Nazwy ulic w powiecie choszczeńskim

Proszę o cofnięcie edycji nazw ulic w powiecie choszczeńskim, które były ręcznie poprawiane i weryfikowane z urzędami. Dane są weryfikowane od dłuższego czasu przez kilku ludzi i zmieniane ręcznie i prosiłbym o nie grzebanie w nich jeśli nie mają błędów. Jeśli jest ulica Bolesława Chrobrego to w osm jest Bolesława Chrobrego jeśli jest natomiast ulica Wyspiańskiego to w osm jest tak samo i proszę nie dopisywać imienia którego nigdzie nie ma. Proszę nie wprowadzać zamieszania.

To nie jest wprowadzanie zamieszania.
Temat ten był omawiany wcześniej wielokrotnie na tym forum.
Dlatego proszę o zapoznanie się z nim wcześniej, zanim wrócimy do tego tematu.

Osobiście zacząłem wątek “Głosowanie nad propozycją” aby ten temat zamknąć.

Nie po to robiliśmy poprawne nazwy przez długi czas żeby teraz ktoś w kilka minut to popsuł. Starostwo i gminy udostępniły dane z poprawnymi nazwami i oczekujemy że będziemy mieli możliwość korzystania z nich.

Mamy przyjętą konwencję że nazwy w OSM piszemy pełne i ortograficzne, a urzędnicze wpadają do teryt:name.
Więcej na temat:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce#Nazewnictwo_ulic

Czy dodanie imion do nazw ulic powoduje, że nie możecie korzystać z tych danych? Adresy się nie wyszukują czy jak? Wydaje mi się, że to niczego nie zmienia, bo np. nominatim sobie radzi, przykład: http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Sienkiewicza+14%2C+Choszczno
Nie wiem z czego korzystacie, ale może trzeba wyszukiwarkę poprawić?

Owszem, mógłbym cofnąć swoje zmiany, tylko nie wiem czy ma to sens. Jak już koledzy wspomnieli, w OSM dodajemy nazwy z imionami i prędzej czy później ktoś to zmieniłby. Ten schemat nazewnictwa istnieje w OSM co najmniej od 2008 roku i nie zanosi się na jego zmianę.

Sorki ale nie zmieściło się z imieniem. Dodanie imion jest zbędne i nieprawdziwe.

Jednym zbędne, innym nie.
Niemniej można miec ciastko (name) i zjeść ciastko (teryt:name) więc wszyscy powinni być zadowoleni.

Warto się trzymac zasad i mieć jakąś spójność w bazie. To tak jak nazywanie ulic samymi wielkimi literami. Można? Można, ale potem dziwnie wygląda i jest niespójne - z czasem na pewno ktoś poprawi

Mapa ma odwzorowywać rzeczywistość.

Idźmy więc dalej:

co_jest_na_tabliczce:name
i
co_mieszkańcy_mają_w_dowodach:name

Dokładnie.
W rzeczywistości to ulica jest imienia jakieś osoby, a nie błednie (ortograficznie/tytularnie) wykreowanej przez urzędników. Od urzędniczej informacji jest teryt.

Alez prosze Cię bardzo. Byle nie do name.

to łatwiej osm:name stworzyć i tam dodać do ulicy Reja imię czy co komu się podoba
name powinno być zgodne z rzeczywistością a nie z tym co jest w Teryt na tabliczkach czy w innych rzeczach. Wszędzie można to zmienić i tak jest to robione w moim powiecie. UM raczej nie zmieni nazwy z Reja na Mikołaja Reja bo jest to zbędne. Jeśli do OSM mają się przekonywać urzędy to na pewno nie tędy droga. Proszę o zmianę adresów wprowadzonych i weryfikowanych przez nas na poprawne. Może skracanie nazw ulic ma jakiś sens ale wydłużanie o imię jest nieporozumieniem.

Dzido,
Mam pytanie.
Dlaczego jest Ci tak ciężko zaakceptować ustalenia większości danej społeczności, a taką jest OSM.
Zauważ, że władza lokalna nie jest nadrzędna dla OSM.
To społeczność kreuje rzeczywistość a nie władza.
Tak więc, dalsza dyskusja jest bezcelowa.

PS. Nie wiem, czy jest Ci wiadomo, że do Geoportalu były zgłaszane błędy a oni później nanosili poprawki.

Jeżeli już tak idealistycznie podchodzimy, to przypominam, że nazwy ulic pojawiają się w wyniku aktu demokracji - uchwały stosownej reprezentacji lokalnej społeczności.
Tutaj pojawia się szeryf z wystającym z jednej kabury dobrze naoliwionym Bingiem, w drugiej gotów do akcji SQL i woła:

  • Ja wiem jak Mickiewicz miał na imię!

Ale bez żartów. Urzędnicza rzeczywistość nas otacza i nic na to nie poradzimy.
Jeżeli Zbyszek dodaje imona, to przecież mógłby wrzucić poprzednią nazwę do postulowanego w wiki teryt:name.
Możę to zrobi, może nie. Na razie jednak tylko sfałszował w niektórych miejscach dane.

