całe OSM, nie?

Tak, na tej samej co cale OSM.
Wszyscy jestesmy szurnieci i pracujemy dla idei wydajac na to kase na bilety i tracac wolny czas.
Swoja droga. Gdyby Kendzi zechcial napisac rendering obrazu, to bylo by fantastycznie.
Moze go namówisz by to zrobil do tego czasu…(raytracing / radiosity… … … http://www.maxwellrender.com/gallery/albums/architecture/016.jpg :smiley: )
Tez sie urywam z pracy - spod Erlangen w RFN :confused:

Zastanowiłem się nad tym głęboko i wyszło mi, że warstwa jest elementem 2.5D - jedyna jej funkcja to wskazywać co jest nad/pod czym. Analogiczny jest znacznik “levels” w S3DB, który jest prawidłowo renderowany tylko wtedy, gdy podamy wysokość w metrach, a bez tego wyświetla się domyślnie (co raz wychodzi lepiej, a raz gorzej). Moim zdaniem więc o ile rzeczywiście masz rację, że nie wiadomo jak należałoby interpretować budynek i drogę na tej samej warstwie, to nadanie warstw “1” dla wiaduktu i “2” dla drogi na wiadukcie (“0” dla dróg pod wiaduktem) nie pozostawia według mnie żadnych wątpliwości. Tak samo jak “0” dla drogi i “1” dla budynku.

Brak podania wysokości warstwy ma nawet dodatkowy sens w przypadku naszego wiaduktu, bo to mówi tyle, że wysokość tej warstwy nie jest stała i zależy od wysokości budynku i kształtu dachu. W przypadku budynku na drodze również znaczy to tylko tyle, że renderujemy budynek na drodze, a nie odwrotnie. Dopiero dodanie parametru budynku (“min_level”) spowoduje, że będzie wisieć w powietrzu - domyślna odległość między warstwami wynosi zero i to uproszczenie jest OK, ponieważ bardziej widać brak renderowania tunelu w budynku niż błąd kilku centymetrów wyniesienia drogi.

A ponieważ twierdzisz, że często droga przechodzi pod budynkiem, to można przyjąć, że jeśli budynek i droga są na tej samej warstwie, to domyślnie droga jest pod budynkiem. W ten sposób najczęściej będzie się renderować sensownie - podobnie jak z domyślnymi wysokościami poziomów budynku.

To wszystko by się przydało także np. do renderowania gmachu biblioteki UW (http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.24269/21.02521). Na razie mogę walnąć tylko typ dachu płaski i trawiasty, a tam jest cały ogród ze ścieżkami. Jeśli damy budynek z dachem jako poziom “1”, to wszystkie trawniki, drzewa i ścieżki dla pieszych wystarczy oznaczyć jako poziom “2”. Zastanawiam się tylko nad schodami, ale może wystarczyłoby tagować końce warstwami - i wtedy byłoby wiadomo, że prowadzą z poziomu “0” (który oczywiście wiemy, na jakiej wysokości renderujemy) na poziom “2” (który wyliczamy z wysokości dachu, czyli tak naprawdę z sumy wysokości wszystkich niższych warstw). To by było o tyle przydatne, że np. w Złotych Tarasach są schody, które prowadzą bezpośrednio z parteru na 2 piętro, ale oczywiście może być więcej takich miejsc, gdzie schody mogą prowadzić na różne poziomy. A jak chcemy w ogrodzie BUW na dachu dodać szklane kopułki, to z kolei dodamy im poziom “3”, czyli że mają się zaczynać tam, gdzie kończy się dach poziomu “1” i zarazem cały poziom “2” (bo on nie ma podanej wysokości).

Czemu nie? Im więcej dostępnych materiałów, tym lepiej, bo jak wspomniałem “budynki” w S3DB to tak naprawdę tylko klocki i nie wiemy kiedy może się przydać - ot, np. wyniesiony nad powierzchnię gruntu podest asfaltowy. Jak się zbiorę do dodawania definicji, to dodam i to.

Aha, jasne. :slight_smile: Ale domyślnie dałbym jednak ciemnoszarą, bo tak jest najczęściej. Czy to też po prostu dodać do definicji na wiki?

