Lista sklepów

Wygenerowałem listę nazw sklepów które często występują w danych OSM w Polsce, wraz tagiem ‘shop’. Tę listę można znaleźć tutaj:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shop_tagging_in_Poland

Mam nadzieje że pomoże to mapperom znaleźć poprawny ‘shop’ tag.

Ta lista pokazuje też od razu kilka błędów i niezgodności w danych. Może też być użyta do poprawy częstych błędów w tagów name i shop sklepów.

Dajcie mi znać jeśli macie pytania.

fajna lista. Może ktoś z mocniejszym kung fu wykorzystał by ją by dokonać w ramach poprawy spójności danych zmian ich ujednolicenia? Zapewne wiele to nie zmieni, ale zawsze będzie to czytelniejsze jak lista będzie zawierać wyłącznie jeden z tagów np. “Stacja kontroli pojazdów” “Stacja Kontroli Pojazdów” a nie oba

W sensie, żeby wszystkim shop=beauty z nazwą “Solarium” zmienić tag na leisure=tanning_salon?
Szybki overpass mówi, że solaria są u nas tagowane przeróżnie, ale na policzenie leisure=tanning_salon (jako rzecze wiki), chyba by mi palców starczyło…

Akurat tym mógłbym się pobawić w wolnej chwili.

Trudny pytanie, w innych krajach solaria też są tagowane przeróżnie. Może być to pytanie dla tagging mailing listy?

Międzynarodowo, najpopularniejszy jest leisure=tanning_salon, ale też używane jest shop=solarium, shop=tanning, i shop=beauty+beauty=tanning.

Skoro tako rzecze wiki i ten tag jest najpopularniejszy, to moim zdaniem nalezy dążyć do ujednolicenia właśnie takim tagiem. Choćby po to, żeby kolejni mapowicze nie mieli wątpliwości jak to tagować - jak nieustająco przypomina @Zmigniew_Czernik “Złe dane rodzą więcej złych danych”. Jedyny potencjalny problem powstrymujący mnie przed rzuceniem się i “na ura” przetagowaniem tego wszystkiego są placówki, gdzie solarium to tylko część usług.

A czemu tego oto nie ma na liście? Wydaje się być pominięte przez skrypt. A nowe nie jest, ostatnia edycja trzy lata temu…

EDIT: zgaduję, że pojedynczą nazwę uznał za porządną nazwę własną. Może przydałoby się rozszerzenie skryptu, które sprawdzałoby występowanie wyłapanych nazw w jednostkowych przypadkach? Bo skoro wyłapał jakąś nazwę jako prawdopodobnie coś innego, niż nazwa własna… ?

Tylko są tagy na liście które są używanie 5 lub więcej razy.

Może nie w temacie ale jak otagować biuro obsługi interesantów np.: Multimedii czy UPC?

Na chwilę obecną chyba nie ma nic lepszego niż office=company.
Fajnie by było opracować proposal, także dla firm wodociągowych, gazowych, elektrycznych…

Dla firm wodociągowych i elektrycznych mamy coś takiego:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:office%3Dwater_utility
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Power_utility_office

A dla telekomunikacyjnych mamy takie coś (nawet z podziałem na biuro sprzedaży i siedzibę, jeśli ktoś potrzebuje):

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:office=telecommunication

Dzięki, Matthijs! Zmotywowało mnie to i wreszcie przerobiłem Rossmanny (chyba od kilku miesięcy miałem taki zamiar), a przy okazji także CCC, co zaznaczyłem na tej stronie, żeby było wiadomo.

Ale mam pytanie: jak sądzicie, czy 4F albo Decathlon to shop=sport, czy może shop=outdoor (bo moim zdaniem raczej nie shop=clothes)?

Dzięki koledzy. Zapomniałem że mam plugin Offices i tam jest ta cała telekomunikacja :wink:
A tak na marginesie przydałby się plugin dla Polski własnie ze sklepami który pozwoliłby wybrać konkretny sklep z listy rozwijanej do edycji gdzie moglibyśmy dodać pełne dane adresowe i inne informacje handlowe (ważne choćby z punktu widzenia działania nawigacji) - tak skonstruowanej by z automatu przypisało odpowiedni tag shop:…
Ostatnio szukałem centrum handlowego Ster w Szczecinie i w POI centrum handlowe nie chciało go znaleźć bo miał przypisany tag - supermarket :frowning:

A i jeszcze jedna kwestia - bankomaty - kiedy dodaje placówke jakiegoś banku przy pomocy pluginu to jest tam zaznaczona opcja atm - bankomat. Ale kiedy oglądam tak dodany punkt widze tylko ikonę banku ale nie widzę czy jest tam bankomat. Czy dodawać go oddzielnie?

Zgodnie z tym co znalazłem zaleca sie dodanie osobnego węzła z bankomatem
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity%3Datm

A na marginesie pytanie, czy mając dane adresowe w pliku Exela jest możliwe dokonać imortu wszystkich aptek w Polsce?
znalazłem coś takiego - http://www.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ra.html może ktoś obeznany określi czy przydatne do importu.

Współrzędne określane na podstawie geokodowania (tj. zamiana adresu na punkt geograficzny) to zło. Przejrzyj sobie mapkę oddziałów dla jakiegoś sklepu np. Biedronki, nierzadko pozycje sklepów są od czapy. Natomiast ręczna integracja po jakimś potwierdzeniu, jak najbardziej.

A mógłby ktoś na podstawie xml-a z linku zrobić takie QA a’la QA NextBike, łączone z danymi OSM po id apteki (w OSM to będzie ref=* przy aptece)? Wtedy mógłbym pododawać te refy i napuścić ekipę, która w tej chwili dodaje aptekom godziny otwarcia…

Z moich obserwacji - takie rzeczy się dzieją, kiedy są dwie ulice o takiej samej nazwie w mieście (np. w Warszawie po wchłonięciu Wesołej). Uwzględnienie kodu pocztowego powinno rozwiązać sprawę a to, zdaje się, jest w OSM wykonalne.

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że te ref’y w pliku xml są wewnętrznymi ref ministerstwa (czy kto tam te dane udostępnia) i ręcznie wprowadzone do osm apteki ich nie mają? Plus jest natomiast taki, że w pliku xml są podane osobno adresy właścicieli, a osobno adresy samych aptek/punktów aptecznych/magazynów szpitalnych, czyli nie powinno być z tego takich głupot, jakie widać na mapach G (gdzie firma jest pokazywana tam, gdzie jest zarejestrowana, a nie tam, gdzie prowadzi działalność).

Sorka że truję - jak jest lepiej opisywać sklepy - jako węzeł czy jako zarys budynku?

Jeśli sklep zajmuje całość budynku to jako zarys. Jeśli tylko jego część - jako węzeł.

Dzięki.
Oczywiście wraz z całą ilością danych adresowych ;)?