Openfiremap

Marimil, super, wielkie dzieki!

A może zbranczować OSM?

Wersja open dla wszystkich jak do tej pory
i wersja dla służb, gdzie kosztem aktualności będą zweryfikowane dane.

Kiedy pomysle jak rzadko zdarza sie celowe niszczeni znaków drogowych i jak wysoki jest próg na wejscie w OSM, to mysle ze nie bedzie to potrzebne.
Dyskutowalismy po prostu w Garchingu by nowe api uwzgeldnialo warstwy przy czym domyslnie bylyby warstwy niewidoczne (np. hydranty). Oczywiscie mozna by je sobie wlaczyc, ale to bylby nastepny poziom wiedzy. Jak by sie ktos juz tak wgryzl w projekt, to raczej mozna by wyjsc z zalozenia ze to robi bo lubi i nie zalezy mu na wandalizmie.

Ciekawe, ale u Niemców w ogóle na ten temat nie dyskutowali.

Tu nie trzeba nic rozdzielać, chować… wystarczy trochę rozsądku. Te dane nie mają stanowić o bezpieczeństwie elektrowni jądrowej. Mają przyśpieszyć, usprawnić działania ratownicze. Np. poprzez podpowiadanie dowódcy najbliższego hydrantu, ew. wskazanie kilku, z informacją o odległościach. Ale to dowodzący akcją powinien podejmować decyzje na podstawie swojego doświadczenia. A doświadczenie podpowie mu że hydrant na samym środku skrzyżowania to nie bardzo, hydrant który jest wyrysowany w “środku” budynku też nie teges. Będzie szukał następnego.

EDIT: niektóre hydranty nie działają… awaria, błąd ludzki, celowe działanie. np. takie jak tu http://www.tinyurl.pl?FuJiUAiw

Tak samo, jeśli nawigacja będzie podpowiadała nośność mostu 10t, a na znakach w terenie będzie 5, albo co gorsza 1,5t to dowódca ani kierowca nie przejadą przez taki most na oślep, tylko sprawdzą, zapytają na stanowisku kierowania (tam wbrew pozorom jest taka dokumentacja dla całych powiatów).

Edit: W temacie ludzi którzy zawierzyli nawigacji i znaleźli się na środku jeziora, przeciwnym pasie, w portowym basenie, etc. internet jest pełen wiadomości. Nawet ostatnio o takiej dyskutowaliście tutaj - totalschaden :wink:

Mapa ma być systemem wspierania dowodzenia - nie ma zastępować dowódcy, jego wiedzy i doświadczenia.

Dlatego uważam blokowanie dostępu do edycji w OSM za ciężką pomyłkę. W ten sposób będziemy mieli drugie UMP albo Google Maps… tam też nic nam nie wolno zmienić, bo a nuż zepsujemy…

U mnie w jednostce, po wczorajszej wizycie gości z FSFE / OSM-Pl do grona mapowiczów chce dołączyć nasz naczelnik OSP, poważny już człowiek :wink:

Podziela tutaj opinie Tomka: sila projektu jest jego dostepnosc a wabdalizm czy akty niewiedzy to raczej wyjatek niz regula.
Ciekaw jestem czy do mapowania hydrantów uda sie Wam przekonac takze mlodziez ze szkól srednich: Moje doswiadczenia byly tutaj fantastyczne: ludzie traktowani powaznie i z szacunkiem tak samo podchodza wtedy do tematu. Podstawa jest, by zrozumieli sens dzialania.

Wiele lat temu zmar mój kuzyn który mial wade serca bo byl w odwiedzinach w malej wioseczce i tam mial zawal: Zanim karetka tam trafila ( bladzila ponad 25 min) bylo juz za pozno na jakakolwiek pomoc. Jest dla mnie oczywiste ze mapa uratowala by mu zycie.

Skoro temat wrócił to dorzucę parę groszy. Zamiast blokować wandalizmy lepiej je wykrywać :slight_smile: i tutaj jest sporo pomysłów na ciekawe narzędzia, które mogły by pomóc. Tomek, bardzo fajnie może inni pójdą jego śladem :slight_smile:

Dodałem “właściwe” hydranty.

http://z-lowicza.pl/mapy/tagi/

Za co serdecznie dziękuję :wink:

Istebna polską potęgą w sieci hydrantowej - poza tym ślady w kraju.

