Magic Earth Navigation & Maps

d3mol3k
Nie wiem po co kolega pisze takie rzeczy. Wszyscy współtwórcy OSM robią to z nieprzymuszonej woli, a pisanie co powinienem zrobić jest tak trochę nie na miejscu.
Mam ograniczony czas i robię to często późnym wieczorem czy w nocy.

Dziś odpaliłem JOSM i widzę że są poprawki. Ciekawi mnie dlaczego akurat w tym miejscu? Bo napisałem w tym wątku czy po prostu ktoś sprawdza co i jak robię.
Nie chodzi o to że to źle - staram się robić to jak najlepiej i zgodnie ze sztuką - ale o takie przymuszanie. Wiem że część moich poprawek zostało cofniętych, ale co najgorsze nie wiedziałbym o tym gdybym nie zobaczył miejsc edycji jeszcze raz.
Domyśliłem się że robiłem coś źle i nie było to próbą zaszkodzenia. Szkoda tylko że takie cofanie zmian nie powoduje informowania autora wcześniejszej edycji. Było byto ułatwieniem w przyszłości co robiłem źle oraz czego nie należy zmieniać.

Nie mialem na celu przymuszania ciebe co masz robić. Stwierdzilem tylko fakt że szkoda skoro jak pisałeś że podzieliłes drogę i usunąłeś tag o rodzaju nawierzchni a nie dodałeś informacji o aktualnej nawierzchni.

Co do zmian po twoich - zajrzalem w to miejsce ze wzgledu na to co napisałeś o nawigowaniu w tym miejscu rzez ME i:
dodalem rodzaj nawierzchni, zmieniłem nieprawidlowo wykonaną edycję drogi 1 Maja (przeze mnie) poprzez usuniecie podzialu na dwie jezdnie jednokierunkowe na jedną dwu kierunkową z zaznaczonymi w drodze wysepkami; dodałem dojazd do posesji: 1 Maja 20/22/22 (teraz zauważyłem że na osm są dwie posesje/budyni o numerze 22); usynąłem połączenie strefy zamieszkania 1 Maja z Fabryczną bo w kego miejscu jest chodnik i trawnik; uzupelniłem teren szkoły, i kilku innych dród dojazdowych do posesji - nie żebym się chwalił.
Wiem ze nie kazdy ma czas - bo to jest pracochłonne, chodzilo mi tylko o to by juz jesli coś zmieniamy to by poswiecic chwilke i dodać tej zmianie brakujace atrybuty.

Nic wiecej. ME pomagi mnie i wielu innym osobom wynajdywać błędy - takze nasze - w tym konkretnym wypadku moj błąd obok drogi którą aktualizowałeś.

Intencja wpisu było tylko to by podczas naszych edycji zerknać jesli możemy na okolice czy cos mozemy dodać lub poprawić

Czy coś popsułem z Twoich edycji? Poprawie.

1 Like

Nie wiem wszystkiego i czasem wolę czegoś nie zrobić jak mam zrobi to źle.
Co do podziału drogi to “nie zdążyłem” wybrać rodzaju nawierzchni.

Co do poprawek to trochę ich było i to jest na plus :+1:

Są takie miejsca jak skrzyżowania z wyspą dla pieszych (albo przejście jest nieco dalej) i nie wiem jak to powinno być narysowane. To nie tak że w ogóle nie jest ale mam wątpliwości.

A jak mam się “czepiać”. Prawie cały chodnik - prawa strona w kierunku wschodnim - jest oznaczony BICYCLE DESTIGNATED ato nieprawda.
Za chwilę to poprawię “do momentu” którego jestem pewny.
Nie wiem czy organizacja ruchu się zmieniła czy ktoś to tak po prostu oznaczył.
Wolę mieć pewność że coś jest niż oznaczać z domysłów.

Namysłów 1 Maja.

1 Like

To jest niestety częste, tak jak oznaczanie, szczególnie na obszarach niezbudowanych, ciągów pieszo-rowerowych jako dróg dla rowerów.

Bardzo zdrowe podejście. Ja mam jeszcze zasadę, że jeśli przejeżdżam gdzieś sporadycznie i trwa jakiś remont, to ten odcinek pomijam, bo za chwilę wszystko będzie wyglądać inaczej, a nie wiadomo kiedy ktoś następny będzie poprawiać tę okolicę.

3 Likes

Co do wysepek z przejściami: to zerknij jak to jest obecnie na 1 Maja przy tej drodze co edytowałeś


z szablonu wybierasz tak jak jest - od góry:

      • Typ przejścia dla pieszych: nie kontrolowane
      • Markings: zebra
      • Jeśli jest z wysepką (tak jak w tym miejscu) to odznaczasz pole wyboru przy: Z wysepką. Jeśli byłby to przejazd dla rowerów oznakowany to odznaczam jeszcze Przejazd na rowerze

Tu jest taka ciekawostka.

