Poniewaz jest to powtarzajacy sie watek (najczesciej odnoszacy sie do niemieckich stron), to dalem taki generyczny tytul. Jednoczesnie moze nie warto wszystkich wyliczac, ale nie moglem nie wspomniec
Niemiecka strona pornograficzna/serwis randkowy przeszedl na mapy z OSM, tutaj odpowiedni watek. Trwa dyskusja o licencji
A przy okazji. Może ktoś ma i byłby skłonny udostępnić jakiś fajny dopracowany wzór/szablon pisma do Urzędu czy innej Instytucji z propozycją przejścia z mapy Google na OSM. Chodzi o kilka zdań mądrego uzasadnienia.
O przejsciu Foursquare na OSM powiedzieli nawet w TV.
Dzisiaj Apple przeszedl z Google na OSM w mapach w programie iPhoto – dostarczany fabrycznie na Macach, iPadach, iPhone’ach itp. Dosyc ladny rendering ale uzywa danych ocenionych na stan z kwietnia 2010. (Nie wszedzie sa dane z OSM, w niektorych miejscach uzywa innych zrodel)
Może ktoś mi zarzuci defetyzm, ale uważam, że nie ma sensu. Gdy ktoś już osadził na stronie mapkę z Googla to ona tam będzie dopóki strona nie padnie albo nie będzie trzeba zapłacić. Szczególnie dotyczy to urzędów, bo one nie widzą interesu, by zmieniać coś co działa, a informatyk przyjeżdża na jedną godzinę raz w tygodniu (przykład z urzędu gminy)
Jeśli jednak chcesz to po prostu złóż kilka zgrabnych zdań wymieniając zalety OSM:
dokładność
aktualność
darmowość
brak dziwnych obwarowań licencyjnych (np. map z Googla nie wolno drukować)
Wczoraj nawet rozmawialiśmy o tym na IRC, że brakuje atrybucji dla tych map. Swoją drogą te mapy są śmieszne - nie da się ich odpowiednio przybliżyć, by obejrzeć szczegóły (chociaż i tak poznaję swoją robotę), poza tym miejscowości (w PL) wzięte są chyba z GeoNames (inaczej mówiąc ich lokalizacja jest mało dokładna i nazwy często błędne).
Te mapy sa na potrzeby jednego programu i z tego co slyszalem sa prerenderowane, wiec bez sensu bylyby wieksze powiekszenia. Ale sam styl jest prosty i mi sie podoba.
Miejscowosci nie sa z OSM, nie tylko w Polsce. Np. Madryt, gdzie akurat jestem, renderuje sie z potoczna nazwa, ktora ktos moglby dodac do mapy raczej jako dowcip.
Woda chyba tez nie pochodzi z OSM, bo Port Praski w Warszawie renderuje sie jako obszary zielone
EDIT: OSM jest na slashdot’cie dzisiaj blog fundacji mial juz 36000 odwiedzin (normalnie ok 130 dziennie). Strona switch2osm.org (wordpress) juz padla pod wplywem efektu slashdotowego.
Widac newsy o Apple maja tez wplyw na Polske, bo mamy dzisiaj juz 10 nowych mapowiczow (srednia dzienna to 4 z hakiem). Chyba ze to te warsztaty w Rybniku – ale rejestracje nie byly skoordynowane czasowo
Generalnie nalezy cieszyc sie ze stosowania OSM przez Apple. Rozmawialem z Apple na ten temat jeszcze na poczatku 2010 r., wiec ciesze sie, ze cos z tego wyszlo, jakkolwiek nie jest elegancko z ich strony ze “zapomnieli” w stópce napisac o OSM. Warto by bylo takze z Polski napisac do przedstawicieli Apple na ten temat…
SA nowe uwagi na temat Apple: http://512pixels.net/iphoto-for-ios-not-using-google-maps/
Pojawilo sie w kregach fachowych przypuszczenie ze centrala Appla mogla nie do konca miec orientacje (akurat w to wcale nie wierze) skad pochodza mapy.
Apple kupil, jak w artykue pisza, kilka firm zajmujacych sie mapowaniem i one przygotowywaly mapy. Podejrzewam ze centrala chce na nich zrzucic niewygodny dla siebie medialnie fakt uzycia ( bez poinformowania o tym) map OSM.
W OSM tez sa od poczatku takie podejrzenia, ze za kilka dni Apple przelaczy sie na jeszcze inne mapy, a OSM uzyl, bo potrzebowal czegos przed deadlinem, i akurat bylo na dysku jednej z tych firm ktore kiedys kupil
Ale nadal przybywa nowych mapowiczow w podwyzszonym tempie. Na stronie http://mike.teczno.com/notes/nice-problem.html sa linki do wiekszosci serwisow newsowych, w ktorych pojawila sie ta informacja, a troche ich jest.
Co ciekawe: w dokumentacji GEO-SYSTEM widać na mapach adnotacje, że dane sa z OSM (http://igeomap.pl/info/e_mapa.pdf )
a ta sama mapa “w naturze” (http://drawski.e-mapa.net/) jest już bez żadnej informacji (dopiero jak się wejdzie w warstwy jest tylko sama nazwa OSM ale bez licencji).
Atrybucja pojawia się, ale dopiero od z11. Oczywiście powinna pojawiać się zawsze, jeśli są wyświetlane jakieś dane z OSM, a nie tylko od jakiegoś poziomu przybliżenia.