Podręcznik i pomoce do OSM

Wiesz co, skentaktuj sie z gosciem, pogadaj. Kazdy oprze jak moze. Pare wskazówek od doswiadczonego kolegi moze pomoze?
Wystarczy zeby uzyl tagu inclination=value gdzie value to szacowany kat nachylenia lub wrzucil note= jego tekst…
Co do innych spraw to oczywiscie - sa to bledy. Jednakze tego typu bledy wynikaja z tego, ze bariera na wejscie jest w OSM dosc wysoka, dlatego takie sprawy beda sie zdarzac dopóki nie bedziemy mieli porzadnego “podrecznika” dla poczatkujacych opisujacengo nie tylko sprawy najbardziej oczywiste ale równiez podejscie do spraw typu “bardzo stroma sciezka”…

Bla bla bla.
Problemem nie jest brak jakiegoś tam podręcznika tylko to, że niektórym ludziom nie chce się czytać i myśleć, i/lub podchodzą do tematu mapowania w sposób zbyt wyluzowany.

Nie wolno tak podchodzic do nowych mapowiczów.
Nawet jesli im sie nie chce czytac i podchodza na luzie. Ludzie sa jacy sa. Skoro znamy sie na czyms lepiej, powinnismy pomóc.

Proszę, zabroń mi mieć swoje zdanie.

Nie wydaje mi się, żeby był potrzebny jakiś podręcznik dla początkujących, bo takowe już chyba są? Chcesz mi powiedzieć, że informacja nt. tagu incline= powinna znaleźć się w takim podręczniku? Śmiem twierdzić, że wtedy nie będzie to podręcznik dla początkujących jeśli będziemy takie informacje w nim umieszczać.

Niczego Ci nie chce Zbigu zabronic.
Jest po prostu taka zasada “nie czyn drugiemu, co tobie niemile”. Jest normalne, ze jak ktos zaczyna cos robic i robi to tak, jak umie i robi przy tym bledy, to ci, którzy znaja sie na tym lepiej, pomagaja mu sie nauczyc. Sa ludzie bardziej i mniej zdolni, bardziej i mniej dociekliwi.
Dla nas wyjadaczy jest to klopot, bo tacy ludzie czasem robia cos z czego mozna sie posmiac, czasem zas niestety powoduja duze szkody.
Osobiscie bylem i jestem zdania ze przydal by sie jakich mechanizm weryfikacji dla nowicjuszy, jednakze skoro spolecznosc zdecydowala, ze projekt jest calkowicie otwarty, to nie mamy wyjscia: musimy cierpliwie edukowac.

Tak sie sklada, ze moderator niemieckiego forum pracuje w firmie, w której tez pracuje. Facet jest kompletnie wypalony, pelen zlosci na nowych. Podejrzewam, ze chetnie by rzucil ten projekt, gdyby nie to, ze mimo wszystko lubi to robic. Opowiadal, ze wewnetrznie juz zrezygnowal z kontrolowaniaclaegokraju i probuje by przynajmniej miasto w którym mieszka bylo wolne od bledów. Przyznal jednak ze nigdy nie prßobowal edukowac nowych bo uwaza, ze i tak jest to strata czasu. Ograniza sie wiec do pelnyh zlosci komentarzy i kasowania niektórych changesetów. Doswiadczenie z niektórych czesci Niemiec pokazuje jednak, ze trwala poprawe jakosciosiaga sie tam, gdzie spolecznosc wspolpracuje ze soba a ludzie raz w miesiacu spotykaja sie w jakims pubie by przedyskutowac rózne kwestie. Nowi z danego terenu sa po prostu zapraszani na piwo i chetnie sluchaja. Daje to wymierne efekty.
Oczywiscie, polska spolecznosc nie jest jeszcze tak liczna, ale warto spróbowac takiej formy wspólpracy. Chocby dlatego, ze mamy, jak to jeden z kolegów przypomnial, najnizszy stopien zaufania spolecznego w calej Europie. Wspolpraca rodzi zaufanie.

Sa? Super. W takim raze w tekscie do nowych moze isc informacje, gdzie te podreczniki znalezc.
Bez zadnej ironi Zbigniew - jaki tutorial masz np. na mysli?

Proszę: http://www.openstreetmap.org.pl/materialy/wprowadzenie-openstreetmap.pdf
Proszę: http://pl.wikibooks.org/wiki/OpenStreetMap

Że niekompletne? Proszę bardzo, można poprawiać/rozbudować.

Wiesz,
pierwszy tutorial powstal dla ludzi z krajów 3 swiata. Jest tam np. opis myszki.
Drugi opis pokazuje strukture projektu.
Obydwa sa fajne i z pewnoscia pomocne,jednak nasze problemy biora w duzej czesci stad, ze poczatkujacy czesto nie wiedza, jak co otagowac i kombinuja.
Chyba zabiore sie w wolnej chwili za tutorial opisujacy tagowanie dajac Wam sie nad tym pastwic i krytykowac
:wink:

Dlatego uważam, że jedyną słuszną wskazówką dla początkującego jest “szukaj na wiki lub pytaj na forum”. Umieszczanie wszystkich możliwych tagów w podręczniku dla początkujących mija się z celem.

