O ignorowaniu znaczenia dróg poprzez sztywne trzymanie się numeracji dróg

Zwracam uwagę, że np. w Poznaniu sztywne tagowanie według numeracji dróg prowadzi do tego, że 6 pasmowa, bezkolizyjna droga główna ruchu przyspieszonego Klasy i kategorie dróg publicznych w Polsce – Wikipedia, wolna encyklopedia , czyli o standardzie wyższym niż większość dróg krajowych, Krzywoustego w Poznaniu, jest oznaczona secondary Way: ‪Bolesława Krzywoustego‬ (‪304172497‬) | OpenStreetMap . Mogę się założyć, że większość ruch krajowego do Poznania po S11 kontynuuje podróż po Krzywoustego. Także na Tag:highway=primary - OpenStreetMap Wiki jest napisane: “highway=primary is also used to tag major traffic arteries and boulevards within major cities” i to jest logiczne, bo liczba użytkowników jest znacząca w skali kraju, niekoniecznie przejeżdżając duży kawałek kraju. Także główna arteria w centrum, 6 pasmowa obwodnica śródmiejska (1 rama w Poznaniu), droga główna jest oznaczona jako tertiary Roosevelta Way: ‪Franklina Roosevelta‬ (‪22883429‬) | OpenStreetMap i część 2 ramy Aleje Solidarności Way: ‪Aleje Solidarności‬ (‪275566718‬) | OpenStreetMap czyli jak dwupasmowe drogi międzyosiedlowe.

Zdaję sobie sprawę, że stosowanie numeracji dróg jest wygodną heurystyką, bo nie trzeba analizować i ideałem, byłoby oznaczenie dróg według klas technicznych, które mają umiarkowaną korelacją z numeracją, żeby mieć “jasną informację o typie drogi, o tym, w którym momencie jedziemy główną drogą, a którędy można sobie skrócić, za cenę komfortu danej kategorii”. Kierowcy wybierają drogi według czasu i komfortu przejazdu, a nie według numeracji.

Problem w tym, że informacje o klasie technicznej nie są łatwo dostępne, dla Poznania są np. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Układ_komunikacji_drogowej_Poznań.jpg który przedstawia planowaną niegdyś sieć dróg, III ramy w najbliższych dziesięcioleciach nie będzie.

Tak więc w przypadku braku informacji o klasie technicznej proponuję następującą heurystykę:

  • bezkolizyjne albo 6 pasmowe, ewentualnie ważne 4 pasmowe łączniki między nimi “major traffic arteries and boulevards within major cities” – primary,
  • 4 pasmowe - secondary " In urban environments this tag is also used to tag major boulevards and avenues, but of lesser importance than highway=primary boulevards" z Tag:highway=secondary - OpenStreetMap Wiki

A nie jest czasem możliwe że dany segment drogi ma wyższą klasę techniczną bo został przebudowany?

A przez nim i za nim jest droga tej samej istotności ale jeszcze nie przebudowana?

bezkolizyjne skrzyżowania to mogę mieć i drogi polne czy te dla pieszych

nie wiem czy to w Polce mamy, ale może być wielopasmowa porzucona droga o zerowym znaczeniu

plus, w miastach można mieć wiele pasów z powodu pasów do skrętu, podbijanie tam klasy drogi jest bez sensu


ogólnie, zakładanie że parametry tehniczne doskonale przekładają się na istotność drogi to złe założenie

już mamy źle używane highway=trunk (na ekspresówki), nie ma co tego błędu pogłębiać

3 Likes

Zaproponowałem heurystykę, która z definicji nie jest doskonała, natomiast jest lepszą informacją o typie drogi niż sztywne trzymanie się decyzji administracyjnych.

Można by tagować według większości klasy i liczby pasów na danym odcinku między skrzyżowaniami o tej samej kategorii co rozważana droga.

I żeby przeciwdziałać ewentualnym absurdom, 6 pasmowe drogi powinny być w jednej kategorii z międzyosiedlowymi? Jaki % mapujących będzie się zastanawiać, czy dać polną czy primary?

Nie twierdzę, że przekładają się doskonale, twierdzę, że przekładają się lepiej niż podpis urzędnika pod numeracją. Parametry techniczne budowanych dróg dobiera się głónie według natężenia ruchu, a większy ruch oznacza większą istotność dla większej liczby użytkowników.

