Openfiremap

Ja mam pytanie jak tagować hydranty które mają (w jednym słupku) np. dwie głowice 80mm i jedną 100mm. Wpisywać tylko tę największą czy obydwie?

Ja otagowałbym pewnie dwie rozdzielając średnikiem, lecz dużo osób pewnie wolałoby wprowadzić go jako 2 osobne węzły.

Dobrze poczekać na opinię innych.

W RFN dyskusja o hydrantach to jeden z najdluzszych watków. Moze spytac tam po prostu jakie sa wnioski wielomiesiecznej dyskusji kilkudziesieciu osób? Struktury sa tam takie same, jedynie nazwy inne.

Jeśli ktoś miałby jeszcze zapał uzupełniać sieć hydrantów w Łodzi polecam pomoc w postaci “Mapy sieci uzbrojenia terenu” http://gis.mapa.lodz.pl/SieciOgolne/default.aspx. Mapa ta pomaga w poszukiwaniu hydrantów, ponieważ nie w każdej ulicy jest wodociąg i nie warto tam szukać.

Podobną mapę ma również Wrocław http://gis.mpwik.wroc.pl/eserwisy/open.jsp lub http://gis.um.wroc.pl/imap/?gpmap=gp18

Wykorzystując fakt odświeżenia tematu, chcę dodać, że mapa hydrantów i jednostek straży pożarnej znajduje się teraz pod nowym adresem: http://osmapa.pl/w/fire/

Gdzie trzeba uderzyć, by Potlatch2 rozpoznawał hydranty? Ostatnio miałem przypadek, że user usunął 5 hydrantów przez pomyłkę, podejrzewam, że gdyby tenże edytor obsługiwał hydranty, to by się tak nie stało…

Do gosci z listy:
potlatch-dev@openstreetmap.org

A macie jakieś sugestie co do dróg pożarowych w lasach. Ja na razie rysuję normalnie jako drogi gruntowe tylko dodaję nazwę “droga poż. nr …”.
http://osm.org/go/0MuCVtA4

Ja do tej pory tagowałem numer takiej drogi pożarowej jako ref, ale przydałby się jakiś dodatkowy tag.

chodzi moze o to: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dcutline ?

Zły pomysł. Cutline zostawiłbym dla sytuacji dość w Polsce częstej i wartej zaznaczania na mapie, czyli linii ostępowych i oddziałowych przeciętych, ale nieprzejezdnych. Na niektórych mapach są perfidnie ujęte jako pełnowartościowe drogi leśne…
“Pożarowość” drogi można by oznaczać czymś z klucza emergency,numer do ref, a resztę jak każdą inną gruntówkę.

Nawet zwykłe emergency=yes albo emergency=designated może być… albo emergency:fire=cośtam

Pragnę zauważyć, że w Polsce mamy już 11143 hydranty, a od samego momentu zakończenia konkursu (i importu hydrantów poznańskich) przybyło 1075 sztuk. :smiley:
Dobra robota!

Zaprzyjaźniona jednostka OSP realizuje projekt doposażenia się w nawigację. Chcą zakupić kilka sztuk urządzeń GPS samochodowych i do nawigacji w terenie (Garmin). Operują w terenie trudnym i oprócz pożarów mają przypadki ratownictwa na przykład przy uprawianiu sportów ekstremalnych. To co ich interesuje to rutowalna mapa (na razie terenu, w którym operują) z zaznaczonymi obiektami - najistotniejsze to adresy i hydranty. No i właśnie - tu początkowo chcieli korzystać z Automapy ale z tego co się orientuję to chyba Garmin odpada (?), choć faktycznie firma ma jakąś ofertę dla straży pożarnej.

Namawiamy ich na OSM, tylko pytanie, jak widzicie szansę powodzenia takiego projektu?

Wiem, że ludzie z Istebnej już coś robili z OSM ale jak ta współpraca się rozwija?
W tym przypadku plusem jest stosunkowo mały rejon oraz to, że ludzie w jednostce są bardzo zaangażowani dla swojej społeczności, na pewno zbiorą i przekażą dane, po przeszkoleniu z pewnością niektórzy będą edytować. Myślę, że była by także możliwość jakiegoś mapping-party w pięknych podkrakowskich dolinkach + przeprowadzenie szkolenia, myślę, że nawet jakieś fundusze można by zorganizować.

Minus to chyba brak mapy dla Garmina z tego typu informacjami, nie wiem jak jest z http://garmin.osmapa.pl/ - tu już twórca musiałby się wypowiedzieć.