Hmm, jesli mam dajmy na to jakas nawigacje i jest ona sprytna, to z katalogu nazwisk szuka Reja Mikolaja lub Mikolaja Reja. To robia te sprytniejsze. Te glupsze nie. Dla tych glupszych, a jest ich sporo na rynku, trzeba wprowadzic sorting_name Reja_Mikolaja jesli juz tak dzialamy. Inaczej takie zmiany moga (oprócz mówienia sobie per Pan na Forum) takze do trudnosci w znalezieniu celu.

W Toruniu jest ulica PCK. Navteq uzywa dla niej dwóch form, Niektóre tabliczki przy ulicy maja PCK, inne Polskiego Czerwonego Krzyza.
W sumie faktycznie - po to mamy official_name by go uzywac.

Moi drodzy, proponuje zakopac miecze. Definicja na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Name ladnie pokazuje co jest co. Zazwyczaj official jest dluzsze, co podaje przyklad z Wiki, skoro jednak w tym przypadku jest odwrotnie, to faktycznie powinnismy trzymac sie regul. Dobry ton w OSM nakazuje tez jednak, by poinformowac ludzi na danym terenie jesli wprowadza sie wiele zmian majacych jeden i ten sam powód, dlaczego sie te zmiany wprowadza. Jak zmieniam jedna rzecz, to sie w to nie bawie, bo 95% czasu jaki mam na mapowanie spedzil bym na mailowaniu, jednak jesli zmian jest wiecej, to informowanie ma sens - chocby po to, by przekazywac posiadana wiedze.

Z pozdrowieniami,
Marek

Co do nazewnictwa ulic mam takie spostrzeżenie z praktyki. Przejeżdżam przez miejscowość Syców, jadę główną ulicą szukam ulicy Mickiewicza - główna ulica miasta i co się okazuje - Osmand tej ulicy nie znajduje. Patrzę teraz na mapę i rzeczywiście zamiast Mickiewicza jest ulica Rudy??? Skąd ona się tam wzięła? Wnikam głębiej i okazuje się że w Sycowie prosta droga zmienia nazewnictwo z Wolności, na Jana Pawła, na Mickiewicza, na Kaliską, a poza tym jest duży bałagan w ulicach w Sycowie.
Rzeczywiście potocznie używamy nazw krótkich - zamiast Kardynała Wyszyńskiego - tylko samo Wyszyńskiego, ale jeśli tagowane umożliwia zadeklarowanie dwóch nazw to nie ma problemu.
Ale pytanie mam też następujące. W Sycowie jest ulica 15-lecia i takie nazewnictwo jest na mapie nokii targeo, a OSM jest piętnastolecia. Którą wersję przyjąć?

Jeśli ktoś ma ochotę na porządki w Sycowie zapraszam.

Myślę, że alt_name jako alternatywna nazwa

Wracając do tematu Choszczna to jeśli teryt jest inny niż urzędowa nazwa to mamy jeszcze official_name, z którego możemy skorzystać. Wygenerować mapę, w której priorytetem jest official_name to też nie jest problem.

Dyskusja i raban nad imionami jest całkiem pozbawiona sensu. Chciałbym zauważyć, że nazwa ulicy to nie nazwa własna, a nadanie patrona tej ulicy.

Różnica jest taka, że w nazwie własnej może być cokolwiek, w tym nazwisko lub charakterystyczne inicjały. Wówczas prawdopodobnie nazwy ulic brzmiałyby np: (ulica) Stanisław Wyspiański. Natomiast patron, czyli człowiek, zawsze ma imię i nazwisko. Dlatego nazwa brzmi “(ulica) Stanisława Wyspiańskiego”, a to i tak jest skrót od “(ulica) imienia Stanisława Wyspiańskiego”. I to nie jest żadne wynaturzenie, że podajemy w nazwie ulicy podstawową formę identyfikacji człowieka, czyli imię + nazwisko. Jeśli ktoś tego nie rozumie, proponuję cofnąć się do podstawówki. Poza tym na świecie jest tylu ludzi, że bez problemu można znaleźć zasłużone dla kultury osoby o tych samych nazwiskach (tutaj także wystarczy odrobina elementarnej wiedzy ze szkoły). A urzędasy zawsze będę kreować własną rzeczywistość, wykreowały nawet swoją własną nowomowę, której przeciętni ludzie jednak nie używają, więc nie ma powodu, by poddawać się tym samym halucynacjom, co oni.

Poprawiając, można nie wiedzieć co jest w TERYT (czy ktoś tylko niechlujnie nazwał ulicę, czy to niechlujstwo w TERYCie). Być może jest to powód aby nie poprawiać.
Psucie danych to by było jakby mieszał w teryt:name.

+1 wcześniej czy później przyjdzie osoba, która będzie myślała, że robi dobrą robotę poprawiając nazwy ulic, dlatego teryt:name i official_name powinno dac takiej osobie do myślenia.