Polskie ekspresówki byłyby w wielu krajach autostradami, bo różnice w porównaniu z autostradą są mniejsze niż liczba pasów ruchów, obecność pasa awaryjnego czy bezkolizyjność.

no ale to co robimy teraz to nie jest sztywne trzymanie się decyzji administracyjnych

czy ta proponowana metoda jest lepsza od obecnego systemu?

1 Like

zauważ że jeśli mamy wadliwą kategoryzacje dróg to można założyć nowy wątek, zaproponować zmiany i je uzasadnić dla konkretnego przypadku

nawet jak w późniejszej części posta proponowana zmiana zostanie odrzucona ze względu na prowadzenie do innych absurdów (w Krakowie jest drochę małych dziwnych bezkolizyjnych dróg - bo było to budowane za zaboru austriackiego by kolumny żołnierzy mogły maszerować bezkolizyjnie, patrz np. Diabelski Most w Krakowie – Wikipedia, wolna encyklopedia gdzie to zdecydowanie nie jest highway=primary)

2 Likes

My już oznaczamy klasę techniczną drogi. Na tej arterii w Poznaniu widzę odpowiednie highway:class, lanes, maxspeed i nawet accessy. Nawigacje mają wszystkie informacje żeby wiedzieć, że jest to główna droga wjazdowa. To czego póki co nie jestesmy w stanie oznaczyć tagami to rola danej drogi w siatce - i to zaznaczamy jako primary, secondary itp.
Czy ta droga powinna to byc primary? Nie wiem, nie jestem lokalsem. Potrzebowałbym informacji jaką ona funkcję pełni w siatce dróg. Czy to tylko droga wjazdowa czy jest też używana w tranzycie, np między miastami? I czy chcemy żeby nawigacje “pchały” tam kierowców, którzy wcale do Poznania nie chcą jechać?

4 Likes

Jest jaśniejszą informację o typie drogi, o tym, w którym momencie jedziemy główną drogą, a którędy można sobie skrócić, za cenę komfortu danej kategorii.

Zasady są wadliwe, dlatego proponuję ujednolicenie z wersją angielską wiki. Skąd to przywiązanie do tranzytu się wzięło? Tego nie ma na angielskiej Tag:highway=primary - OpenStreetMap Wiki ani, że między miastami dla secondary Tag:highway=secondary - OpenStreetMap Wiki Nie rozumiem skąd pomysł, żeby główna droga w kraju musiała być tranzytowa, a droga o klasie wyższej niż większość dróg krajowych, łączącą krajową sieć drogową z jednym głównych celów transportowych w kraju była secondary.

Czy chcemy, żeby nawigacje, albo wzrok na OSM, pchały kierowców z 6 pasmowych obwodnic śródmiejskich na 2 pasmowe międzyosiedlowe? To w końcu nawigacje nie potrzebują kategorii i mają wystarczające dane, czy też nie? Porządna nawigacja nie będzie pchała tranzytu, jeśli jest dobra alternatywa, bo dalsza część trasy tranzytowej ma gorsze tagi. W open sourcowym BRouterze w profilu “samchód szybko” obecność świateł zmniejsza priorytet drogi i kategoria Krzywoustego w Poznaniu nie gra tu roli: z lokalizacji bliższej centrum niż autostrady liczy trasę na A2 i S11 BRouter web client . Można też zmodyfikować skrypt dodając koszt drogi za każde światła, albo użyć unikania miast (większe koszty drogi im większe miasto), co jest opcją do zaznaczenia w profilu “rower trekingowy”.

Nie jesteśmy i będziemy w stanie doskonale ocenić roli, bo ocena z definicji jest subiektywna, więc będą rozbieżności i konflikty. Funkcja zależy od obiektywnych parametrów technicznych i lepsze drogi kanalizują ruch.
Ja widzę kategorię drogi jako zbiorcze podsumowanie parametrów drogi, żeby uniknąć rozterek, czy polna droga powinna być polną, czy może primary.

ale nie mamy takiego problemu (to propozycja dawania primary bezkolizyjnym drogom polnym ma ten problem)

czy na pewno usiłujesz rozwiązać problem który teraz istnieje? Nie ma problemu z tym by DW by DK miały highway=service czy highway=track i jest to stosowane teraz gdzie to jest odpowiadające rzeczywistości.

