Podręcznik i pomoce do OSM

Spodziewałem się czegoś w rodzaju “tak wygląda w terenie, tak w tagach, tak na mapie”.

Mam nadzieję, że do takiej wersji też dojdziemy. W tej chwili siedzę nad modelem danych, w którym dane będą oddzielone od sposobu prezentacji i wtedy ten skondensowany plakat będzie tylko jedną z możliwych opcji.

W farm_auxiliary zgubiłeś i.

Jako przykład relacji proponuję opisać tagowanie szlaków turystycznych. To chyba najprostsze relacje, więc najłatwiejsze do ogarnięcia przez początkujących.

Prostsze są chyba relacji nakazów/zakazów, tylko 3 obiekty, każdy ze swoją odpowiednią rolą. A brakuje ich sporo niestety.

Zgadzam się :slight_smile: są dość proste, ale wtedy wypadałoby podrzucić stronkę która je pokazuje. Np. http://map.comlu.com/?zoom=14&lat=51.10918&lon=17.04623&layer=Mapquest%20Open&overlays=TTT ponieważ ciężko namierzyć brakujące bez wizualizacji.

Osoby zaczynające potrzebują ściągi takiej jak ta:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenStreetMap:Spis_obiekt%C3%B3w_posiadaj%C4%85cych_tagi_na_OSM#W
Muszą wiedzieć czego szukać,zamiast błąkać się po wiki i forach za tagiem, który nie istnieje.

Do tego nie jest potrzebny szablon krajowy na wiki (skoro to przywilej tylko Angoli i Niemców).
Gdybyśmy siedli to taki indeks zrobilibyśmy w mig, bo wiki będziemy tłumaczyć latami.
Wystarczy przepisać z forum pytania początkujących, bo nikomu z nowych nie chce się czytać setek podpowiedzi.
Każdy coś tam ma w zakładkach i każdy w czym innym się specjalizuje.
Szybko byśmy wyedytowali najpotrzebniejsze tagi i napisali jakie obiekty tagów nie posiadają.
Wiki nie daje możliwości podpowiedzi jakich tagów nie ma co szukać, a to ludzi wnerwia.
Potem w oparciu o indeks można rysować graficzne ściągi, wyszukiwać największe braki na wiki itd.

+1!

Poza tym: Uwazam, ze trzeba zawalczyc o wydzielone wiki dla Polski. Rosniemy w szybkim tempie jako spolecznosc. Why not?

Początkujący, na I etapie, najczęściej:

  1. Dodają POI - to chyba najczęstsze i tu musiałaby być długa lista usług, chyba wszystkich :slight_smile:
  2. Poprawiają opis POI.
  3. Poprawiają linie dróg.
  4. Rysują linie dróg.
  5. Poprawiają obrys budynku.
  6. Dodają obrys budynku.
  7. Dodają lub aktualizuj adres.

To wszystko, co przeciętny edytor robi.
Reszta jest w II etapie zaawansowania.

  1. tak zróbmy najpierw listę sklepów i usług aby sami je dodawali, a nie przez notatki

  2. bo to najłatwiejsze

  3. bo nie wiedzą, że to bez sensu skoro na mapie droga przesunięta o 10 m i tak wygląda na dokładną, bo podkładu nie widać.Znaczy się nowi marnują czas na przesuwanie (często “rozkalibrowują” mapę pod widok Binga) zamiast wykorzystać go na rysowanie.

  4. Drogi już prawie wszystkie są a te polne są tak pozarastane że w ID słabo widać.

  5. to samo co ad3

  6. bo tylko to potrafią. Na szczęście budynki się szybko renderują i widać efekt pracy.
    Zatem budynki motywują ,bo widać ile jeszcze jest nie narysowanych.
    Gdyby nie budynki to mało kto przyłączałby się do OSM, bo ludzie nie wiedzą jak szukać tagów.

  7. dadzą swój adres bo to najmniej czasu wymaga.
    Wątpię aby nowicjusz poprawnie otagował adresy na swojej ulicy na początku znajomości z OSM.

