Z mapy nakładki pokazującej urządzenia AED, zaczyna się robić duży projekt. Poniżej macie informację, (właściwie fragment bo część o informacji o OSM wywaliłem bo to wiecie ) którą dajemy do mediów oraz rozsyłamy. Program się mocno rozrasta. Strona którą chłopaki postawili to normalnie mistrzostwo. Na razie nie chcę zapeszać, ale jak się uda to co zaczyna z tego kiełkować to będzie “Sztos” W tym wątku na bieżąco będę umieszczał info na temat postępów projektu. Natomiast dopiero po tym jak, będziemy pewni danej informacji, więc czasem może potrwać.
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) oznacza, że serce przestaje bić. Człowiek traci przytomność po upływie 10-20 sekund, po czym przestaje oddychać. W Polsce co dziewięć minut w ten umiera osoba z chorobą serca. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że liczba chorych, którzy cierpią na schorzenia układu krążenia, może wynosić nawet 800 tysięcy osób, z czego spory odsetek nie wie o tym, że żyje z poważna chorobą. W Europie NZK jest główną przyczyną śmierci, rocznie około 700 000 osób umiera na skutek zatrzymania akcji serca.
Kluczowym czynnikiem dla ratowanej osoby jest czas, w jakim zostaje mu udzielona pomoc.
Defibrylator AED znajdujący się w bliskim otoczeniu zwiększa szansę na przeżycie osoby z NZK z 2% aż do 75%. AED jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem, które może być używane przez osoby nieposiadające wiedzy o resuscytacji. Po uruchomieniu wydaje instrukcje głosowe, wskazując, jak należy postępować podczas wykonywania zabiegu pierwszej pomocy, podczas samej reanimacji sugeruje odpowiednie tempo wykonywania ucisków. Właśnie dlatego dostęp do defibrylatorów AED jest tak ważny. To właśnie te urządzenia często decydują, czy ktoś przeżyje, czy nie.
Informacja o miejscu, w którym znajdziemy takie urządzenie, może decydować o życiu i śmierci. Z tego powodu w OSMP zdecydowaliśmy się na stworzenie specjalnej warstwy mapy dostępnej pod adresem https://aed.openstreetmap.org.pl Dzięki pracy naszych kolegów Tomasza Tarasia oraz Maćka Bandurskiego uruchomiliśmy stronę, która wyświetla wszystkie lokalizację AED na terenie Polski i znajdują się w zasobach OpenStreetMap.
Dane te są również udostępnione bezpośrednio do pobrania w pliku CSV pod adresem: https://aed.openstreetmap.org.pl/aed_poland.csv lub jako geojeson: https://aed.openstreetmap.org.pl/aed_poland.geojson
Na stronie wszystkie osoby posiadające konto w systemie OpenStreetMap mogą , korzystając ze specjalnego formularza, dodać do mapy takie urządzenie oraz uzupełnić dane już wprowadzonych bez konieczności używania dodatkowych edytorów. Zachęcam wszystkich, by w swojej okolicy sprawdzili czy takie urządzenia są dostępne i czy zostały już wprowadzone do OpenStreetMap. Po założeniu darmowego konta można w łatwy sposób samodzielnie uzupełnić takie informacje.
*Zachęcam wszystkich edytorów, by w swojej okolicy sprawdzili czy takie urządzenia są dostępne i czy są już wprowadzone do OpenStreetMap. Informacja o ich lokalizacji może uratować czyjeś życie. Wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc w tym projekcie zapraszam do kontaktu mailowego na adres: wlodzimierz.bartczak@openstreetmap.pl
*
Na wiki Mateusz stworzył stronę dotyczącą wydarzenia samego mapowania informacje będą uzupełniane zgodnie z zasadami.
Szablon pomocny w mapowaniu w JOSM jest dostępny na GitHubie