Jeszcze nie wiem jak skopiować link do obiektu w JOSM-ie, ale ten daszek jest pośrodku tego kadru:

http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.22787/21.00146

Skądinąd chyba wszystkie schody tak mi się wyświetlają (patrzyłem tylko w okolicy Centralnego), a te podałem tylko jako przykład.

A możesz spróbować jeszcze raz? Jakby co ja się zajmę tym najazdem, ale nie do końca zrozumiałem jak skonstruowałeś ten wiadukt - tzn. wiem z grubsza, ale nie jestem pewien szczegółów.

Estakady jako wiadukty gotowe. Powinny być jeszcze poprawnie “orelacjonowane”. Nadawałem nodom direction, ale nie odwracał się ten skos i zrobiłem odwracając budynek.

Dobra nasza! :slight_smile:

Dodałem podpory w tym samym ślicznym kolorku. :slight_smile: Trzeba będzie je właściwie spozycjonować, ale na razie dostosowałem je do naszych - z konieczności nieprawdziwej długości - przyczółków. Do tego doszły przystanki i płotki i wyszło rzeczywiście dobrze. Chyba teraz zajmę się dłubaniem 3D w innej okolicy, bo w pobliżu Centralnego w tej chwili najbardziej kuleje renderowanie - w podglądzie brak torów tramwajowych, przebijają się podziemne korytarze, brak zieleni, brak parkingów (tam jest ich akurat wielka połać), obszary chodników są widoczne jako ich obrysy (chyba nie powinno to być trudne, skoro powierzchnie dachów działają?), no i niewidoczne murki.

Z murkami będzie problem, bo dworzec jest na wyniesieniu i są one de facto granicą między różnymi poziomami gruntu, a na płaskim terenie będą wyglądać jak posadzone bez sensu, no ale to kolejny problem ogólny z uproszczoną specyfikacją 3D w OSM, który wyszedł na tym niewielkim obszarze.

A tak w ogóle: czy ty i kendzi wybieracie się na ten poznański GIS Day? Byłoby lepiej pogadać w pełnym gronie praktyków S3DB!

Ciekawe jak to wyjdzie w F4?
Murki oporowe (wszelakie) moim zdaniem trzeba oznaczać symbolicznie (że jest jakaś bariera). Gdyby to było tak, że dookoła jakiegoś budynku jest coś w rodzaju bastionu, można byłoby to potraktować jako building:part. Ale przy Centralnym jest tylko od południa, a z pozostałych stron są spadki.

Jak chcesz podziałać - mam podrys układu podziemia w tej okolicy - są też słupy estakady. Współtworzyłem kiedyś plan miejscowy dla tego terenu i mam materiał.A kolor trzeba sprawdzić w naturze, bo ten “niebiewski” to tak na szybko dobrałem.

Niestety - nie wybieram się. Permanentny brak czasu. Ale często jeżdżę tunelem średnicowym, więc jak będzie jakaś potrzeba ustalenia czegoś, to się możemy spotkać pod estakadą :slight_smile:

Myślę, że murki oporowe trzeba będzie oznaczać tak, jak zaproponowałem ze schodami: każda ściana może mieć podaną warstwę, z którą się równa. No ale nad tym będziemy się zastanawiać jak będziemy mogli regulować poziom gruntu i wysokości warstw. Wtedy też przyda się coś wymyślić z szerokimi schodami, bo tego brakuje już od dawna w 2D, a w 3D tym bardziej będzie widać problem.

A te materiały to chyba fajna rzecz! Ponieważ pracuję właśnie w tej okolicy, to trochę dbam o podziemia (np. niedawno dodałem nazwy “galerii” pod dworcem), ale oczywiście jest trudno, bo na podkładach satelitarnych można je pozycjonować tylko względem wyjść. Zacząłem dodawać sklepy, a ponieważ to jest centrum, to zoom 19 wcale nie jest jeszcze przesadnie duży, tylko przyzwoity, bo robi się naćkane, gdy się miesza podziemie z poziomem gruntu. Z planami podziemi mogę się pokusić o wypróbowanie kolejnej fajnej rzeczy, czyli specyfikacji IndoorOSM (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:IndoorOSM) - w tym wypadku akurat duża ilość elementów nie przeszkadza, tylko zwiększa atrakcyjność takiej mapki.