Wszystkich nie da sie umiescic, bo powstaja ciagle nowe. Zaden podrecznik nigdy nie opisze wszystkiego.
Jednakze np. to, co czytamy w poscie “Pytania poczatkujacych”, to czesto powtarzajace sie pytania.
Zas wskazówka “szukaj na wiki lub pytaj na forum” jest oczywiscie sluszna.
No ale chyba nowi ta wskazówke dostaja?

A może spróbowalibyśmy opracować taką ściagę do tagowania w formie dużego plakatu/postera, na którym listy najczęściej używanych tagów/wartości były by skomponowane z grafiką w taki sposób, żeby mając to powieszone nad biurkiem łatwo było szybko odszukać potrzebne typ/obiekt/tag/wartość.
Tutaj taka lużna inspiracja co mam na mysli : http://img28.imageshack.us/img28/5258/blendervisualhotkeys.png.
Niewykluczone, że to by zajęło kilka arkuszy ale nawet wtedy można jakoś logicznie podzielić bo zwykle nad mapą pracujemy tematycznie : drogi/komunikacja/zagospodarowanie terenu , POI, budynki/3D itd.
Taki poster mógłby sobie leżeć do ściągnięcia w formie pdf’a ale też ( z uwagi na duży format ) mozna by wydrukować kilkaset sztuk jako materiał szkoleniowy ( i reklamowy przy okazji ).
Chyba że coś takiego już gdzieś ktoś kiedyś zrobił ale ja nie spotkałem.

Ale fajne!!
To naprawde doskonały pomysł!
Format A1?

Dodam swoje 2 grosze.
Wymiana zdań bardzo konstruktywna, każdy z kolegów ma rację jednak jest duża racja w tym, że nie ma do końca dobrego podręcznika - przerabiałem to na sobie ponad 2 miechy temu. Ten podręcznik dla początkujących istotnie przeczytałem ale nie był on super bombą z wiedzą, szukałem sam i pytałem no i irc oczywiście, dużo czasu na to straciłem. Oczywiście jest WIKI, ale czasem nowy użytkownik nawet nie wie czego szukać. Dalej jestem opinii, że podręcznik w sensie toturial jak postawić na mapie np. muzeum… Jako regułę należy przyjąć, że nowy użytkownik nie chce namieszać czy celowo wprowadzać błędne dane.

To może zaczniemy od spisania na jakiejś stronce haseł które chcielibyśmy tam mieć:
muzeum, stodoła, kiosk, schronisko młodzieżowe itd, itp?

Ja się z tą osobą kontaktowałem, ze względu na brak reakcji i fakt iż edycje raczej były głupie niż nieporadne zacząłem usuwanie edycji.

Co do poradnika - jestem programistą i ledwo zrozumiałem jak zacząć edytować. To o rząd wielkości gorsze niż Wikipedia gdzie już sporo osób ma problemy.

Wszystko jasne. W takim razie trzeba pilnować osobnika i kasować edycje gdyby co. Dzięki za Twoją uważność!

Masz na myśli istniejący poradnik, czy też kompleksowość projektu generalnie?

Tak dla przypomnienia: coraz więcej społeczności funduje sobie tą stronkę:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:How_to_map_a

Myślę, że to by mogło być to.

to mi się podoba. wzbogacając o zasady mapowania (np aby sprawdzać czy węzły są połączone) myślę, że będzie wtedy łatwiej niczym prowadzenie za rękę.

No te jedziemy z tym koksem.
Ktoś ma ochotę zacząc z polska wersją stronki?
Jeśli to będzie pozbierane to mogę usiąść nad moim photoshopem i zrobić z tego plakat do druku.

Od dawna trąbię, że potrzebna jest ściąga czyli polski alfabetyczny spis tagów.
Ale nie tak jak w linku, wszystko do jednego worka ale z podziałem na kategorie, a jak coś ma związek z dwoma kategoriami to odsyłacz do właściwej. Czyli: Budowle, Drogi, Woda, Przyroda-naturalne obiekty, handel i usługi. Energetyka itd. Zdjęcia są zbędne i niepotrzebnie wydłużają stronę, gdyż objęcie wzrokiem tagów bliskoznacznych wyeliminowałoby niewłaściwy ich dobór.
Zacząć należy od alfabetycznego spisu kluczy, a dopiero potem dopisywać szablony.
To najlepiej u googla w edytowalnym pliku lub na wiki, bo teraz jest zdaje się prosty edytor.
Ktoś musiałby tylko założyć szablon na wiki.
U googla chyba praktyczniej, bo nie ma konfliktów przy jednoczesnym edytowaniu.
Bez ściągi i prostego tutoriala do JOSMa i OSManda nawet nie zachęcam znajomych do mapowania aby się nie zniechęcili na wejściu.

OK, zrobiłem mirror strony niemieckiej bo jest najszersza. Proszę o pomoc, tam jest sporo roboty a ponieważ są rysunki, to łatwo się domyślić o co chodzi nie znając niemieckiego.
Będe to powoli tłumaczył w wolnych chwilach…