1 Like

Ale czy ta proponowana metoda jest lepsza od obecnego systemu?

Bo obstawiam że w wyniku takich zmian nie byłoby nijak ciągłości ważności drogi co jest bez sensu.

Napiszę jeszcze raz, ale inaczej: czemu ważność drogi miałaby być nieciągła, jeśli może być wymóg zachowania ciągłości? Wtedy o kategorii decydowałyby parametry większości trasy między skrzyżowaniami z tą wyższą kategorią, czyli przy podwyższeniu do primary między skrzyżowaniami z innymi primary. Ewentualnie wymóg łączności z jednej strony, a z drugiej skrzyżowanie z kategorią jeden stopień niżej, czyli tak BRouter web client albo tak BRouter web client . Ikona tabeli po prawej wyświetla tagi odcinków, które profil może uwzględniać.

Odpowiedź na pytanie, czy wyróżnianie głównych arterii w dużych miastach poprzez uwzględnienie parametrów technicznych bez potrzeby krajowej i wojewódzkiej analizy tranzytowej jest lepsze czy gorsze, zależy od uznania czemu i komu ma służyć OSM.

bo tak by było z proponowaną metodą?

Potrafisz sobie wyobrazić, że ludzie w trakcie dyskusji mogą uszczegółowić albo zmodyfikować swoje propozycje?

Z

dalej możesz mieć strzępy drogi wysokiej klasy niełączące się w całość, tyle że strzęp będzie się zaczynał/kończył na skrzyżowaniu

plus mnóstwo dróg primary które nijak na to nie zasługują z powodu bezkolizyjności ( OpenStreetMap to następny przykład z Krakowa)

1 Like

Weissa to jest bardziej przykład łącznic węzła, niż drogi bezkolizyjnej. Droga bezkolizyjna to ta, która nie ma, uwaga, liczba mnoga, skrzyżowań, więc znacznie dłuższa niż 1 węzeł, a nie podrzędna droga, której trafi się węzeł z główniejszą drogą.

Według tabeli Pl:Highway link - OpenStreetMap Wiki Weissa na węźle powinna być primary_link

Jeśli zna się dane miejsce to łatwo da się określić ich rolę. Gdybyś się mnie spytał jaką rolę pełni ulica Zakopiańska w Krakowie (Way: ‪Zakopiańska‬ (‪156875210‬) | OpenStreetMap) odpowiedziałbym ci “Kraków ma niedokończoną obwodnicę autostradową, więc wciąż większość tranzytu północ-południe prowadzi przez miasto”. Podaję ten przykład specjalnie - zauważ, że ta droga nie jest krajowa ani wojewódzka, mało tego, krzyżuje się z Trasą Łagiewnicką która jest lepszej jakości drogą (i jednocześnie mniejszej kategorii).
Problemy z kategoriami czasem się zdarzają, zwłaszcza jak mamy kilka dróg podobnej jakości na tej samej trasie (albo gdy ktoś próbuje oznaczać kategorie wg zasad które nie istnieją - to dość częste), jednak w większości przypadków sprawa jest dość jasna.
Żeby zrozumieć propozycję lepiej - rozumiem że chodzi o to żeby dobrać kategorie dróg tylko wg klasy technicznej. Więc w Poznaniu oznaczałoby to, że obwodica śródmiejska stałaby się primary, ale DK92 secondary (lub nawet miejscami tertiary)? W którym miejscu urwałbyś więc DK92? Próbuję sobie wyobrazić efekt końcowy.

2 Likes

A jak będzie ukończona obwodnica i ruch spadnie, powiedzmy o 20 %, bo więcej miejscowych będzie z niej korzystać, to powinna być tertiary?

Podaję ten przykład specjalnie - zauważ, że ta droga nie jest krajowa ani wojewódzka, mało tego, krzyżuje się z Trasą Łagiewnicką która jest lepszej jakości drogą (i jednocześnie mniejszej kategorii).
Problemy z kategoriami czasem się zdarzają, zwłaszcza jak mamy kilka dróg podobnej jakości na tej samej trasie (albo gdy ktoś próbuje oznaczać kategorie wg zasad które nie istnieją - to dość częste), jednak w większości przypadków sprawa jest dość jasna.