Tak sobie myślę, że jeżeli udało by się zaproponować im kompletną, sprawdzoną mapę, to chętnych byłoby coraz więcej. Dawajcie znać co o tym myślicie.

+1

Fajny pomysł i warto coś takiego zrealizować. Myślę, że oni muszą zająć się zebraniem danych, a z naszej strony możemy przygotować jakąś kompilację mapy na garmina. Jakie jest samo nastawienie OSP do OSM?

Tak jak pisałem ludzie bardzo nakierowani na działanie prospołeczne (dla swojej społeczności), o OSM zbyt mało wiedzą by mówić o nastawieniu. Po ostatnich rozmowach, wygląda na to, że bardzo się podoba kwestia samodzielnej edycji i kontroli nad mapą, pomijając fakt “braku opłat i uzależniania się od podmiotów komercyjnych”.

Myślę, że przede wszystkim musiałbym przedstawić im jakąś ofertę, kształt, wytłumaczyć jak to ma działać, jakie są wymagania i możliwości, następnie zacząć realnie działać. Gdyby to nabrało realnych kształtów będziemy to koordynować.

Automapy i Garmina ożenić się nie da niestety. Co do OSMapy:

  • obecnie hydranty nie są wyświetlane, bo mi to nigdy nie przyszło do głowy :smiley: Chyba też dla przeciętnego użytkownika mapy jest to informacja mało potrzebna.

  • można w mapie stworzyć własny typ obiektu - przypisać mu ikonkę i wrzucić do OSMapy - to jest banał

  • Garmin sam z siebie nie wspiera obiektu typu hydrant - to oznacza, że nie będzie możliwości użycia wyszukiwarki najbliższych obiektów POI (w sensie można, ale hydranty będą przemieszane z innymi rzeczami, chociaż w przypadku obszaru akcji gaśniczej który zazwyczaj jest dość mały nie będzie to wielkie halo). Na mapie oczywiście będzie się wszystko ładnie wyświetlać na wybranym zoomie. Można takie dane eksportować do GPX jako własne POI, ale będzie to upierdliwe

  • OSMapa na chwilę obecną nie wspiera wyszukiwania numerów domów, choć w najbliższym czasie to się może zmienić (nie zależy to ode mnie :frowning: ). Dotyczy to zresztą wszystkich kompilacji OSM → Garmin
    Zawsze można zrobić nakładkę z hydrantami czy innymi ułatwieniami dla strażaków - używaną razem z inną mapą do czasu aż nie uda się uruchomić szukajki adresów.

Zawsze też można zrobić osobną wersję mapy dedykowaną pod strażaków - inaczej renderowane drogi, punkty POI, itp. Ale tutaj już musi się zebrać grupa pod wezwaniem i jakąś specyfikację opracować. Zaklepanie tego do kompilatora map to nie jest problem. Osobiście obstawiałbym tą opcję - nie ma sensu mieszać w mapach dla zwykłych ludzi i dorzucać hydranty. Dodatkowo mielibyśmy gotowy produkt, którym można świecić przed oczami potencjalnym użytkownikom (OSP, PSP).

Pozostaje też kwestia bezpieczeństwa - w przypadku błędnych danych (lub celowo zepsutych) straż pojedzie pod zły adres albo będzie szukać hydrantu tam gdzie go nie ma. A minuty lecą… Oczywiście komercyjne mapy też tego nie zagwarantują, ale trzeba być tego świadomym.

Panowie… tylko nie wiem dlaczego chcecie wyważać otwarte drzwi… Mapa z wizualizacją dla strażaków stricte jest (mapa.abakus.net.pl) - mapa serwowana do aplikacji SWD w dyspozytorniach PSP, aplikacja osobistego terminala statusów wyświetlająca tę mapę na androidzie jest w trakcie końcowych testów - premiera na targach EDURA. Świadomie nie będzie miała nawigowania do miejsca zdarzenia (to bardzo śliski temat, powodujący dużo problemów) ale będzie miała kilka innych ciekawych funkcji… Aplikacja pisana i dedykowana pod służbę PSP, dostosowana do ich realiów, współpracująca z ich oprogramowaniem i oparta na danych OSM.

Wspinka: Jak się ekipie nie spieszy to zapraszam na nasze firmowe stoisko na targach EDURA - będziemy mieli dla nich gotowe rozwiązanie.

Ale Android != Garmin

Dotevo… a sory nie zrozumiałem… myślałem że garmin to sposób a funkcjonalność to cel… ale widzę że jest odwrotnie