Mapa AED (defibrylatory) drobna nakładka tematyczna, dla Polski.

Silna grupa pod wezwaniem popełniła coś takiego https://aed.openstreetmap.org.pl/#map=6/52/20 zanim pójdzie w świat proszę o uwagi. Przy pomocy tej mapki nakładki chcemy mocno zbierać dane o defibrylatorach w Polsce. W zakładce kanały główne na naszym Discordzie jest kanał poświęcony tej mapce.

Oczywiście uwagi można w tym poście też zamieszczać :wink:

Mapka super, fajnie że zrobiona!

Zwłaszcza że na bazie tego można wiele innych zrobić jak już jest technologia.

“Dostępny w godzinach: brak informacji” - może lepiej w przypadku braku opening_hours podać “24h”?

Ma sens wpisywać godziny otwarcia dla wszystkich AED? (jak tak to bym do SC to dodał, ewentualnie tylko dla tych w budynkach)

Brakuje mi opcji “pokaż tagi” (bez odpalania całego iD)

Kod gdzieś wisi publicznie? Warto by go jakoś subtelnie podlinkować (choćby po to by ktoś inny mógł sobie podobne zrobić)

Czy to celowe że jest biała ramka z dwóch stron i to z różnych dwóch stron dla różnych ikon?

Brak też jakiegoś linku “edytuj tą okolicę” zwłaszcza jak ktoś nie ma żadnych AED w okolicy.

Link już nie działa

Bo serwer mam umarł łącznie z osmapa …

czekamy na info z serwerowni co i jak …

No to zamieszczam :slight_smile:
Zwykle dodaję do tego typu obiektów tag support (przykład) żeby było wiadomo, czy jest zlokalozowany na ścianie czy np. na jakimś dedykowanym wsporniku. Może warto taką informacje również tu uwzględnić?

+1. Ewentualnie linku do obiektu w osm.

W przyszłości można np. uzupełnić mapkę o inne warstwy podobnych obiektów w terenie, np. kół ratunkowych.

Poszukiwany - Poszukiwana. Koordynator projektu na poziomie kontaktów oraz ogarniania danych od strony jednostek samorządu (gminy/powiaty) ktoś chce pomóc? Znajomość excela lub innego arkusza musi być … i trochę wolnego czasu co by ogarniać temat.

Z mapy nakładki pokazującej urządzenia AED, zaczyna się robić duży projekt. Poniżej macie informację, (właściwie fragment bo część o informacji o OSM wywaliłem bo to wiecie ) którą dajemy do mediów oraz rozsyłamy. Program się mocno rozrasta. Strona którą chłopaki postawili to normalnie mistrzostwo. Na razie nie chcę zapeszać, ale jak się uda to co zaczyna z tego kiełkować to będzie “Sztos” W tym wątku na bieżąco będę umieszczał info na temat postępów projektu. Natomiast dopiero po tym jak, będziemy pewni danej informacji, więc czasem może potrwać.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) oznacza, że serce przestaje bić. Człowiek traci przytomność po upływie 10-20 sekund, po czym przestaje oddychać. W Polsce co dziewięć minut w ten umiera osoba z chorobą serca. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że liczba chorych, którzy cierpią na schorzenia układu krążenia, może wynosić nawet 800 tysięcy osób, z czego spory odsetek nie wie o tym, że żyje z poważna chorobą. W Europie NZK jest główną przyczyną śmierci, rocznie około 700 000 osób umiera na skutek zatrzymania akcji serca.
Kluczowym czynnikiem dla ratowanej osoby jest czas, w jakim zostaje mu udzielona pomoc.

Defibrylator AED znajdujący się w bliskim otoczeniu zwiększa szansę na przeżycie osoby z NZK z 2% aż do 75%. AED jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem, które może być używane przez osoby nieposiadające wiedzy o resuscytacji. Po uruchomieniu wydaje instrukcje głosowe, wskazując, jak należy postępować podczas wykonywania zabiegu pierwszej pomocy, podczas samej reanimacji sugeruje odpowiednie tempo wykonywania ucisków. Właśnie dlatego dostęp do defibrylatorów AED jest tak ważny. To właśnie te urządzenia często decydują, czy ktoś przeżyje, czy nie.

Informacja o miejscu, w którym znajdziemy takie urządzenie, może decydować o życiu i śmierci. Z tego powodu w OSMP zdecydowaliśmy się na stworzenie specjalnej warstwy mapy dostępnej pod adresem https://aed.openstreetmap.org.pl Dzięki pracy naszych kolegów Tomasza Tarasia oraz Maćka Bandurskiego uruchomiliśmy stronę, która wyświetla wszystkie lokalizację AED na terenie Polski i znajdują się w zasobach OpenStreetMap.

