Openfiremap

Stronka przeznaczonadla strazy pozarnej:

http://openfiremap.org/?zoom=15&lat=49.55975&lon=11.33723&layers=B0000TF

Pokazuje m.in hydranty

Marek - nawiązałeś jakiś kontakt ze strażakami w Polsce?

Idąc tym tropem znalazłem newsa z 2008 roku:
AutoMapa i Straż Pożarna tworzą mapę hydrantów
http://palmtop.pl/46920/automapa-i-straz-pozarna-tworza-mape-hydrantow/
I potem cisza.
Na stronie opisywanej jednostki SP - też nic nie mam. Projekt chyba upadł.

Idąc dalej znlazłem ForestNavi:
ForestNavi to oprogramowanie służące do nawigacji po drogach leśnych. Program został stworzony z myślą
o leśnikach zajmujących się ochroną przeciwpożarową, straży leśnej oraz Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej.
http://www.taxussi.com.pl/strona.php?id=104

Baza hydrantów i zbiorników wodnych naniesiona na OSM i wykorzystywana przez aplikację mobilną to jest coś! :slight_smile:

Z tego co mi się wydaje, nie wiem czy słusznie to autor(współautor?) stylu topo w osmapie jest z wykształcenia inż. leśnictwa?

A możeby tak wejść we spółpracę ze strażakami i leśnikami - uzykać od nich dane i “oddać” je w postaci aplikacji dla tych obu grup zawodowych?

Ileby kosztowało przygotowanie takiej aplikacji na Androida, iOS i chyba jakis WinMobile ? Pytam na wypadek gdybym znalazł sponsora :slight_smile:

Jest jeden podstawowy problem, dane w OSM może każdy modyfikować, więc wydaje się wysoce ryzykowne używane ich do nawigacji w przypadku pożaru.

No i trafiłeś w sedno :frowning:
Racja. Ten problem rozszerza niestety w ogóle na tzw projesjonalną nawigację opartą na OSM. Projesonalna, to taka, która jest zwalidowana (sprawdzona na poprawność) i mogą jej używać nawet służby takie jak właśnie SP, pogotowie, policja.
Ja przy okazji takiego projektu wyciągąłbym od leśników mapy dróg ppoż. w lasach i … wykorzystłabym w turystyce rowerowej :slight_smile:
Nic to, pozostaje naniesienie hydratnów i jednostek SP w swojej okolicy, bo na tej mapie fajnie wyglądają.

PS
Swoją drogą to czy zablokowanie edycji/kasowania/wprowadznia pewnych rodzajów danych nie byłoby rozwiązaniem problemu?
Ale jednooczenie pogwałceniem świetej zasady otwartości danych.
Zablokowanie lub ograniczenie np tylko poprzez kontakt z autorem edycji. Pozwoliłoby to podnieść wiarygodność OSM (pod pewnymi względami OSM).

Myślę, że wandalizm można tutaj w prosty sposób odfiltrować sprawdzając osobę, która ostatnio edytowała ten punkt. Jeśli ma jakiś status (w zależnosci od liczby edycji) na poziomie to można założyć, że dane są poprawne. Ja bym tutaj otwartości nie przekreślał.

Owszem, mam w szufladzie taki dyplom :slight_smile: ale w kwestii współpracy z LP nie pomogę, bo zwyczajnie nie mam kontaktów. Od jakiegoś czasu poszedłem w zupełnie inną drogę.
Do wykorzystania w krytycznych obszarach typu straż pożarna “żywa” baza OSM raczej się nie nadaje. Potrzeba by rozwiązania niezależnego od “centrali”, które pozwala wprowadzać zmiany dopiero po ich akceptacji przez administratora - na kształt pgVersion, tyle że zasilane diffami.
Jeśli znalazłoby się chętną do współpracy jednostkę OSP, to można by nawet zdobyć dofinansowanie na coś takiego - projekty ukierunkowane na służby ratownicze mają ostatnio plusa w różnych konkursach.

ach! to już teraz wiem wszystko :slight_smile: Szukałem kiedyś danych/map terenów leśnych, a nawet namawiałem na jakiś forum lesników do współpracy. Googlowanie “Openstreetmap + leśnictwo” naprowadziło mnie na Ciebie :), ale nie skojrzyłem z nickiem.

Dofinansowanie to dobry kierunek w rozwoju wielu dziedzin, więc może i OSM by na tym skorzystało. Jednak musi się znaleźć ktoś kto wyłozy resztę no i musi być zapotrzebowanie na projekt, a potem musi być wykorzytywany, żeby nie stracić dotacji.
Może będzie jakaś okazja, żeby rozwinąć taki projekt.

A ja mysle ze problem nie jest zwiazany z modelem osm / wikipedii itp. Kazda mapa jest w pewnym sensie sprawdzana na poprawnosc, ale im wiecej tego spradzania tym bardziej nieaktualna sie staje. Po tym sprawdzeniu nadal ma bledy, ale mniej. To samo jest w OSM, im dluzej jakis obiekt jest na mapie tym mniejsza szansa, ze ma bledy bo tym wieksza liczba osob miala mozliwosc rzucic na niego okiem (oczywiscie wiek nie jest jedynym czynnikiem, czesto zdarza sie ze milion osob przeoczy oczywisty blad). Tak jak mowi Dotevo z OSM mozemy sobie wyciagnac informacje o roznym prawdopodobienstwie poprawnosci, a nie tylko to co nam podadza na tacy.

