Numeracja oddziałów leśnych

Czy są jakieś plany wdrożenia do OSM numeracji oddziałów leśnych ?
Ewentualnie czy jest gdzieś dostępna jakaś nakładka na osmapa dla garmina w postaci pliku .img z numeracją oddziałów leśnych ?

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:
Krzysztof

FWIW, historyczne informacje w tym temacie:

Coś jeszcze ciekawego było, ale nie umiem znaleźć.

Generalnie granice oddziałów nie są oznaczone w terenie, co sprawia że nie ma wielkiego zainteresowania ich dodawaniem i utrzymywaniem.
Nie znam schematu tagowania dla słupków, może do nich łatwiej byłoby dodać numery oddziałów po każdej ze stron.

Planów wdrożenia nie ma i pewnie tak jak np. ze strefami Zanocuj w Lesie - nie ma co się ich spodziewać w najbliższym czasie. Są inne miejsca gdzie można znaleźć takie dane bez obaw o aktualność.

Jak ktoś takie dane potrzebuje to pewnie najlepiej wziąć co lasy udostępniają i połączyć z tym co w OSM w swoim zakresie

Jest historic=boundary_stone, np. n8180069667 i n8736545738.

Jeśli jest wciąż używany, to raczej man_made=boundary_marker / man_made=boundary_stone

I widzę że są pojedyncze użycia dla boundary_stone:east=* itd. Nie wiem czy to najlepszy schemat, ale już gdzieś występuje.

1 Like

Hej!
Ogólnie jest dostępny Bank Danych o Lasach pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Jak się tam zagłębi to jeszcze można znaleźć nakładkę “Zanocuj w lesie”.

Jeszcze można poprosić o SHP wszystkich nadleśnictw (ale niestety trzeba każde nadleśnictwo z osobna pobierać z linka) https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie

Mam nadzieję, że jakoś ta informacja się przyda do rozwiązania problemu.

Trochę odgrzewając temat: przypuszczam, że oddziałów leśnych już nikt do OSM nie będzie importował. Część udało się zaimportować dawno temu, a było to przed powstaniem portalu BDoL i ogólnej dostępność danych, ale odkąd Lasy Państwowe udostępniają dane, to chyba nie ma takiej potrzeby.

Wbrew temu co pisze @kubahahaha granice oddziałów leśnych są oznaczone w terenie, właśnie przy pomocy słupków granicznych z numeracją tychże oddziałów :).

Mój sposób na lasy: na podkładzie z OSM nanieść numerację oddziałów bazując na danych z LP. Linki: jak utworzyć tabelę w bazie, jak pobrać poszczególne dane i do tej bazy załadować, oraz jak przygotować widok, który można użyć w QGISie.

Pozdrawiam,
Grzesiek

1 Like

Niektóre Nadleśnictwa stawiają nawet tablice informacyjne w jaki sposób czytać i nawigować po tych słupkach. :slightly_smiling_face:

2 Likes