Magic Earth Navigation & Maps

ona ma niestety coraz więcej bolączek :frowning:

I had a similar case and wrote to ME about it. Besides OSM data, ME also uses another open dataset to display missing addresses in ME. As far as I know, ME uses data from https://openaddresses.io/

1 Like

Dziś jechałem znowu przez Niwki.

Rozwijali asfalt Między Wiejską a Główną. Objazd był Wiejską, Dębową, Polną i Główną. Co ciekawe navi prowadziła drogą gruntową.

Ktoś coś wie czy autorzy uwzględnili drogi gruntowe?
Pytam bo jakiś czas temu w tej miejscowości ul. Sosnowa była przez mnie poruszana.

W ustawieniach masz - unikaj dróg gruntowych

Jeśli jednak nawi poprowadziła Ciebie drogami gruntowymi to znaczy się że albo nie miałes tego zaznaczonego albo jeśli miałeś to nie było innej drogi by ominąć roboty.

Pytanie z innej beczki: czy nawi poprowadziła ciebie zieloną linią na zrzucie z apki czy jednak jest przejazd w miejscu zaznaczonym na czerwono? Bo w openstreetmap jest juz to zmienione bo tam jest prywatna posesja na 99%:

Wczoraj była aktualizacja , mam wrażenie że widzi korki w miejscach których nigdy nie widziało ale jeszcze nadal prowadzi przez nie

d3mol3k
Mam zaznaczone unikaj drug gruntowych.
Z uwagi na zamknięcie drogi z powodu remontu pojechałem gruntową (która jest bardzo piaszczysta ale jedzie się dobrze) bo tak poprowadziła mnie navi.

Co do zaznaczonej drogi to nie jechałem nią i nie było sugestii aby tamtędy jechać.

Mam pytanie o ograniczenia prędkości. Troszkę ich zaznaczyłem. Głównie robiłem to z SC. Tam gdzie jest wybrane
maxspeed: 90
albo inna prędkość to jest ok, ale tam gdzier jest
maxspeed:type: PL:rural
to navi nie widzi prędkości

Taki typ oznaczenia wyszedł po wybraniu odpowiednio w SC.

Uważam że to jest najlepsze wyjście bo jak ktoś kiedyś wpadnie że ograniczenie poza zabudowanym to będzie np. 80km/h to trzeba by było zmieniać “miliony” ograniczeń, a tak nic nie trzeba robić, poza aktualizacją navi.

Co więcej w JOSM też nie “koloruje” drogi zgodnie z ograniczeniami :frowning:

Aplikacja na IOS po wybraniu głosu Szymon strasznie cicho gada, trzeba jeździć na transmiterze aby cokolwiek słyszeć jak gra radio :confused: ps. jak to się ma z aktualizacja zamniętych dróg? W aplikacji to jest porażka, a droga zamknięta od miesiąca… ew. czy znacie lepszy zamiennik dla nawigacji samochodowej?

StreetComplete powinno dawać od razu oba tagi, czyli maxspeed=90 - jakie ograniczenie i maxspeed:type:PL=rural - z czego wynika.

Masz przykład jakiejś drogi gdzie jest błąd?

1 Like

Co do głosu - nie wiem jak jest w ios - w androdzidzie głośnosc komunikatow ustawiasz w aplikacji, a sama głośność podczas korzystania po wcisnieciu klawisza w góre mam wybor oprocz głośności androida takrze pasek od apki; jeśli problem dotyczy kozystania w carplay to w androidzie mogę zwiększyć/zmniejszyć głośność tylko podczas wypowiadania komunikatow sterowaniem w kierownicy/radio - trzeba wyczuć ten moment :person_facepalming::person_facepalming::person_facepalming:.

