Cześć, macie może jeszcze jakieś propozycje ciekawostek o adresach w Polsce?
Chciałem dopisać taką listę do Wiki, a może ktoś może podać więcej przykładów.
Są też takie miejsca jak np. Pyskowice, gdzie ukośnik występujący w nr „budynku” ma inne znaczenie, i wtedy zapis 3/5/7 oznacza budynek/klatkę/mieszkanie
W adresie budynku wielorodzinnego pierwszy człon jednoznacznie wskazuje bramę:
nie. Praktykuje się (praktykowało?), że liczba jest przypisana do całego, wieloklatkowego budynku:
Mnie by ciekawiło czy to naprawdę tak wygląda, czy to może błąd w danych. W okolicy widzę budynki z wielką i małą literą, ale litery są różne. Na przykład jest Zahajkowska 36d i zaraz obok 36E i 36F, ale nie widzę 36D z dużym D. Podobnie Zahajkowska 35b pomiędzy 35A i 35C, ale 35B nie ma.
Ja mam pytanie może nie na temat, ale na wiki nie jest to wprost opisane. A mianowicie jak powinniśmy tagować numery mieszkań? Czyli np. adres ul. Piłsudskiego 5a/10 powinno być addr:housenumber=5a/10, addr:housenumber=5a + addr:unit=10, addr:housenumber=5a + addr:door=10, czy jeszcze coś innego?
Ja bym niechlujstwo obstawiał. Rozróżnienie wielkości liter nie powinno mieć miejsca, chociażby z tego powodu, że w wielu miejscach jest obowiązek wypełniania danych wielkimi literami.
Kolejna niespodzianka - adresy po obydwu stronach tej samej ulicy mają tę samą nazwę.
Gminy się nie dogadały, w związku z czym każda nadała jej inną nazwę…
Zasadniczo według obowiązującego od 2021 roku ministerialnego rozporządzenia (paragraf 6) wszędzie powinno się używać jedynie wielkich liter (wyłączając litery I, O, Q).
Niemniej jednak w wielu miejscach wciąż funkcjonują jeszcze stare adresy, w tym te pisane małą literą, co nadal w myśl rozporządzenia jest dopuszczalne, o ile “zapewniają unikalność adresów i ich czytelną identyfikację w terenie” (paragraf 12).
(no i, na szczęście już nieaktualne, pytanie bonusowe – czy mieszkając pod adresem w gminie covidowo-zielonej wolno wyjść z domu, jeśli ulica przy której się mieszka jest w gminie covidowo-czerwonej? bo tak tam właśnie było )
Ja byłem zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że w innych częściach Polski każda klatka ma inny numer domu. Więc nie zakładajmy z góry, w którą stronę może paść błędne założenie
To nie jest błąd w danych, byłem tam kiedyś (w jednym z takich adresów w tej gminie) i rozmawiałem z mieszkańcami. Oba adresy które wtedy odwiedziłem to były zwykle domy mieszkalne.
Numer mieszkania wpisujemy do addr:door=* - najczęściej widuję tak wypełnione adresy dla niektórych POI. addr:unit - nie do końca wiem jakie ma znaczenie w Polsce, może to właśnie powinna być brama/klatka schodowa?
A to ciekawe. Jeśli podajemy jako przykład nietypowych danych, to może warto dodać note do tych budynków z informacją, że adres był rzeczywiście potwierdzony na oględzinach na miejscu? Bo obecnie jest tylko source:addr=mmiedzyrzecpodlaski.e-mapa.net.
Trochę bym się zdziwił. Jak dla mnie addr:unit odnosi się do jednego lokalu, a w klatce jest kilka-kilkanaście.
(W praktyce znanej mi przynajmniej z USA i Kanady addr:unit jest prawie zawsze używany do tagowania numeru biura albo lokalu w budynku. Wygląda to jak na przykład Node: Pizza Wilczyzza (10300620326) | OpenStreetMap i inne w tym budynku. Jeśli dobrze rozumiem polskie lokale często takiego numeru nie mają albo nie używają publicznie (jak również np. niemieckie), ale używanie unit do tagowania wejść nie wydaje mi się dobrym pomysłem.)
Przyznaję się do autorstwa i też zastanawiałem się czy wybrać unit czy door. Przy porównaniu obu opisów wywnioskowałem, że door odnosi się bardziej do pokoju w urzędzie lub hotelu (część czegoś większego) a unit stanowi niezależną część (jak lokal usługowy w parterze)
W tym przypadku jest też inna nieoczywista rzecz - budynek ma przypisane 2 adresy. Mieszkania na górze mają adres Grupy AK “Krybar” 1 (wejście na klatki od strony patio, a główne wejście na osiedle od Grupy AK “Krybar”) a lokale usługowe Batalionu AK “Bałtyk” 9 (wejście do lokali od strony ulicy Batalionu AK “Bałtyk”)