Mapa topograficzna, warstwa josm

wiecie może czy da radę podłożyć w josm mape z numerami bloków, tak jak na screenie
prosił bym o linka wms z instrukcją :x

A może jest gdzieś na stronie lista serverów z dokładymi opisami warstw?
Na geoportalu czasami nie działają i mam problem z rozszyfrowaniem.

A zgodę od geoportalu na piśmie dostałeś? :sunglasses:
Stowarzyszenie OSM Polska wraz z UMP wystąpiło o takową ale ze stronu GUGiK póki co brak odpowiedzi …

Chcę tylko sprawdzić jak to działa :x

Jeśli nie geoportal to może gdzieś indziej są numery budynków, np. eniro :x

Jeśli patrzysz na to tak by dochować praw autorskich to w zasadzie odpadają wszystkie serwisy firm komercyjnych.
Eniro/Pf - w stopce na dole po prawej masz copyright
Podobnie jest dla mapgo/emapi/targeo. Tu nie ma szans na pozyskanie danych. Firmy komercyjne nie po to wydały kasę na ich zdobycie by teraz oddawać swojej potencjalnej konkurencji za friko.

Z Geoportalem i stronami informacji przestrzennej prowadzonymi przez gminy sytuacja jest nieco inna. Bo choć w większości przypadków odmówią to pojawia się pytanie czy mogą.
Po pierwsze jest to (w moim odczuciu) informacja publiczna czyli do użytku niekomercyjnego powinna być udostępniona. Jednak po drugie przygotowanie takich informacji choć obligatoryjne to jeszcze nie jest a dopiero będzie. Wiec sprawa nie jest prosta ale kierunek jedynie ten.

Chcąc działać racjonalnie należałoby dociągnąć obecny wątek z GUGiK’iem do końca (choć lekko nie będzie) i dopiero potem pozyskiwac dane i to niekoniecznie ręcznie.

OSM to jak najbardziej użytek komercyjny.

UMP także :slight_smile:

Oczywiście i w obu przypadkach nie mamy prawa mówić że dane są do wykorzystania niekomercyjnego.

Pojawiają się uśmieszki, ale na serio, Miszka ma racje.
Ani licencja UMP, ani OSM nie wymaga użytku niekomercyjnego.

To że sobie rysujemy niekomercyjnie nie ma wiele wspólnego z tym, jak mapa będzie później używana.

I tym sposobem rozpoczynacie dyskuje o licencji a nie czy da się i jak to zrobić by taka mapa jak na scerenie pokazała się na warstwie w JOSM :smiley:

No właśnie. Tak to już jest, że na forach, w ramach relaksu, najłatwiej pisać nie na temat. :slight_smile:

Podejrzewam, że to jest tak, że nikt nie chce powiedzieć jak to zrobić, bo chcemy uniknąć zarzutów o ułatwianie kopiowania z nielegalnych źródeł.
Tę warstwę o którą pytasz powinno się dać podpiąć przez WMS w JOSM, ale adres musisz sobie sam wydumać lub znaleźć.

Szukania daleko nie ma, bo portale branżowe robią spisy, np. http://geoforum.pl/?menu=47099,47120&page=note_tree&link=geodane-geodane

za ostatniego linka wielkie dzięki, jest tam kilka fajnych adresów :slight_smile:

http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_budynki_bdot_2010/request.aspx

Rozumiem o co chodzi, ale to chyba nie jest najlepsze sformułowanie. Jak Geoportal jest nielegalnym źródłem, to gdzie jest prokurator? :wink:

Zibiemu chodziło raczej o to, że istnieją inne metody na przeglądanie BDOT, niż jako WMS w JOSM. Jedynym sensownym zastosowaniem WMSów w JOSM jest edycja danych. A kopiowanie danych BDOT jest niezgodne z licencją projektu OSM.

No jasne, że istnieją inne sposoby, ale pytanie było akurat o ten konkretny. I nie wiem czy jedynym zastosowaniem jest edycja (w sensie kopiowanie/przerysowywanie?) - można sobie podpiąć np. w celach weryfikacyjnych, żeby zobaczyć czy numer, który dana osoba dała jakiemuś budynkowi zgadza się z oficjalnym rejestrem albo czy w danej okolicy nie brakuje budynków - a to chyba jak najbardziej jest zgodne z licencją.

Jak już piszemy tu tak na serio, to to jak mapa będzie później używana nie ma związku z tym, że my rysujemy ją niekomercyjnie.
Prośba więc jest zgodnie ze stanem faktycznym o zastosowanie w celach niekomercyjnych, natomiast żeby móc to opublikować na CC-By-SA czy ODbL zgoda nie powinna wykluczać zastosowań komercyjnych - bo CC-By-SA czy ODbL jej nie wykluczają (ale już można byłoby zapewne opublikować na CC-By-NC-SA).
Odróżnia nas to od firm typu X, Y czy Z, których zgoda też powinna zakładać wykorzystanie niekomercyjne, ale do tego sam wniosek składany jest w celach czysto komercyjnych, a więc nastawiony jest na czysty zysk z pozyskanych danych.
Pozdrawiam,

m_k
znam znam
przesunięcia i sposób pokazywania tych warstw to tragedia :smiley:

Czy w chwili obecnej gdy sytuacja dotycząca Geoportalu się zmieniła jest to już legalne?

Nie. Tylko orto (zdjęcia sat)