  8. nie napisałeś: ciągną setki hektarów lasów o parę metrów :slight_smile:

Marnuje się ogromna “siła robocza”.
Silny zestaw tagów (indeks) pozwala zauważyć, że praktycznie wszystko można otagować czyli zrobić swoje miasteczko, które wygląda jak lodowiec.
Na dodatek można zrobić szablony i wtedy Ctrl+C na wiki i w JOSM Ctr+V i odpada żmudne pisanie i błędy pisowni angielskiej.

Tagów mamy zapewne tysiąc. Jak ich nie uporządkujemy to nowi będą uciekać do wujka Googla, bo tam mapowanie jest łatwiejsze.

Nowi powinni dostać ściągę z najłatwiejszymi do mapowania obiektami np. 100 tagów, aby mieli rozpęd na starcie i wiedzieli czego nie tykać aby nie popsuć.
Do tego miniporadnik JOSM i gonimy Niemców i Francuzów.
Jak nie zrobimy pomocy, to będziemy zasypywani tysiącami notatek, a wiele z nich będzie mylnych.

EDIT: A i nam się ściąga przyda, bo właśnie znalazłem winnicę, a kiedyś nie chciało mi się szukać.

Zabierzesz sie za pomoc w tym temacie Benek?
Jestem obecnie tak zawalony robota, ze nawet wieczoramii brak mi czasu.
Tu potrzeba 2,3 encyklopedystów.

Dziś nie mapuję tylko robię spis polski.
Miałem przyszykować sobie mapę Gór Sowich na urlop, aby barlog zdążył skompilować, więc nie wiem jak długo dam radę edytować wiki.
Myślę, że jak kolegom nudzi się żmudne tłumaczenie, tak każdy mógłby codziennie kilka prostych tagów dodać do indeksu na wiki.
Kto nie ma tam konta mógłby zauważone braki dodać do specjalnego wątku tu na forum to by się robiło kopiuj wklej.

Ja podaje takie informacje, kolega Wlodek tlumaczy najczesciej. No ale teraz mowimy o pomocy przy zrobieniu zestawienia tagow. Mozna zostawiac na razie placeholder jak cos jeszcze nie jest przetlumaczone…

To już nasza wina.
Każdy z nas powinien, czy okazji odklejać (skrót G) wielokąty lasów, czy łąk.
Jedno kliknięcie na linię wielokąta, a zaoszczędzimy godziny poprawia przesuniętych detali, które są przyklejone do obrysu lasu.

Wszystkie pomysły brzmią dobrze. Tylko żeby oszczędzić powielania podobnej pracy i klepania tych samych danych w róznych miejscach i w róznych układach to IMHO powinna być gdzieś jedna wspólna baza w której byłyby zebrane informacje o używanych tagach, ich wartościach, linkach do wiki, synomimach w j.polskim które prowadzą do tagu, domyślej wizualizacji, linku do taginfo itd…
Tak żeby mozna z danych wygenerować dowolny ouput w dowolnym układzie i formacie.
Dobrym punktem wyjścia mógłby być plik presetów z josm. Zawiera już wiekszość potrzebnych informacji.
Można z niego (po odpowiednim uzupełnieniu) wygenerować zarówno zawartość polskiego indeksu jaki jest na wiki (na tamtej stronie brakuje odnośników do wiki), i każdy inny układ włacznie w plakatem. Dodając odpowiednie atrybuty do xml dla każdego tagu lub wartosci (powiedzmy beginers=“yes”, inuse=“PL” itp. ) od razu mamy gotowe filtry do wersji dla początkujących, do wersji zoptymalizowanej pod mapowanie w POlsce itd…
Próbuję w tej chwili przygotować kilka szablonów xsl które przekształcają zawartość do użytecznej postaci.
Output z konwertera będzie tutaj : http://osm.miklobit.pl/tags-poster (na razie tylko prosta lista tagów)