Bawiłem się dziś kampusem SGH i wyszło mi, że dla realizmu przydałoby się jeszcze domyślne renderowanie parku (pewnie jako trawa i niezbyt gęsta siatka drzew) i metalowe barierki (przy przystankach) oraz metalowe siatki (np. wokół szkół), bo te drewniane pasują raczej do parku. :slight_smile:

Właśnie sobie odpaliłem F4 i widzę, że estakada przed Centralnym wyświetla się tam bez przestrzeni i kolumn - ciekawe, czy jeszcze nie odświeżyli tych danych, czy mają jakiś problem z odpowiednią interpretacją?

Ale przy okazji zauważyłem, że kolejny wieżowiec koło Alei Jerozolimskich, Millenium Plaza, został niedawno wymodelowany przez Javnika, ale za to pod Kendzi3D - nie wiedzieć czemu - przestał być widoczny. Inne różnice między F4 a Kendzi3D: Złote Tarasy mają pod F4 całkiem realistyczną kopułę (choć na razie jest tylko jedna zamiast kilku przenikających się), ale to już znany problem z renderowaniem w K3D, pod F4 w ORCO źle się wyświetlają boczne wieżyczki powyżej 3 kondygnacji, choć K3D wyświetla je prawidłowo - ciekawe w czym problem?

Widzę też problemy w F4 z przystankami przed SGH - wejścia do metra, które w Kendzi3D stoją na ziemi, wiszą w powietrzu, i podobnie wiszą daszki nad przystankami autobusowymi oraz tramwajowymi, które w K3D grzecznie leżą na szklanych budkach (ale koło Centralnego są dobrze, więc może coś przegapiłem). Jest też problem z dachem Centralnego - boczne powierzchnie wiszą w powietrzu.

Kłopot z F4 jest taki, że nie można od razu podejrzeć efektu modelowania. Ale widać też, że z S3DB jest jak z wczesnym HTML-em: co przeglądarka, to nieco inny widok…

Jeszcze inny rezultat uzyskasz w O2W :wink:

A tak serio to rezultaty powinny być podobne. Dla mnie ORCO wygląda ok. Może ot jakiś problem z ich auto-detekcją partów? Napisz do nich na pewno sprawdzą.

Proszę podawaj linki do niedziałających obiektów w OSM.

Raczej musisz poczekać…tak z min. 24h od modelowania :slight_smile: Tak gdzieś tam u siebie napisali, ale tak z moich dośwadczeń to się potwierdza :slight_smile:

Nie tylko Millenium Plaza…hotel Westin(z tą szklaną windą to tak mniej więcej :slight_smile: a! i jeszcze muszę kierunek dachu tej szklanej części poprawić), PZU Tower…trochę tego zrobiłem, więc lepiej się rozejrzyj to zobaczysz więcej :wink:

Na razie robię bez pomocy wtyczki Kendzi3D, bo jakoś nie chce się zainstalować…ale chyba przysiądę i rozwiążę problem, bo chyba wiem o co chodzi. Muszę się pobawić bo mam burdel na komputerze :confused:
Śmiesznie wygląda zrobiona przeze mnie Prosta Tower. Zrobiłem taką białą kratkę na elewacji, żeby symbolicznie przedstawiała jak ten budynek wygląda:
http://4.bp.blogspot.com/-jr36l02tR8E/TckMyxUjjfI/AAAAAAAAPEQ/Y70bk5cfPyE/s1600/4kratownica.jpg, a tak w F4 http://map.f4-group.com/#lat=52.2319217&lon=20.9882653&zoom=19&camera.theta=66.535&camera.phi=9.741

Na razie mam problem, z tym co robić jak część budynku ‘wystaje z podstawy’, nie chce się wtedy ta część renderować. Na razie obleciałem wszystko ‘podstawą’ czyli building=yes i zobaczę czy to działa. (nie wiem jak w Kendzi3D)
Nie wiem też co zrobić z Placem Unii (http://osmbuildings.org/?lat=52.21265&lon=21.02005&zoom=18), możesz sprawdzić w Kendzi3D czy się wyświetla i ewentualnie poprawić? (O…tu wogóle nie dałem tej ‘podstawy’, ale spróbuj i najwyżej ją dodaj ;))