Zależy jak wysoko mapujący cenią sobie rolę tranzytu. Według standardów poznańskich nie byłoby primary w centrum Krakowa.
Poproszę o jasną odpowiedź, czy 6 pasmowa obwodnica śródmiejska jest tej samej kategorii co 2 pasmowa międzyosiedlowa?

Żeby zrozumieć propozycję lepiej - rozumiem że chodzi o to żeby dobrać kategorie dróg tylko wg klasy technicznej. Więc w Poznaniu oznaczałoby to, że obwodica śródmiejska stałaby się primary, ale DK92 secondary (lub nawet miejscami tertiary)? W którym miejscu urwałbyś więc DK92? Próbuję sobie wyobrazić efekt końcowy.

Nie ma łatwo dostępnej informacji o klasie technicznej, więc numeracja powinna być punktem wyjścia. 2 pasmowe odcinki DK 92 są takie jak większość DK, więc nie widzę powodów do obniżania klasy. II ramę i Głogowską BRouter web client zrobiłbym primary, ale nie upieram się, że całą, bo są długie części 4 pasmowe.

I ramę jako secondary BRouter web client

Prawdopodobnie większość obecnych primary w Krakowie zmieni się w secondary, ale będziemy myśleć jak się zbuduje. Na pewno będą większe zmiany, bo zawsze są.

W zależności od miejsca. Jak sam zauważyłeś, w Poznaniu 2 pasmowa droga jest primary i nie planujesz tego zmieniać. W wielu miejscach w Polsce dwupasmowa droga będzie najlepszą drogą. Jak jest w Poznaniu? Zdecyduj sam.

Nie rozumiem tej części. Chcesz odłączyć klasyfikację osm od znaczenia dróg, ale jednocześnie chcesz zostawić DK92 primary tylko dlatego że jest droga krajową? Jest o wiele niższej jakości od reszty dróg w Poznaniu, więc o co chodzi? Drogi krajowe mają kategorie GP lub G (są fragmenty Z) i w miastach często nie są tymi najważniejszymi i najlepszymi drogami (patrz Bytom), więc ja już nie wiem co proponujesz.

1 Like

W jakim miejscu, poza OSM, są to drogi tej samej kategorii, czy to pod względem funkcjonalnym a może technicznym? Co do tego ma primary, która ma mniejszościowy odcinek 2 pasmowy? Ciekawy byłem, co powie podsumowywacz wiedzy ChatGPT

To, co ja bym chciał, a to, co uważam, za najbardziej możliwe do realizacji, czy to z powodu dostępności danych, czy poglądów i przyzwyczajeń innych ludzi, to nie jest to samo. Numeracja dróg jest wygodną heurystyką i z racji powszechności jest dobrym punktem wyjścia. Zgoda? Numeracja jest tak wygodna, że dla niektórych jest punktem końcowym. Jeśli droga secondary i poniżej, jest wyższej klasy technicznej, niż przeciętna tej kategorii to z racji kanalizowania ruchu jest ważniejsza. Zgoda? Więc powinna mieć ważniejszą kategorię, niż to wynika z numeracji, bo zmniejsza dysproporcje między znaczeniem a klasyfikacją OSM.

Mniejszościowy? Dwupasmowa jest cała Lutycka, ok 7 km. Trzypasmowa Krzywoustego którą chcesz podnieść jest podobnej długości…

Rozumiem co chcesz przekazać, i powtrzam, nie zabraniam ci tego odcinka podnieść do primary. Musisz tylko wytłumaczyć jaką rolę ma ten odcinek i można podnosić. Nie potrzeba zmiany reguł.

Ty mi nie zabraniasz, ale kaskadowa deklasacja dróg w Poznaniu jest motywowana zmniejszoną rolą tranzytu, która jak byk stoi w polskich zasadach.
Uważasz, zapisy o wyróżnianiu głównych arterii w większych miastach za szkodliwe?
Może mi ktoś wytłumaczyć, jaka jest wartość dodatnia wymogu roli tranzytu dla primary, dlaczego nie wystarczy znaczący cel, czy źródło w skali kraju?