W połowie kwietnia wyjeżdżam w ok. Olesna - padła propozycja zrobienia takiej mapy jak u nas, dla gminy w pow. oleskim. Zaczniemy uzupełniać białą plamę :wink:

@marimil Twoja mapa wymiata! :slight_smile:
Piękna wizualizacja - aż się chce tagować.
Pozwalam sobie umieścić pamiątkowego screen’a, bo zapewne z dnia na dzień będzie więcej informacji.

Na FB jest wydarzenie w tym temacie :slight_smile:
http://www.facebook.com/events/332438806816009/

Do autora mapki, czy dało by się poprawić wyświetlanie adresu. Tak by dało się linkować do określonej okolicy i zooma?

@Jacek
Trochę mnie ubiegłeś z informacją :wink:

Mapka przechodzi pewne modyfikacje. Pojawiły się warstwy z klastrami grupującymi obiekty. Klastry można przełączać wykorzystując ikonki w lewym dolnym rogu (w statystykach). Dodatkowo w zmieniarce warstw można włączyć wszystkie obiekty (jak w poprzedniej wersji mapy). W wolnej chwili zamierzam rozdzielić warstwy ze względu na typ lub średnicę nasady.

Przede wszystkim oczywiście rośnie baza obiektów strażackich w PL. Wczoraj otrzymaliśmy współrzędne kilkudziesięciu jednostek. Każdego dnia pojawia się wiele hydrantów. Przed tą akcją nie wiedziałem nawet, że istnieją hydranty w ziemi, których w miastach jest dużo więcej niż słupkowych.

Proszę o dokładniejszą specyfikację :sunglasses:. Na razie dodałem link do obiektu na mapie w OSM.
EDIT: dostałem podpowiedź na IRC, że może chodzić o permalink do tej mapy a nie linki z niej. Zmyliło mnie słowo “poprawić”.

A tak z innej beczki, wie ktoś jak nanieść na OSM zasięg działania JRG?

w jakim sensie zasięg działania?? JRG PSP mają obszary operacyjne, związane z podziałem administracyjnym (tam gdzie jest jedna PSP na powiat - najcześciej cały powiat), w Warszawie jest 17 jednostek i każda ma tylko części dzielnic. W momencie gdy powstanie już publiczna wersja Państwowego Rejestru Granic, ma ona również obejmować obszary działania komend i jednostek PSP - czekamy niecierpliwie :wink:

Dobrze idzie. Zdziwiła mnie ta ilość zgłoszeń na osmbugs w święta na temat jednostek OSP.

Ustalmy jeszcze nazewnictwo. Dostępne opcje:

  • OSP Piastów
  • OSP w Piastowie
  • O.S.P. w Piastowie
  • Ochotnicza Straż Pożarna Piastów
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Piastowie

Dla mnie najlepsza jest ta ostatnia wersja, z tym, że trafiają się wszystkie powyższe u nas na mapie. Trochę to pokłosie tego, że nie ma jednego miejsca gdzie byłyby zasady nazewnictwa spisane.

Moim zdamiem:

name = Ochotnicza Straż Pożarna Piastów (nigdy nie dajemy nazw typu “XYZ w Piastowie”, przecież miejscowość wynika z położenie (przynajmniej powinna))
short_name = OSP Piastów

To się wytłumaczę jeszcze, że ta ostatnia wersja dlatego mi się podoba ponieważ taka widnieje na tabliczce przypiętej do budynku straży.

Ja jestem za:

name=Ochotnicza Straż Pożarna w Piastowie
short_name=OSP Piastów

ponieważ właśnie “Ochotnicza Straż Pożarna w Piastowie” jest nazwą tego stowarzyszenia, co można sprawdzić w KRS: http://krs.ms.gov.pl/Podmiot.aspx?nrkrs=0000033740. Myślę, że tabliczki również są dość wiernym źródłem danych w tej kwestii.

Podobnie np. “Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie” nazywa się właśnie tak, mimo że z mapy widać, gdzie ona jest. :wink:

A JRG PSP? Jak pisać? Pełną nazwą?

I tak chodziło mi o obszar działania - obszary operacyjne.

Obszary działania to najlepiej by było za pomocą relacji boundary, zamiast ‘boundary=administrative’ coś innego, a ‘admin_centre’ ustawić na jednostkę straży. Powinno być to proste tam gdzie już są granice powiatów/gmin w relacjach. Tam, gdzie takich granic nie ma można by najwyżej jakimś tagiem wskazać powiat, gminy, czy co tam może być, ale to już mniej eleganckie…

Albo relacja (z tagami, o których mówisz), która miałaby membera z rolą area (relacja lub area). Łatwo wtedy dodać parę miejscowości gdy jednostka jest na większy obszar.