Dane te są również udostępnione bezpośrednio do pobrania w pliku CSV pod adresem: https://aed.openstreetmap.org.pl/aed_poland.csv lub jako geojeson: https://aed.openstreetmap.org.pl/aed_poland.geojson
Na stronie wszystkie osoby posiadające konto w systemie OpenStreetMap mogą , korzystając ze specjalnego formularza, dodać do mapy takie urządzenie oraz uzupełnić dane już wprowadzonych bez konieczności używania dodatkowych edytorów. Zachęcam wszystkich, by w swojej okolicy sprawdzili czy takie urządzenia są dostępne i czy zostały już wprowadzone do OpenStreetMap. Po założeniu darmowego konta można w łatwy sposób samodzielnie uzupełnić takie informacje.

*Zachęcam wszystkich edytorów, by w swojej okolicy sprawdzili czy takie urządzenia są dostępne i czy są już wprowadzone do OpenStreetMap. Informacja o ich lokalizacji może uratować czyjeś życie. Wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc w tym projekcie zapraszam do kontaktu mailowego na adres: wlodzimierz.bartczak@openstreetmap.pl
*

Na wiki Mateusz stworzył stronę dotyczącą wydarzenia samego mapowania informacje będą uzupełniane zgodnie z zasadami.

Szablon pomocny w mapowaniu w JOSM jest dostępny na GitHubie

Dodam też że jak ktoś widzi szkody wywołane tym projektem - to niech da znać, to się poprawi źródła problemu.

Taka mapa już istnieje na pokładzie google map,czy to było zamiarem stworzyć taką na openstreetmap?

Nie wiem o jakiej mapie mówisz, bo jej nie widziałem, jednak domyślam się, że jest ona przygotowana przez jedną osobę i jest nieedytowalna dla innych. Prawdopodobnie nie jest często aktualizowana.

Projekt https://aed.openstreetmap.org.pl pozwala m.in. na dodanie AED każdemu użytkownikowi bezpośrednio do OpenStreetMap. Niezależnie od tego automatyczna aktualizacja powoduje, że odnalezienie AED dodanego do bazy OSM jest bardzo łatwe. Zatem jest szansa, że taka mapa będzie bardzo przydatna, gdy baza OSM zostanie uzupełniona o brakujące urządzenia.

edit:
Może chodzi Ci o mapę: https://www.ratujzsercem.pl/Map.aspx
Nie wiem, kto ją aktualizuje i skąd czerpie dane ale brakuje tam min. dwóch AED, które są od kilku miesięcy w mojej okolicy. Do OSM już je dodałem ale na tamtą mapę nie wiem jak je wrzucić.

Przede wszystkim zaletą trzymania danych w OSM jest to, że są częścią globalnej bazy OSM dostępnej na otwartej licencji ODbL i dzięki temu można je znaleźć np. w Organic Maps czy OsmAnd.

Tak o tej mówie,sam dodałem już AED,też zauważyłem że tam brakuje pare miejsc.

Zebraliśmy już sporą liczbę, bo aż **3281 **lokalizacji AED!
To więcej niż ratujzsercem.pl (2192), ale mniej niż Staying Alive (**5116 **- 4 kwietnia odpowiedzieli na mojego maila).

Na tym etapie nasi ochotnicy (dziękuję wszystkim!) wprowadzili już chyba wszystkie dane otrzymane mailowo od urzędów, choć duża część w ogóle nie odpisała.

Tu możecie obejrzeć parę dodatkowych statystyk: https://github.com/openstreetmap-polska/aed_backup

Niestety wejść na stronę nie jest jakoś dużo - kilkadziesiąt dziennie. Dlatego prośba, żebyście przekazali znajomym informację o naszym projekcie https://aed.openstreetmap.org.pl/ - zwłaszcza tym, którzy interesują się ratownictwem i medycyną :slight_smile:

A tu bonus - kraje z >100 AED. Polska na 5. miejscu w tak krótkim czasie! :sunglasses:

Francja				12641	Dania				756
Szwajcaria			7808	Tajwan				682
Wielka Brytania			7095	Irlandia			444
Niemcy				5019	Słowenia			289
Polska				3281	Węgry				202
Japonia				3178	Szwecja				181
Włochy				3035	Chiny				154
Belgia				2086	Australia			139
Holandia			1376	Luksemburg			131
Hiszpania			1353	Czechy				104
Austria				1058	Liechtenstein			104
Stany Zjednoczone		1013	

Jak tagować AED w samochodach Państwowej Straży Pożarnej?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:emergency=defibrillator
podaje tylko OSP. Chyba większej różnicy w schemacie nie będzie?

Druga sprawa,
czy: “www.ratujzsercem.pl” jest aktualizowana? Bo nie widzę “swoich” dodanych AED.

Oni mają osobną bazę, która nie jest synchronizowana z naszą. Ze względów licencyjnych nie można kopiować danych w żadną stronę.

To jest mapa. Nie mapujemy ruchomych obiektów.

No chyba nie do końca:
“indoor=*yes Urządzenie znajduje się wewnątrz budynku w samochodzie gaśniczym.
defibrillator:location=*text Wskazane jest dodać opis, że znajduje się w samochodzie

Więc ponawiam pytanie. Państwowa Straż Pożarna, tagowanie AED w samochodach gaśniczych. Ten sam schemat co w przypadku OSP?

A kiedy samochód gaśniczy wyjedzie na akcję?