3DSB to chyba jedyny przykład tegowania pod renderer :stuck_out_tongue:

Ale…Warszawa jest już całkiem, całkiem…

EDIT: Ohttp://map.f4-group.com/#lat=52.2280868&lon=21.0019825&zoom=19&camera.theta=77.422&camera.phi=53.467 Już widać…tylko jeden najazd jest o 180st. obrócony…ale i tak ładnie to wygląda.

O, rewelacja, następny praktyk OSM 3D! To może też wpadniesz z nami na GIS Day?

Z wtyczką mam tak, że jak uruchamiam JOSM w domu pod Ubuntu, to działa z wersją WebStart (z rozszerzeniem .jnlp), natomiast pod Windows okazało się, że Kendzi3D uruchamia się tylko jeśli odpalę wersję tradycyjną (rozszerzenie .jar). Spróbuj może to sprawdzić.

E, pod Mapnika przecież też sporo użytkowników robi.

Heh, nigdy nie sądziłem, że zostanę (cyfrowym) varsavianistą… :slight_smile: Obejrzałem nawet “Warszawa 1935” i film wyszedł dość nudny, ale to modelowanie…

Te wiszące daszki w F4 to wynik tagu building=roof. Kendzi3d nie rysuje samych dachów. Wcześniej nie widziałem aby ktoś tej wartości używał.

No właśnie, już chyba pytałem - jak podać link (HTTP) do danego obiektu (edytuję w JOSM)?

OK, zgłoszę. Ale jak jeszcze porównałem z osmbuildings, to ORCO też jest widoczne źle, ale inaczej… - tym też zgłaszać? =}

W związku z tym się zastanawiam, czy może jest jakiś “bezpieczny” sposób konstruowania w S3DB, żeby budynek złożony z części wyświetlał się sensownie na możliwie wielu renderingach, a przynajmniej tych najbardziej używanych (jak na niszę OSM 3D)? Pewnie będzie bardziej upierdliwy (więcej tagów i dziwne ograniczenia), ale niech tam - zależy mi, żeby pokazówki, które robimy, rzeczywiście nadawały się do pokazania publicznie, niezależnie od serwisu/programu.

Tak, też to zauważyłem i doczytałem, że ten tag jest do zadaszeń otwartych przynajmniej z dwóch stron, np. daszki na stacjach benzynowych. Te przystanki się pod to nie łapią, bo mają ściany z 3 stron, więc poprawiłem po prostu na “yes”.

Właśnie nad tym myślałem, ale dzięki, teraz działa :slight_smile:

A wtyczka fajna, dużo łatwiej z nią. Nieźle się zdziwiłem jak w widoku jakiegoś budynku pociągnąłem wirtualną strzałkę do góry i budynek urósł! Musiałem potem poprawiać, bo wcale tego nie chciałem, ale ciekawa funkcja.

Po zainstalowaniu zacząłem się baawić i proszę, poprawiłem Plac Unii: http://map.f4-group.com/#lat=52.2121491&lon=21.0203171&zoom=18&camera.theta=42.439&camera.phi=-0.286. Nawet nie trzeba było czekać doby :wink:

To może starówka w 3d? Tak sobie patrzyłem, a kolumna Zygmunta jako node…byłoby dużo roboty :smiley:

Możliwe, ale przy intraco też dałem building=roof i w F4 wyświetla się prawidłowo…

Jak dla mnie to osmbuildings raczej wszystko upraszcza, ale może nie? Bo w sumie Millenium Plaza wygląda dobrze…

F4 różnie pobiera dane z OSM. Spotkałem się, że po 5 minutach było, innym razem cały dzień. Na dole jest info kiedy pobrali dane. Innym razem było napisane, że pobrał a nie było zmian - może kwestia pamięci przeglądarki…

W każdym razie estakadę widać - ale tak jakby była flat (chyba, że ktoś zmieniał). Północne najazdy są OK, i co gorsze, południowe najazdy są odwrotnie!