Navi prowadziła mnie po tych wertepach.
Droga oznaczona jako HIGHWAY UNCLASSIFIED.

To z pewnością droga gruntowa, może i dobrej jakości, ale gruntowa.

Prawdopodobnie z tego powodu, że nie ma tam żadnego atrybutu opisującego nawierzchnię (surface, grade, czy choćby smoothnest). Nawigacja wie tylko tyle ile z mapy wyczyta.

1 Like

Jeśli droga jest oznaczona jako UNCLASSIFIED tzn. że nie jest znana nawierzchnia. Dlaczego ktoś w ME wpadł na pomysł żeby po takiej drodze wyznaczać trasę?

Nie chcą zrobić aby jechać po drodze RESIDENTAL a już po niesklasyfikowanej tak!

Może dlatego że sa to drogi które nie są drogami polnymi czy leśnymi tylko prowadzacymi do jakichs zabudowań mieszkalnych i są jedynymi takimi drogami bo nie oznacza sie ich jako highway=track. Kiedy sa tak oznaczone menie chce nawigować zbytnio do nich bo ich nie widzi.

Zastanawiam się czy jesli dodasz surface=ground to czy następnym razem poprowadzi ciebie ta drogą :thinking:

Zmieniajac temat - nie mogę na nich wpłynać by zmienili dostawce fotoradarow na bazę osm - nie widać mase nowych fotoradarow czy opp :rage:

Akurat ta droga prowadzi na pola - nie ma zabudowań.
Jak są to oznaczam jako SERVICE bez znaczenia jaka jest nawierzchnia (dojechać jakoś trzeba).

PS. Raczej za szybko to tamtędy jechał nie będę o ile w ogóle to nastąpi.

Tak prowadzi OSM i ME (przed poprawką na jednokierunkową ul. Konwaliowa.

Czemu nie poprowadziło tak? Normalnie jechałem aż na Wrzosową.

No faktycznie to zwykła lesna/polna droga. Ale widzę że ją chyba poprawiłeś na track :+1:

Chodzi Tobie o to czemu ME nie prowadził tak jak pokazałeś na obu linkach?
W sumie mi otwierają się dwie prawie identyczne trasy. Kiedy kikam w oba Twoje linki powyżej.
Najnowsza aktualizacja mapy Polski nie objęła zmian w OSM ostatnimi czasy gdzie nie bylo połączenia pomiedzy nitkami ulicy 1 Maja (z mojej winy).


Mówiąc najprościej, “Unclassified” jest ostatnią kategorią dróg ponadlokalnych używaną w ruchu kołowym. Swoją drogą, gdyby nawigacje miałyby omijać wszystkie drogi bez uzupełnionej nawierzchni, to zrobiłaby się z tego sieczka. Wbrew pozorom atrybutu “surface” brakuje dość często i zdarza się to w każdej kategorii.

1 Like

Moim zdaniem po unclassified w założeniu powinno się jechać wygodniej niż po residential – np. dlatego że jest to w przeciwieństwie do residential z założenia droga przelotowa, oraz np. dlatego że nie trzeba uważać na mieszkańców, bo ich tam nie ma.

Robienie jakichś założeń na temat tego że jedna ma domyślnie gorszą nawierzchnię od drugiej to moim zdaniem nadużycie.

1 Like

Tak poprawiłem.

Co do oznaczeń dróg to nie chodzi jaką ma nawierzchnię, ale te nawierzchnie do nawigacji powinny być “twarde” a nie gruntowe.

Mimo że już trochę działam w OSM nie rozumiem skąd takie a nie inne założenia. Nie wiem dlaczego osoby nie mające wiedzy nt drogi błędnie ją oznaczają.
Może lepiej było by oznaczyć taką drogę jako HIGHWAY YES.

Samo highway (jako yes) niczego nie mówi. Dotyczy ono autostrady, ulicy, chodnika, ścieżki, czy nawet ferraty. Słowem - oznacza, że można się tamtędy przemieszczać i nic więcej.
Nawigacje przyjmują, że Unclassified, o ile nie ma atrybutów wskazujących na coś innego, jest przejezdna dla samochodów. Tu go ktoś nadużył.
Nie jest to z resztą problem nowy i ograniczający się do OSM. Papierowy atlas samochodowy tak szacownego wydawnictwa jak PPWK parę razy wywiódł mnie na takie wertepy, że na rowerze było ciężko.

2 Likes

Jadąc od południa ul. Rzeczną i skręcając n zachód w ul. Wilczycką ME nie widzi tego mini ronda.