(Dla mnie osobiscie termin “profesjonalny” nie ma znaczenia. Kiedys znaczyl ze cos zostalo wykonane w ramach wykonywania zawodu, ale dzisiaj jest uzywany tylko w celach propagandowych i zwykle swiadczy o nizszej jakosci czegos co wymaga reklamowania takimi terminami)

Wracam do dyskusji poniezwaz nasze OSP z Istebnej i okolicy ostro dzialaja wprowadzajac dane na mape.
Jest zastosowanie [1] pozwalajace rysowac na mapie promien od danego hydrantu. Dla strazy to bardzo wazna informacja.

Tak wiec serdecznie zachecam do wprowadzania hydrantów na mape.
Zerknijcie sobie na stronie www.openfiremap.org jak taguja koledzy w Nienczech - sa chyba najdalej -
lista dyskusyjna n.t. hydrantów liczy tam chyba aktualnie 240 odpowiedzi i 30.000 wejsc…

[1] http://toolserver.org/~ti/distance-o-meter/v0.3/?zoom=16&lat=49.55125&lon=18.94324&layers=BFFFFFFTF&radius=75&viewMode=normal

Ladies and Gentelmans,
przetlumaczylem wstepnie na jezyk polski stronke:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Fire_hydrant

Potrzeba do niej odpowiednich polskich rysunków i dopasowania do polskich realiów ( normy )

Dobrze byloby gdyby ktos z Was kto zna sie na rzeczy ( ja sie nie znam) spojrzal na stronke i skorygowal automatycznie przetlumaczone pojecia.
Warto by bylo tez zrobic maly tutorial jak szukac hydrantów.

O ile mapy pozwalaja znalezc miejsce, o tyle te informacje pomagaja ratowac zycie.

Podejmę się tego. Powinno być gotowe do poniedziałku.

Tu również mogę zaoferować swoją pomoc. Wykonam trochę zdjęć “poglądowych”, opiszę to wszystko.
Na początek tabliczki orientacyjne, reszta może do poniedziałku będzie gotowa.


Chciałbym was zapytać. Tagwatch dla Polski jest nieaktualny. Chciałbym wyciągnąć z bazy informacje o ilości fire_hydrant, oraz fire_station. Jest jakiś prosty sposób, najlepiej automatyczny ?? :slight_smile:

Panowie, kto z Was móglby zabrac sie za ulepszenie stronki www.openfiremap.org?

Chodzi o rysowanie na stronce na zyczenie promieni zasiegu hydrantów w zaleznosci od cisnienia roboczego oraz wizualizacje ilosci pieter oraz wejsc do budynku.

Alternatywnie - kto wie, moze nawet byloby tak lepiej - umiescic to jako layer na stronce openstreetmap.pl?

Proste jak drut a ratuje ludzkie zycie.

fire_station mamy w Polsce 819. emergency w bazie osm@trail nie występuje więc hydrantów tak nie policzymy.

Spróbuję przygotować taką mapkę jaką zrobiłem dla “historic”, jeśli oczywiście urządza.

:smiley: Dzięki, to znaczy że w ciągu tych 3 miesięcy przybyło zaledwie 50 (753 - 12.2011). Łącznie jest 499 jednostek PSP i 3841 jednostek OSP w KSRG. Do tego dochodzi kilka tysięcy jednostek poza systemem - za małych, aby być dysponowanym dalej niż w swojej gminie.

W grudniu 2011 hydrantów w bazie było 47. Teraz powinno być chyba tylko dwukrotnie więcej

Co do takiej mapki, byłoby bardzo fajnie jeśli istniałaby taka dla tagów emergency oraz dla amenity=fire_hydrant - bo podobnież jest ich kilkadziesiąt w Polsce.

Czyli mam rozumieć, że i emergency=fire_hydrant i amenity=fire_hydrant, czy emergency w ogóle dla różnych wartości.

Zaraz dostanę po uszach za wymyślanie… Czy można na początek zrobić taką wizualizację, gdzie będzie pokazywało amenity=fire_hydrant bez emergency ?? a kolejny krok to chyba wyświetlanie tagów emergency w różnych kombinacjach. np. bez fire_hydrant:type

Dzieki Marimil z góry za pomoc!

Na stronce dyskusyjnej gdzie zastanawiano sie nad taggingniem hydrantów wiekszosc ( tak na oko 60,70%) byla za uzywaniem emergency=fire_hydrant. amenity=fire_hydrant wprowadzali ludzie wczesniej, jednak zaczeto od tego odchodzic. Soft musi uwzglednic oba warianty.
Emergency uzywane jest zazwyczaj ( http://taginfo.openstreetmap.org/keys/emergency#combinations)) do:

  • hydrantów
  • telefonów
  • defibrylatorów

Niektórzy uzywaja tego przy tagowaniu dróg jako dodatkowe do service road takich jak drogi dojazdowe do szpitali, klinik, izb pogotowia

Dla amenity=fire_* mogę zrobić już dzisiaj.

Dodałem kolejną mapkę: http://z-lowicza.pl/mapy/tagi

Tak jak pisałem - jest to wyciąg z naszej bazy, czyli na razie amenity=(fire_station|fire_hydrant) :wink:

Marimil : genialne :smiley:

Trochę OT: http://ospistebna.org/2012/03/29/dfd2012/

Pozdrawiam