Co do zamknietych dróg - w tej apce niestety jest to porażką bo aktualizacja map odbywać się powinna co miesiac lub dwa ale jakoś im to kiepsko wychodzi i o ile ktoś nie doda indywidualnie zamkniecia takiej drogi - o ironio musisz wjechać na te drogę by ją zablokować - czyli nikt tego teoretycznie zrobić nie może. W takich sytuacjach tylko google lub yanosik ale przy protestach rolnikow i tak kierował na S3 :person_facepalming: google wypadało lepiej.
Niestety chyba najlepszym wyjsciem jest sprawdzenie przejezdnosci na targeo.pl

Koloruje zgodnie z ograniczeniami - trzeba tylko w ustawieniach dodać wtyczkè bądź szablon i bedzie to widoczne i do odchaczenia w zakładce widok.

Ja ograniczenia do w josm dodaję szablonem ktory świetną robote robi szczególnie kiedy w obu kierunkach predkosci są różne.

To ze pokierowało akutat gruntówká to raczej wina tego że nie było innej opcji najkrotszej drogi by to ominąć w przez ciebie wybranego celu - domniemywam. Tam w tych Niwkach to tylko 3 ulice na krzyż :crazy_face: są nie gruntowe reszta jest gruntowymi.

kubahahaha
Może i powinno ale nie daje, a przynajmniej wtedy jak zaznaczałem tak było.

Przykład jest tu.

1 Like

a z jakiej nawigacji Ty korzystasz? Szukam dobrej od paru miesięcy i póki co magic eart ale te aktualizacje są niestety za rzadko…

@hemite123 Z magic earth - tylko te ich aktualizacje sa bardzo rzadkie. Ale wspomagam sie yanosikiem ale to z innych względów - chociażby informacji zgłaszanych przez użytkowników.

W tym przykładzie jest jak widze tylko maxspeed=90 i brak info source:maxspeed=PL_rural.
Ktos dodawał tylko samo maxspeed ręcznie a gdyby korzystał z szablonu 3 kliki i dane o predkosciach byly by dodane wszystkie tak dla osobówek jak i busow czy ciężarówek łącznie z source:maxspeed=PL_rural

Ten ktoś to ja. Tylko nie rozumiem po co na sztywno wpisywać max speed 90 skoro to domyślne ograniczenie.

Głównie dlatego, że nawigacje są międzynarodowe, a w każdym kraju jest inaczej. Podejrzewam że nigdzie w plikach nawigacji nawet nie ma pliku z domyślnymi prędkościami dla różnych krajów. Dla samego osm to też nie jest problem - jeżeli prędkość domyślna się zmieni to przekształcenie wszystkich maxspeed=90 source:maxspeed:PL:rural w inną liczbę jest dość łatwe.

domyśliłem się - nie sprawdzałem bo na smartfonie kiepsko mi się sprawdza.
To wracając do Twojej edycji:
Chcesz uzupełniać informacje o drogach i ograniczeniach prędkości na nich tak?
OK to korzystaj (proponuję) z szablonu w josm - Ograniczenia prędkości - szablon oprócz maxspeed=90 które dodałeś (bez source:maxspeed=PL_rural) doda prędkości dla pozostałych użytkowników takiej drogi w PL czyli autobusów ciężarówek czy pojazdów pozyżej 3,5 t
dodając maxspeed powinno sie dodawać source:maxspeed=z jakiego powodu obowiązuje to ograniczenie - znak? teren zabudowany? itd. I zamiast wpisywać to ręczneirobi to za nas ten szablon :slight_smile:

Zobacz - Twoja edycja wyglądała tak w tagowaniu tego fragmentu drogi:

Po skorzystaniu z szablonu nagle masz więcej danych o prędkościach które wykorzystują nawi z opcją - ciężarówka - tak ma Magic Earth teoretycznie powinna inaczej ukazywać prędkość maksymalną dla takiej opcji:

@kubahahaha odcinek powyżej tego który tu omawiamy i który aktualizował @Tomkow1933 posiada source:maxspeed=PL_rural ale nie ma innych danych o prędkościach czyli nawi nie widzą dopuszczalnej prędkości na takim odcinku